A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 851
72 654
113
Ne nézd le ezeket a gépeket...Különösen K.Eu.i viszonyok között ne.
Ha olyan gépet vesznek amire lehet tenni egy FLIR-Lézer konténert és lehet rá akasztani 1-2 tonna precíziós fegyverzetet akkor már igen hasznosak lehetnek.


Az M-346-os 35 millió EUR/db (ld.: Lengyel beszerzés). Az FA-50 30 millió USD/db (ld.: Fülöp-szigeteki beszerzés).
A Gripen cca. négyszer drágább ezeknél...

Az hogy itthon akarnak képezni pilótákat elég eldöntött dolognak látszik. Ez van...persze jobb lenne az NFTC de szerintem bele kell nyugodni hogy nem lesz....
A legtöbb gyártó a gép mellé komplett kiképzési tematikát, szimulátorokat is tud biztosítani. A színvonalat a jelenleg is Kanadában oktató magyar pilóták tudják biztosítani.
Nem értem mi a problémád a volt Míg pilóták mentalitásával?

Ezeknek a gépeknek a beszerzési ára, üzemeltetési klts.e jóval kedvezőbb mint pl. egy Gripennek. Ha jól fel van műszerezve, alkalmas precíziós fegyverek hordozására, bevetésére - illetve ezek oktatására, akkor az ezekre a gépekre kiképzett pilóták átültetése és Gripenre egész gyorsan megvalósítható. A lényeg hogy lehessen vele harcászatot oktatni, gyakorolni és az hogy a pilóták ezen gyűjthessék az óraszámot.
Nagyon nem mindegy hogy egy országnak 30 vagy esetleg 60 kiképzett pilótája van! Abból a 60-ból lehet hogy 30 ül szuperszonikus típuson, de a másik 30 is átültethető ilyen gépre néhány hónap átképzéssel. Ne felejtsd el hogy egy pilóta kiképzése nulláról minimum 3 év, de inkább több...


Egyenlőre korai kijelenteni hogy bűzlik a dolog...Majd meglátjuk hogy intézik. Amúgy repülni mindenki szeret (na jó, majdnem mindenki...) Ha már muszály inkább ezen tegye.
Harckocsi feladatát se lehet megoldani Pick uppal. Legi harcra total alkalmatlan, tehát ki védi meg odafenn? Jah hogy kell mellé akkor a gripen. Így két gép helyett reptetunk négyet, kettő helyett négy pilótával, kicsit luxusnak hangzik ez nekünk. A gripen több fegyvert elbír. Muszerezettsege jobb. Aki ezeken a kikepzokon repül az ezekre áll be agyilag, és a gripenen rutintalan lesz lásd Ugrik balfaxkodasa a gazkarral. A pilóták létszámát előre meg kell tervezni a rendelkezésre álló gepek mennyiséghez. Egyszerű uzemgazdasagtan. Mit nyerek el a 60 pilótával ha csak 30 repül és abból is 10 csak havi 1 orat hogy meglegyen a potlekja. Csak etetem és fizetem őket feleslegesen. Úgy gondolom van elég ehhez értő tán a HM Ben aki ki tudja számolni valami szorzó alapján hogy hány pilóta kell a következő évekre optimálisan a gripenekhez. 24-bol 24-et úgysem repülhetnek a gépek, akármennyi váltás pilóta van rá. Normál légvédelem ellen ezek a gépek nem sokat tehetnek, talán csak ha már az nem létezik vagy nagyon alacsony a konfliktus intenzitása. Bár ahogy láttuk még Szíriában se használt senki ilyeneket a szinteken kívül. De ők a helyiek. Helikoptereket használták a kisebb célok ellen, amik konvolyos biztosításra is alkalmasabbak. Mondom szerintem luxus ilyen célból fenntartani ezeket nekünk. Gripen el és helikopterekkel ellátható jobban. Kikepzeshez ahhoz a pár pilotahoz még nem kell 12db. Amit még a Migekkel műveltek a pilóták abba meg ne melyedjunk bele, sokszor ki lettek tárgyalva itt a sztorik, nem csak a 29-esek tonkrevagasarol hanem a korábbi tipusokrol is. Más iskola,más hozzáállás. Ezek az iskola gépek azért lesznek hogy a már beosztasbol gripenhez hozzá nem jutó ezredesnek meg tabornokoknak meglegyen a kis játéka amivel bekaszalhatjak a pótlékot.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 545
8 350
113
Igen volt róla szó hogy veszünk Alca at. De jó magyar szokáshoz híven elálltunk az üzlettől. Hát én se bánnám, ha beszereznénk pár db L-159 est.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 545
8 350
113
Egy Alca fentartássa a gripenhez viszonyitva majdnem a negyede. Egy katonai büdzsé szempontjából ami szegényes nem mindegy menyi az annyi.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 812
28 954
113
Hmmmm... Miféle nehéz dandár lenne ez? :eek:

