A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 828
65 396
113
Vagy csak felújítani(ha egyáltalán kell mert nem újszerű az állapotuk), kicserélni esetleg pár rendszert bennük, meg megfejleszteni az l44-es löveget. 20 évig még lenne belőlük egy a környezetünkben brutális erő, ha közben nem fejlesztjük meg. Nem gyenge szarként tartaná számon senki. Sem a románok, sem a szlávok, az osztrákok sem, szóval nem igazán értem mi a probléma. Kis ráfordítással, attól hogy a5+ lenne, az a7+ mellett ez potens harckocsierő lenne.
Na neee...
T-72 5 alvaltozatban 33 db ( A, M, M1...)
Leo A4 12db
Leo A5 ? db
Leo A7 44db
Kubinka lassan elbujhat mellettunk...
 

Vasgyar

Well-Known Member
2020. július 15.
344
1 636
93
Valamikor tavaly mondta kedves külügyárünk hogy a ruszkikkal tárgyaltak valami helekopáter gyártásról. Nem arra gondolhatot az úr az interjúban?
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 498
18 617
113
Valamikor tavaly mondta kedves külügyárünk hogy a ruszkikkal tárgyaltak valami helekopáter gyártásról. Nem arra gondolhatot az úr az interjúban?
Nem lesz az oroszokkal semmi fegyver biznisz! Ez valami más lesz, de van egy érzésem, hogy az idén már nem nagyon tudjuk meg.
 
M

molnibalage

Guest
Szia,

A 10 evvel ezellotti MI-24 rendelkezett (nem csak elmeletben, hanem a valosagban is) iranyitott panceltoro raketaval, most a H145M-unk NEM rendelkezik ilyen fegyverzettel (igen, tudom, talan majd egyszer 5 db fel lesz szerelve ilyennel).

A MI-8/17 kozepes, a H145M konnyu helikopter, nyilvanvalo hatranyokkal a szallito kepesseg teren az utobbi reszerol.

Bocs, elirtam, 1988-as es nem 1987-es T-72-t akartam irni!

Azzal kezdtem, hogy "A magyar T-72-esekhez kepest jelentos elorelepes", tehat en is tudom, hogy a magyar honvedsegnek nincs es soha nem is volt 1988-as szinvonalu T-72-ese, sem jo szinvonalu loszere.

Az, hogy a nemet teszten elso lovesre szembol keptelen volt kiloni a Leo2A4 ezt a tipust, szamomra azt jelenti, hogy folotte allt a sokkal modernebb pancelzat miatt (es egy kicsit az automata toltesben is, de ez utobbi nem meghatarozo fontossagu). Elmeletben az 1985-os 3VBM13 loszer 2000 m-en atlagosan 560 mm atutessel epp hogy nem uti at a Leo2A4 testet szembol, kisebb tavolsagon viszont igen, mar elso talalattal is (persze tudom, hogy ez csak elmelet!).

Bel
  • Egy dedikált harci helikoptert ki az marha, aki összeveti egy light utility helivel? Ezen felül éjszaka fel sem tudott szállni a Mi-24. MAWS meg semmi. Szóval akkor verheted a segged az ATGM-en, csak az Mi-24 túlélőképessége 0. Az első mísz MANPAD leszedi, ha nem látja az indítást.

  • Teljesen mindegy, hogy 1987 vagy 1988-as T-72-es. A T-72B családot nem exportálták. Pont. A T-72B család amúgy is korábbi.
Olvasgasd ezt.
http://www.mediafire.com/file/b63t8z6w86nizpi/MBTs.pdf/file
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 261
113
Szia,

A 10 evvel ezellotti MI-24 rendelkezett (nem csak elmeletben, hanem a valosagban is) iranyitott panceltoro raketaval, most a H145M-unk NEM rendelkezik ilyen fegyverzettel (igen, tudom, talan majd egyszer 5 db fel lesz szerelve ilyennel).

