A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 579
8 182
113
Valószínűleg butaság lesz a kérdésem, de légyszíves válaszoljatok rá egy műkedvelőnek.
Miért kell nekünk dedikált pct osztály Tatára, ha a Lynx rendelkezik atgm-el? Nem inkább a közepes dandárba kéne ha ott a kerekesen nem lenne atgm vagy ha ott is Lynx lenne rendszeresítve akkor nem elég a támogató szakaszba illetve támogató századba az atgm?
Itt a fórumon szerintem nincs olyan, hogy buta kérdés, kérdezzen mindenki nyugodtan, ezért van szerintem ez a felület.
:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Zsupszi!
Itten elég komoly információs szivárgás történt!
1.
A harckocsizászlóalj állománytáblájába kerülnek az utánpótlás-szállításhoz, a technikai kiszolgálásához és vontatásához (HX–32 mentő-vontató), a nagytávolságú közúti szállításához (HX–81 harckocsitréler), valamint a harcászati vezetés-irányítás céljából speciálisan felszerelt teher- és személygépjárművek is.
Újdonság: HX-32 alapú daru/vontató. Kezdjük szokni:
esat2016_26.jpg

mondjuk ez az SX széria, de én HX-et nem nagyon találtam. Ez lehet elírás is, de ha valakinek van pontosabb infója, szóljatok.
Mondjuk hivatalos katalógusban is csak SX-et találtam.
Itt pedig használat közben:
Ez meg ugye a Mammut:
MAN-Hx81-4.jpg


2.
Hasonló rendszerszemlélet alapján a tatai 101. tüzérosztályt átfegyverezik a világ egyik legkorszerűbb tüzérségi fegyverrendszerének számító, német gyártású PzH 2000 (Panzerhaubitze) önjáró lövegekkel, amelyből 24 db-ot terveznek beszerezni. Természetesen itt sem csupán a lövegekről van szó, hanem a tüzérségi rendszer működtetéséhez szükséges valamennyi támogató és kiszolgáló eszközről egyaránt, beleértve a tüzérségi felderítő rendszerektől a speciális lőszerszállító járművekig valamennyi eszközt.
Ez érdekes, mert szerintem ebbe nem radart kell érteni, hanem optikai rendszereket.

3.
A török szakfolyóiratok már jó ideje cikkeznek jelentős magyar megrendelésekről, amelyek szerint a török Nurol Makina cégtől Ejder Yalcin és Yörük típusú, többfeladatú, páncélozott, 4x4-es járműveket fog kapni a magyar fél. Ezt megerősíteni látszik a tavaly májusi budaörsi rendezvény, ahol a beszerzésre tervezett külhoni járművek között ezek a típusok is bemutatásra kerültek.
Török szakforrások szerint az első török Yalcin típusú páncélosok még az idei évben átadásra kerülnek a MH részére. A küzdőtérből vezérelhető Aselsan SARP távirányítású fegyverplatformmal szerelt harcjárművek főként harctámogató fegyvernemeknél lehetnek hasznosak és rendelkezni fognak SEDA torkolattűz-észlelő rendszerrel is.
Itt azért minden meg is lett erősítve, de külön vicces, hogy a nyilvánosságra került infóknál semmivel sem több, ráadásul még mindig a külső forrásra hivatkozik, pedig belsős főtisztként ennél azért nagyobb rálátása kell legyen.

Hozzátenném, hogy Dr. Lippai Péter dandártábornok a Magyar Honvédség Parancsnoksága Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettese.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 315
76 929
113
Zsupszi!
Itten elég komoly információs szivárgás történt!
1.

Újdonság: HX-32 alapú daru/vontató. Kezdjük szokni:
esat2016_26.jpg

mondjuk ez az SX széria, de én HX-et nem nagyon találtam. Ez lehet elírás is, de ha valakinek van pontosabb infója, szóljatok.
Mondjuk hivatalos katalógusban is csak SX-et találtam.
Itt pedig használat közben:
Ez meg ugye a Mammut:
MAN-Hx81-4.jpg


2.

Ez érdekes, mert szerintem ebbe nem radart kell érteni, hanem optikai rendszereket.

3.

Itt azért minden meg is lett erősítve, de külön vicces, hogy a nyilvánosságra került infóknál semmivel sem több, ráadásul még mindig a külső forrásra hivatkozik, pedig belsős főtisztként ennél azért nagyobb rálátása kell legyen.

Hozzátenném, hogy Dr. Lippai Péter dandártábornok a Magyar Honvédség Parancsnoksága Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettese.

