Puma IFV / SPz (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
...mint ahogy a Oerlikon GDF009 EO esetén is.
Nem tudom, hogy hányszor volt betéve ez a Rheinmetall bemutató, de csak most vettem észre. A demó első szakaszában ezzel a friss (2018-ban) típussal végzik a bemutatót.
És nem az az ikerágyú tetején nem célkövető radar, hanem egy EO torony (ahogy erre a típus neve is utal).
Akkor megállapodhatunk abban, hogy földháttérrel is lehetséges a drónvadászat EO célzással? :rolleyes:
Egy kicsit részletesebben egy azóta már számomra nem elérhető Jane's cikkből:


Forrás

És mitádisten pontosan ugyan úgy működik a rendszer, ahogy leírtam az Skyguard FCU (én FDC-nek hívtam) látja el az ágyúkat célkoordinátákkal, amiket őnmaguk EO célzással küzdenek le.
És igen, irreálisan kevés lőszert használ mindehhez.
Ha a videót alaposabban megnézzük látszik, hogy legkésőbb a 2 lövedékre telitalálatot érnek el a rendszerrel.
Tehát gyakran még a 8-10 lövéses sorozat is felesleges. Én ezt azért egy elfogadható kompromisszumnak gondolom.

Hol látszik, hogy ez EO célzással megy? Mert nekem úgy tűnik, hogy a radar méri a drónt és az alapján megy, hogy a cucc hova néz. A cél olyan kicsi, hogy a videón látható fényben nem is látni a célt, mert a valami által rátett kis piros kereszt van rajta. Csak nem a radar által...?
Meg optikával hogyan is mért volna céltávolságot a rendszer az AHEAD lőszer helyes használathoz?
Elég sokszor megnéztem a videót a AAA-s cikk írás alatt és nem csak ezt...
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Hol látszik, hogy ez EO célzással megy? Mert nekem úgy tűnik, hogy a radar méri a drónt és az alapján megy, hogy a cucc hova néz. A cél olyan kicsi, hogy a videón látható fényben nem is látni a célt, mert a valami által rátett kis piros kereszt van rajta. Csak nem a radar által...?
Meg optikával hogyan is mért volna céltávolságot a rendszer az AHEAD lőszer helyes használathoz?
Elég sokszor megnéztem a videót a AAA-s cikk írás alatt és nem csak ezt...
A négyes osztott képen a bal felső zöld hátteres kép a GDF009 T. O. szerepel. Mellette a Skymaster. A GDF009 T.O az optikai célzás kontroll monitora (targeting optical a rövidítés jelentése).
Mikor a Skyranger Gun képességeit demózzák, akkor az optikai célkövetésnél az van kiírva, hogy Skyranger T.O. és mellette Skyranger Cmdr. Tehát egy teljesen másik rendszer végzi a célzást.
De ha nem az optikai célzás lett volna a lényeg, akkor nem a GDF009 EO-t viszik ki, hanem a radaros verziót:
a40a10fd51da9f28a9d6290ca9d4903f.jpg
 
M

molnibalage

Guest
A négyes osztott képen a bal felső zöld hátteres kép a GDF009 T. O. szerepel. Mellette a Skymaster. A GDF009 T.O az optikai célzás kontroll monitora (targeting optical a rövidítés jelentése).
Mikor a Skyranger Gun képességeit demózzák, akkor az optikai célkövetésnél az van kiírva, hogy Skyranger T.O. és mellette Skyranger Cmdr. Tehát egy teljesen másik rendszer végzi a célzást.
De ha nem az optikai célzás lett volna a lényeg, akkor nem a GDF009 EO-t viszik ki, hanem a radaros verziót:
a40a10fd51da9f28a9d6290ca9d4903f.jpg
Hogyan mért céltávolságot radar nélkül? Mert, ha nem ismered a cél méretét, akkor anélkül optikailag nem mérsz távolságot.
 
