A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 181
7 562
113
Az eléggé szabadon eldönthetőhöz természetesen hozzájárul, hogy a hatékonysága nyilván csökken, ha nem a megfelelő helyre, vagy nem mindenhová kerül.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 271
81 658
113
imike

Élőben is láttam már,de általában ugyan azt az 1-2 darabot látja az ember..
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 096
59 296
113
joker

Nem nagyon vagy képben az ERA-val kapcsolatban. Az nem csak egy fémdoboz robbanóanyaggal.
Ebben a fémdobozkában speciális lapok vannak amik koncentrálják az ellenrobbanás energiáját és a robbanó anyagot tartó fémlapot ferdén kirepítik. Én kb. ennyire értem a dolgot, de akkor sem egy fémkocka pár kiló robbanó anyaggal :)

Egy ősrégi:
x_52e2589b.jpg


Viszonylag újabb:
IDET2007_reactive_armor_detail1.jpg


Remélem megjelennek a képek.
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 142
2 160
113
Az újságcikk tatai pályaudvar képe biztos nem most készült, mert már néhány korábbi cikknél is használták, tehát nem lehet mérvadó .

Egyébként három db ERA-val felszerelhető kocsink van (úgy tudom).
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 155
19 058
113
Tudomásom szerint, a fehéroroszoktól, 3 db olyan tankot vettünk, amin volt ERA, illetve fent voltak a fémdobozai.
Az igaz, hogy a tartók és fémdobozok legyártása, felhegesztése, szerelése, hazai iparral is egyszerűen megoldható. A többiben egyetértek dudival.
A lőszer javadalmazásról talán annyit, hogy szerintem ma is minden alakulat más mennyiséget használhat el békekiképzésen.
Amikor én voltam katona, akor a szombathelyi dandárnál, a másfél évem alatt, kb 1500 db lőszert lőhettem el saccra, ha jól összerakom a lövészetek, éles harcászati gyakorlatok emlékképeit.
Az ott akkor egy első lépcsős alakulat volt.
Ugyanakkor egy rádiótechnikai század katonái, időszakonként lelőtték a kötelező alap lőgyakorlatokat és ennyi. Tehát nem egyfor,a az egész seregre nézve az ilyen jellegű kiképzések, lövészetek aránya. Nyíiván a harcoló, leginkább gyalogsági szerepet betöltő egységek többet lőnek el, mint mások. Csupán gondolom, ez ma is így van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 468
113
dudi

én elsősorban a felfogatási pontok legyártásáról és felhegesztéséről beszéltem, az továbbra is csak egy primitív vasdarab, ami egyszerűen legyártható. A reaktív dobozkákat ha így szétvágva megnézed, látható, hogy - függetlenül attól, hogy ki kellett találni, hogy miért így nézzen ki és hogyan működjön - egy rohadt egyszerűen tömeggyártható termékről van szó, ami semmilyen speciális gépet nem igényel, hanem a vállalatnál meglevő fémmegmunkáló gépsorral tökéletesen legyárthatóak.
 
T

torsen

Guest
T
A lőszer javadalmazásról talán annyit, hogy szerintem ma is minden alakulat más mennyiséget használhat el békekiképzésen.
Amikor én voltam katona, akor a szombathelyi dandárnál, a másfél évem alatt, kb 1500 db lőszert lőhettem el saccra, ha jól összerakom a lövészetek, éles harcászati gyakorlatok emlékképeit.
Az ott akkor egy első lépcsős alakulat volt.
Ugyanakkor egy rádiótechnikai század katonái, időszakonként lelőtték a kötelező alap lőgyakorlatokat és ennyi. Tehát nem egyfor,a az egész seregre nézve az ilyen jellegű kiképzések, lövészetek aránya. Nyíiván a harcoló, leginkább gyalogsági szerepet betöltő egységek többet lőnek el, mint mások. Csupán gondolom, ez ma is így van.

1985-ben 12 hónap alatt az MN9548-nál (Börgönd) 3+6 lövést adtam le a AMD-vel. 3 db egyes lövéssel, a maradék 6 db <b>kettő</b> rövid sorozattal volt kilövendő :) Slussz!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 638
70 527
113
Ez egy olyan ország ahol a lakosság nem politizál aktívan.

Ez igaz lehet, de az is. hogy az foglalkoztatja az embereket a köz ügyeiből, amit a média feléjük , hozzájuk, eljuttat.
Sajnos a Honvédség dolgai a médiában akkor kerülnek elő, ha árvíz vagy hóhelyzet van. Akkor is az aktuális mentéssel kapcsolatos teendők, majd a jól megérdemelt elismerések. Valamint az ezt követő dicsőségzengés, hogy nekünk milyen fasza katonaságunk van. Nagyjából ma az átlag ember ennyit tud a haderőről.
Kontrasztként, Ausztriában népszavazáson döntöttek arról, hogy fennmarad a sorkatonaság is.
Nálunk nem tudom mit lehetne kihozni egy ilyen népszavazási kezdeményezésből. :)

