A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Értgem, tehát a szubjektív véleményed hangoztatod. Thx.

- Ha jön egy új garnítúra, és boldogulni akar, akkor külpolitikailag az egyik legfontosabb feladat a nyugati intézményekben és szervezetekben a Magyarország számára elérhető poziciók és politikai súly legalább részbeni visszaszerzése lesz.. A kapcsolatok normalizálása Brüsszellel és Wahingtonnal, eminens tanulóként viselkedve. De te TUDOD hogy nem ezt fogják csinálni. Plusz kidobnak az ablakon párszázmilliárd forint értékű lekötött szerződést, vállalva hogy fizetésre kötelezik őket a bíróságok, és kösz nem kérik a létrejött munkahelyeket, csak mert az ő politikájuk más. OMG....
Már párszor tönkre vágták ezt az országot, hiszem hogy újból sikerülne nekik.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Értgem, tehát a szubjektív véleményed hangoztatod. Thx.

- Ha jön egy új garnítúra, és boldogulni akar, akkor külpolitikailag az egyik legfontosabb feladat a nyugati intézményekben és szervezetekben a Magyarország számára elérhető poziciók és politikai súly legalább részbeni visszaszerzése lesz.. A kapcsolatok normalizálása Brüsszellel és Wahingtonnal, eminens tanulóként viselkedve. De te TUDOD hogy nem ezt fogják csinálni. Plusz kidobnak az ablakon párszázmilliárd forint értékű lekötött szerződést, vállalva hogy fizetésre kötelezik őket a bíróságok, és kösz nem kérik a létrejött munkahelyeket, csak mert az ő politikájuk más. OMG....
Nem ezt mondtam, OMG, de spec tőled nem is vártam, hogy értsed,...hogyan is várhattam volna.
Végigfutottam egy új garnitúra lehetséges mintáján és szétröhögtem magam. Hogy miért? Mert szivárvány-szín cukormáz az amiről te ábrándozol egy esetleges új garnitúra kapcsán...tanulj meg két lábbal járni a földön először OMG
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Nem ezt mondtam, OMG, de spec tőled nem is vártam, hogy értsed,...hogyan is várhattam volna.
Végigfutottam egy új garnitúra lehetséges mintáján és szétröhögtem magam. Hogy miért? Mert szivárvány-szín cukormáz az amiről te ábrándozol egy esetleges új garnitúra kapcsán...tanulj meg két lábbal járni a földön először OMG
OFFRákérdezhetek, mióta fogllakozol ilyen fokon politikai elemzésekkel, és miket használtál a következtetésekhez forrásanyagként? ON
 
