A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Lehet gondolkodni, álmodozni is, de a valóság szerényebb. Asszimetrikus hadviselésnek hazánkban nincs esélye. Klasszikusnak van. Hadiipart nálunk úgy érdemes elképzelni, hogy Rába, gumikerekes terepjáró teherautók. Egyéb dologban, kézifegyver gyártás és hozzávaló lőszer. Max ez várható, szerintem. Még egy nyamvadt APC sem jön össze hazaiból, ezt látni kellene. A Komondor abban a formában, amiben elkészítették, marhaság. MRAP nekünk misszióba kell esetleg, annyit meg vagy kapunk, vagy már kaptunk, ami oda kell.
Mit is mondott borisz? Senki nem gondolta volna 2012 ben hogy ukrajnában háborús helyzetig jutnak el.
"senki nem gondolta volna 2018 ban hogy a balkánon és egyes nyugat europai vidékkeken asszimetrikus hadviselés alakul ki "
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Kiváncsi leszek, addig hoznak e rendbe a meglévő T-72-esekből párat, vagy továbbra is marad a maximum 7-8 egyszerre működőképes tank...Ez is sokat elárulhat az esetleges jövőről, hogy elvegetálnak addig, vagy legalább a meglévő gépek beüzemelése belefér a nagy tervekbe...Persze az is kérdés, lenne e egyáltalán ember mondjuk akár csak 20 tank egyszerre való alkalmazásához(pl hadgyakorlat)?

Szerintem fején találtad a szöget. Úgy gondolom, annyi tankunk üzemképes, amennyihez van kiképzett, aktív legénység. Lehet a mai költségvetési helyzetben már a teljes zászlóalj harckocsimennyiség is üzemképes lehetne egyébként. Mondjuk illene, meg a tüzér osztálynak is teljes mennyiségben kellene üzemben lenni, ha már csak egy van az egész Honvédségben. Na az is vicc kategória, mondjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and tonyo
D

danielblack

Guest
Mit is mondott borisz? Senki nem gondolta volna 2012 ben hogy ukrajnában háborús helyzetig jutnak el.
"senki nem gondolta volna 2018 ban hogy a balkánon és egyes nyugat europai vidékkeken asszimetrikus hadviselés alakul ki "
Egy váratlan páncéltörős csapás egy könnyű alakulattól, az ellenséges konvojra már asszimetrikus, hisz a felek nem egyenlőek, de egy fás, bozótos, dombos vidéket kihasználva (Magyarország, Balkán stb) szert tehet a könnyű alakulat némi előnyre, persze a modern technika beleszólhat (hőkép alkotó technikák pl..)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Pal

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Innentől amelyik döntéshozó kidobna, feldarabolna, vas árban értékesítene bármilyen fegyvert, járművet, ami még rendelkezik tűzerővel és használható a másodvonalba, azonnali eljárás alá venném, és szép "jutalomban" részesülne...

Nem a tartalék fog nekimenni az első csapás alkalmával a piréz páncélosoknak... Ha ilyen hülyén vetnénk be a haderőt, akkor mindegy lenne, ha csak fehér zászlóra költenénk.
Ha gyors reagálást kíván meg a szituáció, akkor odaér az összes alakulat, mire az első tartalékos bevonul szolgálatra. Dudiék rögtön ott lennének a helyszínen a KRDD kötelékében, pár órán belül pedig már a Bocskai és a Klapka is a helyszínen lenne.

Feltételezem, hogy a tartalékosok szerepe innentől a hátország védelme, a veszteségek pótlása, reaktiválási és biztosítási feladatok elvégzése lenne.
Adott esetben pedig védhetnének egy várost, amíg a város környékén, a nehéz alakulatok tevékenykednek.
.
Nyílván nem derült égből villámcsapásként jönnek általában a konfliktusok, így lenne némi idő egy alapsabb kiképzésre, némi felszerelésre... Addig azonban fel kell készíteni a tartalékot elméletben és gyakorlatban mind városi, mind asszimetrikus harcra.
Ennek az erőnek pedig egyelőre több mint elég a BTR, T-72, BRDM, PSZH2, felrácsozva, kiegészítve véknyabb pótpáncélokkal.
Így van! Mi nem tehetjük meg hogy tíz ezer számra tartsunk fent szerződéseseket. Nem is lenne rá ember. Plusz anyagi forrásunk. Valamint többek között eszközeink se. A tartalékosokra úgyan úgy szüksége lesz MH. Igen muszály lesz lehetőség szerint normálisabb egyén függő kikèpzést is adni a tartékosoknak.
 