Nem főtiszt hanem tábornok,ha már odaírtad,hogy dandártábornok.De ez csak kötözködés!;)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 579
8 182
113
Jo, hogy ez elokerult - a minaprol maradt bennem ket kerdes ezugyben:

1. irtad (vagy mas?) a nemetek MG taktikajat, ami elter mas hadseregetol - ezt is atvesszuk?
2. eldolt mar, nalunk mi valtja a PKM-et? Remelem, nalunk is az MG5, plane, hogy minden IFV-re is azt teszik mar a nemetek is...?
Szerintem átveszünk sokmindent a BW-től, ezt is.
A géppuskával kapcsolatban: eszembe jutott, hogy a neten olvastam valahol, sajna már nem tudom, melyik oldalon, hogy M240-ről és M249-ről írtak váltótípusként. Ez ugye FN-származék. Ha jól tudom, a szolnokiak ezt használják már, kaptuk Uncle Sam-től. Az Airbus helikoptereken is mintha FN-géppuska lenne.
Én azt szeretném, ha egységes fegyverzetünk lenne. A harckocsikon MG, a többin FN-származék, ez nem lenne rossz szerintem.
A CZ szerintem nem gyárt géppuskát. Onnan a BR jöhet esetleg, és/ vagy DMR.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 579
8 182
113
Zsupszi!
Itten elég komoly információs szivárgás történt!
1.

Újdonság: HX-32 alapú daru/vontató. Kezdjük szokni:
esat2016_26.jpg

mondjuk ez az SX széria, de én HX-et nem nagyon találtam. Ez lehet elírás is, de ha valakinek van pontosabb infója, szóljatok.
Mondjuk hivatalos katalógusban is csak SX-et találtam.
Itt pedig használat közben:
Ez meg ugye a Mammut:
MAN-Hx81-4.jpg


2.

Ez érdekes, mert szerintem ebbe nem radart kell érteni, hanem optikai rendszereket.

3.

Itt azért minden meg is lett erősítve, de külön vicces, hogy a nyilvánosságra került infóknál semmivel sem több, ráadásul még mindig a külső forrásra hivatkozik, pedig belsős főtisztként ennél azért nagyobb rálátása kell legyen.

Hozzátenném, hogy Dr. Lippai Péter dandártábornok a Magyar Honvédség Parancsnoksága Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnök-helyettese.
Nem veszünk a 2000-eshez tüzérségi radart?!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 380
113
Nem veszünk a 2000-eshez tüzérségi radart?!
Én ebbe beleértettem azt is.

"Természetesen itt sem csupán a lövegekről van szó, hanem a tüzérségi rendszer működtetéséhez szükséges valamennyi támogató és kiszolgáló eszközről egyaránt, beleértve a tüzérségi felderítő rendszerektől a speciális lőszerszállító járművekig valamennyi eszközt. "
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 579
8 182
113
Én ebbe beleértettem azt is.

"Természetesen itt sem csupán a lövegekről van szó, hanem a tüzérségi rendszer működtetéséhez szükséges valamennyi támogató és kiszolgáló eszközről egyaránt, beleértve a tüzérségi felderítő rendszerektől a speciális lőszerszállító járművekig valamennyi eszközt. "
Oké :)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 030
26 575
113
FRISSÍTÉS

Kampfpanzer: 44db Leopard 2A7HU
Panzerhaubitzen: 24db Pzh2000
Pionierpanzer és Bergepanzer: 5db Bpz Wisent 2
Brückenlegepanzer: 3db PzSBr Leguan
Fahrschulpanzer: néhány 1db FSchPz Leopard 2
Gyakorló és kiképzőharckocsi: 12db Leopard 2A4HU

LKW: 20-40db MAN TGS teherautó
Gelaendefahrzeuge és Gelaendewagen: 20-30db Mercedes G250
Anhaenger - und Teil für Kampfpanzer: legalább 10db MAN HX81 harckocsitréler
Gepanzierte Fahrzeuge: 10-20db Mercedes Wolf
Landfahrzeuge: néhány MAN HX32 műszaki vontató-mentő jármű

Tüzérségi felderítő jármű: Fennec FAO? ARTUR?
Lőszerszállító jármű: HX32 MULTI A3 rakodórendszerrel?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 968
14 018
113
Látom teljesen beragadt a fejedbe, hogy a hatvan (44) leopard az őket kísérő százötven currus-izraeli-szovjet olcsó de mégis lövésálló T-72vel kísérve fogja újravívni a kurszki , de minimum a debreceni páncéloscsatát, szemből rohamozva a román harckocsikat, dacolva a feléjük szálló ezernyi páncéltörő rakétával. :)

Igen, "teljesen beragadt a fejembe" a virtuálisan zajló "debreceni páncéloscsatában", hogy a - kb, Záhonytól Nagylakig tartó "szakaszon" - kevés lesz a (44) hatvan Leo és a max. 250 Lynx.

Mindenütt másutt meg majd ott ülnek pár tucat pick-upban a Brennekkel ? ? ?
..."végig" a Pécs-Szeged "vonalon", +Pakson, +stratégiai közműveknél/vállalatoknál, ???
...a jelenlegi max. számú 72-esek sem elegek, csak erre.





Te érvelési hibával gyártasz magadnak egy szalmabábot, azt hogy egy zászlóaljnyi harckocsi a honvédségnek ideális és elégséges mennyiség (pedig ilyet senki nem állított) és ezzel vitatkozol.


