A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ar tekinteteben az f 35 azt kell mondani versenykepes termek. En azt mondom az lenne a logikus dontes reszunkrol.

Penzugyileg kizart, hogy az lenne, csakis politikai/muveleti alapon eri meg (pl NATO misszioknal kulcsszerepre stb) - hogy az mennyire logikus, azt nem tudom megitelni (szerintem te sem, ahhoz kulcsinformacioink hianyoznak.)

Hacsak nem lenne a capex sokkal-sokkal-sokkal olcsobb, mint a Gripen E/F eseteben (ami $80-85M korul mar onmagaban a Eurofighternel is sokkal-sokkal-sokkal olcsobb), akkor konkretan kizart, hogy koltsegben versenykepes legyen (legalabbis Kozep-Europaban, ahol mindenki egymas fenekebe lat radarokkal.) Egesz egyszeruen az opex *tobbszorose* lenne meg az uj Gripenek varhatoan megemelkedett koltsegenek is - a C/D-nek megfelelo jelenlegieke meg vegkepp a toredeke az F-35-enek, pl a repuloido szerintem mindossze $6-8,000 korul lehet orankent, de biztos van itt olyan, aki ezt konkretan tudja...?

Ami kalkulaciokat olvastam azok szerint egy teljes elettartamra (30-40 eves tavra) szamolva tobb, mint duplajaba fog kerulni F-35-osoket uzemeltetni, mint az uj Gripen E/F modelleket (nem emlekszem, hol olvastam, de par honapja volt, szoval biztos elo lehet keresni.)
Az F-35 nem a legdragabb, de messze van attol, hogy versenykepes legyen, kulonosen a Gripen E-ve sorrendben); az egyetlen 'olcsobban' uzemeltetheto amerikai gep az F-16, de mmegjosolhato, hogy meg a mostanaban rendelt, 2022 korul a kornyekre megerkezo Block 70-esek sem fogjak felvenni a versenyt az uj Gripennel (hiaba lesz AESA meg miegymas, akkor is a hetvenesek evek designja modernizalva, szenzorok, sw stb teren messze lesz tole.)

54a2d87369bedd8f0b0e8372-750-589.jpg
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 427
113
Szerintem a ket fo ok ami miatt F-35 lehet a valasztaa
  • Amerikai nyomas
  • Itt Kozep Europaban a nem akarok lemaradni a szomszedoktol elv, ha tudna a vezetes hogy a Gripen is boven versenykepes marad a kornyeken akkor gondolom nem gondolkodnanak az F-35-on, de igy hogy nem tudni mit vesz a kornyek, biztos ami biztos alapon lehet a fejlettebb gep mellett dontenek
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 866
113
Szerintem a ket fo ok ami miatt F-35 lehet a valasztaa
  • Amerikai nyomas
  • Itt Kozep Europaban a nem akarok lemaradni a szomszedoktol elv, ha tudna a vezetes hogy a Gripen is boven versenykepes marad a kornyeken akkor gondolom nem gondolkodnanak az F-35-on, de igy hogy nem tudni mit vesz a kornyek, biztos ami biztos alapon lehet a fejlettebb gep mellett dontenek
Előbb legyen rendben a nehézdandár. Mert nemcsak harcjárművek kellenének oda. Egyéb szinte minden..........
Előbb legyen rendben a közepes dandár ............
Előbb legyen rendben a könnyű dandár...............
És így tovább...........
Na ha ezek meg lesznek felőlem jöhetnek az F-35 ök. Addig meg mi értelme lenne csupasz gatyára 5 gen gépet szerezni.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Pont ezt akartam megkérdezni hogy oké hogy az afgán buliban megfelelnek(mint mondjuk a MQ-9 Reaper is) mert ott meg van a légifölény de egy konvencionális háborúban ez nem lenne meg és kicsit drága ahhoz hogy az első random manpad lekapja. Mi az a hozzádaott érték ami miatt érdemes lenne egy Magyarország méretű országnak új harci helikoptereket venni? És mennyit?
Afganisztánban mindig aszimmetrikus háború folyt, a vállról indítható eszközök sok gondot tudnak okozni a légifölénynek.
Nekünk is minél előbb vissza kéne állítani, ez nagyban "elgondolkodtatná" az esetleges interveniálni akarót.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 427
113
Manpadokra, atgm-re gondolsz? Egyetertek hogy ezekbol be kene vasarolni rendesen. Varhato hogy egy esetleges tamadni akaro szambeli folenyben lenne, mi egyszeruen nem tudunk annyi tankot, Ifv-t stb. Kiallitani mint egy nagyobb orszag, de par szaz vagy ezer ezekbol azert rendes visszatarto ero lenne.