D

danielblack

Guest
Így van! Mi nem tehetjük meg hogy tíz ezer számra tartsunk fent szerződéseseket. Nem is lenne rá ember. Plusz anyagi forrásunk. Valamint többek között eszközeink se. A tartalékosokra úgyan úgy szüksége lesz MH. Igen muszály lesz lehetőség szerint normálisabb egyén függő kikèpzést is adni a tartékosoknak.
Jól emlékszem, hogy te is csatlakoztál az ÖTT-hez?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Ma jelentkeztem a debreceni egyetemi századba területvédelmi tartalékosnak. Ami picit lelombozott, hogy csak vaklőszeres lövészet van az első 20 napos kiképzésen. A többi majd a következőn lesz. Azonban a pénz korrekt, több mint 200 ezer forint jön majd belőle évente.
Ez így korrekt. A kiképzést az állóképesség javításával kell kezdeni (tesi, alaki), általános katonai ismeretek mint szervezeti felépítések, rendfokozatok, fontosabb szabályzati ismeretek. Aztán menetgyakorlatok, általános vegyivédelmi, műszaki, harcászati alapismeretek. Közben meg lehet kezdeni a lőkiképzést, ami kezdődik a fegyver részeinek és működésének megismerésével, szét- és összeszerelésének gyakorlásával, tüzelési testhelyzetek begyakorlásával, biztonsági rendszabályok és fegyelem a lőtéren, lőszerismeret, hibaelhárítás, majd lehet a vaklőszerrel gyakorlás.

Érzékeltettem a toborzóban, hogy ez így picit vicces, pláne nekem, mivel én sportlövészkedtem is... :D
Szerinted lenne értelme magasabbra írni?
6 év szolgálat és 152/122 mm-es lövegekkel való lövészet után sem mentem be ekkora arccal a toborzóirodába. Ne írjál, mert Te vagy egy kicsit vicces.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and Pal

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Egy váratlan páncéltörős csapás egy könnyű alakulattól, az ellenséges konvojra már asszimetrikus, hisz a felek nem egyenlőek, de egy fás, bozótos, dombos vidéket kihasználva (Magyarország, Balkán stb) szert tehet a könnyű alakulat némi előnyre, persze a modern technika beleszólhat (hőkép alkotó technikák pl..)
Ép a múltkor voltam kint a határban a haveral. Fásított terület az autópálya felvezetés két oldalán. Jobbra is balra is belátható km re. A fásított területt a szakasztól 200-300 méterre két oldalt. Amire szükségünk van. Fagot vagy Metisz. Hőviszaverő paplan vagy pléd a hőkamerák ellen. 25-30 ember. Ak al meg pkm el esetleg agm el felszerelve. Szerinted egy romai konvojban mit okoznának?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Egyébiránt kérdezek valaki hozzáértőbbet, mi a baj a Komondorral? Egyébként amondó vagyok, ha akar az ország valamit a honvédség területén fejleszteni, akkor el kell kezdeni vásárolni. Azt hiszem mindegy hol kezdenék, mert minden szárazföldi technikára ráfér a fejlesztés. Tőlem vehetnének akár Komondort is, (sőt pozitívan venném a hírt, meg lájkolnám, meg stb...) azért védettebb egy platós teherautónál... meg a zöld harci buszoknál..Esetleg az ár/érték aránnyal van a baj...?

Nem tudom mennyi az ára, lehet azzal semmi baj. Éppen nem ez kell, ennyi a baj. APC sem lehet így, mert nem az. IFV pláne nem. Nekünk meg az kellene. Lényegében az a helyzet, hogy a fejlesztők rossz irányba mozdultak el. Egy igazi APC-vel kezdhettek volna. Amire veszik a kész tornyot valakitől. Mert a Komondoron látszik, az alvázat, megfelelő páncélzattal meg tudták volna csinálni az APC-hez. Ami még nálam kérdéses, mennyit tudna legyártani a fejlesztő cég, mondjuk 5 év alatt ,egy APC-ből, ha megrendelünk 500 db-ot. Egyáltalán ilyen eszközt tud sorozatban gyártani, adott határidőre, adott minőségben ? Mert egy dolog elkészíteni szinte kézi munkával néhány teszt példányt, akár különböző verziókat és más a sorozatgyártás. Mert ott bizony komoly a logisztikai követelmény. Beszállítók tömege kell, akik a gumitól, az indexlámpán át, a motorig, mindent határidőre, legyárt és leszállít. Kis cég ezt nem tudja megcsinálni. Szerintem hazánkban jelenleg, csak a Rába tudna sorozatban katonai harcjárművet gyártani. Viszont nem hallani róla, hogy kaptak volna megrendelést, bárminek az átvételére gyártásra, vagy saját fejlesztésre, harcjármű terén.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Egyébiránt kérdezek valaki hozzáértőbbet, mi a baj a Komondorral? Egyébként amondó vagyok, ha akar az ország valamit a honvédség területén fejleszteni, akkor el kell kezdeni vásárolni. Azt hiszem mindegy hol kezdenék, mert minden szárazföldi technikára ráfér a fejlesztés. Tőlem vehetnének akár Komondort is, (sőt pozitívan venném a hírt, meg lájkolnám, meg stb...) azért védettebb egy platós teherautónál... meg a zöld harci buszoknál..Esetleg az ár/érték aránnyal van a baj...?

