A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Komondor nem vész el, csak átalakul! ✌

32782724_f4b68cedab28f7ba81348a139229eef5_wm.jpg

A már legyártott darabokat nem akarták szétvágni, inkább erről lesz szó. Hadi célra gyenge, tűzoltónak meg feleslegesen erős. Kinek kell egy ennyire páncélozott tűzoltó. Még tömegoszlatásnál is overkill. Ez a legyártott meg majdnem kész darabok valahova berakása miatt volt szükséges, hogy legalább kárba ne vesszenek, csináljanak valamit.

Igen, engem is meglepett kicsit, hogy feltűntek a Kommondor -ok. Pár éve részleteiben is volt tárgyalva, hogy miért alkalmasak avagy nem az MH számára (ugye leginkább az utóbbi opció). Igen, az is érdekes lehet, hogy miért a Katasztrófavédelemnél tűntek fel ezek. Pont egy-két hete még én is lamentáltam azon (amikor arról volt szó, hogy hova kerülhet többszáz kebaboskocsi), hogy valamennyit a Katasztrófavédelemnél is "bújtathatnak". Ennek az eljárásnak ugye nálunk vannak hagyományai is.

Nyilván ez a dolog egy bizonyos nagyságrend alatt lehetnek érdekes illetve leginkább csak bizonyos típusú járművek "érdekesek". Ennek több oka is lehet. Például amennyiben bizonyos típusú részfeladatokra tudnánk kapni EU -s támogatást katasztrófavédelem címszó alatt, akkor az adott jármű "pirosra lesz festve". Továbbá lehet olyan politikai ok is, hogy amennyiben az adott időszakban honvédelmi címszó alatt a költés "nem divatos" éppen (mert "oktatásegészségügy" stb.), akkor is az adott járművek hamar "pirosak lehetnek" (meg az üzemeltető állomány átmegy katasztrófavédelmisbe). Amennyiben meg éppen valahogy a 2% -ot kellene összelapátolni NATO követelmények teljesítése okán, akkor meg lehet, hogy hamar előkerül a zöld festék ...

Ugye ez a dolog olyan helyeken működik ami ilyen "határterületes". Azaz van jól körülhatárolható civil- és katonai alkalmazás is és ezek akkor is ugyanazok, ha az adott jármű "piros" vagy éppen "zöld" (üzemeltető állományra ugyanez vonatkozik). A kedvenc példám a PTSZ -ek - emlékszünk még ezen képekre ugye?

rakosmente-napok_2439_mk.jpg


Aztán utána meg erre a hírre? - https://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-gurul/feltamado-lanctalpasok (ugye itt meg egyedülálló "NATO képesség" -ről megy a hablatyolás)

Tipp, hogy "fennforgás" esetén mennyi idő alatt lenne az összes szép zöld színű? ;)

Namost ezek a Kommondor -ok is hasonló határterületen vannak. Az MH -hoz ebben a mennyiségben és békeidőben kb. a felesleges kategória. Valószínűleg a szerepkörök tekintetében sem lesznek kebaboskocsik használva (azok nagy tömegben "valami mások" lesznek). A Kommondor pedig be tud törni ilyen "réspiacokra" + lehet a gyár is ilyenformán meg tud maradni még (lehet ez is szempont volt valamennyire). Ugye jelenleg ezen két felépítménnyel lehet variálni (azért nem fogják napi szinten cserélgetni valószínűleg):

- tűzoltó,
- műszaki mentés.

Amiről viszont szó volt, hogy kb. az egyetlen igazán használható verzió lenne az MH -nál még, de hasonló nagyságrendben lenne rá szükség: vegyivédelmi felderítő . Elképzelhetőnek tartom, hogy lapul egy(-két) ilyen konténer is a raktár mélyén és amennyiben szükség lenne rá és az MH -nak "hirtelen" kellene +2 tűzoltó meg egy vegyivédelmis autó, akkor a megfelelő felépítmény fel és "ráborulna a zöld festék" (bár az MH tűzoltóautók békeidőben pirosak - ott még az se kéne). Azt nem tudom, hogy az MH -nál jelenleg még mindig az "ezeréves" Tatra -k meg Ural -ok vannak-e még tűzoltóautónak - de elképzelhető, hogy nem baj, ha lenne kiegészítésnek pár ilyen is.

