9K33 Osza / 9K33 Osa / SA-8 Gecko (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Erre csak azt tudom mondani fiúk, hogy amikor önkéntes/ingyenes munkát csinálok, én akkor is csak olyan dolgot adok ki a kezemből, amit utána vállalok, és nem azzal kell takaróznom, hogy "bocs, ez ingyen volt, ezért csak ennyi fért bele". "Vastaps" nektek a teljesítményre. Kb ezek azok a beadandók, amiket az oktatási intézményekben visszaküldenek ez után a két bekezdés után, hogy kollega olvassa át mégegyszer, mert ha így kezdődik... Most az után, hogy hobbiból ízekre szeditek szakmailag egyébként jogosan mások írásait, nos tessék felkötni nektek is a gatyát. Tényleg nem szakmai dolgok a hibák, hanem olyan dolgok, amit bárki normálisan leérettségizett ember észre kellene vegyen ha nem másnapos állapotban olvassa. Akármilyen szép is a szakmai tartalom, ha elcsúfítja az alapvető nyelvi ismeretek felületes kezelése. Egyszerűen elrontja az írás élvezhetőségét, hogy az első két bekezdésben mindben volt olyan hiba amit már az első korrektornak észre kellett volna vennie.
Azért is emelek szót mert amikor ez az egész kóceráj htka-vá alakult találtuk ki, hogy minden cikket megjelenés előtt átolvasunk, hogy ne legyenek benne blődlik. A cikk végén szerepel is, hogy kik olvasták át, és számomra elkeserítő, hogy ennek ellenére ilyen dolgok maradtak benne rögtön az elején. Csak azt tudom mondani, amit már sokszor, a htka mélyrepülésben. A szerző ha odaadta volna az anyjának/lányának/feleségének akár egy egyszeri átolvasásra a szakmailag korrektúrázott cikket, akkor ilyen piszlicsáré hibák nem maradtak volna benne szerintem. Molni: emlékszem a japán belinkelt videódra (többszínű nyomat), hol a japános szakmai alázat, szorgalom, aprólékosság, odafigyelés a részletekre? Egy videó belinkelésééig terjed?

Az 1950-es évek végére a hadsereg légvédelmi egységeinek összegyűlt annyi tapasztalata amelyből leszűrhették, hogy milyen területeken vannak hiányosságaik, amelyek miatt nem megfelelőek a képességeik a harcoló egységek légi oltalmazására. Erre a célra egy alapvetően új típusú mobil légvédelmi komplexumokra volt szükségük, amelyek magas fokú automatizáltsággal, hogy képesek legyen mind fix objektumok (pl. hidak), mind mozgó egységek védelmére a légitámadásokkal szemben.

A csapatlégvédelmi komplexumok első képviselői voltak a közepes hatótávolságú 2K11 Krug (SA-4 Ganef) és a kis hatótávolságú 2K12 Kub (SA-6 Gainful), melyeket szolgálatba állítottak a földi csapatok védelmére a ’60- as évek közepén illetve végén. A közepes légvédelmi rendszerek feladatai között szerepelt a legfontosabb eszközök és objektumok védelme a front és hadsereg szinteken, míg a kis hatótávolságú légvédelmi rakéták feladata a harckocsi hadosztályok a légvédelemének biztosítása volt.​

Kritika jogos, remélem ezek után jelentkezel molninál lektornak, és kiszúrod akár már a most íródó következő anyagban a hasonló magyartalan marhaságokat.

