A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Én nem értem miért is van szükségünk könnyűdandárra.

Mi az előnye a közepessel szemben? Max a mozgékonysága.
De egy ütős(teszemazt boxer,rosomak,vbci stb.) kerekes kárművel felszerelt közepes dd-nál még az sem.
Ha magyarországra nézek(honvédelemért építik a sereget), szerintem semmi szükség könnyű dandárra.
Főleg egy gyengébb, de aláírom olcsóbb technikávak.

És így esetleg 3 különböző járművet rendszeresíteni a 3 dd-nál.


Btrrel annyi negatív tapasztalatom, gondolatom van,volt, hogy én legszívesebben kukáznám mind.


Amúgy sem teljesen világos számomra pl szolnoki "különlegesekkel" mi van?
Úgy lettek dd, hogy hozzájuk csapták a 88at?
És mindenki aki ott szolgált megcsinállta a pitbullt? Vagy rohamlövész? Vagy ez már nem szempont? Csak legyen meg az ember?

Esetleg volt valami tényleges felvételi? Dudi súgjál.

Csak mert bármely ország különleges erejének a felvételije megrostálja a jelentkezőket.


A tartalékosok. Jaj. Hát.
Sok olyan fiatalt ismersz aki sziget helyett gyakorlatokra menne szünetben?



A tartalékosokra költött pénznek lenne helye a ht,szerdzsó serebgen.
Hiszen még egyenruha sincs mindenkinek megfelelő mennyiségben. Pedig ennek alapnak kellene lenni.
Én a tartalèkosoknak adott gyakorlót is köztük osztottam volna szét. Na de nem kezdem mert van még ezer példa.


Olyan dogokat kérdezel amikre úgy is tudod,hogy nem fogok válaszolni.Az viszont a neten is elérhető,hogy hogyan lett dandár az ezredből és az is,hogy hogyan lett ezred a két zászlóaljból.Ami pedig a létszámot illeti, ez nem lövész dandár így teljesen más a struktúra(nem zászlóaljak hanem oszatgok vannak benne).
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
Olyan dogokat kérdezel amikre úgy is tudod,hogy nem fogok válaszolni.Az viszont a neten is elérhető,hogy hogyan lett dandár az ezredből és az is,hogy hogyan lett ezred a két zászlóaljból.Ami pedig a létszámot illeti, ez nem lövész dandár így teljesen más a struktúra(nem zászlóaljak hanem oszatgok vannak benne).


Mármint az is titok mi a felvételi követelmény?
Pár éve a pitbull volt. Vagy ha valaki rohamlövész.
Most nem tudom.
No mindegy.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
Hat mert a 88 elvileg gyorsreagalasu... De egyebkent en sem ertem az okat marmint hogy hogy is lett dd /akarhanyszor felhozom hogy kellene egy plusz zaszloalj oda minimu nagyon minimum./ dudi mindig jon es szol hogy nem kell meg zaszloalj sincs mas a struktura a bercsenyi felepitese meroben mas vagy valami hasonlo... Tehat nagy a titkolozas /egyebkent van 88 nal ismerosom de valahogy meg soha nem kerdeztem ra ezekre tolle.../a 88 egyebkent mar szinte minden volt. Konnyebb lenne azt sorolni mi nem volt meg /na az majd a jovoben lessz./


Csak azért kérdeztem, mert egy volt kmzs ismerősöm. Mesélte, hogy amikor átalakultak felderítőből kmzvé, hát mondjuk úgy elég kevesen telkesítették a pitbullt.
De mivel muszáj volt az amcsiknak villantani egy különleges zászlóaljat, így aztán nagyjából mindenki megfelelt.

Arra voltam kíváncsi most is valami ilyesmi történt, vagy most komolyabban vették.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 485
113
Teljesen tisztábban vagyok vele hogy a katonai technikák teljesen más kategoriák de hidd el az utóbbi időben kb 10-15 év távlatában nagyon sokkat változtak a minőségek, gyártási kulturák. Réggióként is. A hazai ipar eltekintve pár kivételtől sajnos az állandó fluktációknak köszönhetően lement nagyon.
Pl egy páncéllemez megmunkálásához is nem kisipari gyorstapasztalat szükséges vagy szállító sorron történő hegesztegés megmunkálás. Attól ha valaki modern technikával dolgozik nem biztos hogy szerez e elég szakmai tapasztalatott gyakorlatott. Mert hiábba a modern technika cnc mi egy más még mindig ott tartunk hogy az a legalább 4-5 év tapasztalat kell. Na ezt elérni a mai rohano agyatlan szervezési világban nem lehet. Vagy nagyon nehezen.
nagyot fordult hát a világ alig 15 év alatt :/ kicsit szomorú azért
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Mármint az is titok mi a felvételi követelmény?
Pár éve a pitbull volt. Vagy ha valaki rohamlövész.
Most nem tudom.
No mindegy.


