Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Ha már számok:
hit-distribution-chart-1.jpg


Ennyit arról,hogy majd oldalról lövünk ha szemből nem megy...

A német nehézpancélosok meszároltak is csak az oroszok többet tudtak gyártani...

Mit is akartál ezzel a képpel bizonyítani?
Ha azt, hogy a T-72 mindig legyőzné a T-55-t, akkor nézd meg egy kicsit jobban...... :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 864
113
Mit is akartál ezzel a képpel bizonyítani?
Ha azt, hogy a T-72 mindig legyőzné a T-55-t, akkor nézd meg egy kicsit jobban...... :rolleyes:

Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.

Tehát akkor mégiscsak ki lehet lőni a T-55-el a T-72-t.

Akkor miért is nem lehet összehasonlítani a két harckocsi harcértékét?
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Azt mutatja,hogy hol éri talalat a harckocsikat.Bizony 70%-ban szemből és csak a maradék 30% barhol máshol...Ebben bízni az öngyilkosság kategóriája úgy,hogy az ellenség keresztbe hosszába bárhol átlő.

Arról szólt az gyakorlat, ha jól értettem, hogy a T-55-ös alakulat jobban szerepelt, mint a T-72-es.
1. Te azt mondtad, hogy az lehetetlen, mert a T-72-t nem lövi ki a T-55.
2. A rajz alapján erre 30 % esélye azért van.

A rajz azt bizonyítja hogy nem helyes amit állítasz.
Ha a katonák bátorságát firtatod, akkor annyit nem árt ha tudsz: Az egyik fél mindig szarabb tankkal megy, mint a másik. Mégsem szaladnak el.
Mindenki a jobbikkal menne harcba, de néha mással kell pótolni, vagy kompenzálni a technikai különbséget. Lehet, hogy ezen a gyakorlaton sikerült, ezért lett a vártnál jobb az eredmény, ha tényleg így volt.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 864
113
Arról szólt az gyakorlat, ha jól értettem, hogy a T-55-ös alakulat jobban szerepelt, mint a T-72-es.
1. Te azt mondtad, hogy az lehetetlen, mert a T-72-t nem lövi ki a T-55.
2. A rajz alapján erre 30 % esélye azért van.

A rajz azt bizonyítja hogy nem helyes amit állítasz.
Ha a katonák bátorságát firtatod, akkor annyit nem árt ha tudsz: Az egyik fél mindig szarabb tankkal megy, mint a másik. Mégsem szaladnak el.
Mindenki a jobbikkal menne harcba, de néha mással kell pótolni, vagy kompenzálni a technikai különbséget. Lehet, hogy ezen a gyakorlaton sikerült, ezért lett a vártnál jobb az eredmény, ha tényleg így volt.

Azt mondtam,hogy nem szimuláltak harcot így jöhetett ki eredménynek ami kijött.A T-72 előnye harcban jött volna ki épp csak az nem volt...

Persze,ki lehet lőni,és ha matematikai alapon közelítjük meg akkor 10 találatból 3× at is üti a T-55 a 72-est.A baj ezzel az,hogy a T-72 10 találatból 10-szer átüt az 55-öst.Érted,hogy mit akarok mondani?
70% esélye van egy talalatot túlelni a 72-esnek a T-55-nek pedig 0%.

Senkinek nem vontam kétségbe a bátorságát!Csak megjegyeztem azt a tenyt,hogy ilyen egyenlőtlen technológiai színvonal mellett előre el lehet könyvelni a vereséget.Az pedig a mi gyakorlatainkat minősíti,hogy sikerült kihozni azt az eredményt amit.
Amúgy konkretan nem lett ideírva,hogy ki győzött csak az,hogy nem az elvárt módon teljesített a modernebb egység.Ebbe benne van,hogy győztek max nem akkora fölénnyel mintamekkorára szamítottak.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Azt mondtam,hogy nem szimuláltak harcot így jöhetett ki eredménynek ami kijött.A T-72 előnye harcban jött volna ki épp csak az nem volt...