  • Vicces
Reactions: jimkirk

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
Nem ezt mondtam, OMG, de spec tőled nem is vártam, hogy értsed,...hogyan is várhattam volna.
Végigfutottam egy új garnitúra lehetséges mintáján és szétröhögtem magam. Hogy miért? Mert szivárvány-szín cukormáz az amiről te ábrándozol egy esetleges új garnitúra kapcsán...tanulj meg két lábbal járni a földön először OMG
Attól még a bábszínház meglenne és jelenleg a bábszínház is szereti a fegyvervásárlásokat, illetve a német érdekek fűződnek ahhoz, hogy a befektetéseik itt megtérüljenek, azért a realitások talaján maradjunk már. Lenne egy átrendeződés amíg gazdát cserélnek a hozzá kapcsoldó cégek ami miatt csúsznának a fejlesztések és van ami pedig amerikai irányultságúra váltana. Meg lehet belevásárolnánk pár kurva drága de nekünk nem annyira szükséges (ellentétben az amerikai határmezsgye kiépítéséhez fontos pl patriot, ) cuccokból.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 386
113
Cseh haderőfejlesztés 2021
137 milliárd HUF-t az utolsó pillanatban elvontak. Vmi ezekből elhasalhat. Szép hosszú lista!!!
1 korona 13.8HUF, ha vki az arányokat akarja átszámolni.
  • 16 darab hordozható RBS-70NG légvédelmi rakétakészletet a SAAB társaságtól. A teljes 1,148 milliárd vételárból 597,5 millió koronát kell fizetni.
  • A rakéták szallutásához 16 TATRA 8x8 járművet vásárolnak, összesen 272 millió koronával, ebből 152-t tervez fizetni 2021-ben.
  • 294,7 millió koronát fizet két passzív DPET megfigyelő rendszer (VERA NG) fokozott figyelemmel kíséréséért, amelyért az ERA as már eddig soha nem látott összeget fizetett 455,3 millió CZK-ban. A kifizetések 2023-ra oszlanak, és a megbeszélt összeget 1,508 milliárdra teszik.
  • 40 S-LOV-CBRN I könnyűpáncélos jármű és 40 jármű II. 2021-ben 1,627 milliárd, 2022-ben 1,451 milliárd lesz az összesen 5,110 milliárdból.
  • T-72M4 CZ harckocsi modernizáció 21-re nincs költség, összesen 1,099 milliárd.
  • 210 IFV csere. 4,210 milliárdot tervez kiadni erre a projektre 2021-ben. A fenti tankokhoz hasonlóan a BVP-nek is 2026. január 1-jén kell rendelkezésre állnia, és a teljes költségnek el kell érnie az 51,684 milliárdot.
  • 25,4 millió koronát fizet 2021-re hét könnyű páncélozott LOV-Pz felderítő járműért a Hadtechnikai Intézettől a 13. tüzérezred számára, és további 202,2 milliót a 2022-es 355,4 millió teljes árából.
  • Ceaser. 52 önjáró, 155 mm-es kaliberű, összesen 5,951 milliárdos kaliberű. Tárgyalások folynak a 2021-ben kifizetendő előlegek összegéről. A költségvetési tervezetben a minisztérium 500 millió kiadásra számít. Egyes jelentések szerint a francia beszállító a teljes ár 30% -ának letétjét kéri. Az ágyúkat 2026-ig kell leszállítani.
  • négy légvédelmi üteg (SHORAD) beszerzéséről. A Honvédelmi Minisztérium az izraeli SPYDER rendszert választotta Rafaeltől és az IAE-től, és 2026-ig összesen 10 milliárd koronát és szállítást vár. 2021-re a költségeket nem tartják fenn a költségvetésben, és az első 800 milliót 2022-ben kell kifizetni.
  • nyolc STARKOM mobil zavarógép beszerzése a Katonai Kutatóintézettől. A teljes költség várhatóan eléri az 1,453 milliárdot, de 2021-re nem várható kiadás erre a projektre.
  • 230 milliót fizet a MoD az első részletben az STV-csoport 34 241 darab ballisztikus mellényéért. Összesen 1,220 milliárdért 2025-ig le kell szállítani őket.
