A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Te viszont már arrol beszélsz,hogy háborúban,embargó alatt majd kézifegyvert gyártunk.Hát csak amig lesz hozzá fegyveracél.Mert fegyveracélt nem tudunk előállitan
Én nem hiszem hogy fegyveracél gyártó kapacotásokat kellene kiépítenünk....
Az acél alapanyag a fegyver teljes költségének töredék része és napjainkban az erre specializált üzemektől 1000 tonna számra vásárolhatsz.
Csak egy példa:
A Francia Aubert&Duval üzem (de meggyőződésem hogy van ilyen Német üzem is)
Nyers, kovácsolt fegyveracélt árul
Ami tőlük kikerül az a majdani ágyúcső árának kb. a tizede.
large-barrels-forgings.jpg

mortars-forgings-rollings-materials.jpg

breech-blocks-forgings-materials.jpg

Kvázi fillérekért több háborúra elegendő (több száz) ilyen nyers cső / závárzat előgyártmányt vásárolhatsz. Nem kell félni, ez nem romlik meg, csak jól le kell zsírozni hogy ne rozsdásodjon...

Az igazi költség és munka ezekből a nyers csövekből / závárzatokból kész ágyúkat és aknavetőket / závárzatot faragni.

Szerintem erre a 90% ot jelentő munkára (értsd: nyers fegyvercső készremunkálása) kéne felkészülnünk, nem a 10% ot jelentő alapanyag gyártásra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 649
46 774
113
'Igen-de ez egyenlőre csak az összeszerelés.Középtávú cél lehet a legózás,némi hazai hozzáfejlesztéssel és néhány elem helyi gyártással.Mi ott tartunk,ahol Dél Korea a 60as évek elején.A K2 meg még mindig német löveggel,hajtásláncal,francia töltőgéppel és amerikai mérnöki segitséggel készült.60 év fejlődését mi se fogjuk 6 év alatt véghezvinni."
Magyarázd már el nékem,hogyan fogalmazzam meg ezt a hsz-t,hogy meg is értsétek?
Akkor azt gondold végig, hogy milyen konfliktusok esélyesek esetünkben, és hogy ehhez milyen felszerelésre van szükség.
Teljesen irreleváns, hogy nem tudunk saját helikoptert, tankot, gyalogsági harcjárművet, vagy műhold felbocsátásához szükséges hordozó rakétát saját erőforrásokból gyártani.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 427
31 795
113
Én nem hiszem hogy fegyveracél gyártó kapacotásokat kellene kiépítenünk....
Az acél alapanyag a fegyver teljes költségének töredék része és napjainkban az erre specializált üzemektől 1000 tonna számra vásárolhatsz.
Csak egy példa:
A Francia Aubert&Duval üzem (de meggyőződésem hogy van ilyen Német üzem is)
Nyers, kovácsolt fegyveracélt árul
Ami tőlük kikerül az a majdani ágyúcső árának kb. a tizede.
large-barrels-forgings.jpg

mortars-forgings-rollings-materials.jpg

breech-blocks-forgings-materials.jpg

Kvázi fillérekért több háborúra elegendő (több száz) ilyen nyers cső / závárzat előgyártmányt vásárolhatsz. Nem kell félni, ez nem romlik meg, csak jól le kell zsírozni hogy ne rozsdásodjon...

Az igazi költség és munka ezekből a nyers csövekből / závárzatokból kész ágyúkat és aknavetőket / závárzatot faragni.