A szovjet minta szerinti gl. ezredben, ami csak 3+1 felduzzasztott zl-ból állt ennél lényegesen több eszköz volt. Egy zl.-ban volt cirka 40 APC/IFV + pk. fajától függően és 10 db hk + pk. A dandár ennél sokkal nagyobb. Ezt dandárnak hívni nekem igen erős humorérzéke és/vagy eufemizmusra vall.

A legutolsó dandárjainkból indulok ki 2002 előttről.
1x harckocsi zászlóalj
3x gépesített lövész zászlóalj
1x felderítő zászlóalj
1x tűzér osztály

lánctalpas önjáró löveg alatt a 155 mm-es értjük ugye? Ez kb. 1,5 ezred tüzérsége, de kb. jó lenne mennyiségre

24 önjáró löveg az 3x 8 darabos üteg. Egy tüzérosztály, semmi több.

A rakétás tüzérség emlékeim szerint már hadosztály szint felett volt, ez alapján volt a mennyisége is. Mennyire gondolsz? Sima HE sorozatvetők? Mert annyiar nem vagyunk mi gazdagok, hogy legyen 155 mm és korszerű MLRS. Szerintem elég a csöves is.

Nekünk nincs hadosztályszintünk, sima 122mm-es, mondjuk lengyel WR-40. A lőtávolság miatt előnyösebb a tüzérség elleni harcot rakétás tüzérséggel vívni, ha jól tudom.

A Mistral elvileg a Sztrela-10M pótlása HMZ terén, a probléma az vele, hogy a harcászati paraméterek nem csak HMZ-ből állnak. És az a platós vacak nagyon szar egy belső térből is üzemeltethető SHORAD-hoz képest... MANPAD egyáltalán nincs, ami orbitális bűne az ősöknek, hogy hagyták ezt kihalni. Ez kb. olyan légvédelem terén, mintha a gyalogsánál nem lenne RPG vagy géppuska. Alapszintű képesség. Azt még csak-csak elnézni az ember, hogy nincs hadereg és front szintű SAM (Patrior vagy BukM1 szerű valami), de hogy a ez nincs...

Gyakorlatilag Sztrela szintű valami kellene Mistral helyett.

Drónok ellene harceszköz ebben a formában picit hományos. EW vagy ölő megoldásban gondolkoznuk? A HT összefoglaló ezen részét ajánlom, aztán az alapján érdekelne, hogy milyen súlycsoportban gondolkozunk. (532. oldaltól.)

Mindkettő. Dandárszinten meg kell oldani a zászlóalj szintű felderítés blokkolását.

A könnyű dandár létszámban mekkora lehenne a nehézhez képest? Mert erős inkoherenciát érzek a support és mag tekntetében is.

Gondolom három zászlóaljban gondolkodnak, hacsak nem a KRE-ből lesz KRD változatlan létszámmal, ahogy a KMZ "fejlődött" :D

Ez milyen szervezeti szinten lenne és mekkora HMZ-t képzelsz el? A Kubok régen hadosztályoknál voltak, elvileg ő ho. pk. (?) rendelkezett vele, de az Osza meg szét lett szórva a zl-ak között. (OSza nekünk nem volt soha...)

Ez nyilván dandár, elvben a két dandárnak kellene egy-egy osztály vegyesen a SHORADDAL, de valamenyi azon túl is szükséges lenne objektumvédelemre. Három osztály NASAMS szintű valami. E fölött csak az oroszoktól vagy kínaiaktól tudnánk a mi pénztárcánkhoz mértet venni, mert a Patriot nem opció.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 812
28 954
113
Hmmmm... Miféle nehéz dandár lenne ez?

