[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Dehogy az. Az en eredeti konteom szerint a Cheetah/Halcon/akarmi gyartasat is meg lehetne szerezni, valamint eleve a Skyrangerekkel egyutt gyartanak Zalaban. EMgint csak az a franya zsenialis dontes, hogy a RM lesz a partnerunk, nem valamelyik parazita amerikai ceg.
A te konteód...
20 sec alatt bejövő 750 buta rakéta elhárítása egy ilyen rendszerrel szerinted mennyibe kerül?
(Arról nem is beszélek hogy ki és hogyan fog magával vonszolni 12 darab, 20 lábas konténert...)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
SHORAD-ról beszélünk (még csak nem is én beszélek SHORAD alkalmazasról), te meg NASAMS-al példálózol. Ha megkérdezik, hogy mennyi az idő akkor az nem jó válasz rá, hogy kék az ég. Keresgélj kérlek zászlóalj csapat légvédelmi eszközök közt, mert az a SHORAD kategória.
Minden korszerű légvédelmi rendszer kaphat céladatokat elöljárótól, más rendszertől.
Az izraeli radar 100 km-ről képes földi céladatokat (indítók helyét) megállapítani. Röppálya adatokból.
Nem biztos, hogy együtt rohamoz az oltalmazott zászlóaljjal.
;)
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
Tévedés. Egy részük a tűztámogatásban kap szerepet.
Igen, ott.

Bezony, Maroth el is magyarazta, csak a szamokat hagyta homalyban (szandekosan.)

A te konteód...
20 sec alatt bejövő 750 buta rakéta elhárítása egy ilyen rendszerrel szerinted mennyibe kerül?
Szerinted ahhoz kepest, hogy 12 millio euros Lynxeket csapnanak szet, mennyivel olcsobb igy?

(Arról nem is beszélek hogy ki és hogyan fog magával vonszolni 12 darab, 20 lábas konténert...)
Senki nem mondta, hogy 12 darab kontenert kell vonszolnia barkinek. Fogalmam sincs, mirol beszelsz.
 
K

kamm

Guest
Minden korszerű légvédelmi rendszer kaphat céladatokat elöljárótól, más rendszertől.
Az izraeli radar 100 km-ről képes földi céladatokat (indítók helyét) megállapítani. Röppálya adatokból.
Nem biztos, hogy együtt rohamoz az oltalmazott zászlóaljjal.
;)

Pontosan. Ezert (is) lesz a SAMOC ill minden moden BM rendszer erre epul, real-time networked situational collaboration.
Az Eltak valami 100 lovedeket kepesek kovetni egyenkent.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Tessék itt van a sajtkéses NASAMS-od:
GBAD_System.jpg

Pont a csapatlégvédelmi megoldásokhoz vannak a nyitott indítós megoldások. Az ausztráloknál is a NASAMS része lesz a nyitott indítós Hawkei.
Ezért lett ott egyáltalán a Hawkei, mint platform, kiválasztva.
Íme a teljes ausztrál rendszer:
Kongsberg-NASAM.jpg

Jobbra hátul van a Hawkei alapú kis radar (a'la Sentinel)
Balra hátul meg nagy, felderítő radar.
Különben javaslom neked a Raytheon ismertetőjét az ausztrál NASAMS rendszerről:
Szerintem ez SHORAD csapat légvédelem:

700aa0d485a92049b9d04235b0ec5138.jpg


unnamed-1.jpg


Ami ezt a technológiai színvonalat nem ugorja meg az nem modern SHORAD csapat légvédelmi rendszer hanem erőlködés!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Tehát a modern SHORAD páncélozott, önjáró, és vagy menetből tüzelni képes vagy megállas után 0,5 percen belül tűzkész (jelzem, hogy a Tor M1ezt 10 sec alatt tudja menetből, tehát megengedő vagyok). Egy járművön van elhelyezve minden ami a cél felderítéséhez és leküzdéséhez kell azaz 100%-ban képes autonóm feladatvégrehajtásra és emellett természetesen alkalmas hálózat alapú működésre.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Minden korszerű légvédelmi rendszer kaphat céladatokat elöljárótól, más rendszertől.
Az izraeli radar 100 km-ről képes földi céladatokat (indítók helyét) megállapítani. Röppálya adatokból.
Nem biztos, hogy együtt rohamoz az oltalmazott zászlóaljjal.
;)
És?
Távolság = röpidő.
Ha a támadó egység, 3 percen belül el tud távolodni a tűzkiváltás helyétől, nem tudod megcsapni.
Hiába lát 100km-ről. Nem tud mivel leküzdeni 3 percen belül.
És még mindíg nem kaptam rá választ hogy egy alap orosz zászlóalj 20sec/750 rakétás tömegtüzét, milyen hatásfokkal, és mennyi pénzért tudná elhárítani a rendszer.
( 12 perc múlva jön a következő csomag. Max 15 perc van csapódás előt reload-olni-felderíteni -trackelni- célt leküzdeni.)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Szerintem ez SHORAD csapat légvédelem:

