A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 540
113
A norvég mentőhelikopterekről találtatok valami jó anyagot, amiből kiderül hogy miben tér el a felszereltségük a többi géptől és ez mennyivel növeli a gép tömegét?
Én eddig nem :(

Nagyobb az orruk, szerintem időjárásradar, + esetleg jegesedés elleni cucc, másban szerintem nem.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Gondolom van valami ótvar szar elfekvő 40 éves Izreali UH-1, amit kurva jól járnánk ha megvennénk tőletek, miután tutira felújtanátok nekünk, és becsszó még azt a néhány sztrela repeszt is átkennétek egy kis gittel, ami benne figyel '82 óta, ugye??!
Na csak pár órát kellett várni, és itt is az üdvözítő megoldás, Sharid megcirmogta, Celebra meg hozza helyette a tökéletes megoldást:

Köszönjük fiúk!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Az az igazság hogy az EC nem váltó tipúsa a Kiowa Warriornak csak a sima Kiowanak.Nincs fel fegyverezve az amcsiknál max önvédelmi. Nem lehet felrakni rá Hellfirétse és talán más AT se
Pont azt raksz rá amit akarsz. Ha kell mondom mégegyszer, az ettől sokkal kisebb teljesítményű Gazelle-n is megoldották. Amit a KW-n megoldottak, azt meg lehet oldani a H-145 ön is. Pénz kérdése minden, a hellfire meg az azt műdtető szenzorok, vagy akár a Spike, bármi amit be tudunk szerezni, nem olcsóbb a KW-hoz sem mint a H-145 höz.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 540
113
A norvég mentőhelikopterekről találtatok valami jó anyagot, amiből kiderül hogy miben tér el a felszereltségük a többi géptől és ez mennyivel növeli a gép tömegét?
Én eddig nem :(

Amúgy már most is van egy P változat itthon, ha azt tudják használni, akkor a norvég gépekkel se lehet nagy baj. A népszavás cikk eléggé eltúlozza
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Amúgy már most is van egy P változat itthon, ha azt tudják használni, akkor a norvég gépekkel se lehet nagy baj. A népszavás cikk eléggé eltúlozza
Ráadásul a legjobb választás diplomáciailag, EU-s gép, Amcsi hajtómű. Mindenkit kényeztetünk egy kicsit, javulni fog a demokrácia egyből, no meg lehet még fel is minősít az összes nagyobb hitelminősítő :p.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 378
113
Amúgy már most is van egy P változat itthon, ha azt tudják használni, akkor a norvég gépekkel se lehet nagy baj. A népszavás cikk eléggé eltúlozza
Szerintem is kicsit lazitos hangvételű volt, találgatásokba bocsajtkozva , ráadásul konkrét összeget se említett csak egy jó nagy keretet. Gondolom a norvégok is ugyanúgy mentésére hasznaljak mint mi, és gondolom ők sem három kilosak. A meleg nyáron tényező lehet igen, erre majd keresnek megoldást. Netán kiraknak pár dolgot hogy konnyitsenek.
 
  • Tetszik
Reactions: ms07 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Szerintem is kicsit lazitos hangvételű volt, találgatásokba bocsajtkozva , ráadásul konkrét összeget se említett csak egy jó nagy keretet. Gondolom a norvégok is ugyanúgy mentésére hasznaljak mint mi, és gondolom ők sem három kilosak. A meleg nyáron tényező lehet igen, erre majd keresnek megoldást. Netán kiraknak pár dolgot hogy konnyitsenek.
Ez egyértelmű lázításként íródott. Nulla hozzáférhető infóval ilyet leírni, hogy "max egy 3 kilós gyermeket" lehet majd menteni, hagyjuk már...

Népszava, és jönnek a választások...
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Komolyan mondom hozzád képest egy olyan porszívó ügynök is kutyának a fasza, aki miután csöngetett, ha csak 10 cm-re is nyílik az ajtó, már bent van a lábfeje a küszöb mögött!