Igazából az a baj, hogy a három lövészdandár (önjáró dandártüzérséggel együtt) mellett legalább egy önáló tüzérdandárnak kellene léteznie három vontatott 155-ös osztállyal és egy ütegenként modulrendszerben beépülő rakétatüzér osztállyal. De ahogy látom követni fogjuk az elmúlt százötven év hagyományát, miszerint a tüzérség alulfejlett, annak minden következményével együtt. Kiíváncsi vagyok mit értenek majd dandártüzérség alatt egyáltalán!
 
  • Tetszik
Reactions: honved and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 545
8 350
113
30 db D-20 as reaktiválását. Magyarul a meglévő lövegeket elküldik a currus féle festésre. Az a baj ahogy írtad nagyon sokk minden kellene. Pénz meg kevés. Odafent egyáltalán átgondolták ennek a "reformnak" a költségvetését, kivitelezhetőségét. Mert attól tartok hogy nem. Vagy csak átfutottak rajta.
Induljunk ki abból hogy a szükséges pénforrás eleve alul van méretezve. Legalábbis amilyen költség számokat a nyilvánoságra hoztak. Attól tartok hogy a gyeplő továbbra se lesz elengedve.
Tehát mik azok az eszközök, fegyverrendszerek amik viszonylag kedvező áruak a piacon. Használt és részben új. Ha ez megvan. Onnantól kezdve lehet következtettni a darabszámokra és milyen szintű dandárban gondolkodnak. A költségvetésnél jó kiindulo támpont lehet amit a helikre vagy a tűzérségre szántak. Szánnak. Végezetül mindez csak következtetés. Tapogatás a sötétben.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 043
10 149
113
Valaki el tudná magyarázni hogy pl. a KAI T/A-50 Golden Eagle üzemeltetési költsége mitől lenne jóval kedvezőbb mint pl. egy Gripené? A hajtómű is azonos. Az elektronika fejlettsége, bonyolultsága lehet különbség, de a Gripent le lehet butítani gyakorlógéppé (pl. Agressor változat).

A Golden Eagle nem bír beépített ECM-el, nincs olyan szintű adatkapcsolata, mint a Gripen-nek, stb.
A Volvo RM12 egyébként nem azonos a GE F404-el, nagyobb tolóerő, saját FADEC, stb.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 043
10 149
113
A legutolsó dandárjainkból indulok ki 2002 előttről.
1x harckocsi zászlóalj
3x gépesített lövész zászlóalj
1x felderítő zászlóalj
1x tűzér osztály

Amennyire tudom, már 2002 előtt is a Tatai hk. zászlóalj állt effektíve 2 századból állt. A 2 századhoz volt összesen 2db VT-55 és egy VT-72...
A probléma továbbra is az, amikor egy semmilyen szinten nem feltöltött zászlóaljat teljes értékűnek vesznek...

Nekünk nincs hadosztályszintünk, sima 122mm-es, mondjuk lengyel WR-40. A lőtávolság miatt előnyösebb a tüzérség elleni harcot rakétás tüzérséggel vívni, ha jól tudom.

Ez megint olyan dolog, hogy milyen löveg és milyen gránátok vannak rendszeresítve. Rakétapóthajtásos gránáttal 40+ km-t is el lehet érni, igaz ilyen célra a GPS irányítású lövedék célszerű inkább. Abban teljesen igazad van, hogy az amerikai eljárás szerint MLRS-t erőltetnék tüzérség elleni harcra, de akkor is irányított rakétákkal (M30 GLMRS). Csak hát pusztán ezért rakétatüzérséget fenntartani kicsit luxus. Akkor már olcsóbb precíziós gránátokra helyezni a hangsúlyt. Szerintem...

Gyakorlatilag Sztrela szintű valami kellene Mistral helyett.

A Mistral nem rossz légvédelmi rendszer, a fő gondja inkább az, hogy a nekünk meglévő változat kevésbé alkalmas a csapatokkal való együtt mozgásra és azok légvédelmére. Telepített SHORAD-ként viszont teljesen jó.

A csapatok közellégvédelmét MANPAD-okkal (Stinger) véleményem szerint a mi esetünkben tökéletesen el lehetne látni, egy fél-mobil közepes hatótávolságú légvédelmi ernyő alatt (KUB, NASAMS).

Mindkettő. Dandárszinten meg kell oldani a zászlóalj szintű felderítés blokkolását.

