A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Meg kell csak nézni Szíjjártót. Az elején elképesztően illett rá a HVG kreatívjai által kitalált "ürügyminiszter" kifejezés. Aztán kapott időt, és esélyt, hogy rájöjjön a hibáira.

Azért ne legyünk naivak Szijjártó nem folytat önálló külügyi irányvonalat ő csak Viktor utasításait hajtja végre:).
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
1. a fentebbiekből kiindulva a fogkrém már kint a tubusból. Idén nagyobb volumene már nem hiszem, hogy lesz a beszerzéseknek, mint a komplex légvédelmi rendszer bejelentése. Ezzel kapcsolatban várok hazai hadiipari fejlesztést is.
2. ATGM beszerzés már nem nagyon tolható. Jobban mondva, inkább a bejelentése.
3. Ha esetleg 50-100-as nagyságrendű is lehet a Bronco vonal (engedtessék meg nekem, hogy megszólított vezérszurkolóként :p konkretizáljam), az mégis inkább csak korlátozott lesz/lehet. Messze nem milliárd eurós üzletre kell a Bronco esetén gondolni. Azonban a Rába integrációs feladatai hazai részesedést is adhatnak. Bármi is lesz, nagyon nem lehet ezt húzni, mert a Rábának még egy "rángatás" nem biztos, hogy jól esne.
4. Idénre, de legkésőbb jövő év elejére várom a géppuska és mesterlövész fegyver beszállító megnevezését, és a hozzájuk kapcsolódó fejlesztést (szerintem FN Herstal paletta, UA TPG3/FN Balista ). Kérdés, hogy lesz-e új üzem, vagy ez is Kiskunfélegyházára kerülhet, ha összejön a gyár.
5. Tüzérségi radarok. (Amit lehet, hogy összevonnak réskitöltőkkel.)
6. Hja és ne feledjük a még idénre beígért szállítógépeket.

Szerencsére ezek nem prompt kifizetendő tételek, több elem is évekre elhúzva kerül csak beszerzésre, és kifizetésre.

Más:
- a Maróth nyilatkozatból nekem az jött le, hogy a DND jelenlegi kínálatából nem biztos, hogy veszünk bármit is. Azonban szerintem az itthon fejlesztett verziók az asztali etikett szerint is kötelezően beszerzendő tételek. Még ha korlátozott mennyiségben is. :cool:
- nem hiszem, hogy Maróth a török járművekre gondolt a bejelentések során. Szerintem az már számára egy bejelentett done deal. Tippem szerint ezzel ő már kevésbé foglalkozik. Ettől még ezek bemutatását is idénre ígérték.
1. Sztem is az lesz a legnagyobb, de Maróth említett még 2-3 bejelentést.

2. ATGM. A Spike-ot sztem csak jövőre jelentik be, ha meglesz a H145M integráció a télen.

3. Bronco vagy a @blogen féle kerekes önjáró löveg.
https://www.armyrecognition.com/sin...kinetics_amgs_155mm_artillery_gun_system.html

4. Ez is már félig bejelentve a BW alapján.

6. Jaja.

DND.
Azért az ERA-t illene használni, ha már itt gyártjuk, illetve a páncéltörőből a hazai verziót is bekönyvelhetjük. Az viszont lehet, hogy nem mi kerestük most a céget, hanem fordítva volt. Vki tett be egy linket, hogy 2018-ban ugyanezt a cseheknek is felkínálták. Viszont ha már igy volt, hülyeség lett volna kihagyni.

Török
Itt még vannak remenyeim, hogy nem csak a kebabos kocsi lesz a dealben.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
De akkor mi lesz a PESCO programos kerekes önjáró löveg fejlesztéssel? Semmi, mint minden közös V4-es katonai projektből?
Akkor semmi, ha az egyiket gyárthatjuk, a másikat meg megvehetjük.
A Hiúz lehet V2 projekt, ha a csehek nem tökörésznek.

Egyébként a Bren közös, az Aero is majdnem.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 078
113
1. Sztem is az lesz a legnagyobb, de Maróth említett még 2-3 bejelentést.

2. ATGM. A Spike-ot sztem csak jövőre jelentik be, ha meglesz a H145M integráció a télen.

3. Bronco vagy a @blogen féle kerekes önjáró löveg.
https://www.armyrecognition.com/sin...kinetics_amgs_155mm_artillery_gun_system.html

4. Ez is már félig bejelentve a BW alapján.

6. Jaja.

DND.
Azért az ERA-t illene használni, ha már itt gyártjuk, illetve a páncéltörőből a hazai verziót is bekönyvelhetjük. Az viszont lehet, hogy nem mi kerestük most a céget, hanem fordítva volt. Vki tett be egy linket, hogy 2018-ban ugyanezt a cseheknek is felkínálták. Viszont ha már igy volt, hülyeség lett volna kihagyni.