A MI-8/17 kozepes, a H145M konnyu helikopter, nyilvanvalo hatranyokkal a szallito kepesseg teren az utobbi reszerol.

Bocs, elirtam, 1988-as es nem 1987-es T-72-t akartam irni!

Azzal kezdtem, hogy "A magyar T-72-esekhez kepest jelentos elorelepes", tehat en is tudom, hogy a magyar honvedsegnek nincs es soha nem is volt 1988-as szinvonalu T-72-ese, sem jo szinvonalu loszere.

Az, hogy a nemet teszten elso lovesre szembol keptelen volt kiloni a Leo2A4 ezt a tipust, szamomra azt jelenti, hogy folotte allt a sokkal modernebb pancelzat miatt (es egy kicsit az automata toltesben is, de ez utobbi nem meghatarozo fontossagu). Elmeletben az 1985-os 3VBM13 loszer 2000 m-en atlagosan 560 mm atutessel epp hogy nem uti at a Leo2A4 testet szembol, kisebb tavolsagon viszont igen, mar elso talalattal is (persze tudom, hogy ez csak elmelet!).

Bel
Na veled is csak többen vagyunk!

Hja bocs így kellett volna emailes üzemmódban:
Szia Bel,

Pöcs
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Na neee...
T-72 5 alvaltozatban 33 db ( A, M, M1...)
Leo A4 12db
Leo A5 ? db
Leo A7 44db
Kubinka lassan elbujhat mellettunk...


Szóval az a helyzet, hogy már egy csomót írtam arról, hogy mit kezdenék a T-72-esekkel. Ebbe most nem mászok bele, mert ha az lesz amit a fórumtársak java meg a hadvezetés akar, azaz a T-72 kuka, akkor a listád máris leszűkült.

Leo 2A4 12 db
Leo 2A7+ 44 db

Máris nem Kubinka és máris nem jelentős mennyiség a kétségtelen minőség mellett. Mivel az, hogy lesz-e még Leo 2A7+ ezen felül homályba burkolózik, ezért ha a nevezett gépeket be lehetne szerezni, engem nem idegesítene 44 db azokból is, esetleg némi műszaki támogatás. Téged igen? Szegényebb lenne a hadseregünk velük? Nem jelentene erőt ha 20 évre, akkor 20 évre úgy, hogy szétzúzza a környezetünk által felmutatható eszközök bármelyikét? A védelme egy 2E szintjén van, ha az L44-es löveg kap némi fejlesztést, tudja az új lőszereket. Gyakorlatilag a ködgránátvetőt kellene cserélni rajta, megfrissíteni a tűzvezetést, meg egy aknaelleni lemezt rárakni a hasára. Ha extrázni akarunk, akkor flw 200 még. Szerintem nem lenne elszomorító.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 498
18 617
113
Szóval az a helyzet, hogy már egy csomót írtam arról, hogy mit kezdenék a T-72-esekkel. Ebbe most nem mászok bele, mert ha az lesz amit a fórumtársak java meg a hadvezetés akar, azaz a T-72 kuka, akkor a listád máris leszűkült.