A nagyobb drónok (Predator / Reaper szint) ellen használatod a légvédelmet, de a közepes és kisebb méretű drónok ellen valóban hatékony megoldás jelenleg nincs. Használhatsz SPAAG-ot (Gepard és társai), de akkor sok kell belőle a megfelelő védelemi szintért (a viszonylag kicsi hatótávolság miatt). A kis/közepes drónok elleni megfelelő hadviselés jelenleg útkeresés fázisában van...

Ez nyilván dandár, elvben a két dandárnak kellene egy-egy osztály vegyesen a SHORADDAL, de valamenyi azon túl is szükséges lenne objektumvédelemre. Három osztály NASAMS szintű valami. E fölött csak az oroszoktól vagy kínaiaktól tudnánk a mi pénztárcánkhoz mértet venni, mert a Patriot nem opció.

Érdekes, hogy arról mindenki elfelejtkezik, hogy hát azért ott van (jó esetben) 14db viszonylag modern vadászgépünk AMRAAM-al. :)

BTW ha a Patriot nem opció, mert nem engedhetjük meg magunknak, akkor a többi is érdekes kérdés, hiszen egy feltöltött hk. zászlóalj, három feltöltött gépesített lövész zászlóalj, és a felvázolt tüzérosztály (lőszerekkel, kiképzéssel, alkatrészbázissal, radarokkal) is sokmilliárdos kiadás euróban...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 310
84 082
113
Tehát akkor, mi hiányzik itt:

1 nehézdandár (nincs, Tata még csírának sem alap ehhez), hiányzik ehhez:
- 30db harckocsi
- 100db lánctalpas IFV
- 24db lánctalpas önjáró löveg
- úszóképes gumikerekes v. lánctalpas felderítő járművek ATMG képességgel
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű a felderítő zászlóaljnak és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró, mint vontatott kivitelben
- valamilyen rakétatüzérség +tüzérségi bemérő radar egy rendszerben üteg méretben
- önjáró SHORAD +MANPADS és drónok elleni harceszközök

1 közepes dandár (hadfelszerelés nélkül már létezik Debrecenben), hiányzik ehhez:
- 30db harckocsi (nincs értelme 8x8-as páncélvadászban gondolkodni, még a muzeális T-72-es is többet ér, mint egy Centauro!)
- 100db korszerű 8x8-as APC
- 24db önjáró löveg akár 8x8-as akár teherautó alvázon
- úszóképes gumikerekes felderítő járművek ATMG képességgel
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű a felderítő zászlóaljnak és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró, mint vontatott kivitelben
- valamilyen rakétatüzérség +tüzérségi bemérő radar egy rendszerben üteg méretben
- önjáró SHORAD +MANPADS és drónok elleni harceszközök

1 könnyű dandár (ez ugye Szolnok), hiányzik ehhez:
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű mint alap lövészjármű és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró (itt különösen fontos a mozgékonyság!)
- MANPADS és drónok elleni harceszközök

közepes légvédelem, hiányzik ehhez:
- korszerű mobil radarok
- korszerű rakétakomplexumok

önkéntes területvédelmi tartalék, hiányzik ehhez:
- harcjárművek (elvben a BTR járműveket megkaphatják)
- különféle egyéb járművek (itt ugye ezres nagyságrendben kellene aktív és zárolt készleteket képezni, hogy az ÖTM majd valódi századokat és zászlóaljakat alkothasson)
- valamilyen 120mm-es vontott aknavetős tüzérség legalább századszinten

biztos életpálya, hiányzik ehhez
- biztos életpálya
- tisztességes fizetés

Szolnok nem lövészdandár hanem különleges műveleti ne keverd össze a kettőt mert semi köze nincs a kettőnek egymáshoz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 310
84 082
113
Tehát akkor, mi hiányzik itt:

1 nehézdandár (nincs, Tata még csírának sem alap ehhez), hiányzik ehhez:
- 30db harckocsi
- 100db lánctalpas IFV
- 24db lánctalpas önjáró löveg
- úszóképes gumikerekes v. lánctalpas felderítő járművek ATMG képességgel
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű a felderítő zászlóaljnak és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró, mint vontatott kivitelben
- valamilyen rakétatüzérség +tüzérségi bemérő radar egy rendszerben üteg méretben
- önjáró SHORAD +MANPADS és drónok elleni harceszközök

