A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
T-72:
Talán nem fogalmaztam jól. A T-72 legkevesebb 2021-ig hadrendben marad.
Elképzelések:
A) T-72 nagyjavítás/modernizáció
B) T-72 kiváltása használt vagy új harckocsival (ez lenne a típusváltás)
C) Felesleges az MBT, a helyét átveszi a lánctalpas IFV (merthogy állítólag volt/van ilyen ötlet is)
Az A t választanám mint opciót. Egyrészt a hazai leendő hadiiparnak hatalmas löketett adna. Másrészt még szakikat is tudnák összefogdosni rá. Modernizációs csomagok már vannak dögivel a piacon. Kíválasztjuk a számunkra kedvezőt. Ár érték arányban. Cégek,helyek: Rába,currus, stb. A végső minőségellenőrzést meg vagy a rába vagy a csomag gyártója végezné el.
Elkerülve a lefestett szendvics opciót.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 836
113
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.
Ha valamerre haladtak volna akkor már megcsinálták volna, a komondorból is lett 35 verzió annak ellenére, hogy nem kellett a kutyának sem.
 
D

danielblack

Guest
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.
Erre a 6 kerekű páncélozott MRAP szerű valamire gondolsz?
komondor1b-350x185.jpg
 
D

danielblack

Guest
Ma jelentkeztem a debreceni egyetemi századba területvédelmi tartalékosnak. Ami picit lelombozott, hogy csak vaklőszeres lövészet van az első 20 napos kiképzésen. A többi majd a következőn lesz. Azonban a pénz korrekt, több mint 200 ezer forint jön majd belőle évente.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.

Az egyik "APC" az RDO 3921
prodpicture_122.jpg


A másik pedig az RDO 3121
prodpicture_144.jpg


Közben A Respirátor beolvadt a Gammába.
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.

Szerintem izgalmasabb kérdés lenne, hogy mikor készül el a RÁBA, GAMMA és CURRUS kerekes IFV-je?:)
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Ha valamerre haladtak volna akkor már megcsinálták volna, a komondorból is lett 35 verzió annak ellenére, hogy nem kellett a kutyának sem.
Mert nem volt benne "még" kormányzati érdek. Ha már érdek lesz benne akkor rendelni is fognak egy szép darabszámot.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 981
113
Ma jelentkeztem a debreceni egyetemi századba területvédelmi tartalékosnak. Ami picit lelombozott, hogy csak vaklőszeres lövészet van az első 20 napos kiképzésen. A többi majd a következőn lesz. Azonban a pénz korrekt, több mint 200 ezer forint jön majd belőle évente.
Na akkor jöhet a toborzás a nyíregyi századba is, mert igencsak foghíjas a létszám itt. Ismerőst lehet szervezni ide is. Egyébként a 200 ezer ösztöndij támogatással van meg? Mert így azért a 20 (30) napért szép őszeg. Még ha úgy is ha csak letelt egy év után fizetnek.
Ha egyszer valahol ráharapnak a fiatalok pl Debrecenbe, azáltal elindul egy öngerjesztő folyamat pl létszámilag. Viszont a felfutáshoz szükség lesz a MH hozzá állásanak is. Nyíregyen is be kellene probálkozni az ösztöndijas rendszerrel meg ott ahol vannak nagyobb főiskolák, egyetemek. Sőt a végzős érettségizők között is. Pl nem csak ösztöndijban, hanem pár db felvételi plusz pontba honorálni. Máris lenne pár jelentkező. Utánna ha rákapnak mint irtam beindulna a folyamat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal
D