Leo 2A4 12 db
Leo 2A7+ 44 db

Máris nem Kubinka és máris nem jelentős mennyiség a kétségtelen minőség mellett. Mivel az, hogy lesz-e még Leo 2A7+ ezen felül homályba burkolózik, ezért ha a nevezett gépeket be lehetne szerezni, engem nem idegesítene 44 db azokból is, esetleg némi műszaki támogatás. Téged igen? Szegényebb lenne a hadseregünk velük? Nem jelentene erőt ha 20 évre, akkor 20 évre úgy, hogy szétzúzza a környezetünk által felmutatható eszközök bármelyikét? A védelme egy 2E szintjén van, ha az L44-es löveg kap pár némi fejlesztést, tudja az új lőszereket. Gyakorlatilag a ködgránátvetőt kellene cserélni rajta, megfrissíteni a tűzvezetést, meg egy aknaelleni lemezt rárakni a hasára. Ha extrázni akarunk, akkor flw 200 még. Szerintem nem lenne elszomorító.
Jó az irány, vannak elképzelések, nyilván a darabszámban lehet vitatkozni, de szerintem ez a kezdet, egy új világ kezdete itt a honvédségnél! Olvastam itt sok írást a T-72 modernizációról meg számokról, árakról! Szólhat mellette is de ellene is, úgy sem lesz itt 2 egyforma vélemény! De ez nem is baj! Szerintem ha már választani lehet akkor inkább az új! Viszont nem kételkedik senki sem abban, hogy valami fantasztikus dolog részesei vagyunk! Mert ez így is van!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 424
113
Szóval az a helyzet, hogy már egy csomót írtam arról, hogy mit kezdenék a T-72-esekkel. Ebbe most nem mászok bele, mert ha az lesz amit a fórumtársak java meg a hadvezetés akar, azaz a T-72 kuka, akkor a listád máris leszűkült.

Leo 2A4 12 db
Leo 2A7+ 44 db

Máris nem Kubinka és máris nem jelentős mennyiség a kétségtelen minőség mellett. Mivel az, hogy lesz-e még Leo 2A7+ ezen felül homályba burkolózik, ezért ha a nevezett gépeket be lehetne szerezni, engem nem idegesítene 44 db azokból is, esetleg némi műszaki támogatás. Téged igen? Szegényebb lenne a hadseregünk velük? Nem jelentene erőt ha 20 évre, akkor 20 évre úgy, hogy szétzúzza a környezetünk által felmutatható eszközök bármelyikét? A védelme egy 2E szintjén van, ha az L44-es löveg kap pár némi fejlesztést, tudja az új lőszereket. Gyakorlatilag a ködgránátvetőt kellene cserélni rajta, megfrissíteni a tűzvezetést, meg egy aknaelleni lemezt rárakni a hasára. Ha extrázni akarunk, akkor flw 200 még. Szerintem nem lenne elszomorító.

Nem tudjuk még mi lesz a T-72-es harckocsik sorsa. Tippeljük csak, hogy kuka. Ahogy kinéznek, amennyit költünk alkatrész beszerzésre esetükben, erre van a legnagyobb esély. Ránézésre a mi tankjaink, a szíriai, legalább 5 éve harcolót tankokéhoz hasonlítható, a fotók, videók alapján, külsőleg megítélve., külső szemlélő által.
Nem annyira hasonlítás okán, de mondjuk európai országként, a Finneket nézem csak, mint T-72 és Leopárd üzemeltetők. Ők tartják, ameddig egy harceszköz hadrendben van, addig költenek rá, amit kell és szinten tartják minimum. Pedig náluk is kikopik a T-72, ez logikus. Mégsem mostohagyerek, addig ameddig hadrendben van, ez egyértelmű. A magyar HM tanulhatna tőlük. Mert ahogy a mi T-72 harckocsijaink kinéznek, azt nem kenném a tatai dandárra csak. Elég megnézni ezt a kis videót, hogy némileg érezzük a különbséget.

 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Nem tudjuk még mi lesz a T-72-es harckocsik sorsa. Tippeljük csak, hogy kuka. Ahogy kinéznek, amennyit költünk alkatrész beszerzésre esetükben, erre van a legnagyobb esély. Ránézésre a mi tankjaink, a szíriai, legalább 5 éve harcolót tankokéhoz hasonlítható, a fotók, videók alapján, külsőleg megítélve., külső szemlélő által.
Nem annyira hasonlítás okán, de mondjuk európai országként, a Finneket nézem csak, mint T-72 és Leopárd üzemeltetők. Ők tartják, ameddig egy harceszköz hadrendben van, addig költenek rá, amit kell és szinten tartják minimum. Pedig náluk is kikopik a T-72, ez logikus. Mégsem mostohagyerek, addig ameddig hadrendben van, ez egyértelmű. A magyar HM tanulhatna tőlük. Mert ahogy a mi T-72 harckocsijaink kinéznek, azt nem kenném a tatai dandárra csak. Elég megnézni ezt a kis videót, hogy némileg érezzük a különbséget.


