A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ilyen kicsi mennyiségek esetében nem nagyon látom értelmét. Két gépesített dandár esetében 300 alatt lenne a szám.

Kétszáz gumikerekest licencben legyártani itthon, az már úgy szerintem megérné, meg úgy 100 lánctalpast megvenni, valami ilyesmire gondoltam.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Létezik valami anyag arról, hogy az amerikai hadsereg meddig fogja hadrendben tartani a Bradleyt?
Nekem olyan érzésem van, hogy ajánlatot fogunk kapni használt M2 Bradleyre, Strykerre és M777-es tarackra.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Létezik valami anyag arról, hogy az amerikai hadsereg meddig fogja hadrendben tartani a Bradleyt?
Nekem olyan érzésem van, hogy ajánlatot fogunk kapni használt M2 Bradleyre, Strykerre és M777-es tarackra.

Strykerre biztos nem mert most modernizálják őket 1 milliárdért darabját (bár szerintem ez kicsit drága).
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
Létezik valami anyag arról, hogy az amerikai hadsereg meddig fogja hadrendben tartani a Bradleyt?
Nekem olyan érzésem van, hogy ajánlatot fogunk kapni használt M2 Bradleyre, Strykerre és M777-es tarackra.

Egyik gépnek sincs még láthatáron se az utódja, így nem lesz itt ajánlat
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kétszáz gumikerekest licencben legyártani itthon, az már úgy szerintem megérné, meg úgy 100 lánctalpast megvenni, valami ilyesmire gondoltam.
Én egységes lánctalpast részesítenék előnyben PSZH és IFV ugyanazon az alvázon. Ilyen pici mennyiség esetén a kerekeken nem lehet annyit spórolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Létezik valami anyag arról, hogy az amerikai hadsereg meddig fogja hadrendben tartani a Bradleyt?
Nekem olyan érzésem van, hogy ajánlatot fogunk kapni használt M2 Bradleyre, Strykerre és M777-es tarackra.

Érzésed van vagy tudsz valamit? :)
Az M777 kapcsán nekem is mindig a váltótípus jelenik meg a szemeim előtt, pedig nem ezt preferálom.
Ha jól tudom, jó pár (több száz) Bradley lesz átalakítva az M 109A7 alapjárműnek.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Ahoz először buszt kellene gyártani. Itt Fehérváron se híre-se hamva.... Legfeljebb a Lengyel-ben gyártott Volvókat majd jól át cimkézik, meg beleraknak egy két legózott sin rendszert meg valami szart, persze megfelelő haszonkulcs mellett.
Credo Győr. Sőt mivel vázszerkezetben erősek. Ih tárcsa,eke, pótkocsi alváz stb tehát egy apc gyártása, őszerelése se lenne nekik gond. Ha kedvező árra törekszünk akkor patria alapárban,legfeljebb a modernebb fegyverzetett késöbb vagy csak 20-30 db nál szereljük fel. A többihez alap. Így sacc/kb kihozhatjuk 2.5-3.5 milliós db árron. Mivel hosszabb távon lenne a gyártás 3-5 év. Így a gyártási költségek megoszlanak az évekre. Mert sajnos db számra mi olyan 60-70 db os gyártásnál meg is állnánk vele.
Egyébként meg minden normális üzembe le tudnánk gyártani ahol a feltételek adottak hozzá.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Állítólag 600millió(igen hatszáz nem elírás)
egy BTR ára...

Tavaly a Haditechnikában megjelent APC/IFV váltás ügyben egy cikk, ott is ez jelent meg. Érdekes módon a második "legolcsóbb" APC az az amcsi Stryker volt 800 misi környékén. A cikkben azt írták, hogy az árakat az elmúlt 2-4 év beszerzéseiben leírt árak alapján adták meg, ez pedig azért nem teljesen pontos, mivel van amikor benne ven a logisztikai támogatás, van hol ez nincs. Lehet fegyver nélkül is beszerezni a páncélosokat, csak ehhez Magyar fegyvergyártás kellene, ami meg nincs....
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Credo Győr. Sőt mivel vázszerkezetben erősek. Ih tárcsa,eke, pótkocsi alváz stb tehát egy apc gyártása, őszerelése se lenne nekik gond. Ha kedvező árra törekszünk akkor patria alapárban,legfeljebb a modernebb fegyverzetett késöbb vagy csak 20-30 db nál szereljük fel. A többihez alap. Így sacc/kb kihozhatjuk 2.5-3.5 milliós db árron. Mivel hosszabb távon lenne a gyártás 3-5 év. Így a gyártási költségek megoszlanak az évekre. Mert sajnos db számra mi olyan 60-70 db os gyártásnál meg is állnánk vele.
Egyébként meg minden normális üzembe le tudnánk gyártani ahol a feltételek adottak hozzá.