Amennyiben jól emlékszem előkerült, hogy ezek jók lennének-e erdőtűzoltásra. Amennyiben arra gondolunk, hogy tűzoltót (legyen az MH -s vagy katasztrófavédelmis) ki tudja vinni a helyszínre - akkor persze. Aki tudja, hogy mire elég 7 m3 (kifröcskölöd egy "pillanat alatt" - aztán mire fordulnál egy kört addigra nem az erdő, de kb. a fél ország égne le ... :)) az tudja, hogy nem ez a mennyiség lesz a "vízválasztó" ... Az erdőtűzoltásra az ásó/lapát (nagy mennyiségben), motorosfűrész, munkagép (ha a terep engedi) és MiHu kombónál jobbat még nem találtak fel. Ugye a MiHu felújítás esetén nem csak az lehetett a szempont, hogy a helikopteres képességet megőrizzük az új típus rendszeresítéséig, hanem az is, hogy ameddig ki tudnak tartani, addig ilyen jellegű hátországbeli tevékenységet is el tudnak látni (ezeket "csatába küldeni" már senki nem fogja) ...
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Igen, engem is meglepett kicsit, hogy feltűntek a Kommondor -ok. Pár éve részleteiben is volt tárgyalva, hogy miért alkalmasak avagy nem az MH számára (ugye leginkább az utóbbi opció). Igen, az is érdekes lehet, hogy miért a Katasztrófavédelemnél tűntek fel ezek. Pont egy-két hete még én is lamentáltam azon (amikor arról volt szó, hogy hova kerülhet többszáz kebaboskocsi), hogy valamennyit a Katasztrófavédelemnél is "bújtathatnak". Ennek az eljárásnak ugye nálunk vannak hagyományai is.

Nyilván ez a dolog egy bizonyos nagyságrend alatt lehetnek érdekes illetve leginkább csak bizonyos típusú járművek "érdekesek". Ennek több oka is lehet. Például amennyiben bizonyos típusú részfeladatokra tudnánk kapni EU -s támogatást katasztrófavédelem címszó alatt, akkor az adott jármű "pirosra lesz festve". Továbbá lehet olyan politikai ok is, hogy amennyiben az adott időszakban honvédelmi címszó alatt a költés "nem divatos" éppen (mert "oktatásegészségügy" stb.), akkor is az adott járművek hamar "pirosak lehetnek" (meg az üzemeltető állomány átmegy katasztrófavédelmisbe). Amennyiben meg éppen valahogy a 2% -ot kellene összelapátolni NATO követelmények teljesítése okán, akkor meg lehet, hogy hamar előkerül a zöld festék ...

Ugye ez a dolog olyan helyeken működik ami ilyen "határterületes". Azaz van jól körülhatárolható civil- és katonai alkalmazás is és ezek akkor is ugyanazok, ha az adott jármű "piros" vagy éppen "zöld" (üzemeltető állományra ugyanez vonatkozik). A kedvenc példám a PTSZ -ek - emlékszünk még ezen képekre ugye?

rakosmente-napok_2439_mk.jpg


Aztán utána meg erre a hírre? - https://www.haborumuveszete.hu/minden-ami-gurul/feltamado-lanctalpasok (ugye itt meg egyedülálló "NATO képesség" -ről megy a hablatyolás)

Tipp, hogy "fennforgás" esetén mennyi idő alatt lenne az összes szép zöld színű? ;)

Namost ezek a Kommondor -ok is hasonló határterületen vannak. Az MH -hoz ebben a mennyiségben és békeidőben kb. a felesleges kategória. Valószínűleg a szerepkörök tekintetében sem lesznek kebaboskocsik használva (azok nagy tömegben "valami mások" lesznek). A Kommondor pedig be tud törni ilyen "réspiacokra" + lehet a gyár is ilyenformán meg tud maradni még (lehet ez is szempont volt valamennyire). Ugye jelenleg ezen két felépítménnyel lehet variálni (azért nem fogják napi szinten cserélgetni valószínűleg):

- tűzoltó,
- műszaki mentés.

