A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
aquarell

1. A honvédségnek, mint a neve is mutatja az a célja, hogy megvédje az országot. NATO-val vagy anélkül!
2. Az is szarul nézne ki ha nem tudnánk megvédeni magunkat. NATO ide vagy oda a realitás ez, a szomszédos országok ellen való felkészülés.
3. Igen, de NATO nélkül se érje meg senkinek. A VSZ se tartott örökké, szerintem a NATO sem fog. Ráadásul a NATO-n belül is volt már összezördülés (pl.: Görög-Török)
4. Igen ami abból áll, hogy a Honvédség célja a haza védelme, nem pedig az, hogy zsoldos segédcsapat legyen a világ túloldalán.
Ha van ilyen NATO kötelezettség akkor teljesítenünk kell, viszont nem erre kell elsősorban berendezkednünk.

<b>"A haza védelme mindenek felett"</b>
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Panzerfaust

A bevándorlás nem katonai kérdés, ne keverjük ide! A civil rendvédelmi szervek dolga a probléma megoldása!
Egy hadseregnek nem kerítés építési hanem hadviselési képességgel kell rendelkeznie, szerintem!
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="erdifefe1">Román felszabadító támadás az ősi román földekért meg ilyenek..Hát ezen jót röhögtem...

Az a baj, hogy nem vagy igazán tájékozott a román politikai diskurzusokról. A Tiszántúlt ők román földnek tekintik és felszabadítása része annak a nyíltan ki nem mondott politikai programnak, ami a Kelet-Moldovával való egyesüléssel kezdődik és Bukovinán át tart a tiszai határig.

Meg hogy minden szomszédunknak modern jól felszerelt hadserege van akik egyenként is eltudnák foglalni az országot??? LOL.

Ez olyan tény, amiről magad is meg tudnál győződni, ha vennéd a fáradságot, hogy összevesd a mutatókat.

Ha csak a hulladék wikipédiából indulok ki amit nemszeretek akkor a SZlovéneknek van 8000 es hadseregük,horvátoknak 16000,szerbeknek 20000,szlovákok 15000,román 75000 fő..

Talán itt a probléma, hogy azt már nem nézted, hogy milyen felszerelésük van. A magyar hadseregnek nincs használható felszerelése, ha egyáltalán létezik az adott fegyvernem! Sokan nem igazán fogják fel, hogy mennyire nem létezik ma honvédelem és hogy nem ironikus az, ami fentebb elhangzott, hogy a haderőnk lényegében a Gripenekből és a KMZ-ből áll.</blockquote>

Na akkor:
Román légierő vs magyar: gondolom nem kell nagyon bizonyítanom, hogy a magyar erősebb.
Szárazföldi erők: a wiki szerint tényleg nyomasztó a páncélos fölényük: 756 T-55 és 289 TR-85. A TR-85 gyengébb páncéllal és ágyúval rendelkezik, mint a magyar T-72-es.
Itt megjegyezném, hogy 1-2 éve még a magyar wiki is vagy 500 T-55-öst írt a Honvédségnél, szóval simán lehet, hogy nekik is ennek az 1000 tanknak csak a töredéke működőképes, csak még nem frissítették a wikit, vagy nem jelentették még be hivatalosan is a kivonásukat.
Hozzám közel van egy már bezárt laktanya, az udvarán még mindig jópár T-55-ös van, némelyikről szemmel láthatóan hiányoznak alkatrészek, szerintem senki sem tudná már azokat beindítani.
Páncélozott szállítójárművek, felderítők, stb.: román kb. 1500 vs 900 magyar.
Fikázzátok a BTR-80-at, na nekik zömmel BTR-60-as koppintás van.
Amiben tényleg sokszoros a túlerejük, az a tűzérség és a helikopterek.
Viszont itt is előjön az, hogy vajon abból a sok rakétás tűzérségből mennyi a valóban hadra fogható, mert a wiki szerint a magyar honvédségnél is 153 db Gvozgyika van raktáron...
Jah és egy másik jelentős dolog. A magyar védelmi költségvetés 250 milliárd forint, ennek fele megy a 25000 személy fizujára.
A román költségvetés pedig kb. 600 milliárd forint, viszont ők 75000 személy fizuját kell kifizessék belőle és hidd el, hogy Romániában még nagyobb a vízfej.