Itt most nem is a hetvenkettesekről volt szó, hanem a svéd strv 122-ről, azokról is csak fikcionálisan. Mivel jó részük letárolva áll, megintcsak egy értelmes vonal lehet tapogatózásra. @fedett_mókus kedvéért, hé tesó, legyen már eladó. :D
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Csak ötletelés, senki ne gondolja túl!
Esetleg, ha úgy kalkulálnak, hogy a láncosok után ugyanitt lesz összerakva a kerekes is?
Az RM egyik legfontosabb üzletága a fleet management, nem lehet, hogy a földi technika nagy részét, vagy akár az egészet itt fogják karban tartani? Értve ezalatt a terepjárótól a harckocsiig mindent.
Így, ha nem pörög a Lynx, akkor sem lenne felesleges a gyár.
Valami ilyesmire gondolok.

Pont ugyanerre lesz kétfajta kebabos (Yörük és Yelcin) meg, ha nagyon akarnánk "vakargatni", akkor a Komondor is ... Meg a missziókban levő kiscsiliárd ugyanilyen fajta vasunk. Többfajtát ne akarjunk ebből a műfajból egyelőre ...

Én az úszó képességet előnynek tartom egy felderítőnél, mert a folyókat nem csak keresztben lehet átúszni hanem hosszában is kvázi még egy felderítési útvonal ami lehet hogy védettebb mint a nyílt területek .És ha el akarja hagyni a folyót elég sok komp lehajtó van amit még használhat kijutásra.

Igen, ha úszóképesség, akkor nekem van egy "szívemcsücske" (realitása nulla). A Fehérorosz Caiman (BRDM-2 modernizáció). Van 2019 -es verzió is. Új dízelmotor - új minden. Lehet vele csapatni rendesen és persze úszik, mintha "muszáj volna" ...

Az első kicsi búvónyílás fölé (ha meg lehet oldani, akkor úgy, hogy annak funkciója megmaradjon) raknék valami távirányított tornyot - mondjuk raknék egy FLW-200 -at vagy MSSA/SEOSS-2 -t (utóbbi egy felderítőn talán "elfér" kategória) mondjuk ngpu. -val vagy akár 40 mm automata AGV -vel. A hátsó nagy búvónyílást békén hagynám - vészkijáratnak vagy alternatív kijáratnak kellene. A dobbantóval variálnék kicsit, hogy több ülés férjen bele (alapból - 2 elöl, 4 hátul). Meg persze más ködgránátvetők (ROSY) meg hasonlók ...

A hátsó oldalára két oldalt teleszkópos kamera, radar (stb.). Akár tüzérfelderítőnek vagy "drónvadásznak" stb. ... :) És most bilibe lógott a kezem ...

New_Belarus-made_Caiman_4x4_armoured_vehicle_will_enter_soon_in_service_with_Belarus_army_640_001.jpg



05052017-minsk-belarus-milex-international-260nw-1230120466.jpg


milex-international-exhibition-arms-military-equipment-caiman-armored-vehicle-minsk-belarus-milex-international-141084111.jpg



Avagy amennyiben modernebbnek kinézőt szeretnénk avagy mindenáron a törökre lennénk "ráizgulva", akkor Pars 4x4 . Úton max.: 120 km/h; vízen: 8 km/h, hatótáv: 700 km. Eleve távirányított toronnyal. Páncélvadász konfigban is. Impresszív.

3d98f9fbffdb060e81a96fff37810814.jpg


fnss_pars_4_4_ccv_with_12.7_mm_rcws_8_007100000f430b58.jpg