A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Semmivel nem tudom bizonyítani most.

Saját elgondolásom - a korábban olvasottjaim alapján -, hogy a csúcs fegyverhez összekapartak mindent, és azt sem lehet tudni, hogy ez a tesztpéldány mikori évjáratú, mikor került beszerzésre. Mint tudjuk, a boroknál is lehetnek érdekességek.

Viszont, általánosságban - úgy gondolom - mindenképpen egyre szűkössé válhatott az ötvözőanyagok egyre növekvő hiánya és ez kihatott, a kiadott és mindenképpen elkészítendő hadianyag minőségére.

Itt nem csak a páncélzatra gondolok, hanem a lőszerekre is.

Most olvasom a Galland féle könyvet újra, ott megemlíti Speer, hogy egyre több kősót kell adni a lőszerekhez 1944 végefelé. ??

/OFF. Én rendszeresen használom a kősót a kajámhoz, ha babfőzelékkel érintkezik, lehet hogy gáz lesz. :eek::hadonaszos:/

Persze egyértelműen romlott a minőség ez tény..
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 249
113
A németek csak hegesztettek.
Ők is, hegesztettek, meg a szegecs. Nem tudom most igazolni, de nem ők voltak a legjobb hegesztők. Majd a tudúk megmondják.

Ez csak vicc, nem ide tartozik. :) :)

Mond már Farkas, miért ilyen vörös, eres / :O / a szemed?
B+ Piroska, nem emlékszel, hogy most heggesztetem meg a biciklidet? :)

Bocsi. :)
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Kisebbfajta akadályba ütköztem ami megkérdőjelezi a munka értelmét.Az a nagy helyzet,hogy mint írtam ezek a harccsoportok a hadosztályok elemeiből voltak összerakva ideiglenes jelleggel,azaz soha nem volt két egyforma(44-től már nem nagyon sikerült úgy feltölteni a hadosztályokat ahogyan kellett volna).Persze a németek nem a németek lettek volna ha nem próbálják meg egységesíteni ezeket a harccsoportokat(tehát a hadosztályon belül állandóak lettek volna nem pedig csak adott feladatra rántották volna egybe őket),de ez valamiért totális kudarc lett így gyakorlatilag minden Kampfgruppe más és más volt.Tehát még azt sem tudom megcsinálni,hogy tessék itt egy hivatalos állománytábla,így kellett volna kinézni a harcsoportoknak,mert nem volt ilyen sem.
Ok, kicsit kesoi valasz, de most volt idom kicsit visszaolvasni, elalvas elott. Szoval nagyon jo lenne az az anyag, de, szerintem ennek csak ugy van eselye, ha nem egy altalanos leirast akarsz csinalni. Ki kell valasztani azt amelyik a leheto legjobban dokumentált es azt leirni, aztan lehet egy masikat is es torvenyszerusegeket keresni benne. Ugyan nem lesz ket egyforma, de lesznek elvek amik levezethetoek lesznek belole. Lehet tipusokat es elgondolasokat keresni. Aztan ahhoz lehet hasonlitani mar barmit. Ha csak egyetlen ilyen harccsoportot leirsz mar nagyon nagyot lepsz elore, es mar az is nagyon izgalmas lenne. Aztan amikor mar a tizedik ezer oldalas konyvet irod a temarol, akkor mar gazdag leszel es nem fogsz ide is irogatni.:(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ok, kicsit kesoi valasz, de most volt idom kicsit visszaolvasni, elalvas elott. Szoval nagyon jo lenne az az anyag, de, szerintem ennek csak ugy van eselye, ha nem egy altalanos leirast akarsz csinalni. Ki kell valasztani azt amelyik a leheto legjobban dokumentált es azt leirni, aztan lehet egy masikat is es torvenyszerusegeket keresni benne. Ugyan nem lesz ket egyforma, de lesznek elvek amik levezethetoek lesznek belole. Lehet tipusokat es elgondolasokat keresni. Aztan ahhoz lehet hasonlitani mar barmit. Ha csak egyetlen ilyen harccsoportot leirsz mar nagyon nagyot lepsz elore, es mar az is nagyon izgalmas lenne. Aztan amikor mar a tizedik ezer oldalas konyvet irod a temarol, akkor mar gazdag leszel es nem fogsz ide is irogatni.:(

