A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ma jelentkeztem a debreceni egyetemi századba területvédelmi tartalékosnak. Ami picit lelombozott, hogy csak vaklőszeres lövészet van az első 20 napos kiképzésen. A többi majd a következőn lesz. Azonban a pénz korrekt, több mint 200 ezer forint jön majd belőle évente.
Ha valami lelomboz, jelenteni kell. Nyilvan nem lesz minden ettol egybol kijavitva, de ha az emberek nem jelentik akkor a fejesek nem tudjak. Mert attol meg, hogy valaki fejes nem kell tudnia, hogy mi tetszik es mi nem tetszik egy pl. 20 evvel fiatalabb embernek. Ezt csak azert mondom mivel most a kereslet-kinalat torvenyei miatt aki vallalja a kikepzest az bizony diktalhat (marmint annal jobban mint regen, amikor ugye nem kerdeztek, hogy akarsz-e kikepzest, hanem besoroztak oszt' jovan). Es ha csak egy-ket dolog javul meg a 20 jelentett problemabol, azok is csak fel ev mulva, mar akkor megerte jelezni. Arrol nem is beszelve, hogy esetleg kaphatsz realis magyarazatot, hogy a nemtetszo dolog miert ugy van.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Egyébként szerintem a vita az elmúlt időszakban a hadsereg fejlesztés hazai témaköre kissé elrugaszkodott a valóságtól, itt a HTKA-n is, de, amúgy a döntéshozók körében már régen.

Pld. már a Horthy-érában is kimondott tény volt, hogy a honvédséget nem a katonai nagyhatalmak elleni harcra készítik (fegyverzik) fel. Az elsődleges prioritás a szomszédos kisantant országokkal való összecsapásra felkészülés volt... Az meg egy másik kérdés, hogy a politikai helyzet miatt egy világháborűban kellett helytállni a honvédeknek, egy katonai nagyhatalom és a koalíciós partnerei ellen (SZU, és USA légihadtest).

Igazából ma sincs ez másként. A mai honvédséget sem tudjuk ( pld. pénzügyileg) orosz vagy USA szintre fejleszteni. Ezért nincs is szükségünk, mert nem tudjuk megfizetni, elsővonalas nehéz harci technikára. Sajnos a politikai és katonai vezetés itt is már többször kitárgyalt bűne, hogy ezt nem mondta ki, hanem minden szinte kukázva lett, de úgy, hogy a legtöbb elveszett képesség nem volt pótolva, mondván, a sok bolsi szemét után (für Lajos mondta azt hiszem) majd veszünk nyugati csúcsfegyvereket. De pénzügyi okokból a csúcsfegyverek vétele elmaradt, de igazából nem is volt, lenne rá szükség. Még ellettünk volna a mi szintünkön azzal a kivont, de erősen modernizálható technikával, ami volt. Nekünk itt és ma szerintem nem is lett volna többre szükség, csak ezt a vezetőink jó sok éve már eltoszták. Persze Hende is sokat látott, amikor fordítva nézett be a látcsőbe ... Pontosan nem emlékzem, de egy másik vezető meg nem vette le a védősapkát... Mi mást várhat ilyenektől az ember, mint totális leszerelést?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Mármint mit is akarunk harckocsiból modernizálni ? Most van kb, a tartalék gépekkel együtt, talán 60 db. Ha van még ennyi. Ennek kár nekiállni, mert amúgy is olyan állapotban lesznek, illetve már vannak, hogy csak az alap páncéltest maradna, ha komolyan nekiállnak egy modernizációs felújításnak. Én új harckocsik beszerzését javaslom, megfelelő mennyiségben.
Nekem persze jo az uj is, de nem latok egyelore realis eselyt sok uj MBT-re. Ellenben 60 modernizalt T-72 lehetne, ami hatalmas kulonbseg lenne a jelenlegi 14 elavult T-72-hoz kepest. De legyen neked igazad, es legyen sok uj MBT, nekem mindegy melyik, csak darabszam legyen ertelmes meretu.
(Amugy nem csak a panceltest, az agyu is megmaradhatna, mivel az meg eleg eros.)
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A TEK-nek már rég rendelhettek volna, mindenféle kivitelben a BTR helyett.
de a BTR-eket ingyen kaptak a MH-tol, mivel van boven. Raadasul ugye a rosszabb allapotuakat adtak oda, a TEK meg kipofozta, szerintem es egy okos, gazdasagos lepes volt. A TEK raer akkor kapni uj APC-t, ha a MH-nek mar nem kell mast venni.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Csak egyet tudok érteni, minek a gyakorlatilag speciális rendőri feladatokat végző TEK-nek jobb gép, miint a BTR-80-as. Valószínűleg ez is sok. Azért úton-útfélen itt még nincs minden hátizsákban RPG... Egyébiránt néztem dagesztáni videókat, ahol azért a jobban felszerelt iszlamisták ellen vetettek be pld. TIGR-eket, meg KAMAZ MRMP-ket... A TEK-nek is el kellene lenni hasonló felszereléssel vígan addig, amíg csak lefestik a járművüket és nem mondjuk mágneses tapadóaknát tesz rá valamelyik militáns vadbarom..
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Ahhoz túl sok van "ingyen"!
"Valamit" csinálni kell velük, akkor már csináljunk jót.
Mert-hogy' LEHET!
Az elektromotor az eredeti rendszerhez képest -amit kivált- kis méretű, könnyű! Az eredeti diesel-, vagy új-modernebb dieselmotor-generátor egység csak vezetékekkel csatlakozik mindenhova: bárhová helyezhető. Szélsőséges példa:akár egy külső "dobozba"(rengetek felszabadult hely)!
Az eredeti konstrukcióból "csak a vas(doboz) marad, és a futómű+kerekek.
Hol marad konstrukciós hiba?