Azt nem vitatom, hogy a román szárazföldi hadsereg egyes fegyvernemekben erősebb, mint a magyar, viszont messze nincs olyan erős, hogy sikeresen megvívhasson egy támadó háborút Magyarország ellen.
Egy háború esetén mindkét ország gyorsan elveszítené a meglévő teknikáját és jönne az állóháború, ezek után már csak a nagyhatalmak fegyverszállítmányára számíthatna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Amúgy az idei költségvetés 300 milliárd gyerekek. Jövő évi 350 lesz az ígéretek szerint.
 
M

molnibalage

Guest
Az ATGM-ekkel kapcsolatban még eszembe jutottak az aktív védelmi rendszerek. Ilyen rendszerrel fölszerelt harcjárművek nyílt terepen ATGM-el gyakorlatilag kilőhetetlenek.
Ezt azért költői túlzásnak tartom. Ha két ATGM kb. egyszerre ér célhoz, akkor tudtommal a legmordernebb rendszer is megfekszik tőle. Az egyik újabb RPG ezért indít két rakétát, az elsőre rámozdul az aktív rendszer és után szépen a tized / egy sec. "ablakban" megérkezik a valódi harci rész.

Viszont az első lövés elárulja az ATGM pozícióját és ezzel meg is pecsételi a kezelők sorsát.
Erre azért ne fogadj. 4 km távolságból fedezékben azért kell egy-két tényező ehhez és, méha fel is fedezték, akkor mi van? A hk. gyakorlati lőtávolsága mozgás közben 2 km vagy alatta még álló cél esetén is.

Nincs sok pénze az országnak, de szerintem az lenne az optimális ha lenne legalább:
2 db harckocsizó zászlóaljunk
4 db lövészpáncélos zászlóaljunk
1 db csapatlégvédelmi zászlóaljunk
1 db tüzérségi zászlóaljunk
1 db felderítő zászlóaljunk
1 db utász zászlóaljunk
+az ezeket ellátó logisztikai és adminisztratív szervezetek
Ez lényegében egy nagy méretű dandár, viszont önállóan is harcképes.

Én csak a régi VSz '86-es szervezeti felépítést ismerem, de annak fényében ez egy kicsit inkoherens. Csapatlégvédelmi zászlóaljat még értelmezni sem tudom. Milyen eszközzel rendelkezne?

A meglevő Kub ezredünk az egy hadosztály szintű légvédelme még mindig. Viszont ezred szintű légvédelmi eszköz nincs. Nincs Sztrela-10/Chapparal/Tunguzka/Crotale/Roland ketegóriájú eszköze a MH-nak. Ezalatt van a szakasz szintű légvédelem, ami a MANPAD, elvileg ez lenne a Mistral. Az Iglánál nagyobb HMZ ellenére szerintem ez szakasz szintű. A VSZ időkban 1db ezrednek 1 db szakasz volt. Ez vagy Sztrela-1/10 volt (Sztrela-10-ből egy szakasz volt Szombathelyen) vagy Silka. A szovjet mintájú ezredben nem vagy, hanem mindkettő volt.

A fent felsorolt erő az kb. két ezred vagy két vegyes "könnyített" dandár szerűség, ami kb. 8-10 db fenti hiányzó légvédelmi ezközt jelentene névlegesen. Emellé jön a Mistral és a Kub.

Egy ekkora erőnek kb. reális a tüz. zl. ami 15-18 löveget takar, csak ha ez ketté van bontva, akkor az egyik dandár vagy ezred nem bír ebből valamivel.
 
M

molnibalage

Guest
A legnagyobb veszély - ránk nézve is - most ez a sok beözönlő muszlim. Akik lehetnek ilyenek-olyanok, teljesen mindegy, mivel a saját vitáikat is elhozzák ide, plusz a velünk szemben állásukat.
Az a helyzet, hogy nem kívánnak beilleszkedni, és ezzel együtt az életformájukat is ránk akarják, és ha hagyjuk ránk fogják erőltetni. Reguláris hadseregek hagyományos háborúja a térségünkben nem igazán valószínűsíthető.
Én erre azt tudom mondani, hogy az a társadalom, ami hagyja magára erőltetni az idegen kultúrát úgy, hogy az idegenek aránya a 0,01% nagyságredben van, az a kultúra meg is érdemli... Remélem érthető, hogy hogyan értem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
molnibalage

Köszönöm, hogy érdemben válaszoltál!

<i>"Ezt azért költői túlzásnak tartom. Ha két ATGM kb. egyszerre ér célhoz, akkor tudtommal a legmordernebb rendszer is megfekszik tőle."</i>

Az ADS rendszerek jelenlegi reakció ideje 0.5 sec körüli. Ha a két rakéta között ennél nagyobb az eltérés akkor leszedi őket. Elvileg az aktív védelmi rendszerek hatékonysága 90% fölött van valamivel.