Igazad van, de sajna a tendert a széles gabi bácsi nyerte, így Ikarusz lesz, ha van ha nincs (akkor meg még inkább)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Tavaly a Haditechnikában megjelent APC/IFV váltás ügyben egy cikk, ott is ez jelent meg. Érdekes módon a második "legolcsóbb" APC az az amcsi Stryker volt 800 misi környékén. A cikkben azt írták, hogy az árakat az elmúlt 2-4 év beszerzéseiben leírt árak alapján adták meg, ez pedig azért nem teljesen pontos, mivel van amikor benne ven a logisztikai támogatás, van hol ez nincs. Lehet fegyver nélkül is beszerezni a páncélosokat, csak ehhez Magyar fegyvergyártás kellene, ami meg nincs....
Mi amúgy is csak a testett gyártanánk le. Fegyverzetett, elektronikát,tornyot a gyártok is sokszor veszik.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Amcsiktól inkább csak az M777 est vásárolnám meg. Bradley t ha nagyon jó árban kínálnák fel. Nem védelmi pénz árban. Max egy, másfél millió dollár de ebben legyen benne a normál leszervízelt állapot és az alkatrész ellátás is. Ha ennél több akkor már mindegy ha új Pátriákat szerzünk be.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Érzésed van vagy tudsz valamit? :)
Az M777 kapcsán nekem is mindig a váltótípus jelenik meg a szemeim előtt, pedig nem ezt preferálom.
Ha jól tudom, jó pár (több száz) Bradley lesz átalakítva az M 109A7 alapjárműnek.

