A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 294
27 224
113
Nem,még véletlen sem.Támadasban a harckocsi van elöl mert az a legnagyobb tűzerejű és legvédettebb eszköz.Mint írtam elé lwhwt külden harcelderítő feladattal löveszeket de ők nem harcolnak hanem felderítenek.
Itt most semmi többről nincs szó, mint a dandáron belül megismert felállás megismétlése a zászlóaljon belül. Egy hk.zlj-re három gl.zlj és egy hk.szd-re három gl.szd. Ugyanaz a cél, csak az utóbbi formáció nem állandó, hanem ideiglenes, a hk.szd. moduláris formában csatlakozik a gl.zlj-hez szükség esetén, hogy megvívja az ellenséges harckocsik elleni harcot ezen a szinten. Ennyi. Ami dandárszinten működik az zászlóaljszinten mis működik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 789
77 903
113
Itt most semmi többről nincs szó, mint a dandáron belül megismert felállás megismétlése a zászlóaljon belül. Egy hk.zlj-re három gl.zlj és egy hk.szd-re három gl.szd. Ugyanaz a cél, csak az utóbbi formáció nem állandó, hanem ideiglenes, a hk.szd. moduláris formában csatlakozik a gl.zlj-hez szükség esetén, hogy megvívja az ellenséges harckocsik elleni harcot ezen a szinten. Ennyi. Ami dandárszinten működik az zászlóaljszinten mis működik.
Nem ezt tagadom hanem azt,hogy szerinted a hk század a lövészek mögött halad(dandárnál sem így van).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 485
121 170
113
Milyen áremelkedés?
Screenshot-2021-02-05.jpg

forrás: Rheinmetall Investor Update 2021

Egy járműre jutó költségek:

Magyarország: 14 millió Euró
Csehország: 10 millió Euró
Ausztrália: 11 millió Euró
Egyesült Államok: 10 millió Euró

Ez azért elgondolkodtat, hogy van e értelme annak a Zalaegerszegi gyárnak! Mit nyerünk mi azzal ilyen kis mennyiségű harcjármű rendszeresítése esetén! Mert a majdnem másfélszeres költség az már megvan és ez nem ad okot örömre! Gyakorlatilag amíg az ausztrálok vesznek négy járművet, azon az áron mi csak hármat. A mennyiséget tekintve ez egy komplett zászlóalj magyar relációban, amit Zalaegerszegen betonozunk el.
Bakker te raktad be :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 469
31 862
113
Elképzelésed sincs arról,hogy mit olvastam és mit nem,maradjunk ennyiben.
De akkor halljuk azt amiből te olvastál,mert eddig épkézláb dolgot még nem vázoltál fel csak azt mantrázod,hogy a harckocsi legfőbb feladata a gyalogság támogatása.Tehá akkor halljuk,hogy mik is az érvek,mi a koncepció!
Ha ilyennel nem állsz elő akkor csak üres süketelés amit nyomsz és erre itt senki sem kíváncsi!
Hát ez már fárasztó.Legalább próbáld megérteni azt,mit irtam.Amig nem azt olvasod,amit irtam,hanem amit gondolod,hogy irtam,ez egy meddő és értelmetlen vita.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 789
77 903
113
Hát ez már fárasztó.Legalább próbáld megérteni azt,mit irtam.Amig nem azt olvasod,amit irtam,hanem amit gondolod,hogy irtam,ez egy meddő és értelmetlen vita.
Még mindig a semmi...
Mondtam,írd le,hogy te mit olvastál/találtál ki.A mellébeszelest meg hanyagold.
Nem kell doktori székfoglaló,eleg csak annyira amennyire én leírtam azaz amennyi bemutatja a koncepciót.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 253
67 223
113
Elképzelésed sincs arról,hogy mit olvastam és mit nem,maradjunk ennyiben.
De akkor halljuk azt amiből te olvastál,mert eddig épkézláb dolgot még nem vázoltál fel csak azt mantrázod,hogy a harckocsi legfőbb feladata a gyalogság támogatása.Tehá akkor halljuk,hogy mik is az érvek,mi a koncepció!
Ha ilyennel nem állsz elő akkor csak üres süketelés amit nyomsz és erre itt senki sem kíváncsi!
@Negan semmi ilyet nem mondott, hogy a HK legfőbb feladata a gyalogság támogatása lenne. Kilencezredjére, kevés a 44 HK, hogy mindenhol elégséges erővel jelen legyen. Ha összefogod, lesz ahová konkrétan nem jut, ha szétaprózod a a gépesített zlj-k közt, akkor nem együtt elégséges erő. Amiről Negan is, meg én s, meg még @blogen is beszélünk, az az, amiről te is, hogy a HK a fő erő. Mivel ez elég elaprózható mennyiség és nem tűr veszteséget, szükségesnek látjuk még, hogy legyen. Akármilyen. Új/modernizált/jó, ami végezheti ezt a zlj-kénti csapásmérő erőséget, támadhat, megvédheti a gyalogságot az ellenséges eszközöktől és akkor a felderített ellenséges egységekre, amik ellen már kell a sok hk, lehet ráereszteni a Leo 2A7+-okat egyben. Kurvára nem bonyolult így végtelenedjére.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 469
31 862
113
Még mindig a semmi...
Mondtam,írd le,hogy te mit olvastál/találtál ki.A mellébeszelest meg hanyagold.
Nem kell doktori székfoglaló,eleg csak annyira amennyire én leírtam azaz amennyi bemutatja a koncepciót.
Egy részét magad is elolvashatod,itt.Könyvespolc rovat.Más részét meg kikölcsönözheted a laktanyakönyvtárban.Azonkivűl nemtom,hogy most mi van érvényben.de olvashatod az MH Szárazföldi csapatok harcszabályzatának 90valahányas kiadásában.(mondjuk ha még mindig az van érvényben,akkor eléggé ráncfelvarrás érett már a dolog.De mostanában iródott doktorikban még mindig arra hivatkoznak...)
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 656
5 426
113
@Green Leader kérlek, mondjad, hogy Maróth hamarosan újabb bejelentéseket tesz, mert ez a fórum lassan leolvad agyilag. Köszi! :)