Ugye tenni is fogsz a minőségért, és a nyelvtani szempontból igényesebb htka anyagokért?
o_O
 
M

molnibalage

Guest
Erre csak azt tudom mondani fiúk, hogy amikor önkéntes/ingyenes munkát csinálok, én akkor is csak olyan dolgot adok ki a kezemből, amit utána vállalok, és nem azzal kell takaróznom, hogy "bocs, ez ingyen volt, ezért csak ennyi fért bele". "Vastaps" nektek a teljesítményre. Kb ezek azok a beadandók, amiket az oktatási intézményekben visszaküldenek ez után a két bekezdés után, hogy kollega olvassa át mégegyszer, mert ha így kezdődik... Most az után, hogy hobbiból ízekre szeditek szakmailag egyébként jogosan mások írásait, nos tessék felkötni nektek is a gatyát. Tényleg nem szakmai dolgok a hibák, hanem olyan dolgok, amit bárki normálisan leérettségizett ember észre kellene vegyen ha nem másnapos állapotban olvassa. Akármilyen szép is a szakmai tartalom, ha elcsúfítja az alapvető nyelvi ismeretek felületes kezelése. Egyszerűen elrontja az írás élvezhetőségét, hogy az első két bekezdésben mindben volt olyan hiba amit már az első korrektornak észre kellett volna vennie.
Azért is emelek szót mert amikor ez az egész kóceráj htka-vá alakult találtuk ki, hogy minden cikket megjelenés előtt átolvasunk, hogy ne legyenek benne blődlik. A cikk végén szerepel is, hogy kik olvasták át, és számomra elkeserítő, hogy ennek ellenére ilyen dolgok maradtak benne rögtön az elején. Csak azt tudom mondani, amit már sokszor, a htka mélyrepülésben. A szerző ha odaadta volna az anyjának/lányának/feleségének akár egy egyszeri átolvasásra a szakmailag korrektúrázott cikket, akkor ilyen piszlicsáré hibák nem maradtak volna benne szerintem. Molni: emlékszem a japán belinkelt videódra, hol a japános szakmai alázat, szorgalom, aprólékosság, odafigyelés a részletekre? Egy videó belinkelésééig terjed?

Az 1950-es évek végére a hadsereg légvédelmi egységeinek összegyűlt annyi tapasztalata amelyből leszűrhették, hogy milyen területeken vannak hiányosságaik, amelyek miatt nem megfelelőek a képességeik a harcoló egységek légi oltalmazására. Erre a célra egy alapvetően új típusú mobil légvédelmi komplexumokra volt szükségük, amelyek magas fokú automatizáltsággal, hogy képesek legyen mind fix objektumok (pl. hidak), mind mozgó egységek védelmére a légitámadásokkal szemben.

A csapatlégvédelmi komplexumok első képviselői voltak a közepes hatótávolságú 2K11 Krug (SA-4 Ganef) és a kis hatótávolságú 2K12 Kub (SA-6 Gainful), melyeket szolgálatba állítottak a földi csapatok védelmére a ’60- as évek közepén illetve végén. A közepes légvédelmi rendszerek feladatai között szerepelt a legfontosabb eszközök és objektumok védelme a front és hadsereg szinteken, míg a kis hatótávolságú légvédelmi rakéták feladata a harckocsi hadosztályok a légvédelemének biztosítása volt.​
Köszönöm. Tehát két elgépelés miatt nem olvastad el az egészet. Csak annyit kellett volna leírni, hogy ez van. Aztán lehet, hogy 10 oldalon keresztül nem találtál volna ilyet. Ki tudja. De te két bekezdés után már ítéletet mondtál. Tehát elolvastad egy könyv bevezetésének a felét, majd kijelented, hogy a könyv szar. Amolyan igazi indexsuhanc hozzáállás a világhoz.

Kb. 12-szer lett átírva és átolvasva, ebből a legutolsó, rögzített műszaki tartalmú vizsgálat 4-szer. (Kb. 10 lépcsőben jutottunk el a kiadott változathoz.) Csak egy volt 10+ óra. Az ember saját írásában nehezen veszi észre a hibát. Kb. 120 órányi munka volt csak részemről abban, hogy kiegészítettük és átírtuk a nyers fordítást. Tavaly ősz végén kezdődött az egész. Szóval maradjunk annyiban, hogy két elütés alapján úgy kritizáltad az írást, hogy a mögötte levő munkáról sok fogalmad nincs.