Szerintem erre a 90% ot jelentő munkára (értsd: nyers fegyvercső készremunkálása) kéne felkészülnünk, nem a 10% ot jelentő alapanyag gyártásra.
Nem az a gond,hogy drága,hanem az,hogy anélkül nincs mit megmunkálni.(mintha azt irtam volna,mig van hozzá fegyveracél)
Igen,stratégiai készletgazdálkodásra szükség van.De....
Hány féle fém,acél kell csak egy kézifegyverhez?Bonyorultabb harceszközröl nem is beszélve.
Azonkivűl a polgári ipar fejlődéséhez is szerintem szükségünk lenne nemesacélműre-mégpedig a legjobbik fajtábol.Futottak még kategóriával nem érdemes foglalkozni.Azokbol 12 egy tucat-bármikor beszerezhető a termékeik a világpiacrol.De egy igazán korszerű cucchoz való acélt már nemsokan tudnak gyártani.
Komoly (polgári)háttéripar nélkül meg nincs komoly hadiipar se.
Szóval még1x.Jövőre mi nem fogunk exportálni semmit.Az RM és a CZ fog exportálni,amibe egy gyártási szegmensébe mi is részt vehetünk-szerencsés esetben.Mert ha történetesen a kedves vevő úgy kivánja,akkor nála is lesz egy gyártósort.Ebbe bele se szolhatunk.Nincs hozzá se jogilag,se technológiailag semmiféle adu a kezünkben.Azt gondosan megtartották maguknak a partnereink.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 997
14 096
113
Én nem hiszem hogy fegyveracél gyártó kapacotásokat kellene kiépítenünk....
Az acél alapanyag a fegyver teljes költségének töredék része és napjainkban az erre specializált üzemektől 1000 tonna számra vásárolhatsz.
Csak egy példa:
A Francia Aubert&Duval üzem (de meggyőződésem hogy van ilyen Német üzem is)
Nyers, kovácsolt fegyveracélt árul
Ami tőlük kikerül az a majdani ágyúcső árának kb. a tizede.
large-barrels-forgings.jpg

mortars-forgings-rollings-materials.jpg

breech-blocks-forgings-materials.jpg

Kvázi fillérekért több háborúra elegendő (több száz) ilyen nyers cső / závárzat előgyártmányt vásárolhatsz. Nem kell félni, ez nem romlik meg, csak jól le kell zsírozni hogy ne rozsdásodjon...

Az igazi költség és munka ezekből a nyers csövekből / závárzatokból kész ágyúkat és aknavetőket / závárzatot faragni.

Szerintem erre a 90% ot jelentő munkára (értsd: nyers fegyvercső készremunkálása) kéne felkészülnünk, nem a 10% ot jelentő alapanyag gyártásra.


A tüzérséget nem lebecsülve, az amúgy is meglévő aknavető eszközökre sokkal többet bíznák a tervezett csapásmérő feladatokból, mert jóval egyszerűbb az eszköz gyártástechnológiája, azzal részben rendelkezünk is.
A rakéta pót-hajtással a tüzérséghez hasonló lő-táv elérhető. A jóval kisebb fizikai terhelés miatt a lőszergyártás is egyszerűbb és olcsóbb.
A jóval kisebb fizikai igénybevétel miatt a precíziós lőszerek is jóval olcsóbbak.
Saját fejlesztésre/gyártásra erősebben kéne koncentrálni.

Néhány speciális alkalmazástó eltekintve harmad/negyedannyi eszköz-áron, fele/harmad lőszerköltséggel elérhető közel azonos eredmény!

...egyre több hírben bukkan fel a felülről támadó lőszer, drón, "bármi" indító-eszközeként is az aknavető.
Árához, korábbi hatékonyságához képest --a megfizethető árú, modernebb lőszerek alkalmazásával-- meglepően sokoldalúan, hatékonyan alkalmazható fegyverré modernizálódik.

60mm körüli automata eszközként a Merkavákhoz is integrálták. Ezt nekünk is lehetne/kellene a Leo/Lynx pároshoz, jóval ütőképesebb lenne ezzel a kiegészítéssel!