Ez így nem pontos, mert arról van szó, hogy az M 109 teknő és hajtáslánchoz az M 2/3 alkatrészeket (motor futómű erőátvitel) használnak fel az aktuális korszerűsítés alatt, így egyszerűsítik a logisztikát a harcoló alakulatoknál.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 835
56 433
113
Elnézést a meglátásaimhoz de néhány dolgot felvetnék:
A Honvédség fejlesztésénél az kellene lenni az egyik szempontnak, hogy ne visszafejlesztés legyen! Mert inkább annak tűnik!
A szolnoki összevont alakulat ezek szerint már nem gyakrolja a volt 88-as Könnyű Vegyes feladatait? (Gyorsreagálás, stb.) Vagyis e képesség is megszűnt! Van viszont nyomrögzítés....
A felderítéshez meg az a gond Humveek-kel hogy , pont a laktanya széléig tudnak eljutni élesben mert a Tisza parton az megáll és meg kel várnia, míg valaki pontonhidat épít neki, vagy átviszi -ha a hidak esetleg leamortizálódnak. Aztán a fegyverzete hatalmas visszalépés. A BTR 80A-hoz. Ami ugyebár simán átussza a Tiszát és hasonló APC-k ellen alkalmas. Remélem nem fosztották meg az alakulatot a BTR-jeiktől! A VBL Panther kellene nekik Spike-vel! Úszik , páncélos, könnyű, elviszi a Spartan, An-26 is és erős pctörő + géppuska fegyverzete van. Felderítéshez ideális. A katonáink már használták külföldön -talán kölcsönben úgy tudom.
Az MRZR 4 Polaris beszerzéshez annyit, hogy ha már a Magyar ipart akarnák támogatni akkor miért nem a Szöcskét rendszeresítik? Ha már elavult a motorja bele lehetne rakni valamelyik itthoni nagy cég helyben gyártott motorját. És úgy tudom a 3 elkészült példány egyikére applikáltak pctörő rakétát is. Másikkal meg indultak a autocross versenyeken. -Azzal lehet ugratni de a Polárisban nem vagyok biztos. Meg a Mi-8 ba is belefér az is. A Polaris inkább bulinak tűnik az ott szolgálóknak! Nyílván többen jelentkeznek majd oda katonának!
A TEK-nek már rég Komondorokkal kéne járkálnia! Külföldön inkább olyanokkal parádéznak a különleges rendőrők, és még a lőfegyvernek is ellenáll. A páncéltörő képesség akkor modernizálódna, ha Javelin, vagy Spike mert ha csak CGustav akkor az nem páncéltörő fejlesztés! Az egy HSN -löveg, inkább támogató fegyver, lövészárkok , épületek ellen. A max. 500 mm-es pctörésével inkább az RPG váltója de semmiképp a Metiszé. Ha mégis az helyett akarják akkor az a Páncéltörő képesség burkolt felszámolását jelenti. A 20 milliárdból ki kell jönnie a CG mellett Javelinnak is! Különösen a BRDM-eket kellene min. annyi vagy jóval több hasonló járművel kiváltani pctörés szerepben. Az RPG-k megtartása mellett szól elterjedtségük és , hogy vehető hozzájuk modern rakétafej.
Érdekes a légierő helyzete is. Amíg Gripenek nem vasbetonfedezékekben állnak Kecskeméten nem tekinthető komolynak a szándék, hogy létezzen hazai légierő. Illetve bárki akár egy propelleres PC-9-re szerelt géppuskával 20 mp alatt meg tudja szüntetni a teljes magyar vadászlégierőt! Min. 12 db vasbeton fedezék építésével kellene kezdeni -az a Magyar építőiparnak is hasznot adna! Erre már rég rájöhettek volna az illetékesek!
Még egy fontos dolog minden hazáját szerető embernek, hogy a pápai reptéren lévő fedezékek további lebontását megakadályozza! Úgy tudom bővítés ürügyén néhányat már lebontottak korábban! Sehol nem hallani máshol hasonló dolgot! Miért nem inkább a volt szovjet repszázad a irányában építkeznek?( A 3. század volt a reptéren anno) .
Remélhetőleg a 2. vadászrepülő század nem könnyű-kiképző lesz csak Kecskeméten. Inkább a Gripenek számát kellene bővíteni mert rájöttek, ha 1-2 db kiesik borul az egész kiképzési rendszer és veszélybe kerülnek a vállalások. Minimum 6 db Gripent mindenképp hozni kell még és maradhat az egy század 20 db géppel. Így olcsóbb.
A Cobra sisakcélzó és az Piton-4 , Sidewinder-9 X most már kötelező, mert különben végleg leszakad a Magyar Légierő a szomszédokhoz képest, akik közül szinte mindegyik gőzerővel fog fejleszteni légierő terén is.
Légvédelmi rakéták körében én- már amennyire értek hozzá -egy, vagy egy fél üteg Patriotot vennék az ország közepére, az lefedné egész Magyarországot a 300 Km-es hatósugarával, azonnal negligálna mindenféle HIMARS, F-16, Gripen, beszerzést a környéken és megoldaná jelenleg az ország nagy részén nem létező légvédelmi rakétavédelmet. Meg a NATO is ujjongana!
Ne gyere itt valami reàlis elemzéssel...:)
Zavarod a "minden sz..." hangulatot. :)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Ne haragudj de "csak" a következők hiányoznak nálunk ahhoz, hogy egy használható APC kategóriájú eszközt fejlesszünk:
- nincsen hozzá se erőforrásunk, se erőátviteli rendszerünk
- modern ERA/NERA páncélzat
- ember nélküli torony
- modern tűzvezető rendszerünk a hozzá tartozó érzékelőkkel...
-Rába, Credo, plusz bármilyen olyan üzem ahol aczél szerkezetett gyártanak
- Mivel a gumiipar bőséges itthon. Amiből következik hogy tudsz szerezni szakit. Persze jó fizúért. Bárhol le tudnád gyártani.Csak egy alap gépsor kellene hozzá.
- szlovák,lengyel, szerb mind gyártanak tornyot és tűzvezetést.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and LMzek