Vannak akik ezt a könyvírást már megcsinálák és én a nyomukba nem érnék.egyet kiválasztani pedig nagyon sziszifuszi munka főle úgy,hogy egy mukkot sem beszélek németül.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 249
113
Ők is, hegesztettek, meg a szegecs. Nem tudom most igazolni, de nem ők voltak a legjobb hegesztők. Majd a tudúk megmondják.

Ez csak vicc, nem ide tartozik. :) :)

Mond már Farkas, miért ilyen vörös, eres / :O / a szemed?
B+ Piroska, nem emlékszel, hogy most heggesztetem meg a biciklidet? :)

Bocsi. :)
Nekem az volt a bonyolult, hogy sok esetben a harckocsikat egymás elleni hatékonyságát fejtegették.

Bennem az van, hogy a harckocsik igen nagy /nem meghatározhatóan/ valószínűséggel az ellenség élőereje és nem túl páncélozott egységei ellen lettek bevetve. Szerintem ez volt a meghatározó, nem pedig a talán túldimenzionált hk-hk elleni harc.

A páncéltörő tűzérség, telepített aknák /Kurszk/ volt sokszor a meghatározó.

Ha az ellenséges harckocsikkal kerültek szemben, akkor más lehetett a helyzet a keleti fronton és a nyugati fronton is.

Ezt javaslom olvasni, ebben sem van a T-34, de egy szelet a megtörténtekből. Valamilyen szempontok alapján.
Én is olvasgatom. :)

"Haditechnika-történet"
"Dr. Turcsányi Károly* „Melyik volt a legjobb harckocsi?” – gyakran feltett kérdés, hibás válaszokkal"

http://real.mtak.hu/90568/1/HT_2018-5_cikk_13.pdf
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Hogy mennyire nem túldimenzionált a harckocsi - harckocsi elleni harc fontossága azt azért elég jól mutatja hogy előbb-utóbb mindenkinél kihalt a háború elején még meghatározó dichotómia, azaz a külön ‘puha’ és ‘kemény’ célok elleni harckocsi (cruiser / infantry, pz3/pz4).

Ami nem tudta mind a két feladatot eredményesen ellátni, egyszerűen egy elavult megközelítést képviselt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Hogy mennyire nem túldimenzionált a harckocsi - harckocsi elleni harc fontossága azt azért elég jól mutatja hogy előbb-utóbb mindenkinél kihalt a háború elején még meghatározó dichotómia, azaz a külön ‘puha’ és ‘kemény’ célok elleni harckocsi (cruiser / infantry, pz3/pz4).

Ami nem tudta mind a két feladatot eredményesen ellátni, egyszerűen egy elavult megközelítést képviselt.
Akkor lényegében már a II. vh alatt ez az MBT-sedés kezdete volt?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Akkor lényegében már a II. vh alatt ez az MBT-sedés kezdete volt?

Akkoriban a technológia ennek gátat szabott de jól látszik,hogy a könnyű harckocsi marha gyorsan kihalt és csak azokat használták ami megmaradt a háború legelejéről.A Panther-t nevezhetjük az MBT-k első képviselőjének.

Nekem az volt a bonyolult, hogy sok esetben a harckocsikat egymás elleni hatékonyságát fejtegették.

Bennem az van, hogy a harckocsik igen nagy /nem meghatározhatóan/ valószínűséggel az ellenség élőereje és nem túl páncélozott egységei ellen lettek bevetve. Szerintem ez volt a meghatározó, nem pedig a talán túldimenzionált hk-hk elleni harc.

A páncéltörő tűzérség, telepített aknák /Kurszk/ volt sokszor a meghatározó.

Ha az ellenséges harckocsikkal kerültek szemben, akkor más lehetett a helyzet a keleti fronton és a nyugati fronton is.