Nem,nem titok.Ugyan az mint bárhová a Honvédségben,ha kommandós akarsz lenni akkor kiválasztó+alaptanfolyam.A volt 88-as osztagokba meg semmi mint ahogy soha nem is volt(szakalapot kell elvégezni de az eddig is volt)soha semmilyen extra a 88-ashoz,nem ettől volt olyan amilyen hanem attól,hogy aki nem volt alkalmas az úgy is kihullott gyorsan.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Ocses

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Hat mert a 88 elvileg gyorsreagalasu... De egyebkent en sem ertem az okat marmint hogy hogy is lett dd /akarhanyszor felhozom hogy kellene egy plusz zaszloalj oda minimu nagyon minimum./ dudi mindig jon es szol hogy nem kell meg zaszloalj sincs mas a struktura a bercsenyi felepitese meroben mas vagy valami hasonlo... Tehat nagy a titkolozas /egyebkent van 88 nal ismerosom de valahogy meg soha nem kerdeztem ra ezekre tolle.../a 88 egyebkent mar szinte minden volt. Konnyebb lenne azt sorolni mi nem volt meg /na az majd a jovoben lessz./

Légvédelmi radarezred még nem voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 359
113
aztán ez mire lett alapozva ??? egy MRAP miért zárná ki a fennek-et pl?

a Fennek verhetetlen lenne nem egy verzióban, MRAP-ot vettünk a törököktől , pont , még mindig nem értem hogy függ össze a kettő

tény, de régi és kicsi, van nála már jobb erre a célra + nem vagyunk németország hogy ilyeneket majd dobáljunk helikből , ezért mondtam hogy felesleges mert ilyen képesség nálunk mint olyan egyszerűen nincs kapacitás

a 225-ös sok mindennel elboldogul , a wiessel pont az a méret ami a "minek ha van jobb ami még szállítható" kategória
Részenként válaszolva, csak ugye a telefon:
Azért, mert az NMS és a Jelcin felderítő verziói feleslegessé teszi a felderítő Fennek beszerzését.
Az NMS és a Jelcin pontosan azokat a funkciókat tudja, mint a Fennek mint fegyver platform. AA,AT, Rec., sőt a csapatszállítást is megoldják.
Tehát, ha a törököket berendelték, akkor a Fennek a beszerzése feleslegessé válik.
Jelenleg a 88-asoknak tudtommal nincs olyan járművük, amit velük együtt tudnának "dobni".
A Wiesel platform pont ilyen lenne.
A Fennek sajnos nem szállítható helikopteren, csak majd a King Stallionnal, ha majd végre le tudják szállítani a németeknek. Még talán a függesztés sem megy.
A török járművek megrendelésével nyilvánvalóvá vált számomra, hogy nem ez a légi mozgékonyság a cél, amit el szeretnénk érni, még ha a helikopteres háttér már a rendelkezésre is állna.
Ez nem biztos hogy baj, de nagyon kíváncsi leszek, hogy végül is mi lesz a koncepció. Mert nem hinném, hogy egyszerre 2 fêle járművet szereznénk be azonos feladatra, csak az egyiket vonalak mögé....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jelenleg a 88-asoknak tudtommal nincs olyan járművük, amit velük együtt tudnának "dobni".
A Wiesel platform pont ilyen lenne.
A Wiesel direkt a német helikopteres légimozgékonyságú könnyűpáncélos koncepcióhoz készült.Direkt a CH53ba,belteres szállitásra.Bár a Wieselek inkább csak megerősitő elem az alapvetően Mungon elhelyezett gyalogságnak.A 80as évek végi kisérletezgetés nálunk szintén egy géesitett,könnyűgékocsizó helis légimozgékony zászlóaljat képzelt el-csak nem volt hozzá megfelelő ktj.UAZ túl széles volt.(Ma a kinaiak a 8kerekes ATVjükre épitve kialakitották)DE akkor volt hozzá elegendő helikopter.Ma még az akkori törekvéseink is túl nagy falat nékünk,nemhogy egy gépesitett légideszant-amit akkor is csak vágyálomnak minősitettek a mi szintünkön
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Mondjuk a Fennek valóban felderítésre lett optimalizálva, az alacsony zajszinttel,ill. alacsony hőkibocsátással.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Mondjuk a Fennek valóban felderítésre lett optimalizálva, az alacsony zajszinttel,ill. alacsony hőkibocsátással.

Itt a fórumban megy a találgatás, hogy vajon ez a két török jármű a Yalcin és az NSM, ha lesz, beválik vagy sem? Én csak egy dolgot nem értek: hogy Katar a Yalcin-ból 400 db-ot az NSM-ből pedig 100 db-ot, vajon miért ezeket rendelték? Gondolom pénzszűkében nincsenek.
 
H

Hummen23

Guest
Itt a fórumban megy a találgatás, hogy vajon ez a két török jármű a Yalcin és az NSM, ha lesz, beválik vagy sem? Én csak egy dolgot nem értek: hogy Katar a Yalcin-ból 400 db-ot az NSM-ből pedig 100 db-ot, vajon miért ezeket rendelték? Gondolom pénzszűkében nincsenek.


A világon mindenhol ugyanúgy működik a fegyverzet kiválasztása. Elsősorban az ár-érték arány figyelembevételével.
Szóval ha tudják, amit tudniuk kell, és mindezt "olcsón" teszik, akkor nincs is több kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
H

Hummen23

Guest
Arra sem vennék mérget, hogy egy az egyben bevásárolunk belőlük. Én is hazai gyártást tudok vizionálni (így lehetséges, hogy némi pluszt hozzáadunk a koncepcióhoz) és máshonnan szerzünk be hazzájuk fegyverrendszereket. Pl. Rheinmetal.
Az elég ütőképes koncepció lehetne.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A világon mindenhol ugyanúgy működik a fegyverzet kiválasztása. Elsősorban az ár-érték arány figyelembevételével.
Szóval ha tudják, amit tudniuk kell, és mindezt "olcsón" teszik, akkor nincs is több kérdés.
Ez így van, mert nincs az a pénz,hogy mindenből a legütősebbet vegyük. Egy másik dolog: a közepes dandárban ,- persze nem vagyok hozzáértő - valami könnyű harckocsit is eltudnék képzelni, például Tulpar-t. A lengyelek gondolom még meg sem kezdték a sajátjuk gyártását, meg az USA is még csak most fejleszti. Hirtelen többet nem is tudnék mondani a könnyű harckocsik kategóriájában. Ja még van egy török-indonéz fejlesztésű, ha jól tudom.