En inkabb ezekbe fektetnek dollartizmilliokat mint mondjuk egy A400M-be.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and zsolti

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 690
113
Penzugyileg kizart, hogy az lenne, csakis politikai/muveleti alapon eri meg (pl NATO misszioknal kulcsszerepre stb) - hogy az mennyire logikus, azt nem tudom megitelni (szerintem te sem, ahhoz kulcsinformacioink hianyoznak.)

Hacsak nem lenne a capex sokkal-sokkal-sokkal olcsobb, mint a Gripen E/F eseteben (ami $80-85M korul mar onmagaban a Eurofighternel is sokkal-sokkal-sokkal olcsobb), akkor konkretan kizart, hogy koltsegben versenykepes legyen (legalabbis Kozep-Europaban, ahol mindenki egymas fenekebe lat radarokkal.) Egesz egyszeruen az opex *tobbszorose* lenne meg az uj Gripenek varhatoan megemelkedett koltsegenek is - a C/D-nek megfelelo jelenlegieke meg vegkepp a toredeke az F-35-enek, pl a repuloido szerintem mindossze $6-8,000 korul lehet orankent, de biztos van itt olyan, aki ezt konkretan tudja...?

Ami kalkulaciokat olvastam azok szerint egy teljes elettartamra (30-40 eves tavra) szamolva tobb, mint duplajaba fog kerulni F-35-osoket uzemeltetni, mint az uj Gripen E/F modelleket (nem emlekszem, hol olvastam, de par honapja volt, szoval biztos elo lehet keresni.)
Az F-35 nem a legdragabb, de messze van attol, hogy versenykepes legyen, kulonosen a Gripen E-ve sorrendben); az egyetlen 'olcsobban' uzemeltetheto amerikai gep az F-16, de mmegjosolhato, hogy meg a mostanaban rendelt, 2022 korul a kornyekre megerkezo Block 70-esek sem fogjak felvenni a versenyt az uj Gripennel (hiaba lesz AESA meg miegymas, akkor is a hetvenesek evek designja modernizalva, szenzorok, sw stb teren messze lesz tole.)

54a2d87369bedd8f0b0e8372-750-589.jpg
Azért ezt nagyon nem mondtam volna.
A két gép (Griff vs. 35) között a beszerzési árak és a képességek között a difi sokkal nagyobb, mint hinnéd. Nem állok neki idepötyögni mi az a DAS, AESA radar, vontatott csali, integrált, podok, EW beintegrált fegyverzet mint SDB II, etc... az egész F-35 topicot tessék átolvasni, Molni milliószor átrágta, a gép össz tekintetben (vagyis ár, képesség és minden) jelenleg a piacon található legjobb befektetés.

Summázva - stealth gépek ellen non-stealth géppel felszállni lényegében öngyilkosság. Egy román F-35 géppár legyilkolná a Gripeneket két felszállásból, tetszik vagy sem.
Ennek a képességnek tény, ára van, de a képességemelkedés ezt bőségesen kompenzálja. Ha lesz rá lehetőség (ha lesz), mindenképpen érdemes befektetni erre - más kérdés, a HM számára ez most sokadrangú beszerzendő eszköz. Kb. minden más jobban kell...
 
K

kamm

Guest
Azért ezt nagyon nem mondtam volna.
A két gép (Griff vs. 35) között a beszerzési árak és a képességek között a difi sokkal nagyobb, mint hinnéd. Nem állok neki idepötyögni mi az a DAS, AESA radar, vontatott csali, integrált, podok, EW beintegrált fegyverzet mint SDB II, etc... az egész F-35 topicot tessék átolvasni, Molni milliószor átrágta, a gép össz tekintetben (vagyis ár, képesség és minden) jelenleg a piacon található legjobb befektetés.