A HTKA mélyrepülése nem a gépelési hibák miatt van a cikkekben - amit kb. lassan már csak egyedül készítettem, amíg nem jött angelsoul - hanem inkább a finoman szólva érdekes fórum tartalom miatt. Pl. a te beszólásod miatt. Maradjunk annyiban, ha én a lektorokkal nem dolgoznánk, akkor a HTKA-n az elmúlt 3 évben már csak hír lenne, semmi más.* Ez nem szemrehányás az oldal üzemeltetői felé, csak megint visszautalok a fenti kommentre. Többször kérdeztem, hogy OK, akkor skacok, ki jönne dolgozni? Ketten jelentkeztek - meg 1 hete jött egy új jelentkező - ebből az egyikük eltűnt.

*https://htka.hu/hirkategoria/cikkeink/ 2016 ősze óta kettő olyan írás volt, amit nem én vagy én mással kooperálva írtam volna. A HTÖ és Gripen FAQ olyan hosszú és tömény, hogy talán több, mint az összes HTKA-n megjelent cikk összesen. Ej...

A japános videó rész nem tudom, hogy mire vonatkozik. Most így hirtelen nem ugrik be.

Akkor küldhetem a szerkeszthető változatot? Átolvasod? Kijavítod? Akkor kitesszük azt a változatot is.
Kritika jogos, remélem ezek után jelentkezel molninál lektornak, és kiszúrod akár már a most íródó következő anyagban a hasonló magyartalan marhaságokat.
Remélem. Az Oszát is átolvashatja és van egy új anyagom is számára akkor.
Ugye tenni is fogsz a minőségért, és a nyelvtani szempontból igényesebb htka anyagokért?
o_O
Remélem. Van számára új anyagom is, de első körben akkor essen neki az Oszának.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 592
113
000_SK3YN.jpg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 823
113
Egy érdekes hozzászólás a redditről:

Quite (in)famously sometime between 2000 and 2002 during the first exercise in Drawsko in Poland (shortly after Poland joined NATO in 1999) an unit of SA-8s of Polish Army whopped the ass of an US Army AH-64s squad "shooting down" all Apaches to zero own losses. The Americans were absolutely stunned and asked to keep things quiet (which is why you will not hear about it) and came back next year prepared. And lost again - all Apaches shot down to zero own losses. As it turned out you can have a more primitive technology but if it set up correctly and - most importantly - it has a battle management system to link all the levels the ZSU's and SA's then it is not so primitive anymore. Americans completely gave up on training against a serious adversary after the collapse of the Soviet Union and the easy victories in Iraq and over Serbia made them lazy and arrogant to the point that they were angry about things that did not go their way - especially the higher ups. The older pilots and commanders from aviation units who remembered Cold War days only smiled.

The result was very controversial because at the time the Pentagon wanted to cancel the Comanche program and the results from Drawsko were exactly the thing they did not want known. Instead UAVs were being proposed as scouts but after a decade it is almost unanimously recognized that it was a bad idea because the system is nowhere near sufficiently advanced to replace a human scout.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Szépen kicsapkodták őket. Ezért sem kell lesajnálni a török drónokat, bizony már Szíria után is, majd Líbiában is látható volt hogy bőven a "használható" kategóriában vannak.
Nem értem az összefüggést. A videóból és a leírásból nem derül ki számomra, hogy mivel csapták őket le.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 030
113
Nem értem az összefüggést. A videóból és a leírásból nem derül ki számomra, hogy mivel csapták őket le.
Állítólag török drónokkal. Ezek jól vizsgáztak már előtte Szíriában, Líbiában is hasonló feladatkörben, illetve nyilván valóan ebben a konfliktusban az Azeriek élvezik To. hátszelét.