Ezt javaslom olvasni, ebben sem van a T-34, de egy szelet a megtörténtekből. Valamilyen szempontok alapján.
Én is olvasgatom. :)

"Haditechnika-történet"
"Dr. Turcsányi Károly* „Melyik volt a legjobb harckocsi?” – gyakran feltett kérdés, hibás válaszokkal"

http://real.mtak.hu/90568/1/HT_2018-5_cikk_13.pdf

A németek nem pazarolták arra a harckocsit,hogy a gyalogsággal ellen harcoljon.Az oroszoknál már ez előfordult de nekik annyi volt,hogy sokszor még futár feladatokra is T-34-et használtak mert egész egyszerűen nem volt más járművük.
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 959
113
A németek nem pazarolták arra a harckocsit,hogy a gyalogsággal ellen harcoljon.Az oroszoknál már ez előfordult de nekik annyi volt,hogy sokszor még futár feladatokra is T-34-et használtak mert egész egyszerűen nem volt más járművük.

Amerikaiaknál volt statisztika, hogy a harckocsi bevetések 4%-a volt másik harckocsi ellen, páncélvadászokat is sokszor támogató harckocsiként használták.
Mondjuk az ő statisztikájukat torzítja a japán hadszíntér.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 442
113
Akkoriban a technológia ennek gátat szabott de jól látszik,hogy a könnyű harckocsi marha gyorsan kihalt és csak azokat használták ami megmaradt a háború legelejéről.A Panther-t nevezhetjük az MBT-k első képviselőjének.



A németek nem pazarolták arra a harckocsit,hogy a gyalogsággal ellen harcoljon.Az oroszoknál már ez előfordult de nekik annyi volt,hogy sokszor még futár feladatokra is T-34-et használtak mert egész egyszerűen nem volt más járművük.

Ez sokmindent megmond az eröviszonyokról...
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Saját szösszenetem a Lynx-ről, amiért anyázást is kapok majd rendesen.. Én nem műszaki ismertetőt írtam, sőt kevertem is direkt az APC-ket, és IFV-ket, inkább a fejlődéstörténet néhány elemét írtam le a kevésbé vájtszemű átlagolvasóknak
Egyébként kaptam a Rheinmetall-tól 94 oldalas egy 30 oldalas kiadvány a Lynx-ről, egészen beszállítói szintig sok minden van benne, de ezt meghagytam a Killermetals blogon ismerősömnek. A HT-ban megjelentik hamarosan cikk (nem az én tollamból, de én is megnézem) cikksorozat a járműról.


Egyébként a nehéz APC iránti igény megjelent már a második világháborúban is.
Kangaroo Carrierek
photo-1.jpg

kangaroo.jpg


A németek is gondolkoztak hasonlón a Panzer 3/4/Hetzer testek felhasználásával, csak soha nem jutottak oda, hogy ezeket a gépeiket ki tudják váltani jobb harckocsikkal.
Auto Union Gepanzerter Mannschaftstransportwagen Kätzchen Ez új tervezés lett volna, elméletileg az alapja közös lett volna az E10 páncélvadásszal. A projekt nem élvezett elsőbbséget ezért idővel átkerül a cseh BMM tervező irodához.
9f554eb0fc2fe25f90d38729573e3e55.jpg

BMM Vollkettenaufklärer 38(t) Kätzchen Ezt már Hetzer alapon képzelték el.
ka1.png

ka3.png

De volt egyszerűbb elképzelés is, ahol a Bergepanzer 38t-ből lett volna kialakítva APC annyival, hogy leszerelik róla a kiegészítő eszközöket.
5734483305_2ec97b2e0a_w.jpg

full
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Amerikaiaknak 44-ben érkezett az M39, ami egy torony nélküli Hellcat, nyitott kialakítása miatt nem nagyon válik be, szinte azonnal elkezdik tervezni a szintén Hellcat alapú M44-et. Na, az tényleg akkora volt mint a pajta. Pont a tömege és mérete miatt nem kerül rendszeresítésre, de a tapasztalatokat felhasználva gyorsan kialakítanak egy APC-t, ami az új könnyű harckocsi, a Walker Bulldog nagyon sok alkatrészét felhasználja és ez lesz az M75.
wlt9am8cdsd41.jpg