1 közepes dandár (hadfelszerelés nélkül már létezik Debrecenben), hiányzik ehhez:
- 30db harckocsi (nincs értelme 8x8-as páncélvadászban gondolkodni, még a muzeális T-72-es is többet ér, mint egy Centauro!)
- 100db korszerű 8x8-as APC
- 24db önjáró löveg akár 8x8-as akár teherautó alvázon
- úszóképes gumikerekes felderítő járművek ATMG képességgel
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű a felderítő zászlóaljnak és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró, mint vontatott kivitelben
- valamilyen rakétatüzérség +tüzérségi bemérő radar egy rendszerben üteg méretben
- önjáró SHORAD +MANPADS és drónok elleni harceszközök

1 könnyű dandár (ez ugye Szolnok), hiányzik ehhez:
- több száz gumikerekes páncélozott könnyű jármű mint alap lövészjármű és egyéb feladatokra
- 120mm-es aknavetők inkább 4x4-es járműre szerelt önjáró (itt különösen fontos a mozgékonyság!)
- MANPADS és drónok elleni harceszközök

közepes légvédelem, hiányzik ehhez:
- korszerű mobil radarok
- korszerű rakétakomplexumok

önkéntes területvédelmi tartalék, hiányzik ehhez:
- harcjárművek (elvben a BTR járműveket megkaphatják)
- különféle egyéb járművek (itt ugye ezres nagyságrendben kellene aktív és zárolt készleteket képezni, hogy az ÖTM majd valódi századokat és zászlóaljakat alkothasson)
- valamilyen 120mm-es vontott aknavetős tüzérség legalább századszinten

biztos életpálya, hiányzik ehhez
- biztos életpálya
- tisztességes fizetés

Szolnok nem lövészdandár hanem különleges műveleti ne keverd össze a kettőt mert semi köze nincs a kettőnek egymáshoz.
 
M

molnibalage

Guest
Nekünk nincs hadosztályszintünk, sima 122mm-es, mondjuk lengyel WR-40. A lőtávolság miatt előnyösebb a tüzérség elleni harcot rakétás tüzérséggel vívni, ha jól tudom.
Lásd Cifu-t. PGM-es 155 mm. 30-40 km-en akkora szórása van az MLRS-nek - már ami ekkora távolságra ellő - hogy ihaj...

Gyakorlatilag Sztrela szintű valami kellene Mistral helyett.
A Mistral Sztrela-10M szintű HMZ-vel bír. Talán picit nagyobb is. Nem a HMZ-jével van baj...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
D

danielblack

Guest
Komoly probléma, hogy a Zrínyiben szó sem esik az alakulatok diszlokálásáról...
Nincs gond ezzel, hogy 3 dandárunk lesz, szereljük fel rendesen azokat, felesleges többről álmodoznunk...
AZONBAN jobban el kellene őket szórni....
Toborzás tekintetében is megoldódnának a gondok, ha a katonáknak nem kellene 5 órányira laknia (tömegközlekedés) a családjaiktól...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 310
84 082
113
Hmmmm... Miféle nehéz dandár lenne ez? :eek:

  • A szovjet minta szerinti gl. ezredben, ami csak 3+1 felduzzasztott zl-ból állt ennél lényegesen több eszköz volt. Egy zl.-ban volt cirka 40 APC/IFV + pk. fajától függően és 10 db hk + pk. A dandár ennél sokkal nagyobb. Ezt dandárnak hívni nekem igen erős humorérzéke és/vagy eufemizmusra vall.
  • lánctalpas önjáró löveg alatt a 155 mm-es értjük ugye? Ez kb. 1,5 ezred tüzérsége, de kb. jó lenne mennyiségre
  • A rakétás tüzérség emlékeim szerint már hadosztály szint felett volt, ez alapján volt a mennyisége is. Mennyire gondolsz? Sima HE sorozatvetők? Mert annyiar nem vagyunk mi gazdagok, hogy legyen 155 mm és korszerű MLRS. Szerintem elég a csöves is.
  • A Mistral elvileg a Sztrela-10M pótlása HMZ terén, a probléma az vele, hogy a harcászati paraméterek nem csak HMZ-ből állnak. És az a platós vacak nagyon szar egy belső térből is üzemeltethető SHORAD-hoz képest... MANPAD egyáltalán nincs, ami orbitális bűne az ősöknek, hogy hagyták ezt kihalni. Ez kb. olyan légvédelem terén, mintha a gyalogsánál nem lenne RPG vagy géppuska. Alapszintű képesség. Azt még csak-csak elnézni az ember, hogy nincs hadereg és front szintű SAM (Patrior vagy BukM1 szerű valami), de hogy a ez nincs...
  • Drónok ellene harceszköz ebben a formában picit hományos. EW vagy ölő megoldásban gondolkoznuk? A HT összefoglaló ezen részét ajánlom, aztán az alapján érdekelne, hogy milyen súlycsoportban gondolkozunk. (532. oldaltól.)

