A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 748
113
Nagyon fontos gondolat a vegen, miszerint ezek a tervezett, minimalista legvedelmi rendszerek meg nem haborus viszonyokra vannak meretezve, napokon belul elvereznenek egy haboruban (kifogynank raketabol, kilonek oket stb.) Ahhoz sokkal komolyabb meretek kellenenek.
Feltételezve, hogy megvesszük valamennyi rakétát amennyire engedélyt kaptunk 180+60 azaz 240 rakéta a szomszédos országok néhány darabos légierejét tekintve egyáltalán nem tűnik minimalista légvédelemnek. Csak viszonyításképpen mostanában a Litvánok 2 üteg Amraam rakétát vettek (sehol nem írják melyik verzió, gondolom C7) a Nasamshoz, Japán 32 db Amraam C7--et, Lengyelország 150 db C7-et vett a légierejének pedig lényegesen potensebb szomszédaik vannak, mint nekünk.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Feltételezve, hogy megvesszük valamennyi rakétát amennyire engedélyt kaptunk 180+60 azaz 240 rakéta a szomszédos országok néhány darabos légierejét tekintve egyáltalán nem tűnik minimalista légvédelemnek. Csak viszonyításképpen mostanában a Litvánok 2 üteg Amraam rakétát vettek (sehol nem írják melyik verzió, gondolom C7) a Nasamshoz, Japán 32 db Amraam C7--et, Lengyelország 150 db C7-et vett a légierejének pedig lényegesen potensebb szomszédaik vannak, mint nekünk.

Hát az biztos , hogy ezzel a darabszámmal hosszabb távra rendezkedik be a honvédség, szerintem az is benne van, hogy közeljövőben bővíteni fogják a vadászgép flótát szerintem.
Az L39-NG az borítékolható kb 10-12 db, gondolom arra is mehet AMRAAM szóval, kelleni fog.
Ha esetleg még veszünk E-F a svédektől vagy valami jobb.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and LMzek 2.0

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Hát az biztos , hogy ezzel a darabszámmal hosszabb távra rendezkedik be a honvédség, szerintem az is benne van, hogy közeljövőben bővíteni fogják a vadászgép flótát szerintem.
Az L39-NG az borítékolható kb 10-12 db, gondolom arra is mehet AMRAAM szóval, kelleni fog.
Ha esetleg még veszünk E-F a svédektől vagy valami jobb.
Hirtenberger SRAMS-ot se vettünk még (remélem jön a kebaboskocsikra!). Semmi sem borítékolható! Inkább négy kétüléses Gripen, mint tizenkét Hulladék NG!
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Nagyon fontos gondolat a vegen, miszerint ezek a tervezett, minimalista legvedelmi rendszerek meg nem haborus viszonyokra vannak meretezve, napokon belul elvereznenek egy haboruban (kifogynank raketabol, kilonek oket stb.) Ahhoz sokkal komolyabb meretek kellenenek.

Tobb het intenziv harc utan irja hogy ezek a mennyisegek elkopnak. Ok. De par het intenziv harc utan inkabb az a kerdes hogy meg mi maradt meg minden masbol is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Hát az biztos , hogy ezzel a darabszámmal hosszabb távra rendezkedik be a honvédség, szerintem az is benne van, hogy közeljövőben bővíteni fogják a vadászgép flótát szerintem.
Az L39-NG az borítékolható kb 10-12 db, gondolom arra is mehet AMRAAM szóval, kelleni fog.
Ha esetleg még veszünk E-F a svédektől vagy valami jobb.
Jó dolog ez az AMRAAM oda-vissza kompatibilitás, azonban szerintem nem igazán van értelme esetünkben. Az az igazság, hogy nekünk már régen nem AIM-120-nál, meg AIM-9-nél kellene tartanunk, hanem Meteornál, és IRIS-T-nél.
Szóval ha arra akarjuk használni ezt a lehetőséget, hogy a viszonylag régóta reptetett AMRAAM-oknak értelmes felhasználási lehetőséget adjunk, akkor ok, de ne a most megrendelt 180db vadiúj AMRAAMból pótolgassuk a 40 darabot. Azokat szépen tartsuk meg a NASAMShoz.
Tessék szépen bekopogtatni az MBDA-hoz és a DIEHL-hez, és egy komolyabb tétel megrendelésével megmenteni a francia német és angol hadiipart.:rolleyes:
És nem kell szégyenlősködni! Lehet gyakorlatilag a teljes AA/AG/GA termékpalettát is elhozni. De ne felejtsük, a különféle ATGM-ket sem! Szépen nagy csomagban, komoly árengedménnyel.
Na akkor lennének majd érdekes szemek, amikor egy ilyen csomagra a végösszeg olyan 2-3-4 Mrd USD-re csúszik fel.:rolleyes:
 