M

molnibalage

Guest
Ne kezdjük el újra! 2 (vagy 3?) napja ez megy...
Lézerrel. Mi mással? Különben egy EO toronyban miért lenne rangefinder laser?
Én csak most találtam ide. Viszont a lézerrel hogyan céloz meg egy célt, amit nem is látni.
Nekem nagyon úgy tűnik, hogy radar nélkül ez nem megy. De, ha megvan a lock, akkor lehet, hogy utána már célon tud maradni a rendszer.

Persze én is tévedhetek, de a célok nem látszanak a felvételen, olyan kicsik, az utolsót leszámítva, ami viszont a fene tudja miért, infracsapdázik....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Ne kezdjük el újra! 2 (vagy 3?) napja ez megy...
Lézerrel. Mi mással? Különben egy EO toronyban miért lenne rangefinder laser?

Értsd meg,hogy lézerrel akármekkora méretű célra nem tudsz rámérni,ha tudnál akkor már rég okafogyottá vált volna ez a vita mert léteznének lézerfegyverek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Hol látszik, hogy ez EO célzással megy? Mert nekem úgy tűnik, hogy a radar méri a drónt és az alapján megy, hogy a cucc hova néz. A cél olyan kicsi, hogy a videón látható fényben nem is látni a célt, mert a valami által rátett kis piros kereszt van rajta. Csak nem a radar által...?
Meg optikával hogyan is mért volna céltávolságot a rendszer az AHEAD lőszer helyes használathoz?
Elég sokszor megnéztem a videót a AAA-s cikk írás alatt és nem csak ezt...
Ha radarral rakja ki a piros keresztet, akkor a lövés pillanatában nem kezd el vitustáncot járni. Nem, az a piros kereszt az ágyún lévő EO torony "terméke", amit a visszarúgás megrázott, mint Krisztus a vargát. A GDF009 EO ágyún nincs radar. Tehát a radar a visszarúgástól függetlenül dolgozott a rendszerben (A Skyguard FCU-n).
Ha képes is lenne piros kereszteket generálni, akkor sem kezd el ugrálni a visszarúgás miatt.
Ha megnézed a Skyguard Gun tesztnél sokkal kisebb volt a piros kereszt ugrálása. Mert az egy jóval nagyobb járművön komolyabb csillapítás mellett kisebb visszarúgással működik.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Értsd meg,hogy lézerrel akármekkora méretű célra nem tudsz rámérni,ha tudnál akkor már rég okafogyottá vált volna ez a vita mert léteznének lézerfegyverek.
???
Nem megpirítani akarjuk a céltárgyat, hanem megmérni a távolságát.
Tessék kereskedelmi forgalomban itt egy 3-1000m-es.
Azt írják róla, hogy egy elemmel 3000 mérésre alkalmas. Szerintem ez nem nagyon van egy kategóriában a Hensoldt EO tornyával, ami 400w-os fogyasztású....és mégis 1000m-en belül képes mérést végezni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
???
Nem megpirítani akarjuk a céltárgyat, hanem megmérni a távolságát.
Tessék kereskedelmi forgalomban itt egy 3-1000m-es.
Azt írják róla, hogy egy elemmel 3000 mérésre alkalmas. Szerintem ez nem nagyon van egy kategóriában a Hensoldt EO tornyával, ami 400w-os fogyasztású....és mégis 1000m-en belül képes mérést végezni.

Nem a teljesítménnyel van a baj hanem a szóródással.Egyébkent hidd el,hogy annak a civil valaminek kb semmi köze a katonai lézertávmérőkhöz.Olvass utána csak a T-72 műszerének(igen ezer éves elavult valami)és megérted az okát.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Nem a teljesítménnyel van a baj hanem a szóródással.Egyébkent hidd el,hogy annak a civil valaminek kb semmi köze a katonai lézertávmérőkhöz.Olvass utána csak a T-72 műszerének(igen ezer éves elavult valami)és megérted az okát.
Ha nem hiszel a Hensoldtnak, meg a FLIR-nek, akkor had ne nekem kelljen már utánaolvasnom a dolognak... o_O
 