Ilyen megoldásokkal tudnánk a tervezett kevés mennyiséget számarányukhoz képest jóval nagyobb képességgel felruházni!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 427
31 795
113
Akkor azt gondold végig, hogy milyen konfliktusok esélyesek esetünkben, és hogy ehhez milyen felszerelésre van szükség.
Teljesen irreleváns, hogy nem tudunk saját helikoptert, tankot, gyalogsági harcjárművet, vagy műhold felbocsátásához szükséges hordozó rakétát saját erőforrásokból gyártani.
No,ako vegyük végig,hogy milyen konfliktusra van esély,és ahoz milyen hadi képességekre van nékünk szükség.(én már megtettem,még egy lehetséges választ is adtam a kérdésre-lapozz vissza hozzá)
Hallgatom,mit gondolsz róla.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 738
77 771
113
No,ako vegyük végig,hogy milyen konfliktusra van esély,és ahoz milyen hadi képességekre van nékünk szükség.(én már megtettem,még egy lehetséges választ is adtam a kérdésre-lapozz vissza hozzá)
Hallgatom,mit gondolsz róla.
Nem lesznek itt olyan elhúzódó konfliktusok amikben számítani fog a fegyvergyártó kapacitásunk.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 427
31 795
113
Nem lesznek itt olyan elhúzódó konfliktusok amikben számítani fog a fegyvergyártó kapacitásunk.
Jugó háborúk meddig tartottak?(én még azt se mondanám,higy 100%ban végük van,inkább csak szunnyadnak egyes frontszakaszok-bármikor feléledhetnek).K-Ukrajna mióta húzódik?
Pont,hogy az erőforrások hiánya miatt lehet egy hosszan elhúzódó,"befagyott" konfliktus.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Akkor meg mér' díszszemle mennyiségeket veszünk ? ? ?
Miből vettünk mi díszszemle mennyiséget? Vagy már a kézifegyvereken túl vagyunk? 30 év beleszarását nem lehet 2-3 év alatt helyrehozni. Csődbe meg nem viszik az országot. A gyártás megy és menni is fog. Biztos vagyok benne, hogy kerül raktárra is, ahogy lőszer is van, meg lesz is. A nehéztechnika vagy az elektronikailag fejlett eszközök drágák. Kivonni, nem pénzt költeni rá marha könnyű, pótolni sokkal nehezebb, de ez már sokszor volt itt téma.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 227
4 584
113
nincs külföldi függőség !!!
Nincs olyan magyar szempontból. Egy globális kereskedelmű világban nem is működik. Ha a kereskedelem leáll egy konfliktus miatt, telefonakkumulátort sem fogsz gyártani lítium híján, nemhogy fegyveracélt vagy páncélt ötvözőanyagok nélkül, hiába van kapacitásod és technológiád. A mindenre spajzolás hosszú konfliktus esetére meg nem realitás gazdasági szempontból. Jól kell megválasztani a szövetségeseinket, az az igazi segítség.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 649
46 774
113
No,ako vegyük végig,hogy milyen konfliktusra van esély,és ahoz milyen hadi képességekre van nékünk szükség.(én már megtettem,még egy lehetséges választ is adtam a kérdésre-lapozz vissza hozzá)
Hallgatom,mit gondolsz róla.
Én elhiszem, hogy rengeteg időd van (meg talán unatkozol is kicsit), nekem meg nincs, hogy itt székfoglalókat dobjak össze neked.
Nem is kell.
Mivel egyáltalán nem lehet olyan konfliktus, amiben a fentebb említett eszközök önálló gyártásának képessége nekünk - mint létszükséglet - felmerülhetne.
A lényeg az, hogy a MH renovációjába minél nagyobb és több morzsával tudjunk hozzájárulni.
Ugye nem akarsz Anders/Borsuk fajta fejlesztésbe belemenni? Nulláról! Itthonra 3-400-as megrendelésnél többet nem tudsz leakasztani.
Tessék szépen megnézni, hogy az arabok mire mennek a Nimr járműveinek fejlesztésével! Pedig milyen büszkén költenek el a járművek túrágtatásával, egyik haditechnikai vásárról a másikra.
Vagy kézifegyveren gondolkodsz?
Tessék megnézni mire ment a Sero kft.
Újdonságot csináltak - nem jött be. Legalább is nem úgy, mint ahogy számítottak rá.
Ha most arra akarsz építeni, hogy majd teljesen magyar fejlesztéssel - évtizedekig reszelgetve - majd teljesen hazai gyartásban készült - karabélyokkal szereljük fel a MH-et, akkor készülj fel rá, hogy még a sírod mellett is AK-63D-vel fog a díszőrség díszlövéseket leadni... (Remélem érzed, hogy hosszú, idegesítő éveket kívánok neked! :rolleyes: :D )
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 649
46 774
113