K

kamm

Guest
Jó dolog ez az AMRAAM oda-vissza kompatibilitás, azonban szerintem nem igazán van értelme esetünkben. Az az igazság, hogy nekünk már régen nem AIM-120-nál, meg AIM-9-nél kellene tartanunk, hanem Meteornál, és IRIS-T-nél.
Szóval ha arra akarjuk használni ezt a lehetőséget, hogy a viszonylag régóta reptetett AMRAAM-oknak értelmes felhasználási lehetőséget adjunk, akkor ok, de ne a most megrendelt 180db vadiúj AMRAAMból pótolgassuk a 40 darabot. Azokat szépen tartsuk meg a NASAMShoz.
Tessék szépen bekopogtatni az MBDA-hoz és a DIEHL-hez, és egy komolyabb tétel megrendelésével megmenteni a francia német és angol hadiipart.:rolleyes:
És nem kell szégyenlősködni! Lehet gyakorlatilag a teljes AA/AG/GA termékpalettát is elhozni. De ne felejtsük, a különféle ATGM-ket sem! Szépen nagy csomagban, komoly árengedménnyel.
Na akkor lennének majd érdekes szemek, amikor egy ilyen csomagra a végösszeg olyan 2-3-4 Mrd USD-re csúszik fel.:rolleyes:

Foninek kell az amerikai vonal, Conrsteinnek meg valamit fel kell mutatnia - megtippeltem en is, a 24.hu meg meg is irta ugyanezt.
Mondjuk az szinte biztos, hogy nem fogunk $800M csak raketakat venni, az felejtos, most lefogadom. Ha NASAMS lesz megis, akkor az kb $450-500M, melle a raketak masik $500M, ugy jon ki a milliard szerintem.
Ha valami trukkos nemet-amerikai MEADS w/ AMRAAM launcherekkel plusz future PAC/IRIS-T opcival, akkor valoban $2B kore is felcsuszhat a vege.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Akkor CZ EVO, BREN 2, Zlin, H145M, H225M, LEO2A4, 2A7, PZH2000, CG4, YALCIN, NASAMS megvan. Hirtenberger és Aero Vodochody csak döntes kérdése...
IFV és APC felkészül, remélem, PUMA és BOXER lesz!
Kell meg MLRS, SPAAG és MEADS/SAMP/T. Géppuskák?

Meg kézi légvédelmi és pct. rakéták, a Mistralokat átteni valami normális hordozóra.
Továbbá, teherautók, terepjárók cseréje, új pontonok, a lövészek egyéni felszerelése, úgy mint optika a fegyverekre, meg éjjellátó, teherszállító repülők, Gripenek fegyverzetének korszerűsítése, meg ami még hirtelen nem jutott eszembe.

Látom nem sikerül megérteni.

Gyakorlatilag tudomásom szerint kb. a DF hatalmas kínai rakétákon kívül semmi nincs, aminek halvány esélye lenne a reaktor ellen. De lehet, hogy még az sem, mert a formázott töltetét hajók ellen csinálták. Csak ugye van első körben a konténment épület és az alatt van a sok rétegű reaktor... Van ott "némi" légrés is".