M

molnibalage

Guest
Ha radarral rakja ki a piros keresztet, akkor a lövés pillanatában nem kezd el vitustáncot járni. Nem, az a piros kereszt az ágyún lévő EO torony "terméke", amit a visszarúgás megrázott, mint Krisztus a vargát. A GDF009 EO ágyún nincs radar. Tehát a radar a visszarúgástól függetlenül dolgozott a rendszerben (A Skyguard FCU-n).
Ha képes is lenne piros kereszteket generálni, akkor sem kezd el ugrálni a visszarúgás miatt.
Ha megnézed a Skyguard Gun tesztnél sokkal kisebb volt a piros kereszt ugrálása. Mert az egy jóval nagyobb járművön komolyabb csillapítás mellett kisebb visszarúgással működik.
Ez alapján logikus.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 713
32 377
113
Felderito radarok ifv n nem ujdonsag. Es nem is olyan hatalmas osszeg ma mar. Nem kell mindent is tudnia de a mai radarok mar csak a szamitasi kapacitasbol adodoan is tobbet tudnak mint a regiek.
/hasznos lehet legi celok felderitesere az eredeti szerepkor a foldi melett./ de mint fentebb is irjak elektro optikai rendszerekkel minden jarmu kepes valamilyen szinten a felderitesre....
Az hogy egy ifv legi celt kuzdjon le /nem ujdonsag eddig is tudni kellett..../ igaz hogy kb annyit ert mint pkm el de attol meg kepesnek kellett lenni ra...

Radarral es loszer programozoval szerintem meg csak az osszes jarmunek sem kell hogy rendelkezzen. Elsonek boven eleg ha a szakasz pk jarmuvek es a tamogato alegysegek jarmuvei vannak felszerelve ezekkel a funkciokkal./a kesobbiekben persze ahogy csokken a trchnologia ara ugy a tobbi jarmu is megkaphatja teljes vahy resz csomagot.../

Mi kellene ehhez +1 fo a szakasz pk jarmuvekbe aki kulon felderitest vegez... -1 fo a tamogato jarmuvekbe aki szinten celfelderitest vegez.

A szakasz pk amugyis tudja m re pontosan a szakasz jarmuveinek a poziciojat onnet mar csak egy lepes hogy ha kell besegitsenek /felteve ha azok is rendelkeznek loszerprogramozoval ami vegulis nem egy irdatlan osszeg./ de nagyon hasznos lehet foldi celok ellen is.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Monfjuk a T-72 óta elég nagyot fejlődött a lézeres távmérés tudománya. Ettől még akármi is lehet az adott esetben, de ma már two-color (vagy esetleg multiple-color) lézerekkel, és pontos levegő-fénytörés méréssel nagyon pontos méréseket lehet végezni nagy távolságra kis felületen is. Arról nem beszélve, hogy a hatvanas - hetvenes években még nem volt pl. lidar ami ma már elég mindennapos dolog, és ott is megoldják a dolgot, aztán van olyan fogalom azóta, hogy mondjuk "massively parallel coherent laser" ami akkor még nem létezett. De a lényeg, hogy ma már azért nem lehetetlen nagy távolságon kis felületre is nagyon pontos távolságot adni lézerrel. Az más kérdés, hogy hogyan találod meg azt a valamit, de maga a mérés technikailag nem kivitelezhetetlen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
A flirből nem derül ki,hogy lézerrel követi a célt....
Célt követ? Egy lézeres távmérő???
Annak egyetlen dolga van: távolságot mérni. Amire célozzák. Minden optikai toronyban (illetve vannak kivételek a civil felhasználásban) van a kamerák mellett egy lézeres távolságmérő! Amire néznek a kamerák, azt a lézeres távolságmérő közben diszkréten megméri.
Ilyen beépíthető távolságmérő az előbb belinkelt FLIR is. A nevében is benne van:
High Performance Laser Rangefinders
FLIR MLR10K-LX
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 713
32 377
113
Monfjuk a T-72 óta elég nagyot fejlődött a lézeres távmérés tudománya. Ettől még akármi is lehet az adott esetben, de ma már two-color (vagy esetleg multiple-color) lézerekkel, és pontos levegő-fénytörés méréssel nagyon pontos méréseket lehet végezni nagy távolságra kis felületen is. Arról nem beszélve, hogy a hatvanas - hetvenes években még nem volt pl. lidar ami ma már elég mindennapos dolog, és ott is megoldják a dolgot, aztán van olyan fogalom azóta, hogy mondjuk "massively parallel coherent laser" ami akkor még nem létezett. De a lényeg, hogy ma már azért nem lehetetlen nagy távolságon kis felületre is nagyon pontos távolságot adni lézerrel. Az más kérdés, hogy hogyan találod meg azt a valamit, de maga a mérés technikailag nem kivitelezhetetlen.
Megtalalni PSZNR 5 el :D csak vicceltem. Valami modernebbel termeszetesen ami nem csak foldi celokat szolgal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Célt követ? Egy lézeres távmérő???
Annak egyetlen dolga van: távolságot mérni. Amire célozzák. Minden optikai toronyban (illetve vannak kivételek a civil felhasználásban) van a kamerák mellett egy lézeres távolságmérő! Amire néznek a kamerák, azt a lézeres távolságmérő közben diszkréten megméri.
Ilyen beépíthető távolságmérő az előbb belinkelt FLIR is. A nevében is benne van:
High Performance Laser Rangefinders
FLIR MLR10K-LX