Szerintem olvasd ujra, amit irtam.
 
M

molnibalage

Guest
Penzugyileg kizart, hogy az lenne, csakis politikai/muveleti alapon eri meg (pl NATO misszioknal kulcsszerepre stb) - hogy az mennyire logikus, azt nem tudom megitelni (szerintem te sem, ahhoz kulcsinformacioink hianyoznak.)

Hacsak nem lenne a capex sokkal-sokkal-sokkal olcsobb, mint a Gripen E/F eseteben (ami $80-85M korul mar onmagaban a Eurofighternel is sokkal-sokkal-sokkal olcsobb), akkor konkretan kizart, hogy koltsegben versenykepes legyen (legalabbis Kozep-Europaban, ahol mindenki egymas fenekebe lat radarokkal.) Egesz egyszeruen az opex *tobbszorose* lenne meg az uj Gripenek varhatoan megemelkedett koltsegenek is - a C/D-nek megfelelo jelenlegieke meg vegkepp a toredeke az F-35-enek, pl a repuloido szerintem mindossze $6-8,000 korul lehet orankent, de biztos van itt olyan, aki ezt konkretan tudja...?

Ami kalkulaciokat olvastam azok szerint egy teljes elettartamra (30-40 eves tavra) szamolva tobb, mint duplajaba fog kerulni F-35-osoket uzemeltetni, mint az uj Gripen E/F modelleket (nem emlekszem, hol olvastam, de par honapja volt, szoval biztos elo lehet keresni.)
Az F-35 nem a legdragabb, de messze van attol, hogy versenykepes legyen, kulonosen a Gripen E-ve sorrendben); az egyetlen 'olcsobban' uzemeltetheto amerikai gep az F-16, de mmegjosolhato, hogy meg a mostanaban rendelt, 2022 korul a kornyekre megerkezo Block 70-esek sem fogjak felvenni a versenyt az uj Gripennel (hiaba lesz AESA meg miegymas, akkor is a hetvenesek evek designja modernizalva, szenzorok, sw stb teren messze lesz tole.)

54a2d87369bedd8f0b0e8372-750-589.jpg
A diagram eléggé pontatlan, nem beszélve a kommentedről...

  • Az A-10 ára értelmezhetetlen, mert maga az A-10A gépek beszerzési ára mai áron egy tétel, és az A-10C upgrade egy másik. Nem 19 misi volt az. Rohadtul nem.

  • Az F-35-nél nincs altípus, de mivel minden USAF-es az ábrán, akkor F-35A. Annak a Lot 11 után 85M USD körüli ára van. Nem 101.

  • Gripen E/F-nek nincs ára jelenleg, mert senkinek nem kínálták fel.

  • 6-8k/óra repidő szuperszonikus gépnél egy hablaty duma, ha a "mindent bele" módon számolsz. Te tényleg elhiszel ilyen marhaságokat? Mert úgy látom megkajáltad a SAAB féle négyezermittomén hány órás repóra költséget. Ma egy szuperszonikus királykategóriás, 4++ gépet te 20k/óra alatt nem reptetsz. Ami inkább 30k, ha
    • a típus tök új...
    • és iszonyatosan kevés repül belőle, ezért a fajlagos költségek magasa
Az végképp homályos, hogy a magyar Gripen lízing pofátlanul magas ára után hogyan vezetted vagy képzelted el ezt a nevetségesen alacsony költséget. Az USAF ezres nagyságrendben reptet (igaz koros) F-16 flottát, de 20k/óra körüli költséggel. Majd akkor egy néhány tucat gépes Gripen NG ennél olcsóbb lesz...
Hogy egy gyakorlatilag nem létező gép üzemeltetési költségét te hogyan kívánod összehasonlítani egy már majdnem 300 gépes vegyes F-35 fottával és 200+ darabos F-35A-val az szintén homályos..
A400 marketing mellett a portfóliód kiterjesztetted a Gripen NG-re is? :confused::eek::D
Félreértés ne essék az NG lehet jó 4++ gép, de minden más, amit mellé költöttél...