Persze,ki lehet lőni,és ha matematikai alapon közelítjük meg akkor 10 találatból 3× at is üti a T-55 a 72-est.A baj ezzel az,hogy a T-72 10 találatból 10-szer átüt az 55-öst.Érted,hogy mit akarok mondani?
70% esélye van egy talalatot túlelni a 72-esnek a T-55-nek pedig 0%.

Senkinek nem vontam kétségbe a bátorságát!Csak megjegyeztem azt a tenyt,hogy ilyen egyenlőtlen technológiai színvonal mellett előre el lehet könyvelni a vereséget.Az pedig a mi gyakorlatainkat minősíti,hogy sikerült kihozni azt az eredményt amit.
Amúgy konkretan nem lett ideírva,hogy ki győzött csak az,hogy nem az elvárt módon teljesített a modernebb egység.Ebbe benne van,hogy győztek max nem akkora fölénnyel mintamekkorára szamítottak.

Ha jól értettem volt egymás elleni harc (lövészet nélkül), csak az egyéb dolgok (a harcászati mozzanatok végrehajtása), meg esetleg más egyéb a kiképzettségre vonatkozó dolgok alapján a két kötelék teljesítményét különbözőre ítélték.
Márpedig a kiképzettség nagyon számít. Lásd török harckocsizók Leopard alkalmazási fiaskója, vagy arabok gyengébb kiképzettsége miatt az izraeliek rendszerint szarrá verik őket,akkor is ha véletlenül egyforma képességű eszközöket használnak..
Azt szerintem minden katona tudja, hogy a T-72 potensebb harckocsi, mint a T-55. De a két dandár teljesítményében lehet, hogy ez nem, vagy nem annyira látszott meg.

Egyébként régebben harcászat foglalkozásokon vak gránátot használtak, talán van még ma is. Voltak akik morzsolt kukoricát, vagy mást tettek a csőbe (teljesen szabálytalanul) és kisebb távolságon volt ami kopogjon a másik tankon.....
Akkor még nem voltak ilyen Miles lézeres rendszerek. ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 864
113
Ha jól értettem volt egymás elleni harc (lövészet nélkül), csak az egyéb dolgok (a harcászati mozzanatok végrehajtása), meg esetleg más egyéb a kiképzettségre vonatkozó dolgok alapján a két kötelék teljesítményét különbözőre ítélték.
Márpedig a kiképzettség nagyon számít. Lásd török harckocsizók Leopard alkalmazási fiaskója, vagy arabok gyengébb kiképzettsége miatt az izraeliek rendszerint szarrá verik őket,akkor is ha véletlenül egyforma képességű eszközöket használnak..
Azt szerintem minden katona tudja, hogy a T-72 potensebb harckocsi, mint a T-55. De a két dandár teljesítményében lehet, hogy ez nem, vagy nem annyira látszott meg.

Egyébként régebben harcászat foglalkozásokon vak gránátot használtak, talán van még ma is. Voltak akik morzsolt kukoricát, vagy mást tettek a csőbe (teljesen szabálytalanul) és kisebb távolságon volt ami kopogjon a másik tankon.....
Akkor még nem voltak ilyen Miles lézeres rendszerek. ;)

Pont harcot nem szimuláltak,pont a harc nem lett értékelve csak minden más.Gyakorlatilag egy harcászati gyakorlat úgy lett leértekelve,hogy az egesznek anlényegi része kimaradt az értékelésből.
Tudom,hogy nem volt MILES,no nem is volt objektivitása a harc értékelésének.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Ez meg itt a szombathelyi dandár egyik bemutató gyakorlata, valamikor a rendszerváltás után lehetett, nem sokkal.

