A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Félig off, tudja valaki, hogy mi a helyzet a szentkirályszabadjai reptérrel? Mintha valami felújításról hallottam volna évekkel ezelőtt, aztán nem követtem a témát. Köszi!

Kb 10 éve odaadták a BudaWestnek, az vállalta, hogy nemzetközi repteret csinál, persze nem lett belőle semmi, az önkormányzat hosszú pereskedés után tavaly szerezte vissza, állami segítséggel, kb itt tart az ügy. Maga a laktanya, a "szellem rész" is valakihez kerülhetett, másfél éve kivágták a fákat, bokrokat, oda a feeling...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ezt komolyan gondolod, hogy nem tenne semmit az unió, ha egyoldalúan felbontanánk a szankciót? Az exportunk 80%-a oda megy, uniós pénz nélkül alig van beruházás, a felzárkóztatási alapból mi kapjuk az egy főre jutó legtöbb pénzt! Akkor az már nem is gáz, hogymennyiért adták volna az amcsik az UH-1-eket? Akkor vegyük meg mégis azokat, hogy megkenjük őket? És majd ők megvédenek minket az EU haragjától? És tényleg nincs más alternatíva? Dél-Korea, Svédország, Izrael, stb.?
Olyat sehol nem írtam, hogy nincs alternatíva. De legjobban (szerintem) az orosz és kínai és saját technika vásárlásával járnánk.
Azt sem írtam, hogy a vietnami UH-1-eseket kell megvenni (Isten ments...), rengeteg értelmes portékájuk van a hőképalkotó optikáktól kezdve a gépágyúkon át amit akarsz.
Az EU a fenekét a földhöz verheti, az egymásra utaltság kölcsönös :)
A pénzügyi részébe ne menjünk bele, már itt is szét lett szedve párszor ez az "EU tart el minket" történet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Kb 10 éve odaadták a BudaWestnek, az vállalta, hogy nemzetközi repteret csinál, persze nem lett belőle semmi, az önkormányzat hosszú pereskedés után tavaly szerezte vissza, állami segítséggel, kb itt tart az ügy. Maga a laktanya, a "szellem rész" is valakihez kerülhetett, másfél éve kivágták a fákat, bokrokat, oda a feeling...
Vagy csak nagyüzemi fatolvajok IFA-ra pakolták az egészet aztán mindenki azt hiszi, hogy valaki szabályos úton szerezte meg és hasznosította.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and ms07

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Olyat sehol nem írtam, hogy nincs alternatíva. De legjobban (szerintem) az orosz és kínai és saját technika vásárlásával járnánk.
Azt sem írtam, hogy a vietnami UH-1-eseket kell megvenni (Isten ments...), rengeteg értelmes portékájuk van a hőképalkotó optikáktól kezdve a gépágyúkon át amit akarsz.
Az EU a fenekét a földhöz verheti, az egymásra utaltság kölcsönös :)
A pénzügyi részébe ne menjünk bele, már itt is szét lett szedve párszor ez az "EU tart el minket" történet.


Hoppp, a Viktor szóba hozta a kínaiakat Brüsszelben, de a haditechnika vonalat mi még nem nagyon vettük figyelembe szerintem!
Kezdem a hibát "nagynak" látni!

Más szerint? Mi lenne ha... ?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Igen, Abrams M1A1 valamilyen modernizációval (a SEPv3 modernizáció hárommillió USD körül van) az elérhető maximum ha ragaszkodunk a használt harckocsihoz és nem tudunk két zászlóaljnyi Leopard 2A4-et valahonnan szerezni (természetesen azt is modernizálni kellene, ahhoz több német és náció vállalata ajánl csomagot).

A használt M1A1 5-7 millió dollár körül lehet. Modernizációval 10 millió dollár lenne egy harckocsi, az két zászlóaljra számítva 250 milliárd Forintos kiadást jelentene. Modernizáció nélkül az alap M1A1 Abrams beszerzése értelmetlen volna 150 milliárd Forint körül. Amivel esetleg ócsítani lehet, az a SEP alternatívájának megtalálása a Leopard 2A4 harckocsikat modernizáló cégek valamelyikével való együttműködés során. Így talán egymillió USD-t megspórolnánk az amerikai adófizetők pénzére szabott túlárazás megkerülésén.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Hoppp, a Viktor szóba hozta a kínaiakat Brüsszelben, de a haditechnika vonalat mi még nem nagyon vettük figyelembe szerintem!
Kezdem a hibát "nagynak" látni!

Más szerint? Mi lenne ha... ?

Török HQ9-ből mi is lett? És még nem is EU tagok, “csak“ Nato
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Szárazföldi "eszközöknél" szerintem lazábbak lettek volna/lesznek, újat mi nem tudunk megfizetni, és megfizethető felújítandó se nagyon van a "csóró" MH-nak ;) !

Hagyjuk már ezt a csóró szöveget! Bármilyen korszerűt megvehetünk a GDP fejlesztésre 1%-ból, míg a másik 1%-ból fenn tudjuk tartani. Ha komolyan gondolják, hogy elérjük a két százalékot, akkor nem kérdés, hogy kizárólag szakmai szempontok alapján is tudunk válogatni.