  • 263,4 millió összeget egy tüzérségi tűzvédelmi rendszer beszerzésére, amelyet tartozékokkal együtt 2025-ig 909,7 millióért szállítanak a Haditechnikai Intézet által szervezett verseny eredményei alapján. Öt államot fognak megszólítani, ill. tűzvédelmi rendszerek gyártói a következő országokból: Németország (ADLER), Dánia (THOR), Norvégia (ODIN), Franciaország (ATLAS) és Lengyelország (TOPAZ).
  • 104 millió koronát költ kommunikációs kapcsolat kiépítésére a szimulációs technológiai központ és a NATO nemzetközi struktúráinak szimulációs központjai között, összértékük 427,1 millió; 105 millió koronát fektet be a dědice-i garázsok befejezésébe (további 130 milliót fizetnek ki 2022-ben).
  • 2021-re 616,5 millió koronát terveznek a TITUS kerekes páncélozott járművek vásárlására a Tatra Defense Vehicle vállalattól (6 parancsnoki állomány, 36 összekötő, 20 a tüzérségi támogatás koordinációs helyeként és 6 személyzeti munkahely). Összesen 2071-re 6,071 milliárd lesz.
  • az American Venom és Viper helikopterek következő törlesztőrészlete, 2021-ben 2,811 milliárd összegben az összesen 17,573 milliárdból. A megállapodást az amerikai kormánnyal 2019 decemberében kötötték meg, és a helikoptereket 2023-ban az ACR rendelkezésére kell bocsátani.
  • Négy C-295M CASA repülőgép, összesen 436 millió értékű korszerűsítése 2021-ben 120,7 milliót fog elérni; 2 CASA MO repülőgépet vásárol az Airbus Defense and Space-től egy 2019-es szerződés alapján, és 2024-ben az összesen 2,343 milliárdból 454,3 milliót fizet. Ezenkívül 291,6 millió koronát költ 15 Mi-171Š helikopter korszerűsítésére - a projekt költségei 2026-ra oszlanak, és várhatóan 1,459 milliárdra emelkednek.
  • 274,7 és 182,6 millió koronára lesz szükség a kbelyi repülőterek létesítményeinek megépítéséhez (a tűzoltóság épülete - az építési rész beszállítóját választják) és Náměšť (többraktárú - a szerződést 2019-ben írták alá a STAEG Stavby sro-val).
  • A MADR mobil 3D radarok 204-ben 174,2 millió koronába kerülnek a 3,5 milliárdos teljes árból. Összesen nyolc szettet helyeznek fokozatosan üzembe 2023-ig.
  • A Honvédelmi Minisztérium 214,2 millió koronát költ 2021-ben adatközpontok építésére. A 687 millió összköltségű projekt titoktartás alá esik.
  • 1,7 milliárdot különítenek el a jövő évre a többcélú szuperszonikus JAS-39 C / D Gripen bérbeadására. A bérleti szerződés 2027-ig szól, összköltsége 19,324 milliárd, és a cseh szuperszonikus légierő jövőjéről kell dönteni, ill. a légtér integritásának biztosítását jelenti. A döntést 2021 őszére kell meghozni.
  • 486,3 millió összárából 81 milliót fizet a Honvédelmi Minisztérium 2021-ben a 30 Tater T 815-ért. 2021-ben a 2019-es szerződés alapján, összesen 249,7 millióból 173,8 millió fizet hét TATRA 815 8x8 tartályt és 2 készletet traktorral egy TATRA 815 6x6 alvázon. A szerződést a VOP CZ-vel 2020-ban írták alá.
  • a hadsereg végül az első szakaszban 400 Toyota Hilux pick-upot kap a Glomex MS-től 668 millió korona teljes áron, amelyet a minisztérium jövő évre tervez költeni egy szerződés alapján, ez év novemberétől. A 2021-2024-es évek járművei az elavult UAZ-kat és az elavult Land Rover-eket fogják pótolni.
Összeségében
a projektek összértékben 2021-re 16 milliárd korona és összesen 136,2 milliárd költséget jelentenek. Összességében a katonaság 25,1 milliárdos beruházásokra számít, 23,1 milliárdot kell folyó kiadásokra, 37,2 milliárdot pedig kötelező kiadásokra fordítani. A kormánynak a kommunistáknak tett engedménye miatt hiányzó tíz milliárd, ha nem térnének vissza a MoD költségvetésébe a tartalékból, végzetes hosszú távú hatással lehet a beruházási kiadásokra.
 

