A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vantsy

Active Member
2014. június 16.
298
249
43
Pár gondolat:

az egyik fórum társunk írta le a lényeget, "nem is a megvédés a lényeg hanem az elrettentés attól hogy valaki megtámadja"

mennyi lenne az elegendő költségvetés:
az 1,43% elég lenne, ha egyszer egy nagyobb összeget kb. 10 MRD Usd összeget ráköltenének a honvédségre

miből:
annyi mindenre el tudták költeni a nemzeti bank nyereségét és a valuta tartalékot (lsd: épületek, műkincsek vásárlása bankok támogatása) akkor ez is beleférne

Mekkora haderő lenne az elégséges:
a mostani az a kb. 18.000 hivatásos-szerződéses, 2000 védelmi tartalékos, 5-6 közalkalmazott elégséges lenne

hogy nézne ki az általam elgondolt haderő?

az alapja egy kis méretű hadosztály lenne amely állna 9000 főből az alap lövész katona a német Glaudius rendszer szerint felszerelve.

Gladius-Equipment-in-detail.jpg


Az elhelyezése Tata, Szolnok, Debrecen, Hódmezővásárhely, Szentes lenne, egyenlő elosztásban történne, 3-3-3-1 arányban.

A hadosztály struktúrája a következő lenne:

-ejtőernyős ezredből ami a német 1 Jager ezredhez hasonlítana
Törzs, 2 ejtőernyős szzd., 2 támogató szzd.( 120mm aknavető szakasz, páncéltörő szakasz, felderítő szakasz ami igazából egy különleges műveleti osztag lenne), könnyű légvédelmi üteg, műszaki század, kiképző szakasz, logisztikai század. Az ezred a Bercsényi Bornemisza és 88-as egységeiből állna össze

- helikopter ezred 6 felderítő-, 8 harci-, 10 közepes szállító-, 3 kutató mentő- helikopter. Ezeket a gépeket a Eurocopter paletája szerinte teljesen lefedi.

- könnyű lövész ezred ami a francia idegenlégió 2. ezrede felépítéséhez hasonló lenne: törzs, 5 harci szzd. Puma 6X6 felszerelve, páncéltörő szzd., önjáró 120mm aknavető szzd., felderítő szzd 105mm Freccia vagy hasonló eszközökkel felszerelve, könnyű légvédelmi MANPADS üteg, műszaki század, logisztikai század.
harci század felépítése
compagniafanterialegger.png


- Támogató ezred az alapja a MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred lenne: ami állna hadosztály törzsből, híradó szzd, ISTAR szzd, őr és kommendáns szzd., ROLL 2, 2 db logisztika szzd.
Istar szzd:

-Műszaki zászlóalj a jelenlegi MH. 37: műszaki ezreden alapulna: törzs, 2 hídépítő szzd, víztisztító szzd, NBC szzd, tűzszerész szzd, logisztikai szzd.

- Páncélos dandár:

--3 lövész zászlóalj aminek az amerikai Stryker lenne az alapja csak Stryker helyett CV90-el lennének felszerelve, az MGS helyett CV90-120mm light tank. Törzs, 3 lövész szzd. logisztikai szzd.
StrykerInfantryCompanyOrganizationHalf-Size.jpg


-- Páncélozott felderítő zászlóalj szintén CV90-el felszerelve az angol minta alapján
Az alternatív formáció Recce Ezred, járművek összefoglaló:

36 x CV90 FRES Scout 3 x Recce Osztagokat
12 x CV90120T Közepes Tanks 3 x Anti-tank Csapatok (1 Troop per Recce Sqdn)
6 x CV90 AMOS 3 x Támogatás Csapatok (1 Troop per Recce Sqdn) (plusz 3 x CV90 APC lőszer)
6 x CV90 AA 3 x Támogatás Csapatok (1 Troop per Recce Sqdn)
48 Recce cserkészek ("leszáll") 6 x CV90 APC 3 x Támogatás Csapatok (1 Troop per Recce Sqdn). Ez megegyezik a 6 x 8 ember teljes szakaszok, vagy 12 x 4 ember tégla "Recce csapatok szoros pályabejárás.
4 x CV90 APC mast szerelt EO / Radar (a Command and Support Squadron)
4 x CV90 APC Combat Engineer "
14-18 x CV90 Command Járművek (helyett Sultan HQ elemek)
6-8 x CV90 APC (helyett Spartan HQ elemek.)
4 x CV90 Mentőszolgálat (helyett szamaritánus HQ elemek)
4 x CV90 Páncélozott felderítő jármű (helyett Sámson Szerelő §)
8 x Fennek / Panther CLV / Husky szükség (helyett TUM-FFR)
Kb. 111 CV90 változatok, plusz 8 kerekes járművek!