700aa0d485a92049b9d04235b0ec5138.jpg


unnamed-1.jpg


Ami ezt a technológiai színvonalat nem ugorja meg az nem modern SHORAD csapat légvédelmi rendszer hanem erőlködés!
Egy negyven meg egy harminc éves rendszerrel példálózol?
Azért mert lánctalpasok?
A skyrangerttől indultunk. Miért nem azt teszed be?

És?
Távolság = röpidő.
Ha a támadó egység, 3 percen belül el tud távolodni a tűzkiváltás helyétől, nem tudod megcsapni.
Hiába lát 100km-ről. Nem tud mivel leküzdeni 3 percen belül.
És még mindíg nem kaptam rá választ hogy egy alap orosz zászlóalj 20sec/750 rakétás tömegtüzét, milyen hatásfokkal, és mennyi pénzért tudná elhárítani a rendszer.
( 12 perc múlva jön a következő csomag. Max 15 perc van csapódás előt reload-olni-felderíteni -trackelni- célt leküzdeni.)
Szerintem félre értesz valamit. A radar lehet 100 km-re.
A pusztító eszköz ott lesz a közelben. Skyranger?

A grad üteg meg vagy újratölt vagy TÁS-t vált.
Mai világban utóbbi a jobb döntés. Aztán tölt.

A 720- ból pedig arra a néhány focipályára csapodóra lövünk, amelyik focipályán a saját erők vannak.
A többire bizony nem lövünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Egy negyven meg egy harminc éves rendszerrel példálózol?
Azért mert lánctalpasok?
A skyrangerttől indultunk. Miért nem azt teszed be?


Szerintem félre értesz valamit. A radar lehet 100 km-re.
A pusztító eszköz ott lesz a közelben. Skyranger?

A grad üteg meg vagy újratölt vagy TÁS-t vált.
Mai világban utóbbi a jobb döntés. Aztán tölt.

A 720- ból pedig arra a néhány focipályára csapodóra lövünk, amelyik focipályán a saját erők vannak.
A többire bizony nem lövünk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Egy negyven meg egy harminc éves rendszerrel példálózol?
Azért mert lánctalpasok?
A skyrangerttől indultunk. Miért nem azt teszed be?


Szerintem félre értesz valamit. A radar lehet 100 km-re.
A pusztító eszköz ott lesz a közelben. Skyranger?

A grad üteg meg vagy újratölt vagy TÁS-t vált.
Mai világban utóbbi a jobb döntés. Aztán tölt.

A 720- ból pedig arra a néhány focipályára csapodóra lövünk, amelyik focipályán a saját erők vannak.
A többire bizony nem lövünk.
Azért ez a példa, mert ezeknek megfelelő az elve ami alapján modern SHORAD-nak lehet valamit nevezni. Technológiailag valóban nem modernek de az elvi felépítesük modern. Az meg, hogy láncos csak véletlen, bár lehet, hogy kerekes alváz nem nagyon elégítené ki a menetből tüzelés kritériumát de ez nem biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Azért ez a példa, mert ezeknek megfelelő az elve ami alapján modern SHORAD-nak lehet valamit nevezni. Technológiailag valóban nem modernek de az elvi felépítesük modern. Az meg, hogy láncos csak véletlen, bár lehet, hogy kerekes alváz nem nagyon elégítené ki a menetből tüzelés kritériumát de ez nem biztos.
Nyilván vágom, de egy ELM 2084 radar által vezérelt skyranger üteg, tűz szakasz C-RAM képességeiről beszélgetünk 2 napja.
Ha megvalósul, akkor az a nagy előny, hogy a felderítő radar messzebb lehet, nem az önjáró tűzeszközön.
Ezáltal nehezebben felderithető, védettebb a rendszer.
Mert 2021-24- nem van ilyen tekknika.
Fejlődés?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Szerintem félre értesz valamit. A radar lehet 100 km-re.
A pusztító eszköz ott lesz a közelben. Skyranger?

A grad üteg meg vagy újratölt vagy TÁS-t vált.
Mai világban utóbbi a jobb döntés. Aztán tölt.