Azért ezt nagyon nem mondtam volna.
A két gép (Griff vs. 35) között a beszerzési árak és a képességek között a difi sokkal nagyobb, mint hinnéd. Nem állok neki idepötyögni mi az a DAS, AESA radar, vontatott csali, integrált, podok, EW beintegrált fegyverzet mint SDB II, etc... az egész F-35 topicot tessék átolvasni, Molni milliószor átrágta, a gép össz tekintetben (vagyis ár, képesség és minden) jelenleg a piacon található legjobb befektetés.

Summázva - stealth gépek ellen non-stealth géppel felszállni lényegében öngyilkosság. Egy román F-35 géppár legyilkolná a Gripeneket két felszállásból, tetszik vagy sem.
Ennek a képességnek tény, ára van, de a képességemelkedés ezt bőségesen kompenzálja. Ha lesz rá lehetőség (ha lesz), mindenképpen érdemes befektetni erre - más kérdés, a HM számára ez most sokadrangú beszerzendő eszköz. Kb. minden más jobban kell...
Kb. Az a "spórolás", amit a 4++ gépre költ az ember - az F-35A 90 misis ára alatt ezt sem tudom értelmezni... - kb. addig tart, amíg az első dobule digit SAM szembe nem jön vagy az első stealth gép.

Lehet fillérbaszni, csak nem érdemes egy ponton túl.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Feltetelek harci heli bevetese eseten. Kb.legyen megfelelo celpont. /minimum egy szakasznyi harckocsi es kb ennyi ifv./
Ezek a jarmuvek legyenek egy jol behatarolhato helyen /ne 20-30 km en elszorva itt ott egy egy itt ott./ tehat minimum oszpontositasi korlet kell hogy legyen. Ehhez a feltetelhez tovabbi feltetelek szuksegesek. Megpedig a felderites. A jarmuvek pontos helyzete. Egyeb jarmuvek jellege. Legvedelem meglete hianya. Ellenseges vadaszok koueli legterbe valo felderitese vannak e vagy sem. Idojarasi tenyezok. Terep adta lehetosegek vagy epp akadalyok. Sajat erok felderitesenek megakadalyozasa. /ha felazall egy geppar ezekbol a vadalatokbol a repter kozelebe ne legyen lehetoleg joskaa vagy pista aki drotot ad es megadja hogy milyen iramyba haladnak a fellszallo gepek./tehat zavaras is szukseges ideiglenesen./ ezek mind mind minimum feltetelek.

A hadseregbe sokaknak ugy tunik hogy mindenre az over kill eszkozt kell alkalmazni amire csak lehet. De ez nem igy van. /nincs momdjuk ertelme tobb millios atgm et inditani egy parszaz ezres uazra ami 1500 re van mikozbe a kpvt is ott csucsul valami dekk tetejen./