Komolyabban venném a tartalékos történetet a HM helyében és minden tartalékos századnak adnék 5 db BTR-t is, a terepjárók mellé. Normális századokat kellene felállítani, rendes kiképzéssel. Nem csak AK a kézbe, vaklőszer a tárba és mehet a fotó, címszó alatt lenne jó tartalékost látni.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Nekem persze jo az uj is, de nem latok egyelore realis eselyt sok uj MBT-re. Ellenben 60 modernizalt T-72 lehetne, ami hatalmas kulonbseg lenne a jelenlegi 14 elavult T-72-hoz kepest. De legyen neked igazad, es legyen sok uj MBT, nekem mindegy melyik, csak darabszam legyen ertelmes meretu.
(Amugy nem csak a panceltest, az agyu is megmaradhatna, mivel az meg eleg eros.)

2021-ig mindenesetre döntés fog születni a karckocsizó fegyvernem további sorsáról.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Komolyabban venném a tartalékos történetet a HM helyében és minden tartalékos századnak adnék 5 db BTR-t is, a terepjárók mellé. Normális századokat kellene felállítani, rendes kiképzéssel. Nem csak AK a kézbe, vaklőszer a tárba és mehet a fotó, címszó alatt lenne jó tartalékost látni.

Szerintem jó lesz, ha el tudjuk őket látni könnyű terepjárókkal, esetleg 4x4-es csapatszállító tehergépkocsikkal.
Ismét létrejön a "gépkocsizó lövész" fegyvernem:)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
2021-ig mindenesetre döntés fog születni a karckocsizó fegyvernem további sorsáról.


2021 még olyan távol van, hogy az polizikai szempontból szinte beláthatatlan jövő. Mert egyenlőre a jóvó évi parlamenti és önkormányzati választásokat kell behózni (ami meg is fog történni szerintem), aztán a ZRÍNYI 2036 projektet is átnevezik ZRÍNYI 2030-ra, aztán a csodavárás folytatódik, legfeljebb KRISS és DUDI megy nyugdíjba...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Szerintem jó lesz, ha el tudjuk őket látni könnyű terepjárókkal, esetleg 4x4 könnyű csapatszállító tehergépkocsikkal.
Ismét létrejön a "gépkocsizó lövész fegyvernem":)
Akkor már célszerűbb lenne civil járművekkel felszerelni őket, az legalább ha nem véd és nem támogat, de nem is kelt feltűnést.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
2021-ig mindenesetre döntés fog születni a karckocsizó fegyvernem további sorsáról.