A 720- ból pedig arra a néhány focipályára csapodóra lövünk, amelyik focipályán a saját erők vannak.
A többire bizony nem lövünk.
Ezt írtam le.
Tűzkiváltás, menet. 2-3 perc távolságra az új tás.
Újratöltés, max 10 perc, és megy a csomag.
Az ellen pedig közeledik, csökken távolság, a lőtáv = csökken a röpidő. Ezért írtam 15 percet. Mármint ha nem fullad le az egész támadás egy jó takarás után.
Jeleztem, ha kell egy 100x100-as területre bemegy az egész csomag garantáltan.
Ez ma realitás. Tehát egy oszlopra számolva egy 100 méter széles, és 8-900 méter hosszú sávot tudok meghinteni, átfedésben, ami annyit tesz hogy 100x100-as területre 80-100 rakéta jut, ezt kombinálhatod tetszés szerint.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Azt tettem. Nem ertem, hol latsz olyat, hogy barki kontenereket akarna pakolaszni a Lynx hullra.
Rajtad kívül senki nem beszél Lynx hull-ról...meg sem említette senki rajtad kívül.
Olvasd át mégegyszer, mert semmilyen szintem nem kapcsolódik a hsz-ed a beszélgetés tematikájához.
Ha halad a konvoj, azt az eletben nem csapja igy szet semmilyen low-tech Grad, csak iszonyatos mazlival.
Rendben.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Nyilván vágom, de egy ELM 2084 radar által vezérelt skyranger üteg, tűz szakasz C-RAM képességeiről beszélgetünk 2 napja.
Ha megvalósul, akkor az a nagy előny, hogy a felderítő radar messzebb lehet, nem az önjáró tűzeszközön.
Ezáltal nehezebben felderithető, védettebb a rendszer.
Mert 2021-24- nem van ilyen tekknika.
Fejlődés?
Tény hogy nagy -nagyon jó lesz, ha meglesznek.
Ez vitathatatlan, csupán legyünk azért tisztában a rendszer korlátaival is, nem várjuk hogy közel 100% -os legyen, és mindenható.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ezt írtam le.
Tűzkiváltás, menet. 2-3 perc távolságra az új tás.
Újratöltés, max 10 perc, és megy a csomag.
Az ellen pedig közeledik, csökken távolság, a lőtáv = csökken a röpidő. Ezért írtam 15 percet. Mármint ha nem fullad le az egész támadás egy jó takarás után.
Jeleztem, ha kell egy 100x100-as területre bemegy az egész csomag garantáltan.
Ez ma realitás. Tehát egy oszlopra számolva egy 100 méter széles, és 8-900 méter hosszú sávot tudok meghinteni, átfedésben, ami annyit tesz hogy 100x100-as területre 80-100 rakéta jut, ezt kombinálhatod tetszés szerint.
Nem vagyok tüzér szakember, de új TÁS-ban lehet, hogy van más melója is a tüzérnek.

A 720 rakéta, de a negyven sem egy 100x100-as területen csapódik.
Ez egy sorozatvető, a röppálya kéve nem nézhet egy pontba. De ha így lenne, az is baj lenne, hisz tűpontos felderítési adat kell hozzá.

Szóval nem azt hinted amit kellene, hanem egy jó nagy területet a környéken.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Nem vagyok tüzér szakember, de új TÁS-ban lehet, hogy van más melója is a tüzérnek.

A 720 rakéta, de a negyven sem egy 100x100-as területen csapódik.
Ez egy sorozatvető, a röppálya kéve nem nézhet egy pontba. De ha így lenne, az is baj lenne, hisz tűpontos felderítési adat kell hozzá.

Szóval nem azt hinted amit kellene, hanem egy jó nagy területet a környéken.
Az új tások felderítése, kialakítása, irányzása, álcázása, stb rendszerint megtörténik hamarabb. Ezt olyankor csinálják a tüzerek mikor éppen nyugi van.
Ha random kell megálni valahol tűzcsapást mérni, akkor nagy a gebasz. Persze előfordulhat ilyen helyzet is. Evidens növekszik a rátöltés, irányzás, tűzkiváltás időtartama.
A sorozatvetők indítási mechanizmusa úgy van kialakítva hogy az egymást követő rakéták ne zavarják egymás pályaívét, ne nyomják el egymást.
Videókon láthatod hogy nem az egymás melleti rakéták indulnak.
Felderítés, cél azonosítás pedig a tüzérfelderítők dolga. Megoldható, ahogyan más Kmz-s feladat is. Ez is egy külön szakma, spec felszereléssel.
( 100x100-at a Glonass-Gps irányzású gépek tudnak. Ma már csak a hibás rakéta megy mellé kilóméterekkel. Evidens, előfordulhat. )
Az hogy számítási hiba csúszik be, szintén előfordulhat, rossz az irányzás, rossz helyre rakodik le a gép. Szintén benne van a pakliban.