Lehet, hogy idén nem leszünk elkényeztetve bejelentések terén, egyrészt Covid, másrészt: "Ebben az évben a kutatás-fejlesztési projektek és gyártelepítések beindítása viszi a prioritást" - Maróth
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 294
27 224
113
Nem ezt tagadom hanem azt,hogy szerinted a hk század a lövészek mögött halad(dandárnál sem így van).
Három opciót írtam lényegében:
1. a lövészeknek nincs szükségük hk. támogatásra, mert nem állnak szemben hackocsikkal, a felderítés egyértelműen jelzi, hogy a dandár eredeti felállásban tud harcolni (2xhk.zlj az élen és mögöttük/szárnyakon 3xgl.zlj).
01szitu.jpg


2. lehetséges, hogy a lövészek szembekerülhetnek harckocsikkal (szárnyakon), a felderítés szerint vannak erre utaló jelek, ezért egy hk század készenlétben áll támogatni őket, de nem halad az élükön, majd csak ha kell zárkózik fel és kerül a gl.zlj. alárendeltségébe.
02szitu.jpg


3. egyértelmű, hogy harcskocsikba fognak futni, ezért a hk. század klasszikus felállásban a gl.zlj élén harcol (ebben a szituációban a be nem osztott hk.szd. a másik hk.zlj. alárendeltségébe kerül, negyedik századként).
03szitu.jpg


A harckocsi zászlóaljak moduláris felépítése lehetővé tenne gyors reagálást a harchelyzet változására
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 789
77 903
113
Egy részét magad is elolvashatod,itt.Könyvespolc rovat.Más részét meg kikölcsönözheted a laktanyakönyvtárban.Azonkivűl nemtom,hogy most mi van érvényben.de olvashatod az MH Szárazföldi csapatok harcszabályzatának 90valahányas kiadásában.(mondjuk ha még mindig az van érvényben,akkor eléggé ráncfelvarrás érett már a dolog.De mostanában iródott doktorikban még mindig arra hivatkoznak...)
Megint semmi...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 294
27 224
113
Egyetlen igazán komoly faszaság a hódmezővásárhelyi nehézdandár lenne, amivel helyreállna a három gépesített lövészdandáros felállás, csak az nem jönne ki a számokból, úgyhogy majd meglátjuk!