A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
420
1 113
93
"Aki epkezlab megcsinalja, aki rehabos meg kiesik."

Sajnos akkor tovább nőne a honvédség létszámhiánya. Szerintem sok olyan beosztás van amit békeidőben mindegy hogy ki lát el. Mármint fizikai erőnlétét tekintve.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 943
73 245
113
Fejlesztési projektről beszélnek aminek az alapja a 6x6 Patria...
Amúgy ahogy elnézem a képet járműnek már legalább két változata van:
- egy független kerék felfüggesztésű (képen jobbra)
és
- egy merev hidas futóműves (képen balra)

Ezek szerint még nem találták ki milyen legyen a sorozatban gyártott jármű végleges futómű megoldása...
A merev hidas a regi, X-180. Az uj kasznit meg mellette ket eve kalapalgatjak. https://desarrolloydefensa.blogspot.com/2018/06/nuevo-vehiculo-amv-patria-6x6.html?m=1 Itt latod hogy ugyanaz a jarmu mint a bal szelso, ugyanaz a villam mintas festes. https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/patria-prezentuje-nowy-transporter/
Itt pedig egy reszletesebb cikk az ujitott jarmurol meg tavaly novemberben, kepekkel muszaki adatokkal. https://teknavi.fi/autot/esittelyssa-patria-6x6-loikka-yli-vuosikymmenten
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 690
15 228
113
2000m az futas gondolom. Setalva csak elmennek 15 km-et.


Azért írtam 10 és 15 km-t mert a normál felmérő 3200m futás és 2000m kb így viszonyulnak egymáshoz.

De akkor írok konkrét példát.
Egy külszolgálat felkészítésén a szakaszunkba rakták egy 40 éves hölgyet.
Mikor letudtuk az avi-t( azaz megvolt az erönléti is) , elkezdődött az összekovácsolás.
Valamiért már a legelején lövészettel kezdtünk. Elindultunk a fegyverszobárol.
Repeszálló(betét nélkül!!!),1 napos zsák, fegyver.
No ez a hölgy a kupolánál jelezte, hogy nem bírja a tempót! Miheztartás végett ez kb 200 kibaszott méter!o_O
Emlékszem a szakasztiszthelyettesem kitágult szemére. Szegény nem értette a szitut.
Szinte láttam, ahogy kattognak a fogaskerekek. Hiszen a hölgy a dandárpk protezsáltja volt. :DAki a külszolgálat jövendő pk-ja is volt egyben.
Na lassítottunk az addig sem nagy tempón.

Szomód alatt kb félúton a hölgy nem bírta tovább. A főtörzs hátrahagyott hármunkat a hölgyel. Én vittem a zsákját, másik srác a mellényt a harmadik a karabélyt. Így vánszorogtunk ki a lőtérre. o_O

Közben beszélgettünk. Ő tényleg megcsinálta az erőnlétit, de neki annyi idősen, nőként! mondhatjuk nem volt nagy probléma. De már egy pár kilóméteres, közel nem 15 ös is nehezére esett!

Szóval a probléma amit itt már páran leírtak.
Azonos beosztásba azonos minimum kellene! Nem úgy, hogy a hölgyek pár éve térdenállva is nyomhatták a fekvőt. o_O
Ne legyen elkülönítve nem és életkor szerint. Hiszen a rajtársak nagyjából ugyanolyan terhelésnek van kitéve.

Abba bele sem megyek, hogy tényleg csinálja meg mindenki. Ne legyen a puszipajtás 130kg-os havernak beírva úgy, hogy át sem öltözik tesicuccba. De ez más téma.

Hogy 15km-t le tudnak gyalogolni felszereléssel?
Hát én nem vagyok biztos benne, hogy mind.
Eddig én csak a 6km es "menetgyakorlatról" olvastam amit csinálnak.
Ha mennek hosszabbat utólag is bocsánat.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 540
20 253
113
Hogy ha meg mondjuk az lenne, hogy nyomj le akkor 100 fekvőtámaszt hiába jó az erőnléted általánosan, valószínüleg nem menne mert nem ehhez van hozzászokva a tested.