Amiről viszont szó volt, hogy kb. az egyetlen igazán használható verzió lenne az MH -nál még, de hasonló nagyságrendben lenne rá szükség: vegyivédelmi felderítő . Elképzelhetőnek tartom, hogy lapul egy(-két) ilyen konténer is a raktár mélyén és amennyiben szükség lenne rá és az MH -nak "hirtelen" kellene +2 tűzoltó meg egy vegyivédelmis autó, akkor a megfelelő felépítmény fel és "ráborulna a zöld festék" (bár az MH tűzoltóautók békeidőben pirosak - ott még az se kéne). Azt nem tudom, hogy az MH -nál jelenleg még mindig az "ezeréves" Tatra -k meg Ural -ok vannak-e még tűzoltóautónak - de elképzelhető, hogy nem baj, ha lenne kiegészítésnek pár ilyen is.

Amennyiben jól emlékszem előkerült, hogy ezek jók lennének-e erdőtűzoltásra. Amennyiben arra gondolunk, hogy tűzoltót (legyen az MH -s vagy katasztrófavédelmis) ki tudja vinni a helyszínre - akkor persze. Aki tudja, hogy mire elég 7 m3 (kifröcskölöd egy "pillanat alatt" - aztán mire fordulnál egy kört addigra nem az erdő, de kb. a fél ország égne le ... :)) az tudja, hogy nem ez a mennyiség lesz a "vízválasztó" ... Az erdőtűzoltásra az ásó/lapát (nagy mennyiségben), motorosfűrész, munkagép (ha a terep engedi) és MiHu kombónál jobbat még nem találtak fel. Ugye a MiHu felújítás esetén nem csak az lehetett a szempont, hogy a helikopteres képességet megőrizzük az új típus rendszeresítéséig, hanem az is, hogy ameddig ki tudnak tartani, addig ilyen jellegű hátországbeli tevékenységet is el tudnak látni (ezeket "csatába küldeni" már senki nem fogja) ...

A PTSZ úszóképes, így legalább árvízi mentéskor hasznát lehetett venni, meg a lánctalpas mivolta miatt, a felázott belvizes trutymákba is be tudott menni. Az sem arra való volt, de legalább rá lehetett húzni valahogy. De a komondor ott megy el ahol egy kicsit jobb terepjáró képességű tehergépkocsi is el tud, cserébe sokat fogyaszt, és "dög nehéz" mivolta miatt még kevesebb a plusz terhelhetősége is. Egyszerűen ez totál feleslegesen drága jármű ezekre a célokra. Mert egy civil tátra is bemegy oda ahova ez, olcsóbb és kevesebbet fogyaszt, cserébe több terhet vihet. Totál felesleges ilyen célra páncélozott jármű.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 090
13 492
113
Onnan, hogy egy tűzoltóra felesleges ilyen páncélzatot rakni. Még tömegoszlatásnál sem éri nagyobb behatás maximum vadászpuskával kell számolni. Sok felesleges tonna a jóval vastagabb páncélzat, növeli a fogyasztást a mindennapi használatban nem is kicsit. Katonaságnál meg nem véletlenül veszünk külföldi egységet, mert oda meg kevés mind gyártókapacitás terén, mind pedig harcértékben van jobb nála, hasonló db-árért.

Azért nem egyedi megoldás, a csehek pont nemrég vásároltak hasonlót: https://www.armadninoviny.cz/pancerovany-triton-na-podvozku-tatra-pro-ceske-hasice.html .
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Azért nem egyedi megoldás, a csehek pont nemrég vásároltak hasonlót: https://www.armadninoviny.cz/pancerovany-triton-na-podvozku-tatra-pro-ceske-hasice.html .