Török
Itt még vannak remenyeim, hogy nem csak a kebabos kocsi lesz a dealben.
Török? Nem csak?
Inkább még ennyi se legyen.
Mondjuk hazai gyártással esetleg oké.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 565
113
Vagy tekintsük a valóságnak. A VBÜ Zrt tulajdonosa a magyar állam, a tulajdonosi jogokat az állam nevében Maróth Gáspár gyakorolja. Tehát általa tulajdonolt szervezet.
Maximum birtokolt, de semmi esetetre sem tulajdonolt, de leginkább irányított.
Ha éppen nem freudi elszólás.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 424
113
1. Sztem is az lesz a legnagyobb, de Maróth említett még 2-3 bejelentést.

2. ATGM. A Spike-ot sztem csak jövőre jelentik be, ha meglesz a H145M integráció a télen.

3. Bronco vagy a @blogen féle kerekes önjáró löveg.
https://www.armyrecognition.com/sin...kinetics_amgs_155mm_artillery_gun_system.html

4. Ez is már félig bejelentve a BW alapján.

6. Jaja.

DND.
Azért az ERA-t illene használni, ha már itt gyártjuk, illetve a páncéltörőből a hazai verziót is bekönyvelhetjük. Az viszont lehet, hogy nem mi kerestük most a céget, hanem fordítva volt. Vki tett be egy linket, hogy 2018-ban ugyanezt a cseheknek is felkínálták. Viszont ha már igy volt, hülyeség lett volna kihagyni.

Török
Itt még vannak remenyeim, hogy nem csak a kebabos kocsi lesz a dealben.

De akkor mi lesz a PESCO programos kerekes önjáró löveg fejlesztéssel? Semmi, mint minden közös V4-es katonai projektből?
Egyrészt a PESCOban nem kimondottan az ágyút fejlesztik tudtommal, hanem a tűzvezetést, rendszer integrációt, meg a tűzvezetést.
De szerintem @blogen félreértette Szijjártó videóját. Ott konkrétan harci járműről beszélt.
Ez nagyjából a Terrexre és a Broncora illik rá.
Talán az előzőre jobban. Ugyanakkor egy 155-ös önjáró howitzert senki nem fog így hívni. Még egy teljesen laikus sem.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Bár csak részben vág ide, de ezt a funkció szétbontást próbálják most a fraaansziák kivitelezni a SCORPION projekttel. Szerintem kérdéses lesz a siker.
Ugye a Scorpionban 2 (illetve a Servallal 3) jármű szerepel az IFV kiváltására (maga a rendszer több elemű) : Griffon (gyalogos szállító - sok katona fér el, nagy célpont, gyenge tűzerő), Jaguar (tűztámogató-felderítő - nagy tűzerő, mozgékony, nincs gyalogság).

Ha bármelyiket kiszedik rendszerből, akkor nagy a baj...

(Áthoztam inkább ide.)

Ez a francia módi inkább a @speziale által felvázolt dologra hajaz (az IFV menjen együtt egy dedikált páncélvadásszal).

Én arra gondoltam, hogy a - kompakt és önmagában is életképes - 30mm-es gépágyúval szerelt Hiuzunkat egy (vagy két) ilyen olcsó, fürge, láncos alapra (Bronco? ;) ) épített unmanned járgány kísérgetné (egy elé, egy mögé), amit a Hiuzban ülö deszantosok irányítanak (terelgetnek) tabletröl. Tulajdonképpen az FCAS mintájára.
Lehetne az UGV-n például 35mm Oerlikon plusz hozzá való sok-sok ammo, meg Mistral és akkor rajszintü a csapatlégvédelem, meg megbontja az ellen IFV-jét is. Vagy aknavetö meg rakéták meg csöböl indítható két tucat loitering munition. Mindenféle ravaszság. Ha tank tör rád, fedezéknek beirányítod közétek.
Ha elveszti a jelet, besorol az IFV mögé és követi mint kiskacsa a mamáját.

Ez egy olyan terület, ahol még teremhetnek babérok. Az Aero útját is tkp errefelé látom: remote carrier-böl kell sokféle, azzal még be lehet csatlakozni az Airbushoz (FCAS), vagy a Saabhoz (Tempest) 5.-6. gen programba.