Mi nem vagyunk amerika. A harci helikoptereknek egy europai konfliktusba szinte alig lehetne celt talalni... /persze nem az orosz ellen./ hanem barmely szomszedunk ellen... A fentebb leirt oszpontositasi korzetet is ha felfedezzuk sokkal gazdasagosabb es biztonsagosabb valami raketas tuzerseggel jol megszorni 1\3 2\3 aranyba 1\3 iranyitott az elejen az ismert celokra 2\3 iranyitatlan teruletet megszorni./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Haboruba iszonyat fontos a gazdasaggossag minden teren. Lasd legjobb peldak az itobbi ket vilaghaboru. Mindketto elvesztesenek eggyik kulcs pontja a gazdasag bedoglese...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Ami a szallitogepeket illeti. Azokra egyedul szovetsegesi kotelezetsegeink miatt van szuksegunk... Ha nem vennenk a kotelezettseg akkor is fennalna /berelni kellene./ max annyit tehetnenk hogy kissebb gepet szerzumk be es csapatokkal elsosorban csak a balkani missziora koncentralunk. /mert szorosan ez az erdekunk./es a v4 re./ de ez keves lenne mert a nagy szovinek pont nem a balkan a prioritas. Tehat a kozelkeletre is kellene valamit kuldeni. /leg optimalisabb opcio az lenne ha kulomlegeseket kuldenenk es beszereznenk valamemmyi fegyveres uavt amik egy reszet a kozelkeleten alkalmaznank misszioba./ ezzel a bokkeno hogy usanak erre nincs szuksege neki az eloero kell./ es ezzel mibvel harci cselekmemyeket hajtanank vegre komolyan lerontanank a megitelesunket a kozelkeleten.../ tehat szerintem szuksegunk van olyan rampas gepre ami komolyabb teher szallitasara kepes. Legalabb 2 db ra. Ez van a kozelkeleti missziozas is resze mar jo ideje szovetsegi kotellessegeinknek.../
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 513
14 965
113
Feltetelek harci heli bevetese eseten. Kb.legyen megfelelo celpont. /minimum egy szakasznyi harckocsi es kb ennyi ifv./
Ezek a jarmuvek legyenek egy jol behatarolhato helyen /ne 20-30 km en elszorva itt ott egy egy itt ott./ tehat minimum oszpontositasi korlet kell hogy legyen. Ehhez a feltetelhez tovabbi feltetelek szuksegesek. Megpedig a felderites. A jarmuvek pontos helyzete. Egyeb jarmuvek jellege. Legvedelem meglete hianya. Ellenseges vadaszok koueli legterbe valo felderitese vannak e vagy sem. Idojarasi tenyezok. Terep adta lehetosegek vagy epp akadalyok. Sajat erok felderitesenek megakadalyozasa. /ha felazall egy geppar ezekbol a vadalatokbol a repter kozelebe ne legyen lehetoleg joskaa vagy pista aki drotot ad es megadja hogy milyen iramyba haladnak a fellszallo gepek./tehat zavaras is szukseges ideiglenesen./ ezek mind mind minimum feltetelek.

A hadseregbe sokaknak ugy tunik hogy mindenre az over kill eszkozt kell alkalmazni amire csak lehet. De ez nem igy van. /nincs momdjuk ertelme tobb millios atgm et inditani egy parszaz ezres uazra ami 1500 re van mikozbe a kpvt is ott csucsul valami dekk tetejen./

Mi nem vagyunk amerika. A harci helikoptereknek egy europai konfliktusba szinte alig lehetne celt talalni... /persze nem az orosz ellen./ hanem barmely szomszedunk ellen... A fentebb leirt oszpontositasi korzetet is ha felfedezzuk sokkal gazdasagosabb es biztonsagosabb valami raketas tuzerseggel jol megszorni 1\3 2\3 aranyba 1\3 iranyitott az elejen az ismert celokra 2\3 iranyitatlan teruletet megszorni./

Kedves Szittya....
Nem vitatván mondandódat, azért hadd jegyezzem meg, hogy szépen vázoltad a fegyvernemi együttműködés, a harceszközök koordinálásának egyik példáját. Ez nem csak a harci helikre vonatkozik, hanem nagyjából minden fegyvernem akkor működik jól és hatékonyan, ha a többi fegyvernem is besegít vica versa...
Önmagában egyik fegyvernem sem képes hatékony védekezést vagy támadást végrehajtani.
A mélységi helikopteres bevetést viszont - amelyre szintén vonatkoznak az általad elmondottak -, viszont kifelejtetted. Épp Közép-Európában van értéke és értelme a harctéren kívüli akcióknak is. Például kellő előkészítés után mélységben támadni az ellenfél logisztikáját úgy, hogy a fronton a támogató légierő vagy tüzérség lefogást alkalmaz, a harci helik pedig átcsúszván a frontközvetlen vonalakon, a mélységben operálnak akár fegyverrel, akár deszanttal... A visszatérést pedig ugyanúgy elő kell készíteni. Nem feledvén, hogy háború esetén pl. a manpadokat nem a mélységi hátországban koncentrálják általában....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Kedves Szittya....
Nem vitatván mondandódat, azért hadd jegyezzem meg, hogy szépen vázoltad a fegyvernemi együttműködés, a harceszközök koordinálásának egyik példáját. Ez nem csak a harci helikre vonatkozik, hanem nagyjából minden fegyvernem akkor működik jól és hatékonyan, ha a többi fegyvernem is besegít vica versa...
Önmagában egyik fegyvernem sem képes hatékony védekezést vagy támadást végrehajtani.
A mélységi helikopteres bevetést viszont - amelyre szintén vonatkoznak az általad elmondottak -, viszont kifelejtetted. Épp Közép-Európában van értéke és értelme a harctéren kívüli akcióknak is. Például kellő előkészítés után mélységben támadni az ellenfél logisztikáját úgy, hogy a fronton a támogató légierő vagy tüzérség lefogást alkalmaz, a harci helik pedig átcsúszván a frontközvetlen vonalakon, a mélységben operálnak akár fegyverrel, akár deszanttal... A visszatérést pedig ugyanúgy elő kell készíteni. Nem feledvén, hogy háború esetén pl. a manpadokat nem a mélységi hátországban koncentrálják általában....