Igen rosszul fogalmaztam.A videóról nem derül ki hogy minek a jele van rajta.Az egy célzójel az kétségtelen de nem tudjuk hogyan generálódik.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Igen rosszul fogalmaztam.A videóról nem derül ki hogy minek a jele van rajta.Az egy célzójel az kétségtelen de nem tudjuk hogyan generálódik.
Akkor hagy találgassak! :rolleyes:
Érdemes egymás után megnézni a különböző teszteket, és akkor egész jól kiderül. Most a demo bal felső sarkában lévő videóval foglalkozunk.
Ez a leginformatívabb rész. ugyanis ennél a teljes rendszer működött.
A kép közepén lévő nagy célkereszt (nem mozdul) az tulajdonképpen a célkövetést jelenti, ahova az EO torony kamerája fókuszál.
Mivel a Skyrander Gunról van szó. Annál van célkövető radar. Annak a jelét a kép jobb oldalán lévő bilikék keretben láthatjuk. Tipikus radarjel képet mutat. Megfigyelhető, hogy azokon a teszteken amelyiken GDF ágyú tüzelt, vagy csak mozgó cél nélkül tüzeltek a Skyranger Gun-nal, ott vagy nincs is bilikék keret (GDF ágyú, mivel ott nincs radar a célzásban) vagy célpont hiányában üres marad a radarjel kerete.
A piros mozgó kis kereszt - szerintem - a rangefinder lézer célzásának helye. Van egy fehér és egy zöld ugráló kereszt is, azokat valamilyen formában a balisztikai számítógép generálhatja, mert az nagyon úgy tűnik, mintha az ágyúknak oda kellene célozni a találathoz. Az egyik talán az optikai képből számolt balisztikai céladat mozgatja, a másik meg talán a lézer távolságadatai alapján.
Ezen kívül a videó közepétől balra van egy színváltoztató oszlop, ami pedig egy működési hatékonyságot jelezhet (persze ez is csak tipp!).
Tulajdonképpen azt mutatja, hogy a EO célzás mekkora sikerrel kecsegtet. Mondjuk az elég meggyőző, hogy amíg látja a célt a torony, addig folyamatosan 100%-on áll.
De érdekes, hogy azt is megmutatja a rendszer, ha annyira leesik a találati valószínűség, hogy nem biztos, hogy érdemes lőni.
Pl.: a GDF lövései során azért ad csak gyors, de rövid sorozatokat, mert a kiszabaduló lőpor gázok, olyan ködöt csinálnak, hogy nem tud rendesen célt követni.
Erre onnan jöttem rá, hogy amikor Skyranger Gun a merevszárnyú drónt lövi, akkor egészen addig zöld volt a visszajelző (100%), amíg le nem bukott a már eltalált drón a fák közé. És pont az ott használt irdatlan rövid (és lassú) sorozatok mutatják, hogy működhet a rendszer IFV szinten is! Sőt az EO célzásnál csak ez a kifizetődőbb, mert a lövések után szinte azonnal tudja folytatni az EO torony a tracket, nem kell megvárni, amíg elül a füst.
A másik érdekesség, hogy a statikus cél ellen látszik, hogy az ABM lőszer robbanását mennyivel (vagy 2-3 méter) a célpont elé időzítik, így a létrejövő szóráskúp letarolja a drónt.
Viszont ez egy másfajta szóráskúp, mint amit más Airburst teszten láthattunk. Ezzel pl. nem nagyon van értelme fedezék mögötti ellenségre tüzelni.