Az egész attól függ hogyan motivál a média. De hát a média liberális, tehát melegek,szeretet, I Love usa, celebek, népbutítás,izrael stb. Az hogy a honvédségre plussz 6000 milliárdot költenének valszeg nem hoz annyit egy választáson mintha egyes csoportokra 120 milliárdot költenek. Legalábbis biztos leközvéleménykutatózták. Ha holnap betámadna valaki minket jobbról, holnapután 5 millió magyar menekülne balra ,ki külföldre. Ennyi. A mai se fiú se lány fiataloktól meg főleg ne várja senki hogy majd elmegy hivatásos honvédnek. Dolgozni se mennek el nemhogy honvédnek. ( Egy hete kb ott támaszkodott egy ilyen hétköznap délelőtt az egyik pénzautómatánál. Elég mogorva bunkó stílusom van az utcán, meg is kérdeztem tőle hogy most ő melyik nem mert mit nézeget engem a 20 kilójával ahogy pénzt veszek fel? El is húzott szó nélkül azonnal. )
Tudjátok 1918-1920 között azt mondták a politikusaink ne legyen katonánk. El is buktuk az ország 2/3 -át. Pedig a román meg a cselák, frissen összetákolt szerb, meg az osztrák katona nem volt ellenfél. 1920-tól meg nem igen lehetett seregünk pedig az akkori őseink akartak mert tanultak abból mi van ha nincs sereg ami megvédje a hazát. Most elvileg lehetne, de megint nem akarunk. Vagy nyugaton nem szeretnék ha lenne ezért titokban letiltottak minket.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@Antigonosz sok minden meg fog változni következő választások után , mert ezen sok minden múlik , mennyire is stabil ez a kormány. Ha 50-60 % fog mutattni , akkor nem kérdés hogy stabil belügy van és jöhet a külügy. Erős hatalom belső hatalom megszílárdatítása nélkül nem volt és soha nem is lesz ! !
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 638
70 527
113
Elméletileg nem olyan rég volt egy felmérés a HM-nél arról, hogy kb. mi az ami még használható cucc.
Ott kb. 100 darab T-72-ről írtak ami még jó lehet, és egy részük kifejezetten jó minősítést kapott.
Ezen kívül van még vagy 30000 AK-63D amik a használható kategóriába tartoznak.
Simán el tudom képzelni, hogy a jobb minősítést kapott harckocsik közül párat újra aktív szolgálatba helyeznek :)

Szvsz azok egy része, amik Tatán voltak eddig mára a roncs kategóriába kerültek. Beindítottak és lefestettek 9?-et helyettük hogy kerek legyen a 15. Volt sötétzöld trinát festék aminek felét festés közben ellopták, így a maradék nem lett volna elég a többi hk-ra. Ezért összekeverték az irakiakéból maradt sárgával, innét a világosabb szín. :D
2014 lassan, és nemhogy reaktív páncél + ez az. De még egy álcázóbb festésre sincs ész hazánkban. 30 év alatt semmit se fejlődtünk. Sima egy színű ződ azt jó van...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 638
70 527
113
A megyeszekhelyeken a helyorsegi onkentes tartalekos rendszerem mellett meg van a masodik allomanynovelo abrandom.
Az Unio be fog szalni a hatarok erosebb ellenorzesebe. A jelenlegi hatarendeszet es vam es penzugyorseg bovitese helyetg letrehoznam ujraa hatarorseget 2000-2500 fovel. AAmennyi plusz tamogatas bejon a hatarvedelemre odaadnam a vam es penzugyorsegnek de amenyit azoknak adnak plusz tamogataskent ugyan annyit el is vonnak toluk a hatarorseg szamara igy a kotelezetsegunket is teljesitenenk es az orszag vedelme is erosodne.

Szittya, a 2000-2500 főt gondolom nem országosan értetted. A határőrság nem megyei leosztásban működött hanem Igazgatóság/Kerület-ként. Azért mert a határ őrzése sok mindentől függ. Tereptől, migrációs iránytól, mélységtől, forgalomtól. Valahol 3-5 km-enként őrsök voltak és valahol csak 15.
A határőrségnek annyi köze volt csak a vám és pénzügyőrséghez hogy mindkét szerv ellenőrzött a határon. Ezért sokak nem tudnak a kettő között különbséget tenni. Teljesen más a két cég, annyira hogy a vámosoknak külön bódéik, irodáik, étkezőik,voltak egy egy átkelőn.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 638
70 527
113
szittya volt határőrség,most határrendészet van az ORFK alatt, a VPOPhoz alig volt köze,a VPOP meg már NAV(APEH+VPOP) akik csak jövedéki bűncselekményekkel foglalkoznak.

Amúgy állítólag a határrendészet elég gáz,meg ugye nincs határvadász század,viszont ugyan úgy megvannak a felszerelések hozzá. Ukrajna és Szerbia is szenved az unióval szóval kérdéses a felállításának szükségessége..