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
Attól még a bábszínház meglenne és jelenleg a bábszínház is szereti a fegyvervásárlásokat, illetve a német érdekek fűződnek ahhoz, hogy a befektetéseik itt megtérüljenek, azért a realitások talaján maradjunk már. Lenne egy átrendeződés amíg gazdát cserélnek a hozzá kapcsoldó cégek ami miatt csúsznának a fejlesztések és van ami pedig amerikai irányultságúra váltana. Meg lehet belevásárolnánk pár kurva drága de nekünk nem annyira szükséges (ellentétben az amerikai határmezsgye kiépítéséhez fontos pl patriot, ) cuccokból.
Pont erre gondoltam én is. Ha a futó projekteket le akarnák állítani, szépen megkérnék őket Berlinből, hogy "ezt talán mégis gondoljátok át újra." De, hogy új fejlesztésekbe, beszerzésekbe nem kezdenének, az tapasztalati tény.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 386
113
Nah. Pár napja volt latolgatás, mi lesz a Gripen lizing, 2026, után. Itt ugye egy fintos szempont, mit lépnek addig a szomszédok.

Horvátok
Kiertekelték a 4 ajanlatot, állítólag a Gripen elbukott és a legutóbbi tender győztes Izrael is elvérzett, a használt F-16 ajánlattal. Persze ez nem hivatalos infó.
Az USA F-16 Block 70/72 "Viper" és Franciaország Rafale F3R ajánlata a nyerő.
Jövő év elején kerül a parlament elé és év végéig döntenek.

A horvát sajtó által idézett adatok szerint állítólag a francia ajánlat a legjobb ár-érték arányú, mivel 12 milliárd F3R sorozatra 7 milliárd kunát [930 millió eurót, 335 milliárd HUF] fedez, az Egyesült Államok pedig F-16 F-16 repülőgépekre kínál ajánlatot. A 70/72 blokk értéke több mint 11 milliárd kuna [1,46 milliárd euró, 525 milliárd HUF].

Mi mennyiért lizingeljük a 12+2 Gripent??? Náluk 10+2 gép lesz a MIG-21-ek helyett. 2024-ben leadják a szerelést.
Az USA ajánlat csak politikai okok miatt nyerhet a költségeket elnézve.
Kíváncsi lennék a Gripen ajánlatra is... Sajnos az nem szivárgott
Tehát a horvatoknak 2 ajánlat ismert :

  • 12 Rafale 335 milliard6HUF
  • 12 F-16 Block 70/72 525 milliárd HUF
A csehek pedig összeségében
  • 276 milliárd HUF-ért bérlik a 14 Gripent C/D-t
A kérdés hogyan vérezhetett el állítólag a horvát Gripen ajanlat6, amikor árban nagyon versenyképesnek tűnik.

Egyébként a csehek elvileg őszig döntenek a Gripenek jövőjéről, ami azért érdekes, mert nálunk is most zajlik a gondolkodás erről.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
Pont erre gondoltam én is. Ha a futó projekteket le akarnák állítani, szépen megkérnék őket Berlinből, hogy "ezt talán mégis gondoljátok át újra." De, hogy új fejlesztésekbe, beszerzésekbe nem kezdenének, az tapasztalati tény.
Hát ha szépen megkérnék őket Wasinghtonból, hogy márpedig most ezt megveszitek éppúgy megtennék azt is. Csak elegendő nyomás kell, voltak terveik nekik is a fejlesztésekre csak pénzük nem volt rá.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Pont erre gondoltam én is. Ha a futó projekteket le akarnák állítani, szépen megkérnék őket Berlinből, hogy "ezt talán mégis gondoljátok át újra." De, hogy új fejlesztésekbe, beszerzésekbe nem kezdenének, az tapasztalati tény.
IFV 2026-ra? Akkorra rendszerben álljon mind a 210? Mert akkor a magyar Lynx exportra végleg zéró esély oda.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
IFV 2026-ra? Akkorra rendszerben álljon mind a 210? Mert akkor a magyar Lynx exportra végleg zéró esély oda.
Szerintem ezt nem neki akartad írni.
De ha 26-ig akarják a 210-et úgy hogy kiválasztva sincsen akkor konkrétan új gyártásúból lehetetlen, gyártótól függetlenül.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Attól még a bábszínház meglenne és jelenleg a bábszínház is szereti a fegyvervásárlásokat, illetve a német érdekek fűződnek ahhoz, hogy a befektetéseik itt megtérüljenek, azért a realitások talaján maradjunk már. Lenne egy átrendeződés amíg gazdát cserélnek a hozzá kapcsoldó cégek ami miatt csúsznának a fejlesztések és van ami pedig amerikai irányultságúra váltana. Meg lehet belevásárolnánk pár kurva drága de nekünk nem annyira szükséges (ellentétben az amerikai határmezsgye kiépítéséhez fontos pl patriot, ) cuccokból.
1 év alatt Bp.-en pár vödör sárga festékre tellett de már mínuszba vannak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 265
113
Tehát a horvatoknak 2 ajánlat ismert :