A könnyű dandár létszámban mekkora lehenne a nehézhez képest? Mert erős inkoherenciát érzek a support és mag tekntetében is.


Ez milyen szervezeti szinten lenne és mekkora HMZ-t képzelsz el? A Kubok régen hadosztályoknál voltak, elvileg ő ho. pk. (?) rendelkezett vele, de az Osza meg szét lett szórva a zl-ak között. (OSza nekünk nem volt soha...)

Milyen rendszerben gondolkodsz? Mert a baj az, hogy nyugaton nincs klassziks csapatlégvédelem közepes hatótávolságban. A HAWK nem páncélozott és egyik mai nyugati új SAM sem. (NASAMS és társai.)


Et a részt skippeln lehet, amíg a fenti nincs és azokból első elhagyóiból vagy másból nem lehet tartalék. Az, hogy szó szerint semmi katonai múlttal nem rendelkezők kerüljenek ebbe, annak semmi értelme....


Hát, ez mindig is hiányzott...

Ő úgy számolt,hogy a dandárban van egy hk. zl. egy tüzér osztály és nagyjából 2 lövész zászlóalj bár 2 zászlóaljnak kevés a 100 IFV/APC.A különbség a nehéz meg a könnyű dandár közt pedig az APC/IFV lenne.
Ez egy elképzelésnek nem rossz csak ez egy elég sovány dandár ebben a formában.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 812
28 954
113
Amennyire tudom, már 2002 előtt is a Tatai hk. zászlóalj állt effektíve 2 századból állt. A 2 századhoz volt összesen 2db VT-55 és egy VT-72...
A probléma továbbra is az, amikor egy semmilyen szinten nem feltöltött zászlóaljat teljes értékűnek vesznek...

3 század = 3x9+1hk +műszaki&hídvető

Ez megint olyan dolog, hogy milyen löveg és milyen gránátok vannak rendszeresítve. Rakétapóthajtásos gránáttal 40+ km-t is el lehet érni, igaz ilyen célra a GPS irányítású lövedék célszerű inkább. Abban teljesen igazad van, hogy az amerikai eljárás szerint MLRS-t erőltetnék tüzérség elleni harcra, de akkor is irányított rakétákkal (M30 GLMRS). Csak hát pusztán ezért rakétatüzérséget fenntartani kicsit luxus. Akkor már olcsóbb precíziós gránátokra helyezni a hangsúlyt. Szerintem...

Van legalább 3 műholdas, lokális GPS rendszerünk? No akkor a 122es rakétavetők sortüze a tüzérségi radar bemérte célra, a szórással együtt biztonságosabb megoldás mint máso GPSe!

A Mistral nem rossz légvédelmi rendszer, a fő gondja inkább az, hogy a nekünk meglévő változat kevésbé alkalmas a csapatokkal való együtt mozgásra és azok légvédelmére. Telepített SHORAD-ként viszont teljesen jó.

Majd védik vele a reptereket.

A csapatok közellégvédelmét MANPAD-okkal (Stinger) véleményem szerint a mi esetünkben tökéletesen el lehetne látni, egy fél-mobil közepes hatótávolságú légvédelmi ernyő alatt (KUB, NASAMS).

A céladatot meg a szemfül biometrikus bemérő eszköz, a hálózat alapú hadvilést pedig a mutatóujj netwörk biztosítja a búvónyíláson zötykölődő kiskatona indító rendszernek. :)

A nagyobb drónok (Predator / Reaper szint) ellen használatod a légvédelmet, de a közepes és kisebb méretű drónok ellen valóban hatékony megoldás jelenleg nincs. Használhatsz SPAAG-ot (Gepard és társai), de akkor sok kell belőle a megfelelő védelemi szintért (a viszonylag kicsi hatótávolság miatt). A kis/közepes drónok elleni megfelelő hadviselés jelenleg útkeresés fázisában van...

