A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
Arról nem is beszélve,hogy a mi harckocsijainkon a ködgránát vetők a torony homlokpáncélján vannak(és ide is van kiépítve a vezeték amin keresztül működtetik)viszont azoknál a T-72-nél amiken ERA van a torony oldalán vannak a ködgránátvetők egy külön fémlemezre építve.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ilyen sündisznót sem láttam még :D Ilyeneket pedig szívesen találnék az avar alatt.. :D

SVD igen de el is kell találnod és 500 méteren már nem pici a szórás, itthon pedig gyakorolnak annyit,hogy el is tudják találni éleshelyzetben?! Stressz..stb

Hallod dudi már itt van a boxkesztyűm,vigyázzá' :D
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 402
11 414
113
...és arról sem beszélve, hogy a VPOP Vám és Pénzügyőrség <b><i>ÓÓÓÓrszágos Parancsnokságot </i></b>jelent...

Azt meg, hogy bővült az aktív hk. állomány, akkor hiszem el, ha látok egyszerre huszat vágtatni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
pela3

Azok akiknek kell lőnek eleget SVD-vel ahhoz,hogy tudják azt használni.Gránátból kettő van rendszereben egy védő(93M NF)és támadó(96M NF).Mi dobálunk eleget gránátot.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Pela 3
Tudom hogy hatarrendeszet van irtam is es azt is hogy nem sok koze van a hatarorseghez epp azert kellen a harorseget ujra letrehozni:) ha a hatarredeszet megfelelo lenne akkor annak tovabbfelyleszteset irtam volna. :)
Szvd vel kapcsolatban hogy eles helyzetben ki mit talal el azt csak eles helyzetben tudnad ellenorizn :) es az hogy eleshelyzet nembiztos hogy konnyu a kornyezet vagy nehez szelcsend van vagy sem a cel takarasban van e vagy sem mozog e vagy sem es ha mozog akkor mien tempoban es egyiranyba vagy oranytvaltoztatva manoverezve vagy puha celpotra tuzelsz vagy csak egy dzsip motorhazara stb.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Dudi,akkor úgy legyen. Viszont a gránátoknál úgy értettem a kérdést,hogy hány darabbal rohangásztok háborús helyzetben?
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
pela3

Azok akiknek kell lőnek eleget SVD-vel ahhoz,hogy tudják azt használni.Gránátból kettő van rendszereben egy védő(93M NF)és támadó(96M NF).Mi dobálunk eleget gránátot.

Akkor jó alakulatnál vagy. Nekünk évente 2x ha volt gránátdobás (1db támadót adtak alkalmanként).
Az SVD-t se gyakran használták. De ezek szerint 2 év alatt hatalmas változások voltak jó irányba.
 
D

danielblack

Guest
Nagyon jó hír ez a harckocsi állomány bővítés! Hallottuk is régebben, hogy képzik erősen a harckocsisokat, és már több a harckocsis mint a technika. Ezek szerint megvan, hogy miért képezték őket annyira :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
therob

Én csak arról az alakulatról tudok beszélni ahol vagyok.

pela3

Van egy általános egyszeri javadalmazás ami 2 vagy 4 gránátot és 5 tárat jelent de háborúban biztos,hogy annyi lőszert meg gránátot viszel amennyit akarsz/amennyire szükséged van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
30 995
113
Úgy beszéltek a reaktív páncélzat felfogatási pontjairól, mintha az F-22-es hajtóművének a központi vezérlő chipje lenne. Ez egy vasdarab, leméred, megnézed mekkora és milyen a formája, hogy miből van, aztán legyártatsz belőle ötvenezer darabot egy garázsban valami maszek esztergályossal. Naponta legyárt százat, egy hegesztő meg felhegeszti azt a százat. 1-2 év és végeznek, aprópénzből megvan. A dobozkák ugyanez, megfelelő robbanóanyag meg csak kerül, elvégre egy hadseregről beszélünk beszerzési csatornákkal, vegyészekkel meg tűzszerészekkel. Ezek tényleg olyan elemek, amiknek ha a reverse engeneering részére nem képesek megcsinálni, akkor komoly értelmi problémák vannak arrafele.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 708
5 589
113
Én 2003 repülőnapon láttam kiállítva ERA-s 72-est, de azóta se sehol. Én is azt olvastam több helyen is, hogy töltet nincs bennük.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
joker