Én magam részéről az új gyártású harckocsi (leginkább a Merkava vonalat támogatnám) és részben új IFV/APC (leginkább az Achzarit lenne a legjobb, mert az már korszerű HIFV ami megfelel a kor követelményeinek), míg a közepes dandárnak PATRIA a lengyel gyártósorról. Ha tényleg két százalék lesz, akkor ezzel nincs gond, ahogy az új gyártású lánctalpas (nehézdandár) és gumikerekes (közepes dandár és lehetőleg legalább egy tüzérezred) önjáró lövegek beszerzésével se!

Ha viszont a politikusok úgy döntenek, hogy nem adnak erre pénzt, mert van pénz, csak döntés kérdése, hogy erre is költünk e, akkor fölösleges gondolkodni, mert a használpiacon tényleg elfogyott az elfogadható technika és ahogy a fenti Abramsos példán is látjuk, a még elérhető használt beszerzése is lehet olyan drága végül, ami közelíti az újat! Igen, öt éve kellett volna Leót venni és modernizálni, az együtt meglett volna féláron. Ez már nincs. Most vagy költünk rá, vagy nincs tank. Mert a T72 az nem tank, hanem múzeumi szemléltető eszköze egy letűnt kornak, amikor a haditechnika még fejletlen volt.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az uniós szankciókhoz mi köze az amcsiknak? Az meg elég gáz, hogy NATO tagként még mindig az orosz fegyverekben látjuk az egyetlen alternatívát!
Nem, az airbusok sem orosz, a Carl Gustav sem orosz, a Gripen sem orosz. A Mihu-nak meg a legjobb az ar/ertek aranya, tehat megtartjuk. Ebbe nem kell orosz hegemoniat belelatni.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Minden kínai/török/Eu-raktár beszerzés ellenére én az orosz/ex-Szu technika átépítés híve vagyok:
- saját/nyersanyag áron vehető készletből lehet kiindulni
- "ügyesen", Eu-s forrásból lehet jelentős hadiipart kiépíteni, ilyen kedvező helyzetben soha nem volt/lesz Mo!
- az állítólag hasonló(szerintem sokkal inkább) fenyegetett Izraelnek megéri/hatékony az orosz technika átépítés, akkor nekünk miért is nem lehetséges
- számoltam (bevallom wiki, de!): kb 10e körüli T-55, min. 3e T-72, 10e körüli BMP/BDR van használatban/raktárban (átépítendő/felújítandó). Best/buy körüli upgradeket kell csinálni, és a kis (hazai) darabszám helyett a kis hazai gyártási kapacitás lesz a gond!

Főleg ha egy helyi beszállító is van(aki "szállítja" lobby-zni a helyi politikusokat ;) ! "Fontos" a jó marketing! :D
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Minden kínai/török/Eu-raktár beszerzés ellenére én az orosz/ex-Szu technika átépítés híve vagyok:

Nincs semmilyen átépíthető szovjet technikánk. Legföljebb a kevéske T72 alvázát tudjuk felhasználni korszerű műszaki jármű, hadihíd, vagy TOS alváznak. Esetleg még a BTR-t mint tűztámogató járművet megkaphatják a tartalékosok bozótráccsal és RCWS-el.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Oke, de ezek csak pluszban a valodi magyar hadiipar alapjainak (sajat karabely gyartas, sajat granat (RPG) gyartas, hazai IFV gyartas) kialakitasa MELLETT, azt kiegeszitve.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Ha tényleg két százalék lesz, akkor ezzel nincs gond, ahogy az új gyártású lánctalpas (nehézdandár) és gumikerekes (közepes dandár és lehetőleg legalább egy tüzérezred) önjáró lövegek beszerzésével se!

Két tüzérosztályról hallottam (legoptimistább változat).
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 203
113
Olyat sehol nem írtam, hogy nincs alternatíva. De legjobban (szerintem) az orosz és kínai és saját technika vásárlásával járnánk.
Azt sem írtam, hogy a vietnami UH-1-eseket kell megvenni (Isten ments...), rengeteg értelmes portékájuk van a hőképalkotó optikáktól kezdve a gépágyúkon át amit akarsz.
Az EU a fenekét a földhöz verheti, az egymásra utaltság kölcsönös :)
A pénzügyi részébe ne menjünk bele, már itt is szét lett szedve párszor ez az "EU tart el minket" történet.
Mert szerinted rosszul jártunk az EU-val? És a NATO-val? Szerintem a többség a maradás mellett döntene egy esetleges népszavazásnál. Voltunk más szövetségi rendszereknek is részesei! Ott azért nem volt (sem)ekkora beleszólásunk a dolgokba! Ugye nem sírod vissza azokat az időket? Abban ugye egyet értünk, hogy szövetségen kívüliként lószart sem érne a haderőlködésünk! Ha lehet választani, akkor én a kisebbik rossznál maradnék! Tudom, hogy olcsóbb lenne az orosz haditechnika, , de nincsenek kétségeim afelől, hogy ha a szankciók ellenére azt vennénk, végül sokkal drágább lenne! Nem a Honvédségnek, hanem az országnak!