A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 425
120 708
113
221161742_569094367806751_5351918982575790698_n.png
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Csak jelzem, hogy a rendezvényen (ahol a kép készült) eléggé rendben volt a felhozatal. Lehet mondani, hogy igen sok látnivaló volt az értő közönségnek.
T-72, A4 (2db), Gidrán (2db), D-20 + az Ural vontatója, Rába H-k, G-Merci, BTR-80 és 80A. KRD fegyverek, felszerelések, egy Polaris, különböző harckiszolgáló konténerek, egy hídépítő Kraz. Ezen felül a rendszerbe került CZ fegyverek, sőt még egy CG4 is megtapogatható volt. Meg a szokásos támogató fegyverek (pkm, Szép puskák, stb.)
Asszem este 7-kor van a zárás. Csak szólok... :oops:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Hja és a tűzőnapon való dekkolás ellenére halál normálisak a terepszínű urak. Én kevésbé voltam faggatózó, de ahogy hallottam másokat, az értő és a hülye kérdéseket is lehetőségek szerint mind próbálták megválaszolni.
Hja és nem a felhozatal ellenére sem túl nagy tömeg. (Nem úgy, mint 2 éve Budaőrsön.)
Ráadásul a nagy érdeklődésre számítható darabokból több is volt kint, így szépen mindenkinek van ideje végignyalogatni a gépeket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Nana...
Már tisztázva lett hogy dombtetőröl, bazi nagy radarokkal nem látják Kecsót. ( max ~160km amit látnak. Grippenekről beszélek.) Az adatok fel voltak töltve.
Akkor most meg 400km egy drón?
Akkor idézd vissza azt a hozzászólást, ami alapján ezt leírtad!
Miért nem látott messzebbre? És akkor gondold végig, hogy a MALE UAV miért MALE!
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 537
14 290
113
42dfb9072d029dca6a5a0872edc6518f.png

Azért mert 2000 méteres radar magasság esetén is csak 197 km-et láthat(!).
Az meg kizárt hogy ekkora távolságon ne takarjon ki valami.
Mikor azt kérdeztem beláthatnak-e Kecsóra a szomszédok le lett vezetve hogy nem, az is hogy miért.
Korábban tán @Filter vetette fel, hogy a szomszédok mennyire látnak be a kecskeméti reptérre.
Persze @dudi adott egy helyes megoldást (hehehe), én meg becsültem valamit, de most volt némi időm, úgyhogy imhol a két legközelebbi szomszédos lokátor (Zombor, Seprős) felderítési diagrammja, 100m (piros) 1000m (telekom) 3000m (kék) magasságon repülő célokkal szemben.
Kecskemét és Szolnok esetén 1000m fölötti célokat látnak csak.

szomszedok-100-1000-3000m.jpg
Íme.
Magyarán szólva értelmezhetetlen a képesség.
 
W

Wilson

Guest
Hja és a tűzőnapon való dekkolás ellenére halál normálisak a terepszínű urak. Én kevésbé voltam faggatózó, de ahogy hallottam másokat, az értő és a hülye kérdéseket is lehetőségek szerint mind próbálták megválaszolni.
Hja és nem a felhozatal ellenére sem túl nagy tömeg. (Nem úgy, mint 2 éve Budaőrsön.)
Ráadásul a nagy érdeklődésre számítható darabokból több is volt kint, így szépen mindenkinek van ideje végignyalogatni a gépeket.
És a legutóbb kiálïtott airsoft Bren apropójàn arról nincs információ,hogy a kedves látogatók hány db D20-t, T-72-t vagy hídépítő Krazt próbáltak zsebre tenni?:).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
42dfb9072d029dca6a5a0872edc6518f.png

Azért mert 2000 méteres radar magasság esetén is csak 197 km-et láthat(!).
Az meg kizárt hogy ekkora távolságon ne takarjon ki valami.
Mikor azt kérdeztem beláthatnak-e Kecsóra a szomszédok le lett vezetve hogy nem, az is hogy miért.

Íme.
Magyarán szólva értelmezhetetlen a képesség.
Kicsit elbeszélés van itt úgy érzem egymás mellett.
Tehát összefoglalva a problémát:
Ez a felderítési távolság onnan jött elő, hogy én behoztam infóként, hogy a britek is elkezdtek alternatív (országúti) leszállókon gyakoroltatni a pilótáikat, az orosz fegyverek veszélyességei miatt.
Erre jött elő, hogy ennek márpedig nincs értelme, mert a felderítő drónok miatt nem lehet elrejteni a gépeket a földön feltöltés alatt.
Namost erre írtam, hogy mélységbe nem tudnak hatékony felderítést végezni az ellenséges drónok, mert nem tudnak büntetlenül mélységben behatolni (márpedig egy ilyen szükség leszállót nem a frontra fognak telepíteni, hanem többszáz kilométerrel beljebb. Ahhoz, hogy ezeket felderítsék, mélyen az ellenséges radarok zónájába kell bemennie a drónnak. Erre elsősorban a MALE drónok képesek. Azok mérete miatt pedig viszonylag könnyű őket felderíteni. A sebességük miatt meg könnyű elkapni.
Ebben az esetben a drón korlátozott hatósugarú SAR radarral tud csak dolgozni. Ugyanis egy UAV közel sem tud olyan teljesítményű, és méretű SAR radart magával vinni, mint egy hagyomanyos gép. Egy földi telepítérű MMR-ről már nem is beszélve.
Az Elta specifikus radarja valahol 10+km-t tud befogni egy MALE UAV-n.
Ha azóta fejlesztettek is a dolgon, akkor is a teljesítmény és a földháttér komoly korlátozó tényező. Ezzel szemben maga az UAV viszonylag messziről látszik (pláne égháttér mellett), és le is szedhető. Mi több, akár egy AMRAAM-ot is simán rá lehet indítani, mivel gazdaságilag is vállalható a dolog. Egy SAR radarral felszerelt MALE UAV biztosan 15M USD felett kell legyen. Egy AMRAAM meg megáll 1,5-2M USD magasságában.
Nem tudom, hogy miért húztad rá a @Hpasp által betett kalkulációt erre az esetre, de nagyon nem azonos dologról van szó.
Itt a leendő felszíni radarjaink vs 5-10ezer méter között repülő UAV meccset kell lejátszani. Nekem a kalkulátorban kb.:350km-re jött radar horizont.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 425
120 708
113
És a legutóbb kiálïtott airsoft Bren apropójàn arról nincs információ,hogy a kedves látogatók hány db D20-t, T-72-t vagy hídépítő Krazt próbáltak zsebre tenni?:).
Több ilyen rendezvényen esett meg, hogy megpróbáltak tárat lopni kiállított éles fegyverekből, vagy lecsenni az otpikát.