  • 12 Rafale 335 milliard6HUF
  • 12 F-16 Block 70/72 525 milliárd HUF
A csehek pedig összeségében
  • 276 milliárd HUF-ért bérlik a 14 Gripent C/D-t
A kérdés hogyan vérezhetett el állítólag a horvát Gripen ajanlat6, amikor árban nagyon versenyképesnek tűnik.

Egyébként a csehek elvileg őszig döntenek a Gripenek jövőjéről, ami azért érdekes, mert nálunk is most zajlik a gondolkodás erről.
Hozzáteszem, hogy ők majdnem 1 évvel később írták alá az eredeti szerződést! ;)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Attól még a bábszínház meglenne és jelenleg a bábszínház is szereti a fegyvervásárlásokat, illetve a német érdekek fűződnek ahhoz, hogy a befektetéseik itt megtérüljenek, azért a realitások talaján maradjunk már. Lenne egy átrendeződés amíg gazdát cserélnek a hozzá kapcsoldó cégek ami miatt csúsznának a fejlesztések és van ami pedig amerikai irányultságúra váltana. Meg lehet belevásárolnánk pár kurva drága de nekünk nem annyira szükséges (ellentétben az amerikai határmezsgye kiépítéséhez fontos pl patriot, ) cuccokból.
Hát, ha ez (a "bábszínház") Téged kielégítene...
Mulatságos és egyben elszomorító, hogy amikor igazán kézzelfoghatóan elkezdődött valami, akkor kezdik jött-ment új tagok a "következő garnitúra"-t éltetni, hogy azok mennyivel jobban csinálnák a dolgot.
Azt hiszem, ha ez a tendencia marad itt és az üzemeltetők teret adnak az ilyen trolloknak, akkor ennyi év után be fogom látni becsülettel, hogy rossz helyen vagyok, és felesleg tartalommal itt megtölteni az oldalakat.
A vélemény szabad, de ne állítsuk már azt, hogy a következő pápa jobb lesz úgy, hogy nem is ismerjük, csak láttuk kijönni a kupiból, na...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
Hát, ha ez (a "bábszínház") Téged kielégítene...
Mulatságos és egyben elszomorító, hogy amikor igazán kézzelfoghatóan elkezdődött valami, akkor kezdik jött-ment új tagok a "következő garnitúra"-t éltetni, hogy azok mennyivel jobban csinálnák a dolgot.
Azt hiszem, ha ez a tendencia marad itt és az üzemeltetők teret adnak az ilyen trolloknak, akkor ennyi év után be fogom látni becsülettel, hogy rossz helyen vagyok, és felesleg tartalommal itt megtölteni az oldalakat.
A vélemény szabad, de ne állítsuk már azt, hogy a következő pápa jobb lesz úgy, hogy nem is ismerjük, csak láttuk kijönni a kupiból, na...
Nem mondtam ilyet véletlenül sem, de a reálpolitikai helyzet jelenleg az, hogy NATO tagállam vagyunk és nyugati (jelenleg német) csatlós és el van várva a fegyverkezés a világcsendőrtől, ez nem fog változni attól, hogy ki kormányoz itthon.
Értem én, hogy nem szeretjük az előző garnitúrát (én sem) sem a frissen feljött félhülyéket, de ott is politikusok (pénzemberek) vannak leginkább akik arra felé fognak hajlani amerre a passzátszél fúj.