A kisközepesről van szó.

Érdekes, hogy arról mindenki elfelejtkezik, hogy hát azért ott van (jó esetben) 14db viszonylag modern vadászgépünk AMRAAM-al. :)

Igen, 12. Pont ezért kell a csapatlégvédelem. :D

BTW ha a Patriot nem opció, mert nem engedhetjük meg magunknak, akkor a többi is érdekes kérdés, hiszen egy feltöltött hk. zászlóalj, három feltöltött gépesített lövész zászlóalj, és a felvázolt tüzérosztály (lőszerekkel, kiképzéssel, alkatrészbázissal, radarokkal) is sokmilliárdos kiadás euróban...

Jobban megéri egy gépesített dandár, mint egy Patriott osztály.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 812
28 954
113
Ő úgy számolt,hogy a dandárban van egy hk. zl. egy tüzér osztály és nagyjából 2 lövész zászlóalj bár 2 zászlóaljnak kevés a 100 IFV/APC.A különbség a nehéz meg a könnyű dandár közt pedig az APC/IFV lenne.
Ez egy elképzelésnek nem rossz csak ez egy elég sovány dandár ebben a formában.

3 zlj-al számoltam: 1 zlj = 3x10+1 IFV +műszaki jármű. Mit tartanál szükségesnek?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 545
8 350
113
Attól tartok hogy az elképzelésekből nem lesz semmi, mert bármiféle elképzeléshez milliárdos tételek szerepelnek euroban. Ami ugyan nem zárja ki a lehetőséget új eszközök beszerzésére. De nem olyan szinten és mértékben mint amit a rendszer megkíván.
Magyaros út lesz ez is.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 043
10 149
113
3 zlj-al számoltam: 1 zlj = 3x10+1 IFV +műszaki jármű. Mit tartanál szükségesnek?

Én eddig így ismertem a hazai felépítést:

Egy hk. szakasz = 4 harckocsi
Egy hk. század = 3 szakasz (12 harckocsi + század pk. hk. vagyis 13 hk. + 1 műszaki jármű + század szintű kiszolgáló járművek)
Egy hk. zászlóalj = 4 század (52 hk. + 4 műszaki jármű + törzs-század (mozgó vezetési pont (általában APC bázison), támogató raj, rádiós raj, stb.) + zászlóalj szintű kiszolgáló egységek (1-2 hídvető jármű, javító/ellátó járművek, esetleg légvédelmi szakasz/raj stb.)

Van legalább 3 műholdas, lokális GPS rendszerünk? No akkor a 122es rakétavetők sortüze a tüzérségi radar bemérte célra, a szórással együtt biztonságosabb megoldás mint máso GPSe!

Létezik jelenleg 2 teljesen kiépült, globális, bárki által hozzáférhető GNSS (Navstar-GPS és GLONASS), van 1 használható, de félkész (BeiDou) és 1 épülőben lévő (Galileo). A GNSS jelet zavarni azért jelentősebb területen nem olyan egyszerű, ne feledd, hogy 30-40km-es hatótávnál már bőven 15-20km ballisztikus magasságba repül a gránát. Hogy a végfázisban zavarod a jelet, az már túl sokat nem fog befolyásolni.

A GNSS zavarása ismert probléma, de válaszok is vannak rá...

A céladatot meg a szemfül biometrikus bemérő eszköz, a hálózat alapú hadvilést pedig a mutatóujj netwörk biztosítja a búvónyíláson zötykölődő kiskatona indító rendszernek. :)

Ha azt írom, hogy MANPAD, akkor nem csak magára a rakétára gondolok, hanem a köré épülő rendszerekre is.
Én inkább gondolnék adatkapcsolatra, és olyan mobil radarokra, mint a Thales Squire.

Jobban megéri egy gépesített dandár, mint egy Patriott osztály.

Jelenleg van egy légierő-nehéz hadseregünk, ahol a légierőn kívül kb. semmire se költenek (ja, de, buszokra...).
A helyes hozzáállás az "és", és nem a "vagy".
Én sem azt mondom, hogy egyből kell tucatnyi légvédelmi osztály, de egy rendesen rétegezett légvédelemnél a hosszú távú képesség sem árt, szóval előbb-utóbb arra is be kell ruházni.