-- Önjáró tűzérosztály törzs, felderítő üteg, 3 üteg egynekén 6 db Archer-el felszerelve, logisztikai század.

-- Csapatlégvédelmi osztály: törzs, 3 üteg 1-1 Mistral szakasz, 2-2 CV90 csőves légvédelmi eszközökkel felszerelt szakasz, 1 üteg 3 Mistral szakasszal felszerelve.

-- Támogató zászlóalj: dandár törzs, híradó szzd., őr kommendáns század, Rolle II., katonai rendész szzd., logisztika szzd.,

-- Harctámogató műszaki zászlóalj: Törzs, 3 műszaki szzd. mindegyik 1 hartámogató műszaki szakasszal rendelkezik plusz kiegészül 1 NBC v. EOD v. E-ROC szakasszal., mozgástámogató szzd., logisztikai szzd.

Ennyi lenne az alap. Ezen kióívül lenne még az ÖHP alatt

- Légvédelmi ezred 2000 fővel ami beolvasztaná az alábbi alakulatokat mint zászlóaljakat
-- MH Légi Vezetési és Irányítási Központ mint vezetési zászlóaljat,
-- 12 Arabona légvédelmi ezredet 1 osztállyal 6 üteggel ütegenként 3 Bamse szakasszal (szakaszonként védhetnénk mint országvédelmi légvédelemként Veszprém, 3 állandó 2 mobil radar szzd, Kecskemét , Pápa, Szolnok, Paks, Budapest célpontokat és még 6 szakasz maradna tartalékba),
-- MH 54. Veszprém Radarezred 3 fix 3d. radar 2 réskitöltő radar szzd.
-- MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis itt 4x4 aza 16 db együléses és 3 db 2 üléses Gripen lenne rendszeresítve megfelelő fegyverzettel.

- Támogató ezred Budapest állna:
-- díszzászlóaljból törzs, dísz szzd, Koronaőrség, Palota őrség Zenekar, log.
-- Rendész zszl. törzs 2 katonai rendész szzd, ami könnyű lövészként mint békefentartó bármikor bevethető, technikai szzd. nyomozó, közlekedés, technikus szakaszokkal, log szzd.
-- Támogató zszl.

- Kiképző ezred törzs, Ludovikai zszl., Altiszti akadémia, Bakony harci kiképző központ

- logisztikai ezred ami beolvasztaná a MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezredet, a MH Pápa Bázisrepülőteret, a MH Logisztikai Központot és alakulatait. Az új ezred Pápán lenne, állna 1-1 szállító- javító-ellátó zászlóaljból. A szállító zászlóalj rendelkezne 3 db modern közepes szállító repülőgéppel.

Kb. ennyi lenne

Szerintem ez pénzben, humán és technikai erőforrásban is bírnánk és működhetne is rövid időn belül.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 579
20 403
113
Nem tudjuk mit hoz a holnap. Írtam.
Azt meg már sokszor itt, milyen haderőre lenne szükségünk.
Jelenleg az nincs meg.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
955
9
18
<blockquote rel="erdifefe1">Elsősorban ugye szétkell nézni mégis milyen külső erő fenyegeti az országot.
Hát nézzük csak, a fenyegetés sorrendjében!

Aktív külső fenyegetések, ez jelenleg is folyamatban van, különféle szinten:
- Amerikai intervenció, bábkormány hatalomra segítésére
- globális dzsihád
- EU intervenció (jelenleg csak politikai szintű)

Potenciális szomszédos fenyegetés, akár holnap reggeltől realizálódhat:
- román hódító szándék, a tiszántúli román földek felszabadítására a magyar megszállás alól.
- ukrán fenyegetés, elsősorban a félkatonai csoportjaik irányából.
</blockquote>

egy mögjegyzés: kurrens történelmi jelenségek megfigyelése alapján az amerikai intervenció és a román megszállás lehet egy és ugyanaz. ennek a szcenáriónaka két fontos tényezője:
- hogy hol tart a "fuck the eu" folyamata, ez egyelőre elég jól áll
- hogy orbánék ilyen nyerési széria után fel akarnak-e ébredni időben (orbán még decemberben nyilatkozta, hogy ahhoz köll alkalmazkodni, hogy az angolszász világ lecsúszik, a kínai meg jön fel - mán akkor is azt gondoltam, hogy lemaradt 2015-ről úgy teljesen, nem tudom most mit gondol, hogy kína és amerika szimultán omlik össze)