<i>" Erre azért ne fogadj. 4 km távolságból fedezékben azért kell egy-két tényező ehhez és, méha fel is fedezték, akkor mi van? A hk. gyakorlati lőtávolsága mozgás közben 2 km vagy alatta még álló cél esetén is."</i>

Amennyire én tudom a Shtora-hoz hasonló rendszerek 1-2 fokon belül megadják az indítási irányt. Ezen belül azért meg lehet találni az ATGM indítót.
A gépemen lévő PDF szerint a DM11 MP-HE lőszer hatásos lőtávolsága 5000 méter, programozható gyújtóval rendelkezik.
A megadott tesztlövészet táblázat szerint 2500 méterek 0.17-0.23 fok a szórása. (ha jól értelmezem)
Abból kiindulva, hogy ez akár egy a cél közelében a levegőben robbanó repeszlőszer elegendő egy ATGM indító kiiktatására szerintem.

<i>"Én csak a régi VSz '86-es szervezeti felépítést ismerem, de annak fényében ez egy kicsit inkoherens. Csapatlégvédelmi zászlóaljat még értelmezni sem tudom. Milyen eszközzel rendelkezne?"</i>

Egy orosz harckocsizó zászlóalj elvileg 41 db MBT-ből áll, egy nyugati meg 58 db-ból. Más a felépítésük.
<b>Csapatlégvédelemre mindenképpen be kellene szereznünk valamit, mert jelenleg ez nincs megoldva. </b>
Amennyire én tudom nyugaton nincs ezred szint, ott dandár van ami az ezred és a hadosztály között van valahol. Egy dandár 2-8000 fő között van valahol. (mindre van példa)
 
M

molnibalage

Guest
Ne abból induljunk ki, hogy mindenből csúcskat eszköz van, mert ez sci-fi. Ennek fényében tessék az ATGM képességeket nézni.

A szervezeti felépítéssel sokat foglalkoztam az elmúlt 2 hónapban. ;)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Az egyik újabb RPG ezért indít két rakétát, az elsőre rámozdul az aktív rendszer és után szépen a tized / egy sec. "ablakban" megérkezik a valódi harci rész.

Az RPG-30 ami 3 éve ált szolgálatba az oroszoknál.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Amennyire én tudom az RPG-30 ellen is van megoldása az Izraelieknek. Szoftveresen úgy fejlesztik a Trophyt, hogy képes legyen kiszűrni a csali rakétákat. Erre ugye az átmérő miatt van is esély:
rpg30_2.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Amennyire én tudom az RPG-30 ellen is van megoldása az Izraelieknek.

Pontosan a vpkname oldalon olvastam hogy kivédi a trophy azt is kivéve a drozd (ami 70 évek technológiája)+ az Arena sem tudja kivédeni.
Viszont az új afganit már igen.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Panzerfaust

A bevándorlás nem katonai kérdés, ne keverjük ide! A civil rendvédelmi szervek dolga a probléma megoldása!
Egy hadseregnek nem kerítés építési hanem hadviselési képességgel kell rendelkeznie, szerintem!