Amikor 20 évesként katona voltam, 50 fekvő simán ment, el is várták, valamint 12 perc alatt kellett lefutni 3000 métert, bakancsban, gyakorlóban, úgy emlékszem. Azt hiszem volt is talán itt is valami régi testnevelési norma, azokból az időkből. Na, ma ez nem menne, az 50 fekvő már biztosan nem, a futásról nem is beszélve. Ahhoz edzésbe kellene állni. Viszont már az edzést ilyen szinten nem bírná el az izület, abban biztos vagyok. Kell valami szint, amit el kell várni tartalékosoktól is. Ezért is írtam, nálam 40 felett nem lenne harcoló katona. Tartalékos is max 50 éves korig, területvédelmis. 50 felett meg ne akarjon senki katona lenni már, mint közkatona, ha szabad ezt a kifejezést használnom.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 628
97 875
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/magyar-uzenet-franciaorszagnak-7727216/
HAZÁNK MEGFIGYELŐKÉNT VESZ RÉSZT A TWISTER LÉGVÉDELMI PROGRAMBAN ·

Franciaország légvédelmi kezdeményezéséhez csatlakozott a magyar kormány, a Twister fegyverrendszer az önálló uniós védelem legnagyobb projektje lehet. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő szerint több szempontból is hasznos Magyarország részvétele, a döntésnek pedig nemcsak védelmi, de diplomáciai üzenete is lehet.

francia kezdeményezésre indított program célja az, hogy hosszú távon biztosítsa a kontinens védelmét egy esetleges rakétacsapással szemben, mivel ezt jelenleg az Egyesült Államok Kelet-Európába telepített rendszerei látják el. Az unióban azonban a cél a saját, közös védelmi kapacitás növelése, a Twister pedig ennek egyik legfontosabb részét biztosítaná.

A Twisterben Franciaországon kívül Finnország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország vesz részt, hozzájuk csatlakozott megfigyelőként Magyarország. A ballisztikus rakéták felderítését és elhárítását szolgáló rendszer fejlesztése mögött a francia fegyvergyártó vállalat, az MBDA áll, a többi európai ország a tervek szerint részegységekkel támogatná a fejlesztést.

A Twister a legmodernebb, hiperszonikus sebességet elérő rakétatechnológia fejlesztését célozza, vagyis a rendszer a hangsebesség ötszörösét meghaladó sebességgel közelítő ballisztikus rakétákat is képes lenne megsemmisíteni – mondta megkeresésünkre Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa. A szakértő elmondta: ennek a technológiának a fejlesztésében verseng egymással az Egyesült Államok és Oroszország, illetve Kína is.

– Az unió ezzel egyértelmű jelzést adott a többi nagyhatalomnak, hogy önálló technológiával beszáll a versenybe – folytatta a szakértő –, az viszont egyelőre kérdéses, a kezdeményezésből mi valósul meg. Csiki Varga Tamás szerint Magyarországnak mindenképp hasznos a részvétel. Részben mert az elmúlt években gyakorlatilag összeomlott a tömegpusztító, nagy hatótávolságú fegyverek terjedésének megakadályozását célzó nemzetközi intézményrendszer, ami nagy veszélyt jelent Európára nézve. Másik gyakorlati haszna a részvételnek, hogy Magyarország betekintést nyerhet a technológiába.

Egy ilyen technológiát igénylő, ambiciózus vállalkozás a nagyfiúk játéka. A kérdés az, hogy ehhez Magyarország mivel tud hozzájárulni – mondta kérdésünkre Csiki Varga Tamás. Információink szerint a francia fél az együttműködés céljából a Bay Zoltán Kutatóintézetet is megkereste. Szerettünk volna ennek részleteiről információt kapni, a szervezet azonban nem válaszolt megkeresésünkre. A szakértő elmondta: a magyar kormány által tavaly újraélesztett űrkutatással lehetnek párhuzamok a Twister-programban való részvételben.

A francia kezdeményezés támogatásának diplomáciai üzenete is lehet. A magyar kormány előszeretettel támaszkodott korábbi konfliktusai során a védelmi kapcsolatokra, a 2014-ben mélypontra került amerikai–magyar, majd a 2015-ös migrációs válságot követően hanyatló német–magyar kapcsolatok helyreállításában is nagy szerepe volt a katonai együttműködésnek – a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program például nagyrészt német technológiára támaszkodik. A Honvédelmi Minisztérium kérdésünkre megerősítette, hogy vannak más európai légvédelmi elképzelések, Magyarország azonban csak a francia kezdeményezésben vesz részt. Ezzel kapcsolatban Csiki Varga Tamás elmondta: elképzelhető, hogy a következő uniós költségvetési ciklusról zajló tárgyalásokon jobb pozíciót biztosít a Twister támogatása, az ugyanakkor már nem, hogy a Németországgal kialakított együttműködéshez hasonló jöjjön létre Franciaországgal.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 628
97 875
113
https://magyarnemzet.hu/kulfold/magyar-uzenet-franciaorszagnak-7727216/
HAZÁNK MEGFIGYELŐKÉNT VESZ RÉSZT A TWISTER LÉGVÉDELMI PROGRAMBAN ·