igazából már nem lenne rá idő, hogy nyélbe üssék (obamának már nincs annyi és mi sem oszcillálunk putyinék felé olyan intenzitással)
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 865
61 588
113
Csak tàjékoztatàsul pàr adat.A 15 osztràk Eurofighterhez van 11 kiképzett és 1 kiképzés alatt lévő pilóta. Évente összesen 1070 óràt repülnek, nappal 8-20 óra között.Egy óra költsége 60000 eur. Hogy a 15 gép közül hàny üzemképes, nem tudni. Takarékossàgból nincs meg a felszerelés, amivel a gép lehetőségeit ki lehetne hasznàlni.
Gondolkoznak a flotta csökkentéséről. Volt szó eladàsról is, de àllitolag az osztràk verzióra nincs kereslet.
Leo 2A4 (1984, minden modernizàcio nelkül): 40 db. Hàny üzemképes, nem tudni. Honvédelmi kiadàs: 1,8 mrd eur/év, ez a gdp 0,7%-a. Most olvastam, hogy 90 katonàra jut egy generàlis, amiből jelenleg màr 134 van és évente 3-5 vezérkari tisztet képeznek ki.
A költségvetés 70%-àt a bérek viszik el, automatikusan emelkedő tendenciàval. A maradék jelentős részét a légierő viszi el.A hivatàsos àllomàny egy része ( ca 1000 fő) fel van mentve a szolgàlat alól, persze fizetessel, mert nincs feladata, de még munkahelye sem màr. 1400 katona segit migrànsügyben,naponta 14000 adag kajàt adnak ki migrànsoknak. Ezt a létszàmot csak ugy tudjàk biztositani, hogy leàll sok màs feladat ill. az ujoncok kiképzése. A hadkötelezettseg ideje 6 hónap, utàna gyakorlatok csak papiron vannak.
Ha egy gepjàrmű javitàsa dràgàbb mint 2000 eur, azt leàllitjàk, kiselejtezik, pótlàs nélkül. Rendszeresen magàn buszt kell berelni, hogy mozgassàk a legénységet.Szóval ez sem egy valóban hadrafogható szervezet. A wiki, de a legtöbb adatbàzis nagyon messze van a valósàgtól.
Viszont összesen 1400 katonàjuk van nemzetközi UNO küldetéseken, akiknek a felszereltsége jónak mondható. Vettek még egy C-130-ast is, hogy ezeket el tudjàk làtni. A Jägerkommando a legjobb különleges erök közé tartozik. Vilàgszinvonalú még mindig a katonai hirszerzésük is. A honvédelmi minisztérium létszàma majdnem 1000.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 937
4 924
113
Itt valaki irta, hogy nem szabad beengedni az ellenséget az orszàgba. Mit akar? Pàncéloscsatàt az Alföldön? Olyan Kursk 2-t?

Én voltam. Nem Kursk-2-t, Debrecen 2-t. A legnagyobb páncéloscsaták egyike zajlott hazánk területén. Lehet, hogy nem véletlenül. A keleti országrészünk tökéletesen alkalmas a páncélos-hadviselésre. Tehát az ellenséget csak ilyen eszközökkel lehet vagy visszaszorítani ha már betört, vagy megelőző csapást mérni rá a határon túlra.