Abból a szempontból katonai, hogy a jövő konfliktusait igencsak meghatározza. Illetve annak jellegét.
Akkor amikor egy országnak az erőszakszervezeteit megmozgató kihívásokra kell választ adni, kénytelenek vagyunk megvizsgálni ezt is.
Költségvetés - véges - mire költsünk ? Önjáró löveggel, páncélos egységekkel nem lehet a bevándorlást megoldani, viszont sokkal nagyobb súlyt kell fektetni az információszerzésre. A hadsereg mint olyan klasszikus feladatkörben létezése nem kérdés, de az is egyre inkább valószínű, a legnagyobb külső fegyveres fenyegetés tulajdonképpen belülről jön.
Ezt az is alátámasztja, hogy a kormányzat az Alaptörvény ezirányú módosítását kezdeményezné, tehát a honvédség bizonyos belbiztonsági szituációkban történő bevetését.
Szerintem sokkal inkább ezt kell szemmel tartani, mint mondjuk a román "hadak" megindulását Mo. felé. Ez a közeljövőben nem reális veszély.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Többen úgy írnak a KUB légvédelmi komplexumainkról, mint létező, sőt hosszabb távon üzemeltethető eszközökről. Sajnos a KUB rendszerhez beszerzett legkésőbbi gyártású, legmodernebb 3M9M3 rakéták is felejtősek. A nálunk lévő rakéták közül a 3M9ME típusúakat 1978-79-ben, míg a 3M9M3 típusúakat 1983-86-ban gyártották. Üzemidejük lejárt. A rakétákat időnként (10 évente) üzemidő hosszabbítani kell és az elméleti maximális üzemidejük 25-30 év. Az üzemidő hosszabbítást ugyan elvégezték nálunk (persze nem az előírt időben, rendszerességgel), de ez nem járt az idővel egyre instabillabbá váló hajtóanyag, robbanótöltet gázgenerátor cseréjével, vagy az elektronika idővel kérdéses megbízhatóságúvá váló alkatrészeinek cseréjével. Mindössze szemrevételezés, mintavétel, egy nagyobb (10 %-os) mintán a roncsolásmentesen elvégezhető mechanikus működésviszgálat és egy 2-3 %-os (de legalább 3 db) mintán roncsolásos vizsgálat történet. Ennek kielégítőre minősített eredményével nyilvánítoták hadrafoghatónak a készletet még egy adott időtartamra anélkül, hogy hozzá nyúltak volna a rakétákhoz. Ilyen üzemidő hosszabítás után a 3M9ME típusú rakéták üzemideje 2003-ban lejárt. Ennek ellenére "kiképzési készletben" tartjuk azokat. A 3M9M3 típusú rakéták maximális üzemideje 25 évvel számolva 2008-2011 között járt volna le, míg a legrugalmasabb értelmezés, 30 év esetén 2013 és 2016 között. Ezeket a rakétákat negyedszázada nem gyártják. A bármely más országban fellehető készlet legfeljebb pár évvel fiatalabb a miénknél és nem ismert a jelenlegi életkorát milyen körülmények között érte el. Tehát nem vnagyon van honnan cserélni, pótolni.

Ezzel együtt persze volt éleslövészet ezekkel a rakétákkal, ahol megfelelő működést produkáltak. A legutóbbi ilyen 2013-ban volt, előtte meg 2005-ben. Azonban minimum rendkívül kétséges, hogy az öregkori végelgyengülésben szenvedő KUB rendszereket milyen megbízhatósággal és önveszélyeséggel lehet üzemeltetni és meddig.

Valaki ajánlgatta a cseh és lengyel KUB korszerűsítést. Valójában a legngyelekkel együtt már korszerűsítettük a KUB komplexumainkat, de ez a rakéták üzemidejét nem befolyásolta.

A BUK rendsze első változata részlegesen visszafelé kompatibilis volt a KUB rendszerrel. Volt összvér változatot is KUB-M4 néven. Azonban a BUK rendszer rakétáit a nálunk lévő KUB rendszer csak jelentős átalakítás után tudná használni, ami már nem igazán érné meg.

Jelenlegi állás szerint csak a Mistral rakétákra szíthatunk légvédelem terén. Döntés születet a Mistral M3-as rakéták megvételéről és az indítók korszerűsítéséről, ami valószínűvé teszi, hogy a KUB-okat pótlás nélkül fogják kivonni. Kézi légvédelmi rakétákat pedig vállaltuk, hogy nem szerzünk be, amikor a meglévő Sztrelákat amerikai támogatással megsemmisítetük.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
A modern és nem annyira modern elvek szerint egy harckocsira két rakétát indítanak(keleten és nyugaton is) csak a tökéletesen képzett önkéntes Rambok lőnek egyet.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Erre azért ne fogadj. 4 km távolságból fedezékben azért kell egy-két tényező ehhez és, méha fel is fedezték, akkor mi van? A hk. gyakorlati lőtávolsága mozgás közben 2 km vagy alatta még álló cél esetén is.

Ezért rendelkezett minden hk zászlóalj saját tüzérüteggel. Nálunk a gvozdikák végezték ezt a feladatot.

Amennyire én tudom nyugaton nincs ezred szint, ott dandár van ami az ezred és a hadosztály között van valahol. Egy dandár 2-8000 fő között van valahol. (mindre van példa)

Van ott is ezred. A dandár összfegyvernemi egység, az ezred inkább csak egyféle alárendelve egy magasabbegységnek.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Amennyire én tudom az RPG-30 ellen is van megoldása az Izraelieknek. Szoftveresen úgy fejlesztik a Trophyt, hogy képes legyen kiszűrni a csali rakétákat. Erre ugye az átmérő miatt van is esély:
rpg30_2.jpg

Ezt azért nem kell feltétlenül készpénznek venni. Semmi akadálya, hogy a kisebb rakéta orrába szögvisszaverő, vagy lencse kerüljön egy műanyag kúp alá és akkorára állítsák be a radarkeresztmetszetét, mint a nagy rakétáé. Sőt mivel az RPG-30 új fejlesztés és az oroszokon kívül senkinek nincs még, az is lehet (ésszerű) hogy eleve így alkották meg. A mozgási paramétereikben pedig azért nincs komoly eltérés, mert akkor nem tudnák meghatározott sávon belül tartani a két lövedék közti időkülönbséget. Úgyhogy elég nehéz kiszűrni a csalit.