danielblack

Guest
Na akkor jöhet a toborzás a nyíregyi századba is, mert igencsak foghíjas a létszám itt. Ismerőst lehet szervezni ide is. Egyébként a 200 ezer ösztöndij támogatással van meg? Mert így azért a 20 (30) napért szép őszeg. Még ha úgy is ha csak letelt egy év után fizetnek.
Ha egyszer valahol ráharapnak a fiatalok pl Debrecenbe, azáltal elindul egy öngerjesztő folyamat pl létszámilag. Viszont a felfutáshoz szükség lesz a MH hozzá állásanak is. Nyíregyen is be kellene probálkozni az ösztöndijas rendszerrel meg ott ahol vannak nagyobb főiskolák, egyetemek. Sőt a végzős érettségizők között is. Pl nem csak ösztöndijban, hanem pár db felvételi plusz pontba honorálni. Máris lenne pár jelentkező. Utánna ha rákapnak mint irtam beindulna a folyamat.
Alapból én is nyiregyi vagyok, csak itt tanulok, itt élek... Azonban már népszerűsítem a dolgot a nyiregyiek körében is :) a 200 az simán megvan, erre jön még az ösztöndíj ami plusz 30 félévenként. Azonban én nem élek egyelőre az ösztöndíjal, mivel a pályázati határideje január 15, és már szerződött ÖTT tagnak kell lenned hozzá, én meg csak ma regisztráltam... A szerződés megkötése februárra várható, az átfutási idő miatt. Szerintem is nagyon korrekt ez a min.200 ezer egy munkahónapnyi (20 nap) benntlétért.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and tonyo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 229
67 810
113
+ az extrak klima ma mar alap a belso komunikaci csereje elengethetettlen a gumik csereje kivanatos es meg sok sok minden a kulso rogzitesi pontoktol kezdve a tarolorekeszek felhelyezesen at az ullesek cserejeig sok minden van am sok kicsi de eggyutt nem keves
Láttam egy hadgyakorlaton képet néhány 80-asról. Az egyik járműnek másfajta gumija volt,nem a szabvány orosz. Ez valami teszt lehetett,vagy valami más? Amúgy ha az orosz abroncs / felni mérete egyedi orosz specialitás, akkor a 30 év alatt az miért nem zavart senkit már az elején? Netán le kellett volna cserélni a felnit olyanra amire normális méretű gumi is felrakható.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az A t választanám mint opciót. Egyrészt a hazai leendő hadiiparnak hatalmas löketett adna. Másrészt még szakikat is tudnák összefogdosni rá. Modernizációs csomagok már vannak dögivel a piacon. Kíválasztjuk a számunkra kedvezőt. Ár érték arányban. Cégek,helyek: Rába,currus, stb. A végső minőségellenőrzést meg vagy a rába vagy a csomag gyártója végezné el.
Elkerülve a lefestett szendvics opciót.
Ha ebbol a 3-bol lehet valasztani, akkor egyertelmuen az "A" kell mert az eredmenyez nagyobb darabszamot es a modernizalt T-72 boven jo Kozepeuropaban (lasd PT-91, max az amcsik szaja gorbul majd, hogy az nem jo Iran ellen... na bumm... Ro/Ukrajna ellen meg jo.)
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Láttam egy hadgyakorlaton képet néhány 80-asról. Az egyik járműnek másfajta gumija volt,nem a szabvány orosz. Ez valami teszt lehetett,vagy valami más? Amúgy ha az orosz abroncs / felni mérete egyedi orosz specialitás, akkor a 30 év alatt az miért nem zavart senkit már az elején? Netán le kellett volna cserélni a felnit olyanra amire normális méretű gumi is felrakható.


Az orosz gumi a terepre, földutakra jó, míg amit teszteltek, az a szilárd burkolatú utakon jobb. Az kevésbé kopik aszfalton, míg az orosz terepgumit eszi az aszfalt. Igazából ez a kérdés olyan, hogy mire helyezzük a hangsülyt. Egyik megoldás sem rossz, csak másra optimális. Napi tervezési feldataim között én is találkozom sokszor ilyen optimalizálási feladattal, amikor két vagy több jó között kell választani...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A respirátor apc proto-ja mikor készülhet el?
Ügye voltak cikkek, képek, hírek, meg pletykák. Még kép is volt nemrég itt linkelve.
0-ról mennyi idő a csapatpróbáig? 4-5 év? Kevesebb biztos nem. '14 ben már volt 3d modell, ma meg már '18 van. Vagy leálltak volna vele? '15 ben még volt hír róla.
Kíváncsi vagyok rá.
Hat az APC az utolso ami kellene, van BTR dogivel. Ha lesznek IFV-k, MBT-k, akkor nem kell majd a BTR-bol legelso vonalban desszantolni, szoval nem lesz gond a BTR elavultsaga, foleg ha a leendo magayr hadipar kijavit annyi hatranyat amennyit ki lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Szerintem izgalmasabb kérdés lenne, hogy mikor készül el a RÁBA, GAMMA és CURRUS kerekes IFV-je?:)


Én anno megkérdeztem az egyik Gammás nagy embert, azt mondták, hogy nincs tervben, mert nem a profiljuk... rengeteg van belőlük a piacon, akár csak MRAP-ből , konkrét megkeresés eseten lehetne... (de ez még nyáron volt.)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Ha ebbol a 3-bol lehet valasztani, akkor egyertelmuen az "A" kell mert az eredmenyez nagyobb darabszamot es a modernizalt T-72 boven jo Kozepeuropaban (lasd PT-91, max az amcsik szaja gorbul majd, hogy az nem jo Iran ellen... na bumm... Ro/Ukrajna ellen meg jo.)

Mármint mit is akarunk harckocsiból modernizálni ? Most van kb, a tartalék gépekkel együtt, talán 60 db. Ha van még ennyi. Ennek kár nekiállni, mert amúgy is olyan állapotban lesznek, illetve már vannak, hogy csak az alap páncéltest maradna, ha komolyan nekiállnak egy modernizációs felújításnak. Én új harckocsik beszerzését javaslom, megfelelő mennyiségben.