http://www.masodikvh.hu/hadszinterek/europa/kozep-europa/608-az-alfoeldi-panceloscsata-1944-oktober
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 579
20 403
113
A modern háború összfegyvernemi harc, sokadszor írom le.
Kombinatívan együttműködik támadásban és védelemben, a gépesített gyalogság a harckocsikkal, támogatva őket a tüzérség.
Kapcsolódva ehhez szorosan a felderítő egységek tevékenysége.
Légierő szintén zenész...
Amennyiben önálló védelemben is gondolkodunk, akkor bizony összfegyvernemi harcra képes haderő kell, létszámban, fegyverzetben.
Na ennek ma nyomai sincsenek meg.
Többször kitárgyaltuk már a hazánk területén gerillaharc koncepciót.
Teljesen fals elképzelés, ebben biztos vagyok.
Amúgy mellékesen jegyzem meg, hogy akik esküsznek a kézi páncéltörők hatékonyságára, azoknak...
A harckocsi nem egyedül működik, hanem a vele mozogni tudó gépesített gyalogsággal.
Ebből fakadóan, harcászatuk lényege, egymás támogatása.
Még anno én is úgy tanultam, pedig akkor még bővében voltunk az erőnek, hogy a lövész raj első számú célpontja az ellenséges gyalogság nehézfegyverkezelői.
A géppuskás és kézi páncéltörős emberek.
Utána jönnek a sima gépkarabélyosok.
Ma miként van a harcászatban, ezt dudi tudná megmondani.
Vagyis, ha előbb fedezik fel a páncéltörő fegyvert, mint az lőni tudna, akkor abból nem sok minden marad.
Nyílt terepen erre elég nagy az esély, lakott területen kevésbé. Azonban oda tankokat egy jó parancsnok ritkán küld előre be.
A propaganda videókon kívül, egyszer szívesen olvasnék egy számadatot arról, hány rakétát indítottak éles helyzetben harckocsira, modern háborúkban és abból hány találat volt.
Nem biztos hogy van ilyen adat.
Tippelni nem szeretnék ,de a mai háborúk is azt bizonyítják, hogy a harckocsik szerepe semmit nem csökkent.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
14
18
asszem amúgy a lemilen volt egy cikksorozat, egy dániában élő magyarral aki beállt ott öntkéntesnek/tartalékosnak...érdemes elolvasni, ha már előjött a hazai tartalékos/önkéntes rendszer
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 937
4 924
113
A '80-as években kezdtek áttérni a hadosztályszervezetekről a dandárra. Egy ideje keresgetem a gl. és hk. dandárok szervezeti felépítését, de nem találok ábrát. Az jelentősen megkönnyítené az összfegyvernemi harcok megértését.
Ha valaki tudna ilyet, az legyen szíves bemásolni (nyilván az oroszra hasonlított).
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
hirado.hu
" Bevezethetik az egy hónapos katonai alapkiképzést


Változások lesznek a honvédelmi tárca működésében, mert csak így érhető el a két fő célkitűzés: a gyorsaság növelése és a bürokrácia csökkentése - mondta a Magyar Hírlapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban a honvédelmi miniszter.

Simicskó István úgy fogalmazott: <b>lényeges a közigazgatásban és a vezérkarban található párhuzamosságok megszüntetése és a bürokrácia csökkentése.</b> Szavai szerint az így felszabaduló erőforrásokat és pénzt fontosabb irányokban és helyeken lehet hasznosítani.
..."
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
Molnibalage.

Tegnap írtad hogy nem veszettek el ennyi harckocsit a jnekik mint az arabok városi harcban.

Na már most irakban hány db kornet is volt 2003-ban? Leírom:0!
Mennyi tow kornet van most Szíriában! Hát nem 200 db az tuti!
2003-ban a az rpg-29 volt a csúcs és annyi de az is ritkaság volt
Megnéztem volna mit kezdenek a jenkik ha az oroszok megerőltetik magukat és százasával szállították volna a kornetet és a igla légvédelmet.
 
M

molnibalage

Guest
Én visszaállítanám a sorállományt.
És mi értelme lenne...? Miféle felszerelésük lenne...? Hol helyeznél el 15-30k embert, mikor a jelenlegi infrastrikutúra olyan amilyen...? Hol van jelenleg az a rendszer, ami ennyi belépő embernek csak az osztályozását megcsinálja? Ez mind megszűnt...

Nem értem, hogy miért nem gondolják végig sokan azt, hogy csak azért, mert egyenruhát és bakancsot adnak valakira, akkor ennyiből áll megteremteni egy bármire is használható erőt. Kapjunk már a fejünkhöz, a nagyvilágban egyes milíciáknak komolyan harcértéke volt, mint az MH sorozott állományának 2002 magasságában...

Miből, hol és hogyan etetnéd és szállásolnád azt a 15k embert, akik a számításod végén maradnak...? Mikor megszűnt az egész, akkor is már elég lepukkant minden. Az egészre procedúrára amit elköltesz pénzt, abból egy kisebb haderőnek jutna elvi megözelítésben sokkal több. A jelenlegi meglevő erőt kellene először is megtartani, motiválni és feltölteni, hogy valódi képessége legyen. A sorkatonaság visszahozása nemhogy segítene, de csak forrásokat vonna el 0 képesség nélkül.