Az sem olyan egyszerű, hogy a rendszer a két közeledő rakéta esetét szűri. Ugyanúgy lehet mindkét rakéta közel egyidőben indított teljes töltetű rakétagránát, mint ahogy egy csali és egy fő rakéta.

Az Afganit ugyan a legújabb orosz aktív védelmi rendszer, de azért megvannak a korlátai.
- Egyrészt a rendszer rekcióidejét két bejövő lövedék közt nem lehet nullára leszorítani.
- Másrészt az első bejövő lövedéket elhárító töltet (és ha éles volt, akkor a lövedék együttes) robbanása, repeszei egy rövid időre elvakítják a rendszert.
- Harmadrészt az oldalanként 5-5 db elhárító töltet igencsak véges. Az egyes töltetek pedig különböző szögekre vannak beállítva. Nem lehetetlen, hogy a szomszédos elhárító töltetek megsenmmisítési zónája közt van annyi átfedés, hogy ugyanabból az irányból érkező két lövedéket is elhárítsanak, de például két RPG-30 az Afganitnak is biztosan sok. A torony forgatása pedig szintén véges sebességű. Két rakéta közt nem bizos, hogy egy még nem használt elhírító töltet kilövési irányra tud fordulni.
- Ráadásul jól láthatóan nem körkörös a lefedettség. Kérdés, hogy időben oda fordítható e a trony, ha oldalról, vagy hátulról lőnek a harckocsira.

Az aktív védelmi rendszerek közel sem tökéletesek és viszonylag egyszerű módszerekkel és fegyverekkel le leket küzdeni azokat. Legalábbis amíg a működési elvük alapvetően meg nem változik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
A '80-as években kezdtek áttérni a hadosztályszervezetekről a dandárra. Egy ideje keresgetem a gl. és hk. dandárok szervezeti felépítését, de nem találok ábrát. Az jelentősen megkönnyítené az összfegyvernemi harcok megértését.
Ha valaki tudna ilyet, az legyen szíves bemásolni (nyilván az oroszra hasonlított).

Ábrát nem tudok, de leírom mi volt egy Néphadsereges GL dandár szervezeti felépítése, a rendszerváltás előestéjén. Talán mára már nem titok.

Harcoló alegységek

3 Gépesített lövész zászlóalj. ( 3*30 db BMP-1, +3*2db pk. BMP-1 összesen, + 3*1 aknavető üteg )

2 Harckocsizászlóalj ( 2*30 db T-55 Hk., + 2*2 db pk. BMP-1 összesen)

Önjáró tüzérosztály ( 18 db. Gvozgyika + önjáró vez. pont )

Felderítő század ( 10 db. BMP-1 felderítő változat )

Csapatlégvédelem (4 db. Strela-10, + lövész századonként 1 db Uaz terepjáró, légvédelmi lövészekkel, Strela-2 rakétákkal )

Harctámogató, kiszolgáló alegységek

Kommendáns század
Műszaki század
Karbantartó század
Híradó század
Egészségügyi század

Összlétszám, 3.000+ fő lehetett.

Emlékezetből írtam, elnézést ha valamit elhibáztam, de rég volt részem a katonáskodásban, egy ilyen dandárban. :)
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Amennyire én tudom az RPG-30 ellen is van megoldása az Izraelieknek.

Pontosan a vpkname oldalon olvastam hogy kivédi a trophy azt is kivéve a drozd (ami 70 évek technológiája)+ az Arena sem tudja kivédeni.
Viszont az új afganit már igen.

Megint elment a dolog abba az irányba hogy a világ egyik legjobban felszerelt hadseregének mivan.Nemszámít hogy mivan Izraelnek.
Azt kell nézni hogy mivan a szomszédoknak.No hol van bárkinek is High tec cucca itt a szomszédságban? Illetve mikor lesz rá keretük hogy beszerezzenek bármi high tec cuccot??