Ezzel eggyet is ertek.
Azert nem mentem bele. Mert ez mar tamadas. Atacktiv. Amit korabbi hozaszolasomba irtam hogy ez az elsodleges feladata :) a defenziv alkalmazasra mar kevesbe alkalmas. Erre jott hogy nem. Es erre reagaltam./vedekezni elsosorban megelozocsapaskent lehet vele./ellentamadasba bevetni csak a legvedelem kiiktatasa utan./ egyertelmuen tamado fegyver. Amit onmagaba nem erdemes bevetni hanem a tamadas tamogatasara. /korabbi hozaszolasomba irtam hogy 3 kulonallo hk ezredhez kellene 1 szazad harciheli./ hogy legyen ertelme /ki is lehessen hasznalni./persze sok egyeb eszkoz mellett./
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Es mivel nekunk nincs 3 hk ezredunk es ugy nez ki a kozeljovobe se lessz. Igy tamadast tamogato szerepkorbe is teljesen ha nem is folosleges de mindenfele kepp penzkidobas /ami penzt hasznosabb dolgokra is lehetne kolteni./plane ugy hogy lessz h-force nagy szamba./ vedekezesre venni szinten penzkidobas mert arra alapbol /majd hogy nem alkalmatlan a mi helyzetunkbe./legalabbis a h-forceval szembe ez esetbe sincs tu nagy difi./ mikozben a penzt ez esetben is jobban el lehetne kolteni... Nem harci helik ellen vagyok... Csak be kell latni hogy szamunkra folosleges lenne uj harci heliket beszerezni... Hisz hianyzik amivel eggyutt ertelmesen be lehetne vetni sot nagy valoszinuseggel szerencsenkre az is hianyzik amik ellen be kellene vetni.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Csehek is a 24Mi-uket valoszinuleg Venommal fogjak helyettesiteni.
Valószínüleg..... aztán mégsem. Azt kell belátni hogy a kis országoknak a legnagyobb luxus a dedikált harci heli..... minden más sokkal előrébb való, igazából csak a passziv védelme és a fegyverterhelése ami különleges, minden más helyettesithető sokkal költsághetékonyabb módon....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
Azért ezt nagyon nem mondtam volna.
A két gép (Griff vs. 35) között a beszerzési árak és a képességek között a difi sokkal nagyobb, mint hinnéd. Nem állok neki idepötyögni mi az a DAS, AESA radar, vontatott csali, integrált, podok, EW beintegrált fegyverzet mint SDB II, etc... az egész F-35 topicot tessék átolvasni, Molni milliószor átrágta, a gép össz tekintetben (vagyis ár, képesség és minden) jelenleg a piacon található legjobb befektetés.

Summázva - stealth gépek ellen non-stealth géppel felszállni lényegében öngyilkosság. Egy román F-35 géppár legyilkolná a Gripeneket két felszállásból, tetszik vagy sem.
Ennek a képességnek tény, ára van, de a képességemelkedés ezt bőségesen kompenzálja. Ha lesz rá lehetőség (ha lesz), mindenképpen érdemes befektetni erre - más kérdés, a HM számára ez most sokadrangú beszerzendő eszköz. Kb. minden más jobban kell...

A svedek szerint az E/F Gripen "lopakodogyilkos" lesz a fejlett erzekeloi es rendszerei miatt...