Hogy Csai mivel bombázta volna Paksot, az is homályos... A reaktor ellen a leghalványabb esélye se lett volna. A trafókert ellen simán, de csak repülőkkel. A szaros kínai rakétákkal max- egy várost talált volna el, random helyen. Pontcélt soha.

Nincs olyan BM, amivel te a hagyományos harci részével a siker esélyével támadnál. És értelme sincs.

Az új jenki BM-jük miatt aggódnak, az ATACMS miatt.

Elvileg SCUD-ról volt szó, négy vagy öt rakétáról.

Miért állna meg az ország ha kiesne Paks?Amennyire én tudom az ország hálózata rá van kötve az európai hálózatra.Szóval ha Paks kiesik biztosan lesz olyan ország aki boldogan ad el nekünk áramot egy halom pénzért.

Már, ha eladnak nekünk villanyt, és annyit, amennyi kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár
T

Törölt tag 2822

Guest
Ez már nyilván felmerült korábban is, szóval bocsi ha x-edjére is megkérdezi valaki, de várható az, hogy a NASAMS után egy attól nagyobb hatótávolságú rendszert is veszünk, vagy a NASAMS-al le lett tudva a földi légvédelem?

Továbbá, várható valamilyen MANPADS vásárlása?

Itt most nem az egyéni kivánságlistákra gondolok, hogy ki mit szeretne hanem, hogy ténylegesen volt-e utalás ezekre a dolgokra a kormányzati, vagy honvédelmi oldalról?
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 301
113
Erdekes.. ez akkor a sajatjuk?

Szerintem nalunk valoszinubb a hazai/osztrak uj termek integralasa:

Hirtenbergernek van ilyen is:
ST_Engineering_and_Hirtenberger_will_offer_120mm_mortar_system_to_Europe_925_001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and arcas

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
Hát az biztos , hogy ezzel a darabszámmal hosszabb távra rendezkedik be a honvédség, szerintem az is benne van, hogy közeljövőben bővíteni fogják a vadászgép flótát szerintem.
Az L39-NG az borítékolható kb 10-12 db, gondolom arra is mehet AMRAAM szóval, kelleni fog.
Ha esetleg még veszünk E-F a svédektől vagy valami jobb.

Az L39NG-n van radar? Vagy lesz olyan adatátviteli rendszere, amivel saját radar nélkül tudja használni?
Az Alca elvileg tudná hordozni az AMRAAM-ot, de ha jól emlékszem, ott sem történt meg az integráció.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A magyar NASAMS-szel kapcsolatos dolgokat miért nem a [HUN] NASAMS topikba írjátok? :oops:

Amennyiben minden haditechnikai eszközzel kapcsolatban csak a saját topikjában lenne eszmecsere, akkor például ez a topik elég üres lenne ... :) Avagy ami lenne is az elég foghíjas kontextusban lenne.

Talán amilyen módon szóbakerülnek itt a NASAMS -al kapcsolatos dolgok (pl. az AMRAAM -ok milyen megoszlásban kerülhetnek a Gripen -ekre és NASAMS -ba, esetleg a L39NG -re történő integrálás lehetősége stb.) olyan módon talán "elférhetnek" itt is. A NASAMS topikba pedig mehet a "jobban" NASAMS specifikus dolgok ...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Ha tippelnem kene a cseheknel valoszinuleg a Spyder lesz a befuto. Van esetleg valahol egy komplexebb osszehasonlitas a NASAMS-al?
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Hát az biztos , hogy ezzel a darabszámmal hosszabb távra rendezkedik be a honvédség, szerintem az is benne van, hogy közeljövőben bővíteni fogják a vadászgép flótát szerintem.
Az L39-NG az borítékolható kb 10-12 db, gondolom arra is mehet AMRAAM szóval, kelleni fog.
Ha esetleg még veszünk E-F a svédektől vagy valami jobb.

Csak jönne már az a 10-12 L39, jönne már valami ami használható lenne. Vagy még inkább a Gripen. Csak álmodozgatunk itt.