Tudtommal nem igazán. A szombathelyi +100 millás( ha jól emlékszem) únijós segélyből beszerzett hőkamerás kocsi most valami pilisi vadásztársaságnál van. A kisebb eszközök meg lehet a vaterán.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 638
70 527
113
Hál istennek az illetékesek egyikének aki eldöntötte hogy melyik tankok menjenek az irakiaknak szerencsére volt esze ezek szerint. Bíztam benn hogy az M változatot tartottuk meg és a lengyelek mentek. Mert az irakiak sárvédője elöl a régebbi típusokéból való a képek szerint. Már csak abban nem voltam biztos hogy nem e vegyes állomány maradt itt. De ezek szerint az Ukrán import maradt hál istennek.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Antigonosz tisztaba vagyok a hatarorseg volt szervezeteben. Edesapam tiszt volt a hatarorsegnel. Oregapam apai agon harckocszo tiszt volt kalocsan. Dedoregapam tartalekos tiszt volt a mkh nal vitezi cimel....
A megyei helyorsegi elkepzelesem nem a hatarorsegrol szol hanem a tartalekos rendszerrol amit par hete irtam le.
A hatarok orzesere az unio 2014 be fog nagyobb penzosszegbe hozzajarulni.
Amugy nem a vasfugonyon van a hangsuly nem a regi rebszer visszavezetesere gondoltam hanem egy olyan hatarorsegre ami a jelenlegi hatarrendesz rendszert egeszitene ki... A lenyeg az hogy nem a kozbiztonsagi szervek alrendeltsegeben lenne ez a pluszz 2000-2500 fo hanem a honvedseg alarendelrtsegeben. A finanszirozasa ugy tortenne hogy a jelenlegi hatarrendeszeti rendszertol megvonni akkora osszeget amekkora unios tamogatast kap...es ebbo az osszegbol 2000-2500 fos hataroorseg tarthato fent. Tehat a lenyeg nem a belbiztonsag erosodne letszamban a hatarrendeszet bovitesevel hanem a honvedseg a hatarorseg letrehozasaval.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Ja es sengen miatt a szerb es ukrN szakaszt kellenne a hataroroknek vedeni. A roman horvat hatar maradna a hatarrendeszeke a szlovak osztrak es szloven meg a vamososke melysegibe
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
A felreertesek elkerulese vegtt leirom megegyszer hogy em a rendvedelmi szervek alarendeltsegebe lenne a hatarorseg /nem a regi rendszeert elesztenem ujra/ hanem a honvedseg alarendeltsegebe lenne /es a megyei helyorsegek ami mas tema lehetne konflikus eseten a hatarorseg allarendeltsegebe beossztva/ mert mindketto vedo jellegu.
 
D

danielblack

Guest
Szerintem a honvédség keretén belül létrehozható lenne Szegeden egy határ vadász dandár. Málházott eszközökkel, könnyű fegyverzettel. És lenne dolguk is ott :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
@Antigonosz sok minden meg fog változni következő választások után , mert ezen sok minden múlik , mennyire is stabil ez a kormány. Ha 50-60 % fog mutattni , akkor nem kérdés hogy stabil belügy van és jöhet a külügy. Erős hatalom belső hatalom megszílárdatítása nélkül nem volt és soha nem is lesz ! !

Ez a kulcsa a dolgoknak és persze az erős honvédelemnek. Minden olyan országban, ahol van egy erős, egészséges nacionalizmus, patriotizmus (gazdaságilag és hozzá morális öntudat) ott beszélhetünk erről. Mindenkinek vannak tapasztalatai, látjuk hogy így működik a francia, orosz, de akár az amerikai hozzáállás is. A minap Dániában láttam, hogy a dánok erőteljes mozdulatokkal rakják ki a nemzeti lobogójukat a házukra, gyakorlatilag hétköznapra is, mindenféle apropó nélkül. És nem szakadt, kopott vackokat raknak ki mint nálunk sokszor, hanem egy gyönyörű, tiszta zászlót. Nálunk aki ezt megteszi, az minimum jobbikos (és antiszemita), de hallottam már "fasiszta" kitételt is. Sajnos az agymosó sajtó és általában média nagyban ludas ebben. Mondjuk én ezt az ostoba, irányított, manipulált magyar vizuális terrort minimálisra szorítottam, illetve erőteljesen szelektálok.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 891
31 468
113
Minden olyan országban, ahol van egy erős, egészséges nacionalizmus, patriotizmus (gazdaságilag és hozzá morális öntudat) ott beszélhetünk erről.
És ezzel a mondattal meg minden kitétjével halálra is ítélted a magyar honvédség támogatását. Mert Magyarországon akiben van egy egészséges nacionalizmus az már náci, zsidógyűlölő és mindenféle hasonló jelzőt ráragasztanak, s ezt a megközelítést támogatja a politika (kis kivétellel), a média, külföld, és a különböző élősködő szervezetek ezrei.
Itt azelőtt nem lesz semmi, amíg fentről a parlamentből nem lesz minden és mindenki elé helyezve a nemzet, a nemzeti öntudat és az ország érdeke.