Leginkább az a baj, hogy a passzátszél nem éppen jó irány annak a kultúrának és életmódnak amiben élünk és szeretnénk, hogy a gyerekeink is benne éljenek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 052
73 545
113
Engem nagyon érdekelne a két alábbi dolog, amiről szó volt az új gumikerekes harcjármű fejlesztése és gyártása kapcsán.
Abból kii dulva, ami a ppt-n látható:


Az egyiken a viper fegyvertorony, amit itt akarnak gyárzani. Nem tudom, hogy kész tervek lehetnek e rá, vagy csupán egy prekoncepció.
A másikon "hybrid drive technology" felirattal látható egy 8x8-as gép, ami engem nem emlékeztet a boxerre. Igaz, rossz minőségű. Persze mondták is hogy új lesz, de nem tudjuk hogy minden elemében. Lehetséges, hogy a következő 1-2 évben ez lesz a legtisztább képünk a járműről.
Azért merem gondolni, hogy nem egy-egy véletlenszerű képpel illusztrálták a topicokat, mert a "skyranger 30"-nál is egy lynx látható.

A Rheinmetallnál a Boxer a tesztplatform, mert nekik jelneleg nincs más járművük ami méret és teherbírás szempontjából alkalmas lenne, ezért minden új dolgot azon próbálnak ki, arra telepítenek.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Nem mondtam ilyet véletlenül sem, de a reálpolitikai helyzet jelenleg az, hogy NATO tagállam vagyunk és nyugati (jelenleg német) csatlós és el van várva a fegyverkezés a világcsendőrtől, ez nem fog változni attól, hogy ki kormányoz itthon.
Értem én, hogy nem szeretjük az előző garnitúrát (én sem) sem a frissen feljött félhülyéket, de ott is politikusok (pénzemberek) vannak leginkább akik arra felé fognak hajlani amerre a passzátszél fúj.

Leginkább az a baj, hogy a passzátszél nem éppen jó irány annak a kultúrának és életmódnak amiben élünk és szeretnénk, hogy a gyerekeink is benne éljenek.
El tudják költeni azt a pénzt úgy is hogy mindenki meg legyen elégedve csak ti nem lesztek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 222
119 881
113
El tudják költeni azt a pénzt úgy is hogy mindenki meg legyen elégedve csak ti nem lesztek.
Hát az, hogy meg leszünk elégedve majd ezekkel a cuccokal is akkor derül ki ha kipróbáljuk őket. Van aki a CZ miatt is siránkozik mert nem AK, eléggé szubjektív a dolog.
De ahogy mondtam lehet venni pár üteg Patriotot (ami esélyes is lenne) , egy Század F-35-öt és egy adag felújított bradley-t aztán valóban le lenne tudva, jó drágán és "le lenne tudva" a kötelező. De ezekből a szerződésekből kurva nehéz lenne már kitáncolni százmilliárdok elvesztése nélkül, ami valljuk be nekik is jól jön, a legvalószínűbb, hogy a tuladjonviszonyokért menne egy jó kis harc a hadiipari vállalatok körül, ami lelassítaná a rákba az egészet egy jó 5-6 évre és már most is el vagyunk késve mert minden tegnapelőttre kellett volna.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Nem akarom elvinni belpolra a témát, de úgy gondolom az elmúlt x évtizedben is megelégedtek az Olümposzon az olyanokkal, hogy víztisztító, profi, kis méretű, gerilla harcmodort képviselő hadsereg (nem tudom melyik merte mondani, de nagyon belémégett), meg a vegyvédelmi képesség. Meg a szarul kötött első Gripen szerződés. Elvárások régóta vannak az országgal szemben és értem mit írtok, de az igényeket sokféleképpen ki lehet elégíteni, nem csak fegyverbiznisszel. Szerintem joggal tart mindenki tőle, hogy ha váltás lesz amit tudnak megfúrnak már csak azért is, mert idehaza így megy a politika. Sajnos.