Nem tudom, hogy ehhez másfajta lőszer kell-e, vagy az ágyú időzítője módosíthatja a szóráskúp geometriáját is?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Akkor hagy találgassak! :rolleyes:
Érdemes egymás után megnézni a különböző teszteket, és akkor egész jól kiderül. Most a demo bal felső sarkában lévő videóval foglalkozunk.
Ez a leginformatívabb rész. ugyanis ennél a teljes rendszer működött.
A kép közepén lévő nagy célkereszt (nem mozdul) az tulajdonképpen a célkövetést jelenti, ahova az EO torony kamerája fókuszál.
Mivel a Skyrander Gunról van szó. Annál van célkövető radar. Annak a jelét a kép jobb oldalán lévő bilikék keretben láthatjuk. Tipikus radarjel képet mutat. Megfigyelhető, hogy azokon a teszteken amelyiken GDF ágyú tüzelt, vagy csak mozgó cél nélkül tüzeltek a Skyranger Gun-nal, ott vagy nincs is bilikék keret (GDF ágyú, mivel ott nincs radar a célzásban) vagy célpont hiányában üres marad a radarjel kerete.
A piros mozgó kis kereszt - szerintem - a rangefinder lézer célzásának helye. Van egy fehér és egy zöld ugráló kereszt is, azokat valamilyen formában a balisztikai számítógép generálhatja, mert az nagyon úgy tűnik, mintha az ágyúknak oda kellene célozni a találathoz. Az egyik talán az optikai képből számolt balisztikai céladat mozgatja, a másik meg talán a lézer távolságadatai alapján.
Ezen kívül a videó közepétől balra van egy színváltoztató oszlop, ami pedig egy működési hatékonyságot jelezhet (persze ez is csak tipp!).
Tulajdonképpen azt mutatja, hogy a EO célzás mekkora sikerrel kecsegtet. Mondjuk az elég meggyőző, hogy amíg látja a célt a torony, addig folyamatosan 100%-on áll.
De érdekes, hogy azt is megmutatja a rendszer, ha annyira leesik a találati valószínűség, hogy nem biztos, hogy érdemes lőni.
Pl.: a GDF lövései során azért ad csak gyors, de rövid sorozatokat, mert a kiszabaduló lőpor gázok, olyan ködöt csinálnak, hogy nem tud rendesen célt követni.
Erre onnan jöttem rá, hogy amikor Skyranger Gun a merevszárnyú drónt lövi, akkor egészen addig zöld volt a visszajelző (100%), amíg le nem bukott a már eltalált drón a fák közé. És pont az ott használt irdatlan rövid (és lassú) sorozatok mutatják, hogy működhet a rendszer IFV szinten is! Sőt az EO célzásnál csak ez a kifizetődőbb, mert a lövések után szinte azonnal tudja folytatni az EO torony a tracket, nem kell megvárni, amíg elül a füst.
A másik érdekesség, hogy a statikus cél ellen látszik, hogy az ABM lőszer robbanását mennyivel (vagy 2-3 méter) a célpont elé időzítik, így a létrejövő szóráskúp letarolja a drónt.
Viszont ez egy másfajta szóráskúp, mint amit más Airburst teszten láthattunk. Ezzel pl. nem nagyon van értelme fedezék mögötti ellenségre tüzelni.
Nem tudom, hogy ehhez másfajta lőszer kell-e, vagy az ágyú időzítője módosíthatja a szóráskúp geometriáját is?
Lézercélzóval nem folyamatosan mérnek,nincs olyan hogy bekapcsolom és másodpercekig folyamatosan távolságot mérek.Ahoz amiről te beszélsz viszont ez kéne...