Ez pont olyan, mint a MiG-29 + Alba vegetálás vagy a sokak által megálmodott totálisan feleslegse Gripen + ALCA. A másodikra elszórt pénzekből az első meglevő képesség feljlesztése MINDIG ésszerűbb és költséghatékonyabb lesz. Egy haderő mennyiségű bővítésének csak akkor van értelme, ha a meglevő állomány állig fel van fegyverezev és az állománytábla 100% felett van. Ettől hol vagyunk mi? Fényévekre...

Nem értem azt az alapvető megközelítést, hogy egyesek egy totál forráshiányos szerezetet duzzasztanának fel egy rakás emberrel, aminek első körben brutális infrastrukturális költségei lennének és több ember = még nagyobb vízfej a papírmunka miatt. Valami nagyon félremegy itt...
 
M

molnibalage

Guest
Csak tàjékoztatàsul pàr adat.A 15 osztràk Eurofighterhez van 11 kiképzett és 1 kiképzés alatt lévő pilóta. Évente összesen 1070 óràt repülnek, nappal 8-20 óra között.Egy óra költsége 60000 eur. Hogy a 15 gép közül hàny üzemképes, nem tudni. Takarékossàgból nincs meg a felszerelés, amivel a gép lehetőségeit ki lehetne hasznàlni.
Gondolkoznak a flotta csökkentéséről. Volt szó eladàsról is, de àllitolag az osztràk verzióra nincs kereslet.
Hát igen... Az osztrák EF beszerzés akkora korrupciós és elbaltázott dolog volt, hogy ahhoz képest a magyar Gripen szerződés maga az átláthatóság és értelmes beszerzés mintapéldányának tűnik.

A világ egyik legerősebb és legdrágább vadászgépét vették meg úgy, hogy van hozzá 25 db IRIS-T rakéta és a póttartályokat utólag rendelték elég vicces áron.

Körülbelül olyan, mintha mi MiG-21bisz-ről Szu-35-re váltottunk volna úgy, hogy csak R-73-at veszünk hozzá és semmi mást. (Ők az F-5E-t cserélték le.)

Az osztrákok számára a legoptimálisabb az F-5E további használata lett volna, vagy a nemrég nyélbe ütött Kfir Block 60 szerűség vagy lekonzervált F-16 Block 15 ADF. Ezek bármelyike filléres az EF-hez képest, és mindegyik kisebb-nagyobb előrelépés lett volna. A Block 15 ADF gépekben több ezer repóra tartalék van, akár 20-25 évig is üzemeltethetők lennének és BVR képessége is lehett volna, még ha csak Sparrow-val. Abból hegyekben állnak a rakéták és filléres az ARH képességhez képest. A teljes repóra költsége az ADF-nek 30k USD/óra alatt van. Bőven. '80-as évek végi elsővonalas jenki technikát kaptak volna a '70-es évek végi és másodvonalashoz képest.
 
M

molnibalage

Guest
Aktív külső fenyegetések, ez jelenleg is folyamatban van, különféle szinten:
- Amerikai intervenció, bábkormány hatalomra segítésére
Az ilyen kommenteknél fog el a röhögés. És mi lenne az ok? Komolyan mondo egyesek úgy képzelik, mintha Magyarország lenne a világ közepe... Annyira jelentős ez az ország, hogy kb. 1,5 évig nagykövet sem volt, csak megbízott. No comment...

- globális dzsihád
Ez legfeljebb terrorfenyegetésben merül ki. Az összes ilyen szervezet mögött, ha nincs komoly támogató ország, akkor legfeljebb technical, kézifegyver, RPG és megtalált ATGM készletig futja az erőből. A büdös életben nem jutnak el ezzel még a Földközi-tengerig sem. Ezt láthatod azzal, hogy hogyan picsázzák szét minimális reguláris erővel és némi orosz vagy jenki szupporttal az ISIS-t. Az ilyen szerezetek önnfentartásra is képtelenek hosszútávon.

- EU intervenció (jelenleg csak politikai szintű)
Ez a komment még értelmetlen is, mert nincs közös EU hadsereg, nincs közös EU külpolitika. Ennyi erővel gyíklényeket is írhattál volna ide...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 448
61 458
113
Az ATGM-ekkel kapcsolatban még eszembe jutottak az aktív védelmi rendszerek. Ilyen rendszerrel fölszerelt harcjárművek nyílt terepen ATGM-el gyakorlatilag kilőhetetlenek.
Viszont az első lövés elárulja az ATGM pozícióját és ezzel meg is pecsételi a kezelők sorsát.