Az nem egyszerű robbanóanyag,azért ennél egy kicsit bonyolultabb az ERA.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Na jó... De szerintem abban megegyezhetünk, hogy a reaktív páncélzat nagyjából elhatározás kérdése. Szánnak-e rá pénzt vagy sem, nagyjából ennyi. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
30 995
113
A felfogatási pontokat meg a dobozkákat bármelyik találomra kiválasztott, fémmegmunkálással foglalkozó cég le tudja gyártani gond nélkül.
Milyen az a "nem egyszerű robbanóanyag"? Gondoltam, hogy nem szimplán teltöltik amfóval, C4-gyel, trotillal vagy ami épp raktáron van. De nem lehet akkora világmegváltó erőfeszítés előállítani robbanóanyagokkal foglalkozó vegyészeknek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 238
113
zotyek78

Az egész Honvédség elhatározás kérdése,szánnak-e rá pénzt vagy nem...

joker

Nem csak robbanóanyag van benne és az sem mind1,hogy milyet raksz bele.Ez nem úgy működik,hogy szólok Lajosnak a szomszédban,hogy kell ő meg a részeg haverja és gyártson le 1000 felfogatási pontot...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
30 995
113
Értem, hogy nem mindegy, hogy milyen robbanóanyagot raksz bele, de ha utánajársz, hogy milyen kell bele vagy mik a jellemzői akkor előállítható.
Márpedig egy felfogatási pont nem űrtechnológia, és Lajos ha ért az esztergagéphez, az alkoholista haverja meg ha kurvajól hegeszt, akkor meg tudják csinálni ha megrendeled. Az egész attól függ, hogy leadod-e a rendelést.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ha meg vannak az esztergályosok és hegesztők akkor már csak szobafestők kellenek,akik lefestik ilyen ronda barnára. (Ha valaki bennfentes: faterom jó hegesztő, van jó festő haverom ja és vegyész is boccs,de muszáj volt,kevés a meló :DD)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
30 995
113
Tudom én azt, mert hanem pár fejes nem tudna belőle kaszálni. Viszont a számokat nézve két év alatt két ember le tudná gyártani és fel tudná szerelni a 100 tankra a felfogatási pontokat, és az egész a két év alatt belekerülne max 8-10 millió foritnba, munkával, anyaggal, mindennel együtt.
A valóságba meg ha egyáltalán nekifognak, 10 millióból a közbeszerzés kiírása sem jön össze, a gyártás újabb 100 millió, a felhegesztés meg másik 50. Ebből az egészből meg a valós teljesítés lesz 10 millió, a többi megy bürokráciára és korrupcióra.
Sőt még olcsóbban, ki lehetne adni az egész legyártását egy külsős civil cégnek, eltitkolva hogy mit is gyártanak, mert hanem tízszeres lenne az ár, a felhegesztést meg a honvédség karbantartó személyzete oldja meg.
Itt mindent lehet csak akarni kell. Kismillió dolog van, amit a civil cégek töredékáron le tudnak gyártani ugyanabban a minőségben. Attól, hogy tankra kell az a felfogatási pont vagy az a dobozka, még pont ugyanúgy kell legyártani, mint a többi primitív vasdarabot.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 137
7 212
113
Sokféle ERA-t láttam már képen, kicsi, nagy, vékony, vastag, formatervezett, ... sokféle konfigurációban felrakva a HK-ra.
Nekem az jött át, hogy eléggé szabadon eldönthető, hogy mire hová, hogyan kerüljön fel, tehát jól képzett szakemberek meg tudják oldani.
Egyébként én is láttam képen Magyar T-72-est ERA téglákkal (persze nyílván üresek voltak).