Franciaország légvédelmi kezdeményezéséhez csatlakozott a magyar kormány, a Twister fegyverrendszer az önálló uniós védelem legnagyobb projektje lehet. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő szerint több szempontból is hasznos Magyarország részvétele, a döntésnek pedig nemcsak védelmi, de diplomáciai üzenete is lehet.

francia kezdeményezésre indított program célja az, hogy hosszú távon biztosítsa a kontinens védelmét egy esetleges rakétacsapással szemben, mivel ezt jelenleg az Egyesült Államok Kelet-Európába telepített rendszerei látják el. Az unióban azonban a cél a saját, közös védelmi kapacitás növelése, a Twister pedig ennek egyik legfontosabb részét biztosítaná.

A Twisterben Franciaországon kívül Finnország, Olaszország, Hollandia és Spanyolország vesz részt, hozzájuk csatlakozott megfigyelőként Magyarország. A ballisztikus rakéták felderítését és elhárítását szolgáló rendszer fejlesztése mögött a francia fegyvergyártó vállalat, az MBDA áll, a többi európai ország a tervek szerint részegységekkel támogatná a fejlesztést.

A Twister a legmodernebb, hiperszonikus sebességet elérő rakétatechnológia fejlesztését célozza, vagyis a rendszer a hangsebesség ötszörösét meghaladó sebességgel közelítő ballisztikus rakétákat is képes lenne megsemmisíteni – mondta megkeresésünkre Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének munkatársa. A szakértő elmondta: ennek a technológiának a fejlesztésében verseng egymással az Egyesült Államok és Oroszország, illetve Kína is.

– Az unió ezzel egyértelmű jelzést adott a többi nagyhatalomnak, hogy önálló technológiával beszáll a versenybe – folytatta a szakértő –, az viszont egyelőre kérdéses, a kezdeményezésből mi valósul meg. Csiki Varga Tamás szerint Magyarországnak mindenképp hasznos a részvétel. Részben mert az elmúlt években gyakorlatilag összeomlott a tömegpusztító, nagy hatótávolságú fegyverek terjedésének megakadályozását célzó nemzetközi intézményrendszer, ami nagy veszélyt jelent Európára nézve. Másik gyakorlati haszna a részvételnek, hogy Magyarország betekintést nyerhet a technológiába.

Egy ilyen technológiát igénylő, ambiciózus vállalkozás a nagyfiúk játéka. A kérdés az, hogy ehhez Magyarország mivel tud hozzájárulni – mondta kérdésünkre Csiki Varga Tamás. Információink szerint a francia fél az együttműködés céljából a Bay Zoltán Kutatóintézetet is megkereste. Szerettünk volna ennek részleteiről információt kapni, a szervezet azonban nem válaszolt megkeresésünkre. A szakértő elmondta: a magyar kormány által tavaly újraélesztett űrkutatással lehetnek párhuzamok a Twister-programban való részvételben.

A francia kezdeményezés támogatásának diplomáciai üzenete is lehet. A magyar kormány előszeretettel támaszkodott korábbi konfliktusai során a védelmi kapcsolatokra, a 2014-ben mélypontra került amerikai–magyar, majd a 2015-ös migrációs válságot követően hanyatló német–magyar kapcsolatok helyreállításában is nagy szerepe volt a katonai együttműködésnek – a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program például nagyrészt német technológiára támaszkodik. A Honvédelmi Minisztérium kérdésünkre megerősítette, hogy vannak más európai légvédelmi elképzelések, Magyarország azonban csak a francia kezdeményezésben vesz részt. Ezzel kapcsolatban Csiki Varga Tamás elmondta: elképzelhető, hogy a következő uniós költségvetési ciklusról zajló tárgyalásokon jobb pozíciót biztosít a Twister támogatása, az ugyanakkor már nem, hogy a Németországgal kialakított együttműködéshez hasonló jöjjön létre Franciaországgal.
A francia MBDA által irányított Twister légvédelmi progi és az esetleges NASAMS beszerzés mennyire egy irányba mutató fejlesztés?
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 760
3 195
113
Amikor 20 évesként katona voltam, 50 fekvő simán ment, el is várták, valamint 12 perc alatt kellett lefutni 3000 métert, bakancsban, gyakorlóban, úgy emlékszem. Azt hiszem volt is talán itt is valami régi testnevelési norma, azokból az időkből. Na, ma ez nem menne, az 50 fekvő már biztosan nem, a futásról nem is beszélve. Ahhoz edzésbe kellene állni. Viszont már az edzést ilyen szinten nem bírná el az izület, abban biztos vagyok. Kell valami szint, amit el kell várni tartalékosoktól is. Ezért is írtam, nálam 40 felett nem lenne harcoló katona. Tartalékos is max 50 éves korig, területvédelmis. 50 felett meg ne akarjon senki katona lenni már, mint közkatona, ha szabad ezt a kifejezést használnom.
40 eves kor felett mi az ami nem teszi őt alkalmassá harcolni? A fegyvert csak meg birja tartani, be tud szallni a csapatszállítóba stb.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 663
11 829
113
Amikor 20 évesként katona voltam, 50 fekvő simán ment, el is várták, valamint 12 perc alatt kellett lefutni 3000 métert, bakancsban, gyakorlóban, úgy emlékszem. Azt hiszem volt is talán itt is valami régi testnevelési norma, azokból az időkből. Na, ma ez nem menne, az 50 fekvő már biztosan nem, a futásról nem is beszélve. Ahhoz edzésbe kellene állni. Viszont már az edzést ilyen szinten nem bírná el az izület, abban biztos vagyok. Kell valami szint, amit el kell várni tartalékosoktól is. Ezért is írtam, nálam 40 felett nem lenne harcoló katona. Tartalékos is max 50 éves korig, területvédelmis. 50 felett meg ne akarjon senki katona lenni már, mint közkatona, ha szabad ezt a kifejezést használnom.
Ezek az elvârások elég kemények nem tudom talán különleges voltál?
Volt egy szakasz parancsnokom. Zászlós. 43 éves korában meg*ta az egész szakaszt sportban, futás, úszás, fekvő, húzódzkodás, akadálypálya mindenben. Nem, 40 év nem sok egy olyan embernek aki karban tartja magát. A tapasztalatról ne is beszéljünk, jo dolog ha sok az "öreg"
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 819
47 123
113
Szerintem semennyire. Bevásárolnak MBDA termékekből a vikingeket meg elküldik melegebb éghajlatra.
Nem annyira. A NASAMS NEM ballisztikus rakéta elhárító rendszer.
A NASAMS kis, de max. közepes hatótávolságú rendszer. A hiperszonikus rakéták ellen ilyenekkel nem mész semmire....
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
274
1 598
93
40 eves kor felett mi az ami nem teszi őt alkalmassá harcolni? A fegyvert csak meg birja tartani, be tud szallni a csapatszállítóba stb.
Ideális esetben igen, de lassan 43 évesként elmondhatom, hogy elég ritka az olyan nap 40 év felett amikor atz ember úgy kell fel reggel, hogy nincs semmi baja. 40 év felett bármilyen fizikai terhelés előtt bemelegítés kell, izületi átmozgatás és fokozatos terhelés, különben az izmok húzódnak, idegek becsípődnek, stb. Úgy gondolom, hogy katonaságnál egy a fajta korlátozott és főleg nem kiszámítható, kalkulálható hadrafoghatóság nem megengedett. Kb. olyan, mintha azt mondanák, hogy a harcjármű az év 365 napján csak 300 napon beindítható, de ez csak az indításkor derül ki. Ja, és amikor beindul, akkor is utána 30 percig járatni kell a motort, különben az első 500 méteren ledobja a lánctalpat. :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 628
97 875
113
Nem annyira. A NASAMS NEM ballisztikus rakéta elhárító rendszer.
A NASAMS kis, de max. közepes hatótávolságú rendszer. A hiperszonikus rakéták ellen ilyenekkel nem mész semmire....
Azaz, ez illeszkedhet egy koncepcióba vagy a párhuzamos működtetésük felvet nehézségeket?