M44 a pajta
EHDhkPZU0AEzQ2-.jpg

M75, de itt azért már nagyon elkanyarodtam.

image-placeholder-title.jpg

Franciáknak a háború kitörése előtt már voltak komolyabb APC terveik is. Egyébként ott is nagyon ötletes gépek is születtek, főleg a Laffly W15T tüzérségi vontató alapjain.
Lorraine 39L
Lorr%2B39l%2Brear.jpg

Laffly W15T alapú APC
ozbVJSf5SkTpxVvzH3J5qqpxQyc4SiKrtAANBUgCCrr9rNY4hZ_vlJ9VWoMwVNVOXcQTaQPTktiFkM6qW2_EBKMd9Z8d7cmI

Őt talán jobban szokás ismerni, Laffly alapú TD.
27b88b730d28a1b5626f4166edbef2a5.jpg
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
ez jól néz ki :D ez alapján tervezték a németek a sajátjaikat? vagy ez valami magától értetődő, ideális páncélzat kialakítás, amit mindenki feltalált? mert a btr széria is hasonlóan néz ki,legalábbis nekem

Inkább egy logikus evolúciónak gondolnám. Szinte mindegyiknek az alapja valami teherautó volt, így ezt a formát volt a legegyszerűbb összehozni.
Az olaszoknál jellemzően nem csőrös teherautókat használtak, így az ő gépeik eléggé máshogy is lettek megtervezve.
Fiat Dovunque 35
Spa_dovunque_35.JPG

és az alapján tervezett APC
PYSxsPJ.png

Fiat 626
e27565c7a4e4e976b7f5832fe4955d77_preview_featured.jpg

APC
fiat-626-nm-03.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Galthran

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Egyébként a nehéz APC iránti igény megjelent már a második világháborúban is.
Kangaroo Carrierek
photo-1.jpg

kangaroo.jpg


A németek is gondolkoztak hasonlón a Panzer 3/4/Hetzer testek felhasználásával, csak soha nem jutottak oda, hogy ezeket a gépeiket ki tudják váltani jobb harckocsikkal.
Auto Union Gepanzerter Mannschaftstransportwagen Kätzchen Ez új tervezés lett volna, elméletileg az alapja közös lett volna az E10 páncélvadásszal. A projekt nem élvezett elsőbbséget ezért idővel átkerül a cseh BMM tervező irodához.
9f554eb0fc2fe25f90d38729573e3e55.jpg

BMM Vollkettenaufklärer 38(t) Kätzchen Ezt már Hetzer alapon képzelték el.
ka1.png

ka3.png

De volt egyszerűbb elképzelés is, ahol a Bergepanzer 38t-ből lett volna kialakítva APC annyival, hogy leszerelik róla a kiegészítő eszközöket.
5734483305_2ec97b2e0a_w.jpg

full
A katzchen eleg jol hasonlit a Saurer 4k-hoz.
Ezen a 38t alvazon a svedek vagy a svajciak csinaltak a haboru utan apc-t.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Wilson

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A katzchen eleg jol hasonlit a Saurer 4k-hoz.
Ezen a 38t alvazon a svedek vagy a svajciak csinaltak a haboru utan apc-t.

Svédek biztosan, Pansarbandvagn 301.
Pansarbandvagn_301_Str%C3%A4ngn%C3%A4s.JPG

De gyártották maguknak M/41 kőnyű harckocsi meg M/43 SPG/gyalogsági támogatóként is.

Svájc esetén a Saurer Tartaruga meg a Mowag Pirat jut eszembe, de ahogy te is mondod, azok inkább a Katchenre hasonlítanak. Egyébként érdekesség, hogy mind a kettőt kiszórták még a tesztek alatt és az M113-at rendszeresítették helyettük.
Tartaruga
P1020896_1024x768.jpg

Pirat
Mowag_3M1_%27Pirat_18%27_pic07.JPG