A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
molni

Meg sem merem kérdezni ki írta a magyar dandárról a történetet. :)

Egyébként próbáld meg átültetni ezt mai viszonyokra.Szerinted a szakasz/század/zászlóalj/dandárparancsnokok hány százaléka vezetett már a beosztásának megfelelő mind technikailag mind személyileg 90%-osan vagy annál jobban feltöltött alegységet?

<b>Nem tudom én sem erre a kérdésre a pontos választ csak érdekel,hogy te vagy más mit gondol és az mennyire fedi az én elképzelésemet.</b>
Én sem tudom. Hpasp kapta két embertől, nekem sem mondta meg, hogy kiktől. Szerintem nem is lényeges.

Itthon? Szerintem egy sem szakasz szint felett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 102
113
Főleg, hogy az utóbbi 2 évben eljutottunk addig, hogy sikerült (segélyből kapott) kevlár sisakkal és egyfajta málhafelszereléssel ellátni egy egész századot, így már nem néztek annyira szarul mind addig.

Egyébként a tataiak egész jól szoktak teljesíteni a gyakorlatokon, beszéltem pár amerikaival akik a Brawe Warrioron vettek részt és mondták, hogy volt olyan mozzanat a gyakorlat során amikor 2 BTR-80A kilőtt 9 Bradleyt.
 
M

molnibalage

Guest
Főleg, hogy az utóbbi 2 évben eljutottunk addig, hogy sikerült (segélyből kapott) kevlár sisakkal és egyfajta málhafelszereléssel ellátni egy egész századot, így már nem néztek annyira szarul mind addig.

Egyébként a tataiak egész jól szoktak teljesíteni a gyakorlatokon, beszéltem pár amerikaival akik a Brawe Warrioron vettek részt és mondták, hogy volt olyan mozzanat a gyakorlat során amikor 2 BTR-80A kilőtt 9 Bradleyt.
Egy harckocsi század kb. 10+1 hk lenne. Ennyit ki látott együtt üzemképesen és mozogni utoljára?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 102
113
A Capable Logistican 2015-ön asszem volt egy teljes század. De amúgy 15 darab van a teljesen működik és nincsen gondja.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
<blockquote rel="ijasz"><blockquote>Erre azért ne fogadj. 4 km távolságból fedezékben azért kell egy-két tényező ehhez és, méha fel is fedezték, akkor mi van? A hk. gyakorlati lőtávolsága mozgás közben 2 km vagy alatta még álló cél esetén is.

Ezért rendelkezett minden hk zászlóalj saját tüzérüteggel. Nálunk a gvozdikák végezték ezt a feladatot.

Amennyire én tudom nyugaton nincs ezred szint, ott dandár van ami az ezred és a hadosztály között van valahol. Egy dandár 2-8000 fő között van valahol. (mindre van példa)

Van ott is ezred. A dandár összfegyvernemi egység, az ezred inkább csak egyféle alárendelve egy magasabbegységnek.</blockquote>

Ez tuti? Az FM 100-2-3 szerint a hk. zl.-nak nem volt semmiféle ilyenje. A gl. zl-nek is csak aknavetős üteg volt. A tüzérségi lövegek egy szinttel fentebb vannak, ezrednek 122 mm-es tüzér zászlóalja, gl. és harckocsi ezrednek is.</blockquote>

Minden dandárban volt önjáró tüzér osztály (papíron biztosan), valamint a gépesített lövész zlj.-k rendelkeztek vontatott 122 mm-esekkel '98-ig. Majd a kivonásuk után néhány évig az önjárók vették át.

A Honvéd által leírtak majdnem általánosak. Egy hk dd is 3 hk zlj-ból, 1 gl zlj-ból, tü osztályból, 1 vegyes páncéltörő zlj-ból valamint a Honvéd által is említett szakcsapatokból állt.

Gyerekkoromban voltam a tapolcai dd-nál, akkor volt kiállítva talán KUB és shilka is csapatlégvédelem gyanánt. A vele szemben található laktanyában volt a híres MN 1480, ami '91-től az MH 5. sorozatvető ezrednek adott otthont. Szóval akadt némi tűzerő a környéken.
 