Jugó háborúk meddig tartottak?(én még azt se mondanám,higy 100%ban végük van,inkább csak szunnyadnak egyes frontszakaszok-bármikor feléledhetnek).K-Ukrajna mióta húzódik?
Pont,hogy az erőforrások hiánya miatt lehet egy hosszan elhúzódó,"befagyott" konfliktus.
Nyilván, ezt meg egy magyar helikopter- és tankgyár fogja megoldani...o_O
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 427
31 795
113
Miből vettünk mi díszszemle mennyiséget? Vagy már a kézifegyvereken túl vagyunk? 30 év beleszarását nem lehet 2-3 év alatt helyrehozni. Csődbe meg nem viszik az országot. A gyártás megy és menni is fog. Biztos vagyok benne, hogy kerül raktárra is, ahogy lőszer is van, meg lesz is. A nehéztechnika vagy az elektronikailag fejlett eszközök drágák. Kivonni, nem pénzt költeni rá marha könnyű, pótolni sokkal nehezebb, de ez már sokszor volt itt téma.
Hát ez sem ilyen egyszerű.Most hagyjuk OVika első országlásának honvédelembe és hadiiparba okozott kárait,és koncentráljunk a jelenre.
Meg tudod válaszolni,hogy milyen hadsereg épül?Az mire lesz alkalmas,és mire nem?Hogy állnak majd össze egységes egész rendszerré a beszerzések/fejlesztések?
218db Lynx.Jó.Milyen felszereltséggel,milyen változatok,milyen hadrendben,milyen támogató elemekkel?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 427
31 795
113
Én elhiszem, hogy rengeteg időd van (meg talán unatkozol is kicsit), nekem meg nincs, hogy itt székfoglalókat dobjak össze neked.
Nem is kell.
Mivel egyáltalán nem lehet olyan konfliktus, amiben a fentebb említett eszközök önálló gyártásának képessége nekünk - mint létszükséglet - felmerülhetne.
A lényeg az, hogy a MH renovációjába minél nagyobb és több morzsával tudjunk hozzájárulni.
Ugye nem akarsz Anders/Borsuk fajta fejlesztésbe belemenni? Nulláról! Itthonra 3-400-as megrendelésnél többet nem tudsz leakasztani.
Tessék szépen megnézni, hogy az arabok mire mennek a Nimr járműveinek fejlesztésével! Pedig milyen büszkén költenek el a járművek túrágtatásával, egyik haditechnikai vásárról a másikra.
Vagy kézifegyveren gondolkodsz?
Tessék megnézni mire ment a Sero kft.
Újdonságot csináltak - nem jött be. Legalább is nem úgy, mint ahogy számítottak rá.
Ha most arra akarsz építeni, hogy majd teljesen magyar fejlesztéssel - évtizedekig reszelgetve - majd teljesen hazai gyartásban készült - karabélyokkal szereljük fel a MH-et, akkor készülj fel rá, hogy még a sírod mellett is AK-63D-vel fog a díszőrség díszlövéseket leadni... (Remélem érzed, hogy hosszú, idegesítő éveket kívánok neked! :rolleyes: :D )
Rossz nyilas duma.Üres mellébeszélés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 649
46 774
113
Akkor meg mér' díszszemle mennyiségeket veszünk ? ? ?
A pitiáner indiaiak is 8000 Spikera alkudoznak, ahelyett, hogy megrendelnék mind a 40.000-et egyszerre! :cool:
Nem akarlak elkeseríteni, de az USAF is csak költségvetési időszakonként rendeli a fegyvereit. Pl. F-35, AA rakéták, mindent...
F-35-re is leadhatnák előre 20 évre a megrendelést. Mégsem teszik....
A BW szerinted miért 2 részletben rendeli a PUMA-kat. Vagy miért kb. 100-asával intézte a A7V-kre való upgrade-et?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 074
113
Van egy olyan érzésem, hogy tényleg nem érted, miről és mit ír @Negan.
A fő mondanivalója szerintem az volt, hogy ne szálljunk el a mostani fejlesztésektől (miközben persze örülünk minden apró és nagy lépésnek), mert nem állunk a német hadiipar szintjén (mint azt egyesek lila ködön keresztül vizionálják). A zsidóktól, koreaiaktól meg e téran (is) valóban lehet tanulni.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 737
5 828
113
Van egy olyan érzésem, hogy tényleg nem érted, miről és mit ír @Negan.
A fő mondanivalója szerintem az volt, hogy ne szálljunk el a mostani fejlesztésektől (miközben persze örülünk minden apró és nagy lépésnek), mert nem állunk a német hadiipar szintjén (mint azt egyesek lila ködön keresztül vizionálják). A zsidóktól, koreaiaktól meg e téran (is) valóban lehet tanulni.
Persze. A többiek meg azt mondják, hogy egy kicsit azért örülhetünk a hadiipari csíráknak, nem? Van bennük perspektíva.

Mert sem Izrael, sem Dél-Korea nem leszünk soha és nem lesz teljesen önellátó magyar hadiipar bányászattól csomagolásig - de mert (mellesleg) nincs is rá szükség.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm