A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Lehet gondolkodni, álmodozni is, de a valóság szerényebb. Asszimetrikus hadviselésnek hazánkban nincs esélye. Klasszikusnak van. Hadiipart nálunk úgy érdemes elképzelni, hogy Rába, gumikerekes terepjáró teherautók. Egyéb dologban, kézifegyver gyártás és hozzávaló lőszer. Max ez várható, szerintem. Még egy nyamvadt APC sem jön össze hazaiból, ezt látni kellene. A Komondor abban a formában, amiben elkészítették, marhaság. MRAP nekünk misszióba kell esetleg, annyit meg vagy kapunk, vagy már kaptunk, ami oda kell.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
A szerb hadiipar termékeinek bemutatója 2017-ben (modernizált M-84, Lazar-3 30mm gépágyúval, Tv-irányítású tüzérségi rakéta stb.):
Szánjatok rá egy kis időt, megéri!
Már én is többször linkeltem a szerbekről. Lényeg nem a legkomolyabb hadi iparuk van,de lényegesen előttünk járnak.
Lazar 3 jó fejlesztési alap lenne nekünk egy olcsóbb APC vonalon. Talán közösbe ki is tudnánk egy a mi részünkre is megfelelő változatot fejleszteni. Jó jó most jön az áldás felém :D
B-52 már beszéltünk róla. Joker kedvence :)
M-84 modernizált változat. Majdnem egy T-72 b3 al ér fel vagy fel is ér vele. Ami lássuk be a szír tapasztalatok miatt már jó szint. A T-72 hez meg van modernizációs csomagjuk. új löveg,motor,optika,tűzvezetés.
M-21 es karabély. Elvileg már több ezret eladtak belőle külfi rendelőknek. 5.56 os hát jöhet mellette az érv és ellenérv.
30 mm es AGS gránátvető részünkre is jöhetne pár db :D
128/122 mm es sorozatvetők. Jöhetne pár db legalább a rakétás sorozatvető képesség ismét meglenne.
És még jó hogy kibékültünk. Mert ha ismét akarnák meddig is jutnának az országon belül.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mar miert kellene a vackot reklamozni? Amire jo, arra vettek (egy darabot a Paksi atomeromu valami sugarzas-ize valtozatot), mert nekik az kellett. De a MH-nek meg most a MRAP kell legkevesbe. Csak mert hazai nem kell megvenni, ha nincs ra szukseg. Lehet, hogy MRAP-nak kivalo, de a MH-nek nem kell MRAP, amikor nincs IFV es modern MBT. Majd ha az alapok rendben lesznek akkor esetleg lehet MRAP-ot gyartani, propagalni, rendszeresiteni.


Egyébiránt kérdezek valaki hozzáértőbbet, mi a baj a Komondorral? Egyébként amondó vagyok, ha akar az ország valamit a honvédség területén fejleszteni, akkor el kell kezdeni vásárolni. Azt hiszem mindegy hol kezdenék, mert minden szárazföldi technikára ráfér a fejlesztés. Tőlem vehetnének akár Komondort is, (sőt pozitívan venném a hírt, meg lájkolnám, meg stb...) azért védettebb egy platós teherautónál... meg a zöld harci buszoknál..Esetleg az ár/érték aránnyal van a baj...?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
D

danielblack

Guest
Ha valami lelomboz, jelenteni kell. Nyilvan nem lesz minden ettol egybol kijavitva, de ha az emberek nem jelentik akkor a fejesek nem tudjak. Mert attol meg, hogy valaki fejes nem kell tudnia, hogy mi tetszik es mi nem tetszik egy pl. 20 evvel fiatalabb embernek. Ezt csak azert mondom mivel most a kereslet-kinalat torvenyei miatt aki vallalja a kikepzest az bizony diktalhat (marmint annal jobban mint regen, amikor ugye nem kerdeztek, hogy akarsz-e kikepzest, hanem besoroztak oszt' jovan). Es ha csak egy-ket dolog javul meg a 20 jelentett problemabol, azok is csak fel ev mulva, mar akkor megerte jelezni. Arrol nem is beszelve, hogy esetleg kaphatsz realis magyarazatot, hogy a nemtetszo dolog miert ugy van.
Érzékeltettem a toborzóban, hogy ez így picit vicces, pláne nekem, mivel én sportlövészkedtem is... :D
Szerinted lenne értelme magasabbra írni?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
D

danielblack

Guest
Szerintem jó lesz, ha el tudjuk őket látni könnyű terepjárókkal, esetleg 4x4-es csapatszállító tehergépkocsikkal.
Ismét létrejön a "gépkocsizó lövész" fegyvernem:)
Felesleges. Majd felszabadulnak a BTR készletek és lesz nekünk dögivel az ÖTT-nél :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
Mar miert kellene a vackot reklamozni? Amire jo, arra vettek (egy darabot a Paksi atomeromu valami sugarzas-ize valtozatot), mert nekik az kellett. De a MH-nek meg most a MRAP kell legkevesbe. Csak mert hazai nem kell megvenni, ha nincs ra szukseg. Lehet, hogy MRAP-nak kivalo, de a MH-nek nem kell MRAP, amikor nincs IFV es modern MBT. Majd ha az alapok rendben lesznek akkor esetleg lehet MRAP-ot gyartani, propagalni, rendszeresiteni.
Húsz harminc darab nem oszt nem szoroz. Lehet vele gyakorolni a gyártást,fejlesztést. Mi a garancia arra hogy tíz év múlva megint nem lesz egy nagyobb Mrap szükséglet a jenki egy kóbor háborúja miatt? Addigra a most raktáron lévő rengeteg Mrap a kohóban lesz. Ezek állnak a raktárban vagy két tucat szethajtott 15 éves xar...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and szpg9

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 551
15 357
113
Na, akkor reagálok én is........ :)
Senki nem mondta, hogy aszimmetrikus hadviselésre kell felkészülni.
Ellenben azt írtam, ha a hivatásos honvédség elér egy színvonalat a fejlesztéssel, érdemes a tartalékosokat az aszimmetrikus harcra kiképezni. Miért?
Mert
1. A fejlesztés is könnyebb, ha a viszonylag elavult technikát (AK, PCT, RPG, stb.) nem kidobjuk, elajándékozzuk, hanem a már elavult tudást képviselő, de kiképzett tartalékosokat szereljük fel vele. Egy esetleges konfliktusban is (igaz nagy veszteség mellett, de ezt a tartalékosok "vállalták") egy gyors (Toyota), helyismerettel rendelkező üss/fuss taktikát alkalmazó kisebb csoportok - a védelem megszilárdulásáig, és hatékony reagálásáig - nyugtalanítani, demoralizálni tudják a felvonuló ellent. Az oszlopok szisztematikus támadásával, a helik ritkításával, álláspontok, hírközpontok támadásával, még ha kevéssé eredményes is, segíteni tudnak a hivatásos haderőnek.
2. Én anno AK-47-re és RPG-re voltam kiképezve. Azóta ugyan lőttem ezer más dologgal is, de jó kezekben, megfelelő ellenfél ellen (értem ezen pl. a kedves szomszédokat) igenis lehet eredményt elérni.
3. Senki sem írta/mondta, hogy az allahuakbarok mintájára Hejehujahajrá ordítással essünk az ellennek. De a Mecsek, a Bakony, a Pilis, stb. erdeiben, útjain és még pár területen hatékonyan tudnák a tartalékos területvédelmi erők már csak jelenlétükkel is lassítani az ellent.
4. Toyota: elbírja a géppuskát, elbírja az aknavetőt, a MANPADot és némi páncéltörőt is lehet rá applikálni. Tudom, mert láttam. 4-5 ember lazán elfurikázik rajta az erdőben vagy az utakon (persze nem piros metáll festéssel).
5. Drón ide, műhold oda, a helyismerő, gyors, tapasztalt tartalékos kiváló hírforrás a saját erők számára....
6. NEM az US ARMY vagy a SPECNAZ ellen természetesen, hanem ismétlem, a szomszédok szintjén...
Volna még érv, de inkább nyitok egy sört. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
Asszimetrikus (területvédelemhez) hadviseléshez nem mindegy hogy közel keleti áldott arab IQ val vágol neki,vagy hazai józan parasztival megáldva. Kivéve a hülye gyereket és az ó kisebbségieket.
A toyota hi luxok meg ha "saját" területi védelmi szemszögből nézzem még jó is járhatnának vele a tartalékosok. Mivel minden bizonnyal jó eséllyel a várható közeljövőben nagyobb lesz az esélye egy ilyen jelegű konfliktusnak mint a uram bocsánat a gaz oroszok elleni harcra.
-toyota hil lux : 60/81 mm aknavető hordozása. BTR deszant tér miatt alkalmas lenne rá? 12.7 es vagy 14.5 ös nehéz géppuska hurcolása. Röhejes? Asszimetrikus konfliktusban nem. 105 ös könnyű M119 vagy L118 as tarack hurcolása? Szerintem az az alváz elhúzza simán. Feltéve ha lenne. 120 as aknavető hurcolása szintén. Feltéve ha lenne. Irányított ATGM (fagot) hurcolása. Igen. (remélem nem kukázzuk) és egyéb számtalan lehetőségek. Nem nem egy felfegyverzett gépesített egység színvonalát nem érné el,de egy könnyű lövész egységét már igen. A lényeg a megfelelő felkészítés és alapok. Lásd kurdok/hezbollah.
Azért a Hezbollah meg a magyar omt, az két nagyon más tudásbeli dimenzió.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Asszimetrikus (területvédelemhez) hadviseléshez nem mindegy hogy közel keleti áldott arab IQ val vágol neki,vagy hazai józan parasztival megáldva. Kivéve a hülye gyereket és az ó kisebbségieket.
A toyota hi luxok meg ha "saját" területi védelmi szemszögből nézzem még jó is járhatnának vele a tartalékosok. Mivel minden bizonnyal jó eséllyel a várható közeljövőben nagyobb lesz az esélye egy ilyen jelegű konfliktusnak mint a uram bocsánat a gaz oroszok elleni harcra.
-toyota hil lux : 60/81 mm aknavető hordozása. BTR deszant tér miatt alkalmas lenne rá? 12.7 es vagy 14.5 ös nehéz géppuska hurcolása. Röhejes? Asszimetrikus konfliktusban nem. 105 ös könnyű M119 vagy L118 as tarack hurcolása? Szerintem az az alváz elhúzza simán. Feltéve ha lenne. 120 as aknavető hurcolása szintén. Feltéve ha lenne. Irányított ATGM (fagot) hurcolása. Igen. (remélem nem kukázzuk) és egyéb számtalan lehetőségek. Nem nem egy felfegyverzett gépesített egység színvonalát nem érné el,de egy könnyű lövész egységét már igen. A lényeg a megfelelő felkészítés és alapok. Lásd kurdok/hezbollah.


Erre és a -támogató feladatokra: tűzérségi/rakéta-tűztámogatás, csapatlégvédelem, esetleg páncélvadász- célra én is belátom, hogy inkább alkalmas, mert a deszantolás átépítése aránytalan költség.
Emellet az eredeti üzemanyag-zabáló motor-erőátvitel egységet én mindenféleképpen modernizálnám("motor-tuning") és diesel elektromossá tenném!
Ha az "ellen" belerokkan a logisztika/ellátás részbe, sokkal könnyebb megnyerni egy konfliktust: jó esetben el sem kezdi!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Felesleges. Majd felszabadulnak a BTR készletek és lesz nekünk dögivel az ÖTT-nél :)
Hidd el egy "asszimetrikus" területvédelemhez a BTR ek nem igazán lennének alkalmasak. Kicsi, könnyü 4x4 es platos terepjárok és páncélozott 4x4 ek kellenének. Aki ismeri a helyi terepadottságokat az nagyon is ki tudná használni ezeknek az eszközöknek a kèpességeit.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 053
5 547
113
2021-ig mindenesetre döntés fog születni a karckocsizó fegyvernem további sorsáról.

Kiváncsi leszek, addig hoznak e rendbe a meglévő T-72-esekből párat, vagy továbbra is marad a maximum 7-8 egyszerre működőképes tank...Ez is sokat elárulhat az esetleges jövőről, hogy elvegetálnak addig, vagy legalább a meglévő gépek beüzemelése belefér a nagy tervekbe...Persze az is kérdés, lenne e egyáltalán ember mondjuk akár csak 20 tank egyszerre való alkalmazásához(pl hadgyakorlat)?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and szpg9

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Láttam egy hadgyakorlaton képet néhány 80-asról. Az egyik járműnek másfajta gumija volt,nem a szabvány orosz. Ez valami teszt lehetett,vagy valami más? Amúgy ha az orosz abroncs / felni mérete egyedi orosz specialitás, akkor a 30 év alatt az miért nem zavart senkit már az elején? Netán le kellett volna cserélni a felnit olyanra amire normális méretű gumi is felrakható.
A sima 80-as és 80/A más gumival van szerelve, lehet azt láttad.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Mi meg arra várunk, hogy az illetékesek végre bejelentsék: Indul a kézifegyver gyártás (modernizáció):)
Számotokra a megváltás nem a kézi fegyver/modernizálás lenne hanem egy 50-60 db os T72 es csomag. Pluszba mellé beinditani végre a kommondor gyártást és elkezdeni egy apc gyártást. 5-6 évre meg is lenne a magyar hadipar.
 
D

danielblack

Guest
Innentől amelyik döntéshozó kidobna, feldarabolna, vas árban értékesítene bármilyen fegyvert, járművet, ami még rendelkezik tűzerővel és használható a másodvonalba, azonnali eljárás alá venném, és szép "jutalomban" részesülne...

Nem a tartalék fog nekimenni az első csapás alkalmával a piréz páncélosoknak... Ha ilyen hülyén vetnénk be a haderőt, akkor mindegy lenne, ha csak fehér zászlóra költenénk.
Ha gyors reagálást kíván meg a szituáció, akkor odaér az összes alakulat, mire az első tartalékos bevonul szolgálatra. Dudiék rögtön ott lennének a helyszínen a KRDD kötelékében, pár órán belül pedig már a Bocskai és a Klapka is a helyszínen lenne.

Feltételezem, hogy a tartalékosok szerepe innentől a hátország védelme, a veszteségek pótlása, reaktiválási és biztosítási feladatok elvégzése lenne.
Adott esetben pedig védhetnének egy várost, amíg a város környékén, a nehéz alakulatok tevékenykednek.
.
Nyílván nem derült égből villámcsapásként jönnek általában a konfliktusok, így lenne némi idő egy alapsabb kiképzésre, némi felszerelésre... Addig azonban fel kell készíteni a tartalékot elméletben és gyakorlatban mind városi, mind asszimetrikus harcra.
Ennek az erőnek pedig egyelőre több mint elég a BTR, T-72, BRDM, PSZH2, felrácsozva, kiegészítve véknyabb pótpáncélokkal.