"...érvelési hiba..."
Szerintem pedig az érvelési hiba, hogy dobjuk ki két-három (4) tucat T-72-t mert nem gazdaságos! ! !
Miért nem veszünk hozzá ? ? ? A Zírnyi töredékének a töredékéből lehet másik 2-3 tucat. Korszerűsítéssel !
Ennek a megoldásnak van költségvetési realitása ! Jéééé, már gazdaságos a mennyiség.
Ez miért nem merül fel???

Egy (két) újabb "csomag" Leo-nak ? ? ? ...van forrást(pénzt) rá ??? Sajnos idézhetlek: "...ilyet senki nem állított"

Egy (két ???) újabb "csomag" Leo ? ? ? Szerintem is ez lenne a legjobb ! ! ! Miből ?



A négyszer ekkora Lengyelország további 800 harckocsit szeretne a védelmi igényeihez a jelenlegi 200+ mellé.
Nálunk szóba sem került további mennyiség, hanem a T-72-k sorsa "kivonása lehetséges"-re változott.
A mostani beszerzés is fényévekkel van korábbi döntések felett.
Nagyon jó. Végre. Örülök neki.
Díjaztam is. A családom is.
Az egész környezetem örül a folyamatnak.

De egyszerűen szívesen látnék egy átmenetet a következő Zrinyi20??-ig, nem pedig azt, megint kivonnak a qrva kevésből ! ! !
Ha ez a véleményem hiba, vállalom.


Amit állítunk: Az ötleted a modernizált "másodvonalas" tankok rendszerbe állítására hibás elképzelés, ami csak a vágyaidon és a fantáziádon alapszik. Mások szépen levezették már, hogy miért képtelenség, ha elengeded a füled mellett és hajtogatod ezt tovább, csak magadat járatod le.

Ezren, ezerszer levezették, hogy a kevés/vegyes T-72-ket nem jó üzemeltetni. Ez igaz! Ezért ismét kidobnák. Mert kevés. Kevés ? ? ?
Ne legyen kevés ! Mennyi is kell hogy ne legyen kevés??? ...újabb 3-4 tucat. A Z2026 -hoz képest morzsák, és már nem is lenne kevés !!!
Negyed/ötöd áron lehetne darabonként hasonló védettségű mint a Leo. A többi területen messze mögötte, de ha vegyesen "dolgoznak" kiegészítik egymást.
Csak a Leok, (igen a Lynx-el együtt is) kevesen vannak.
Minden szomszéd lázasan keresi a módját, hogy modernizálja a T-jeit.
Országonként párszázat.
Nekünk maradt pár tucat. Az a jó ha azt is kidobjuk?
...úgy, hogy közben ők is fognak venni valami első-vonalast, mert nem áll meg az idő !!!
Rossz álmaimban a "kedvenc" szomszéd kap DU nélküli M1 Abrams-t "akciósan". ...az oroszok miatt.
Ki fogják "s***-nyalni" maguknak, mint a modern kori történelemben mindig !
Az USA-nak az a 100-150 db semmi. Van neki 3-4 ezer a sivatagban.



Ps.: A leopardok meg nem őket kísérő harckocsikkal fognak együtt harcolni, hanem a lynxekkel, a bennük ülő gyalogsággal, meg a dandár többi elemével aminek a részét képezik.

...a Leo(mennyisége), magában sajnos naggggyon kevés, bármennyire várnak sokan csodát tőle.
Nagyon jó, hogy van/lesz Leo, de költségvetésileg nem reális száz fölé álmodni.
A mostani terv kb. 60 Leo, vele szemben 1.000- (mordori) ATGM, ha baj van. Onnan eddig csak az volt.
Az arány még egyszer: 60 : 1.000+
Valamiért nagyon szükséget érzem egy legkevesebb +100-as harckocsi "létszámnak".
...és akkor még csak védekezem !
...egy irányból !




Jó a Leo. Egészüljön ki 100(+) létszámra.
Jobb a jó-pár tucat T-72, mint ha nincs. Legyen az egy (bő) százas. ...+páncéllal védve, kicsit frissítve, "olcsón"(Negan és mások is írták...).
A Lynx-ekkel együtt így a következő pár évtized rendben van. :)
Ez kb. összegben is rendben van.

U.i: Olvasd/olvassa el mindenki és "lépje át saját árnyékát", mert akkor jobban tud mérlegelni !
Kössssz ! :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Hát hogy egyszerűen más gyártó radarját fogjuk megvenni. Sem a KMW, sem a Rheinmetall nem gyárt radart, csak max. viszonteladja őket.
Szerintem ebben az esetben valahol SAAB, Hensoldt, IAI vonalon fogunk mozogni. Amerikai is szóba jöhet, ha nem lesz aránytalanul drága, és illeszteni tudják a felderítő rendszerbe.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 579
8 182
113