 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Ugyan nem közvetlenül Néphadsereges fotó, de remek illusztráció ahhoz hogy látható legyen egykoron, oszlopmenetben alkalmazott "sündisznó" parancs elhangzásakor alkalmazott konfiguráció, ellenséges területen. Hányszor hallottam én is ezt a parancsot harcászkodások közben.. :)

117726525_303529247563751_8951541765495218996_o.jpg
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ugyan nem közvetlenül Néphadsereges fotó, de remek illusztráció ahhoz hogy látható legyen egykoron, oszlopmenetben alkalmazott "sündisznó" parancs elhangzásakor alkalmazott konfiguráció, ellenséges területen. Hányszor hallottam én is ezt a parancsot harcászkodások közben.. :)

117726525_303529247563751_8951541765495218996_o.jpg
Jó kép !
De a térközök nem jók...:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 864
113
Na ez is mutatja,hogy mi volt akkor az eltalanos kikepzési színvonal és ma micsoda.Ma eszébe sem jutna senkinek,hogy oszlopmenet közben ne így közlekedjen,igazaból le is basznák azt aki magatól nem igy csinálja.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Mennyi is volt, 25 vagy 50 méter ? Már én sem emlékszem pontosan ,ennyi év távlatából. :)

Menet közben 50 vagy portávolság, de itt a szakaszok között is kellene szerintem egy kicsit nagyobb.
Azért tartom kevésnek így ránézésre, mert egy szar erdős részen mennek, itt, ha meglövik az elejét és a végét, akkor ronda világ lehet. Ahogy elkezdenek kiugrállnki az egymáshoz közel lévő harcjárművekből nagyon nagy sűrűségben lesznek és esnek áldozatul a legények.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Na ez is mutatja,hogy mi volt akkor az eltalanos kikepzési színvonal és ma micsoda.Ma eszébe sem jutna senkinek,hogy oszlopmenet közben ne így közlekedjen,igazaból le is basznák azt aki magatól nem igy csinálja.

Én ilyen összehasonlításra nem vállalkozom. Úgy fogalmaznék, feltehetően más a kiképzések jellege. Hisz eltelt 30 év azóta, hogy én ezt csináltam. Nyilván rengeteg minden megváltozott, harcászatban is. Összehasonlítani pedig hasonlítsa olyan jóember össze, aki ma is aktív, vagy nemrég az volt, de már a 80-as évek végén kezdett hivatásosként. Szerintem ez lenne mérvadó. Én magam is kíváncsi lennék a véleményére. Tényleg megtehetné valaki ,hogy ír itt egy ilyen kis összefoglalót a rendszerváltás előtti haderőről és a mai Honvédségéről. Van itt néhány régi harcos, ha jól tippelem, megtehetnék. Biztos sokan kíváncsian olvasnánk a véleményüket. Össze lehetne vetni az emberanyag minőségét, a felszerelést, a kiképzés jellegét, hatékonyságát, a morált, a gyakorlatok méretét, stb., meg még mit tudom én...
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Menet közben 50 vagy portávolság, de itt a szakaszok között is kellene szerintem egy kicsit nagyobb.
Azért tartom kevésnek így ránézésre, mert egy szar erdős részen mennek, itt, ha meglövik az elejét és a végét, akkor ronda világ lehet. Ahogy elkezdenek kiugrállnki az egymáshoz közel lévő harcjárművekből nagyon nagy sűrűségben lesznek és esnek áldozatul a legények.

Igen, az elejét és a végét kell először meglőni. Wittmann mindig eszembe jut erről, Villers bocageben így csinálta talán. Aztán azt lőtte ki, akit akart a Brit oszlopból.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 864
113
Menet közben 50 vagy portávolság, de itt a szakaszok között is kellene szerintem egy kicsit nagyobb.
Azért tartom kevésnek így ránézésre, mert egy szar erdős részen mennek, itt, ha meglövik az elejét és a végét, akkor ronda világ lehet. Ahogy elkezdenek kiugrállnki az egymáshoz közel lévő harcjárművekből nagyon nagy sűrűségben lesznek és esnek áldozatul a legények.

Szerintem nem mozognak hanem állnak,azért vannak ilyen közel egymáshoz.