Nincs sok pénze az országnak, de szerintem az lenne az optimális ha lenne legalább:
2 db harckocsizó zászlóaljunk
4 db lövészpáncélos zászlóaljunk
1 db csapatlégvédelmi zászlóaljunk
1 db tüzérségi zászlóaljunk
1 db felderítő zászlóaljunk
1 db utász zászlóaljunk
+az ezeket ellátó logisztikai és adminisztratív szervezetek
Ez lényegében egy nagy méretű dandár, viszont önállóan is harcképes.

Az MBT/IFV-knél szükségesnek tartom az aktív védelmi rendszerek meglétét; a csapatlégvédelemnél menetből is harcképes légvédelem kell; a tüzérségnél én a rakétás tüzérséget preferálom; az utászoknál fontos, hogy ne csak hídvető meg műszaki mentőjük legyen hanem földmunka gépeik és aknamentesítő járműveik is; a felderítőknél pedig nem csak felderítés kell hanem előre tolt légi irányító/tüzérségi megfigyelő képesség is.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
Megsúgom nektek hogy amíg ilyen nagy mennyiségű ATGM van úgy hogy a jenkiknek nincs trophy vagy Arena szerű eszközük addig nem is fognak bemenni Szárazföldon sehova inkább kerülnének szembe sz-300/400 mint hogy csapataikat kornetek ezreivel.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 865
61 588
113
JAVASLAT: A téma nyilvànvalóan érdekel sokunkat. Van itt elég ( többé- kevésbé) értelmes ember (magamat nem szàmitom közéjük). Ennek ellenère csapong a topik ide- orda, nem làtszik, hogy egy közös nevező lenne kialakulóban.
Amig nem egyezünk meg abban, mi lehet az orszàgunk potenciàlis fenyegetettsége, addig nincs sok értelme, hogy milyen sereg kellene.
Próbàljuk ezt tisztàzni, akàr uj topikban. Utàna mehet a vita, milyen sereg felel meg legjobban ennek a veszély- scenàriónak. Ott aztàn tudunk ötletelni, àlmodozni, tervezgetni, vitatkozni.
PS: a téma több topikra oszlott szét, talàn jo volna ezeket egyesiteni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 448
61 458
113
aquarell

Szerintem fölösleges új topikot nyitni, így is van belőle elég...
A potenciális veszélyt meg nagyon nehéz kitalálni, senki nem lát a jövőbe. Nem tudjuk meg tippelni, hogy ki ellen kell majd harcolnunk 10-20-30 év múlva.
Annyi biztos, hogy az országok az esetek túlnyomó többségében a szomszédos országok ellen viselnek háborút. Szerintem ez alapján kell ötletelnünk.

Javaslat:
1. Mielőtt bárki beírja a vágyálmait kérem ellenőrizze le azt a neten, hogy mennyibe kerülne. Azért lássuk be több száz helikopter vagy CV90-s teljesen irreális a jelenlegi körülmények között.

2. Tűzzük ki elméleti célnak, hogy a GDP 1%-át költjük a haderőre, vagyis olyan 350 milliárdot évente.
Ebből pedig olyan 50 milliárd forint/év jutna technikai fejlesztésre. Szerintem ez a realitás.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 865
61 588
113
Ok
1.)Vannak nato kótelezettségeink, annak eleget kell tennünk.
2.)Azzal kellene szàmolnunk, hogy egyszerre 1 (?) szomszédunkkal lehet olyan konfliktusunk, aminek a vége egy fegyveres összetűzés. Hàt ez nagyon szarul fog kinèzni mint nemzeti stratégia a naton és az eu-n belül...
3.)Cel kellene szvsz legyen,hogy senkinek ne érje meg megtàmadni minket vagy àtmasirozni rajtunk. Ehhez meg van a nato.
4.)Igy vissza az 1 ponthoz ...:))
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
A legnagyobb veszély - ránk nézve is - most ez a sok beözönlő muszlim. Akik lehetnek ilyenek-olyanok, teljesen mindegy, mivel a saját vitáikat is elhozzák ide, plusz a velünk szemben állásukat.
Az a helyzet, hogy nem kívánnak beilleszkedni, és ezzel együtt az életformájukat is ránk akarják, és ha hagyjuk ránk fogják erőltetni. Reguláris hadseregek hagyományos háborúja a térségünkben nem igazán valószínűsíthető.