M

molnibalage

Guest
A dandár felépítést nem ismerem, de nem igazán vágom, hogy az korábban ezredszintű támogató alakulat mitől ment le zászlóalj szintre. Akkor az aknevetősök hova kerültek...?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
<blockquote rel="Panzerfaust">A legnagyobb veszély - ránk nézve is - most ez a sok beözönlő muszlim. Akik lehetnek ilyenek-olyanok, teljesen mindegy, mivel a saját vitáikat is elhozzák ide, plusz a velünk szemben állásukat.
Az a helyzet, hogy nem kívánnak beilleszkedni, és ezzel együtt az életformájukat is ránk akarják, és ha hagyjuk ránk fogják erőltetni. Reguláris hadseregek hagyományos háborúja a térségünkben nem igazán valószínűsíthető.
Én erre azt tudom mondani, hogy az a társadalom, ami hagyja magára erőltetni az idegen kultúrát úgy, hogy az idegenek aránya a 0,01% nagyságredben van, az a kultúra meg is érdemli... Remélem érthető, hogy hogyan értem.
</blockquote>

Ez most egy igen tetszetős és kifinomult megfogalmazás volt...mert pontosan így van. Like
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
A dandár felépítést nem ismerem, de nem igazán vágom, hogy az korábban ezredszintű támogató alakulat mitől ment le zászlóalj szintre. Akkor az aknevetősök hova kerültek...?

Ide: Zlj közvetlen ütegek voltak (végre egy dd szervezet)
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_108._M%C3%A9sz%C3%A1ros_L%C3%A1z%C3%A1r_G%C3%A9pes%C3%ADtett_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1r
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
<blockquote rel="molnibalage">A dandár felépítést nem ismerem, de nem igazán vágom, hogy az korábban ezredszintű támogató alakulat mitől ment le zászlóalj szintre. Akkor az aknevetősök hova kerültek...?

Ide: Zlj közvetlen ütegek voltak (végre egy dd szervezet)
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_108._M%C3%A9sz%C3%A1ros_L%C3%A1z%C3%A1r_G%C3%A9pes%C3%ADtett_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1r</blockquote>

A tüzérosztály mindig dandárközvetlen alegység volt, soha nem rendelték alá egy másik, zászlóaljnak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
<i>"Minden dandárban volt önjáró tüzér osztály (papíron biztosan), valamint a gépesített lövész zlj.-k rendelkeztek vontatott 122 mm-esekkel '98-ig. Majd a kivonásuk után néhány évig az önjárók vették át. "</i>

A lövész zászlóaljak tűztámogatása az aknavető üteg dolga volt.
Nem volt vontatott tüzérség egy sima lövész zászlóaljnál.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
molni

Meg sem merem kérdezni ki írta a magyar dandárról a történetet. :)

Egyébként próbáld meg átültetni ezt mai viszonyokra.Szerinted a szakasz/század/zászlóalj/dandárparancsnokok hány százaléka vezetett már a beosztásának megfelelő mind technikailag mind személyileg 90%-osan vagy annál jobban feltöltött alegységet?

<b>Nem tudom én sem erre a kérdésre a pontos választ csak érdekel,hogy te vagy más mit gondol és az mennyire fedi az én elképzelésemet.</b>

Ilyen gyakorlatok utoljára a VSZ időkben voltak, a rendszerváltás előtt.
A Bazalt 87 gyakorlaton, ha jól emlékezem, csak a Magyar katonák létszáma 8.000 körül volt.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="molnibalage">A dandár felépítést nem ismerem, de nem igazán vágom, hogy az korábban ezredszintű támogató alakulat mitől ment le zászlóalj szintre. Akkor az aknevetősök hova kerültek...?

Ide: Zlj közvetlen ütegek voltak (végre egy dd szervezet)
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_108._M%C3%A9sz%C3%A1ros_L%C3%A1z%C3%A1r_G%C3%A9pes%C3%ADtett_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1r</blockquote>
Nekem ebből pontosan az jön le, hogy az ezredszintű 122 mm-es tüzérség dandár szintre ment FEL és nem LE... Nem a zl.hoz van besorolva a tüzérség, ott az aknavetősök vannak, ahogy korábban voltak a '86-os sturktúrában.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
<blockquote rel="ijasz"><blockquote rel="molnibalage">A dandár felépítést nem ismerem, de nem igazán vágom, hogy az korábban ezredszintű támogató alakulat mitől ment le zászlóalj szintre. Akkor az aknevetősök hova kerültek...?

Ide: Zlj közvetlen ütegek voltak (végre egy dd szervezet)
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_108._M%C3%A9sz%C3%A1ros_L%C3%A1z%C3%A1r_G%C3%A9pes%C3%ADtett_L%C3%B6v%C3%A9szdand%C3%A1r</blockquote>

A tüzérosztály mindig dandárközvetlen alegység volt, soha nem rendelték alá egy másik, zászlóaljnak.