Bár nem vagyok a Komondor szakértője, de azért vannak változatok és feladatok, amire tökéletesen megfelelne. Pl.: sebesült szállítás, műszaki mentés, műhely kocsi, tüzérségi vontató (esetleg hordozó), mozgó vezetési pont...

De ne PSzH vagy "harckocsi" legyen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Bár nem vagyok a Komondor szakértője, de azért vannak változatok és feladatok, amire tökéletesen megfelelne. Pl.: sebesült szállítás, műszaki mentés, műhely kocsi, tüzérségi vontató (esetleg hordozó), mozgó vezetési pont...

De ne PSzH vagy "harckocsi" legyen.

A bökkenő az, hogy a Honvédség szerintem semmi ilyet, senkitől eddig nem rendelt meg. El tudnák készíteni, biztos vagyok benne. Viszont megrendelés hiányában, ki fogna bele ?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
pic135_Img_0105.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
I
Nem tudom mennyi az ára, lehet azzal semmi baj. Éppen nem ez kell, ennyi a baj. APC sem lehet így, mert nem az. IFV pláne nem. Nekünk meg az kellene. Lényegében az a helyzet, hogy a fejlesztők rossz irányba mozdultak el. Egy igazi APC-vel kezdhettek volna. Amire veszik a kész tornyot valakitől. Mert a Komondoron látszik, az alvázat, megfelelő páncélzattal meg tudták volna csinálni az APC-hez. Ami még nálam kérdéses, mennyit tudna legyártani a fejlesztő cég, mondjuk 5 év alatt ,egy APC-ből, ha megrendelünk 500 db-ot. Egyáltalán ilyen eszközt tud sorozatban gyártani, adott határidőre, adott minőségben ? Mert egy dolog elkészíteni szinte kézi munkával néhány teszt példányt, akár különböző verziókat és más a sorozatgyártás. Mert ott bizony komoly a logisztikai követelmény. Beszállítók tömege kell, akik a gumitól, az indexlámpán át, a motorig, mindent határidőre, legyárt és leszállít. Kis cég ezt nem tudja megcsinálni. Szerintem hazánkban jelenleg, csak a Rába tudna sorozatban katonai harcjárművet gyártani. Viszont nem hallani róla, hogy kaptak volna megrendelést, bárminek az átvételére gyártásra, vagy saját fejlesztésre, harcjármű terén.
Egyet is értek meg nem is. Van ma egy rakás cég amelyik kis szériás, speciális járműveket készít. Amit még beepitenek alkatrészt az kereskedelmi forgalomban úgyis kapható. Lámpa búra,féktárcsa stb. Felveszed a telefont és rendelsz tíz ikarus 256 kormányt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
I

Egyet is értek meg nem is. Van ma egy rakás cég amelyik kis szériás, speciális járműveket készít. Amit még beepitenek alkatrészt az kereskedelmi forgalomban úgyis kapható. Lámpa búra,féktárcsa stb. Felveszed a telefont és rendelsz tíz ikarus 256 kormányt.

Van némi igazságod, de azért egy komplett jármű kicsit bonyolultabb. Nem véletlen, hogy autót nem gyártanak minden sarki műhelyben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Honvéd! Egy nap alatt átudna szerelni pár jó szaki. Hidro adott, csak a vetőtt kellene hozzá beszerezni a forgatható talpazattal együtt. Plusz a rakétákat.

A BM-21 rakátron van elvileg mind. Persze rájuk férne egy kipofozás a vetőkre, az biztos. Pusztító erőben ma is potens lenne. Terültet lő, a tűzvezetése nem elérhetetlen dolog még itthon sem. Mondjuk lehetne épp itt kezdeni a régi, de ki nem dobandó fegyverek modernizálását. Na ez csak egy ötlet volt. :)

1200px-Russian_BM-21_Grad_in_Saint_Petersburg.JPG