Csak felesleges. Ki akar rálőni vagy felrobbantani egy tűzoltóautót? Tök felesleges a páncélzat egy civil munkakörű tűzoltón. Drágább, nehezebb, többet fogyaszt, cserébe nincs ellenség ami miatt indokolt lenne. Az öntökönszúrás tipikus esete. (Ha meg beáll az erdőtűz közepébe akkor a páncélozott tűzoltó ugyanúgy kiég mint a sima kocsi.)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A PTSZ úszóképes, így legalább árvízi mentéskor hasznát lehetett venni, meg a lánctalpas mivolta miatt, a felázott belvizes trutymákba is be tudott menni. Az sem arra való volt, de legalább rá lehetett húzni valahogy. De a komondor ott megy el ahol egy kicsit jobb terepjáró képességű tehergépkocsi is el tud, cserébe sokat fogyaszt, és "dög nehéz" mivolta miatt még kevesebb a plusz terhelhetősége is. Egyszerűen ez totál feleslegesen drága jármű ezekre a célokra. Mert egy civil tátra is bemegy oda ahova ez, olcsóbb és kevesebbet fogyaszt, cserébe több terhet vihet. Totál felesleges ilyen célra páncélozott jármű.

Igen, értem a gondolatmenetedet. Ugyanakkor a PTSZ -nél "ilyen" szempontok lehetnek - a Kommondor -nál meg "amolyanok". Nem ugyanoda szánják ezen gépeket - ezek nem egymás vetélytársai. Ilyen alapon a Leo 2A7+ -okat is ki lehetne vagdalni, mert nem tudnak úszni és még csak egy kisteherautót sem tudnak elcipelni a rakterükben ... :)).

Amúgymeg általánosságban is elmondhatni a katonai járművekről, hogy "kicsit jobb terepjáró" civil gép is el tud menni ott, de a katonai gépek "cserébe sokat fogyaszt, és dög nehéz" ... OK, ahogy kezdtem is ennek ellenére értem a gondolatmenetedet.

Szerk.: Amit írtam is a korábbi hozzászólásomban? Pl. Vegyivédelmi felderítő?

Egyébként az ellen miért ne lőne rá a másik oldal katonai tűzoltó gépjárműire? Hát nem is tudom - pl. az ellen élőerejének, járműveinek (illetve infrastruktúrájának) pusztítása céljából?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Igen, értem a gondolatmenetedet. Ugyanakkor a PTSZ -nél "ilyen" szempontok lehetnek - a Kommondor -nál meg "amolyanok". Nem ugyanoda szánják ezen gépeket - ezek nem egymás vetélytársai. Ilyen alapon a Leo 2A7+ -okat is ki lehetne vagdalni, mert nem tudnak úszni és még csak egy kisteherautót sem tudnak elcipelni a rakterükben ... :)).

Amúgymeg általánosságban is elmondhatni a katonai járművekről, hogy "kicsit jobb terepjáró" civil gép is el tud menni ott, de a katonai gépek "cserébe sokat fogyaszt, és dög nehéz" ... OK, ahogy kezdtem is ennek ellenére értem a gondolatmenetedet.

Szerk.: Amit írtam is a korábbi hozzászólásomban? Pl. Vegyivédelmi felderítő?

Egyébként az ellen miért ne lőne rá a másik oldal katonai tűzoltó gépjárműire? Hát nem is tudom - pl. az ellen élőerejének, járműveinek (illetve infrastruktúrájának) pusztítása céljából?

A katonai tűzoltót nem mázolod vörösre, hogy lehetőleg minél messzebbről észrevehető legyen. A PTSZ is felesleges volt, csak ott legalább magyarázkodni lehetett. De itt még azt sem.
Ahol meg vegyvédelmi alakulat kell, oda civil járművet amúgy sem küldenek. Ahova meg mehet tűzoltó mint ember helyszínt ártalmatlanítani oda meg megint felesleges.
Ezeket valahova el kellett suvasztani, és ezért a tűzoltók kapták meg ennyi.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
A katonai tűzoltót nem mázolod vörösre, hogy lehetőleg minél messzebbről észrevehető legyen. A PTSZ is felesleges volt, csak ott legalább magyarázkodni lehetett. De itt még azt sem.
Ahol meg vegyvédelmi alakulat kell, oda civil járművet amúgy sem küldenek. Ahova meg mehet tűzoltó mint ember helyszínt ártalmatlanítani oda meg megint felesleges.
Ezeket valahova el kellett suvasztani, és ezért a tűzoltók kapták meg ennyi.