</blockquote>

Ilyet nem is mondtam. Az osztályon kívül voltak saját ütegek. Az aknavetők csak Baján voltak már a 90-es években. Az av helyett képzeld oda az M30-kat, az M30 osztályhoz pedig 2S1-et. Nem találok hozzá forrást de így volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
A nemzetközi gyakorlatokra és a CREVAL ellenőrzésekre(utóbbi zászlóalj szintű)komplett teljesen feltöltött alegységeket delegálnak.
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Egy teljesen feltöltött dandár állománytábla szerinti létszáma ~4500 fő volt.

https://sg.hu/forum/uzenet/1074537255/72472
https://sg.hu/forum/uzenet/1074537255/72491

Most előttem a HT összefogaló egy apró szeletét. ;)


Molni hol lehet megtekinteni ezt a HT összefoglalót vagy csak még most jön?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 522
113
<blockquote>Én visszaállítanám a sorállományt.
És mi értelme lenne...? Miféle felszerelésük lenne...? Hol helyeznél el 15-30k embert, mikor a jelenlegi infrastrikutúra olyan amilyen...? Hol van jelenleg az a rendszer, ami ennyi belépő embernek csak az osztályozását megcsinálja? Ez mind megszűnt...

Nem értem, hogy miért nem gondolják végig sokan azt, hogy csak azért, mert egyenruhát és bakancsot adnak valakira, akkor ennyiből áll megteremteni egy bármire is használható erőt. Kapjunk már a fejünkhöz, a nagyvilágban egyes milíciáknak komolyan harcértéke volt, mint az MH sorozott állományának 2002 magasságában...

Miből, hol és hogyan etetnéd és szállásolnád azt a 15k embert, akik a számításod végén maradnak...? Mikor megszűnt az egész, akkor is már elég lepukkant minden. Az egészre procedúrára amit elköltesz pénzt, abból egy kisebb haderőnek jutna elvi megözelítésben sokkal több. A jelenlegi meglevő erőt kellene először is megtartani, motiválni és feltölteni, hogy valódi képessége legyen. A sorkatonaság visszahozása nemhogy segítene, de csak forrásokat vonna el 0 képesség nélkül.

Ez pont olyan, mint a MiG-29 + Alba vegetálás vagy a sokak által megálmodott totálisan feleslegse Gripen + ALCA. A másodikra elszórt pénzekből az első meglevő képesség feljlesztése MINDIG ésszerűbb és költséghatékonyabb lesz. Egy haderő mennyiségű bővítésének csak akkor van értelme, ha a meglevő állomány állig fel van fegyverezev és az állománytábla 100% felett van. Ettől hol vagyunk mi? Fényévekre...

Nem értem azt az alapvető megközelítést, hogy egyesek egy totál forráshiányos szerezetet duzzasztanának fel egy rakás emberrel, aminek első körben brutális infrastrukturális költségei lennének és több ember = még nagyobb vízfej a papírmunka miatt. Valami nagyon félremegy itt...

</blockquote>

Molni, szerintem tökmindegy hogy laktanyát épít vagy stadiont az állam. Mindkettő építkezés,azonkívül rengeteg laktanya van ami csak lóg a nagy semmibe, új tulaja se tud mit kezdeni vele. Lásd Szombathely 11-es huszár laktanya, Lenti, Sármellék,Hajmáskér, stb. Varroda létesül egyenruha varrására, élelmiszert vásárolnak a hazai termelőtől, konyhás néniket vesznek fel,stb. Ez munkahely teremtés sok esetben ott ahol most semmi sincs. A kérdés akarat van -e rá? A fő gond szvsz a kiképzők minősége és létszáma. Ha ők lexarják és nem képzettek, vagy nem adják le a tudást akkor az a legnagyobb gond. Létszám is kell, lásd a mai állapotokat. Épp hogy van kit leküldeni pl a déli határra a 7-8000 tényleges katonánkból. Ilyen gondolatmenet alapján ha 8000 helyett csak 2000-en lennének akkor még több pénzből még profibbak lennének? Miből? Létszám is kell,nem csak gibbon terelésből áll az élet, az országnak melyik a legrövidebb határszakasza? A Szlovén, 102km , a többi csak hosszabb, 8000 fővel épp a Szlovént tudnánk talán csak védeni. A vízfej most épp akkora amekkora megmaradt a soros időkből, ha nem nagyobb az ilyen olyan közös zászlóaljak, missziós kiképzést lepapírozók ,stb miatt. Egy hadtáp főnöknek ígyis úgyis ugyanannyit fizetnek ha 8000 főt lát el vagy ha 40000-et. A vízfej nem lenne nagyobb. Csak az a baj jelenleg akarat, így pénz sincs rá, még kerozinra se nagyon pl.