A tervben említett 3 dandáros koncepcióban, a nehéz dandár elképzelhetetlen harckocsik nélkül. Tehát a legkevesebb, 58 db harckocsi mindenképp kell. Plusz a katonai tanintézetbe is illene, ahol harckocsizó tiszteket, altiszteket képeznek. Emellett normális esetben, van olyan hogy M zárolt készlet, ami lényegében hadműveleti tartalék háború esetén, addig, ameddig az új szállítások beérkeznek. Mert ugye háborúban bizony nyitni kell a pénztárcát és azonnal rendelni mindent, mivel a fegyver tulajdonsága harcban az, hogy fogyóeszköz. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 839
113
2021 még olyan távol van, hogy az polizikai szempontból szinte beláthatatlan jövő. Mert egyenlőre a jóvó évi parlamenti és önkormányzati választásokat kell behózni (ami meg is fog történni szerintem), aztán a ZRÍNYI 2036 projektet is átnevezik ZRÍNYI 2030-ra, aztán a csodavárás folytatódik, legfeljebb KRISS és DUDI megy nyugdíjba...
sose megyünk nyugdíjba mert felmegy a nyugdíjkorhatár 90 évre.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
2021 még olyan távol van, hogy az polizikai szempontból szinte beláthatatlan jövő. Mert egyenlőre a jóvó évi parlamenti és önkormányzati választásokat kell behózni (ami meg is fog történni szerintem), aztán a ZRÍNYI 2036 projektet is átnevezik ZRÍNYI 2030-ra, aztán a csodavárás folytatódik, legfeljebb KRISS és DUDI megy nyugdíjba...

Talán tudjátok, hogy 2003-ban hajszálon múlott a harckocsizó csapatok teljes megszüntetése, ugyanis egyes vezetők a belga megoldást tekintették példának.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
A tervben említett 3 dandáros koncepcióban, a nehéz dandár elképzelhetetlen harckocsik nélkül. Tehát a legkevesebb, 58 db harckocsi mindenképp kell. Plusz a katonai tanintézetbe is illene, ahol harckocsizó tiszteket, altiszteket képeznek. Emellett normális esetben, van olyan hogy M zárolt készlet, ami lényegében hadműveleti tartalék háború esetén, addig, ameddig az új szállítások beérkeznek. Mert ugye háborúban bizony nyitni kell a pénztárcát és azonnal rendelni mindent, mivel a fegyver tulajdonsága harcban az, hogy fogyóeszköz. :)

Az 58 darabos hk. zászlóaljat 2004-től nem sikerült létrehozni (csak papíron - állománytábla)...
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 551
15 357
113
Nekem volna egy felvetésem.... Az aszimmetrikus háborúk korát éljük. Ha és amennyiben eleget költünk a hivatásos honvédelemre, akkor a tarcsika fel lehetne készíteni/szerelni aszimmetrikus harcra. A tartalékos harccsoportok Toyotára szerelt pct és légvédelmi egyvereket kaphatnának és kiképzést az üss/fuss taktikára... Stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Komolyabban venném a tartalékos történetet a HM helyében és minden tartalékos századnak adnék 5 db BTR-t is, a terepjárók mellé. Normális századokat kellene felállítani, rendes kiképzéssel. Nem csak AK a kézbe, vaklőszer a tárba és mehet a fotó, címszó alatt lenne jó tartalékost látni.

Ha komolyan vennéd, nem adnál neki ebből a BTR-ből...
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Nekem volna egy felvetésem.... Az aszimmetrikus háborúk korát éljük. Ha és amennyiben eleget költünk a hivatásos honvédelemre, akkor a tarcsika fel lehetne készíteni/szerelni aszimmetrikus harcra. A tartalékos harccsoportok Toyotára szerelt pct és légvédelmi egyvereket kaphatnának és kiképzést az üss/fuss taktikára... Stb...

A Toyotában van némi fantázia, mert ha egyszer :) a határvédelmet teljes mértékben átveszi a belügy, akkor a tartalékosok kaphatnak néhány felszabaduló Hiluxot.