Több ország alkalmaz ilyen páncélozott tűzoltó autókat. Komoly erdőtüzek, vagy atomreaktor balesetekkor nagyon hasznos lehet, ha van.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Itt is le lett már írva, mire jók a páncélozott Komondorok.

https://forum.htka.hu/threads/rdo-3221-komondor.249/page-34

És:

Mivel a jármű páncélozott (nyolc milliméter vastag páncélzatot hegesztettek a Gammások a fülkére) alkalmazható előzőleg fel nem térképezett, katasztrófa sújtotta területeken való feladatok végrehajtására a tűzoltóállomány védettségének biztosítása mellett. Ilyen katasztrófahelyzeti feladatok lehetnek a nem hatástalanított robbanószerkezetek, a lövedékek, a felrobbanó palackok repeszei vagy a nagyobb ledőlő faágak, illetve épületrészek.

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2020/04/30/magyar_gyartasu_komondorokat_kaptak_a_tuzoltok/

Pár darab speciális jármű, amik jól jöhetnek, ha olyan a szitu.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Csak felesleges. Ki akar rálőni vagy felrobbantani egy tűzoltóautót? Tök felesleges a páncélzat egy civil munkakörű tűzoltón. Drágább, nehezebb, többet fogyaszt, cserébe nincs ellenség ami miatt indokolt lenne. Az öntökönszúrás tipikus esete. (Ha meg beáll az erdőtűz közepébe akkor a páncélozott tűzoltó ugyanúgy kiég mint a sima kocsi.)

Vagy mondjuk esetlegesen robbanó gázpalackok.
Nem mindegy, hogy kopácsol a fülkén, vagy keresztülmegy rajta.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A katonai tűzoltót nem mázolod vörösre, hogy lehetőleg minél messzebbről észrevehető legyen. A PTSZ is felesleges volt, csak ott legalább magyarázkodni lehetett. De itt még azt sem.
Ahol meg vegyvédelmi alakulat kell, oda civil járművet amúgy sem küldenek. Ahova meg mehet tűzoltó mint ember helyszínt ártalmatlanítani oda meg megint felesleges.
Ezeket valahova el kellett suvasztani, és ezért a tűzoltók kapták meg ennyi.

Egészen véletlenül annak idején pont egy vegyivédelmi ezrednél szolgáltam. Azon belül egy olyan századnál, ahol két szakasz lángszórós/napalmos és két szakasz tűzoltó volt (nem találod ki, hogy az előbbi kettőnek amikor mondjuk a tisztáson eldurrantottak egy tartálykocsi napalmot akkor kik voltak a "legjobb barátaik" ;)). Itt voltam én tűzoltó rajparancsnok ...

Tipp, hogy mondjuk az összes tűzoltó kocsi milyen színű volt? Hát piros - pedig egyik sem civil gép volt (Ural, Tatra). Mondjuk a század illetve az ezred összes többi gépe is zöld volt ...

Ahogy írtam ez erdőtűzre "nem kell" (oda nem kell páncélozottság). Ugyanakkor olyat írtam, hogy vegyivédelmi is lehet? Én ezeket el tudom képzelni Paks -ra (ott már van egy - tulajdonképpen az a negyedik), olajfinomítóba vagy egyéb vegyi üzemhez, akár lőszerraktárhoz stb. Azt ne felejtsük el, hogy most összesen 3 db gépről (+1 Paks ami már volt) beszélünk - erről megy ez a "késhegyremenő" vita. Véleményem szerint "elfér" - különösen, ha egyéb szempontokat is figyelembeveszünk (pl. gyár illetve ez által kompetencia fenntartása). Akár "csapatpróbának" is felfogható ez a mennyiség. Amennyiben nem válik be, akkor senki nem fog a kardjába dőlni - az élet menni fog tovább ...

Ez a 3 db azért nem egy "stratégiai mennyiség" illetve e miatt nem lesz "kevesebb Leo" vagy "kevesebb bármi más" - ez nem az az összeg azért talán ...

Vagy mondjuk esetlegesen robbanó gázpalackok.
Nem mindegy, hogy kopácsol a fülkén, vagy keresztülmegy rajta.

A "robbanó gázpalackot" kilövi a mesterlövész azt szevasz ... :)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113