Mi az hogy bár kevésbé páncélozott valami, jobb a harci sérülésállósága, illetve nagyobb a tehertere, de közben maga a gép kisebb, de még nagyobb a teherbíró képessége is úgy, hogy amúgy a Hind-nek vannak erősebb hajtóművei?

Az is egy véletlen dolog gondolom, hogy pont egy Izraeli upgrade az egész dolog Elbit rendszerekkel, meg Spike-al ugye?
Azt mond már el nekem, ha ez ennyire fickós konstrukció, az USA miért nem cseréli ki de iziben erre a csodás eszközre az összes Apacsot, meg Cobrát, hmm?
Látom a "fiuk" buta stilusát eltanultad.Különben a Battlehawknak van egy izraeli,és egy gyári ami változata is.Utóbbi alverziókra oszlik,pl gá-val,vagy anélkül.LM ajánlotta nekünk is,a PZL kivitelezésében.Tömeg/teljesitmény arányrol azthiszem még nem hallottál.De hát ilen komplikált dolgot már nem is illik számonkérni rajtad.Propagandalózungokon kivűl amúgy kb semmit.ZMNE honlaprol különben tölthetsz le a témában pár tanulmányt.Komplex összehasonlitó elemzések,szóval meghaladja a kormánypropaganda szintjét,nehéz lesz az ahoz szokottaknak megérteni.Különben ott is azt hozzák ki rendre,hogy akinek van rá ppénze,vegyen dedikált csatahelikoptert.Mihu NEM az.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Látom a "fiuk" buta stilusát eltanultad.Különben a Battlehawknak van egy izraeli,és egy gyári ami változata is.Utóbbi alverziókra oszlik,pl gá-val,vagy anélkül.LM ajánlotta nekünk is,a PZL kivitelezésében.Tömeg/teljesitmény arányrol azthiszem még nem hallottál.De hát ilen komplikált dolgot már nem is illik számonkérni rajtad.Propagandalózungokon kivűl amúgy kb semmit.ZMNE honlaprol különben tölthetsz le a témában pár tanulmányt.Komplex összehasonlitó elemzések,szóval meghaladja a kormánypropaganda szintjét,nehéz lesz az ahoz szokottaknak megérteni.Különben ott is azt hozzák ki rendre,hogy akinek van rá ppénze,vegyen dedikált csatahelikoptert.Mihu NEM az.

No, akkor viszont te figyelj ide: Nincs annyi pénzünk hogy dedikált csatahelikoptert vegyünk. Ez nem a mi szégyenünk, a legtöbb ország pont úgy van vele mint mi.
Mihu jobban csatahelikopter mint a Blackhawk felfegyverezve, s ami az igazán döntő, hogy nekünk abból van, azt tudjuk felújíttatni az esetleges akármilyen AH-60 vonal helyett gombokért. Ami kategóriánk jelenleg van Mi-8/17 vonallal azt nyugatról csak csillagászati árú Chinookkal tudnánk kiváltani, nem pálya. A mihu vonalat leginkább valódi csatahelikopterrel, apacs/tiger/cobra vagy legalább valóban felfegyverzett AH-60 vonallal. MIND horror árú, a legolcsóbb is ezek közül sokszorosa a mihu felújításnak.

A kis pici Airbus helikopter vonal szerintem tökéletes választás nekünk a mihuk mellé.
Innentől akárki akármit hozhat ki, mondom szerintem vegyünk 1000 db Mi-26 ot szállítási célra, harcolni meg 4000 db AH-64 E-t. Kb. annyi a realiása ezeknek is, mint a fentieknek.

ZMNE már rég nincs, NKE van helyette.
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Pont azt raksz rá amit akarsz. Ha kell mondom mégegyszer, az ettől sokkal kisebb teljesítményű Gazelle-n is megoldották. Amit a KW-n megoldottak, azt meg lehet oldani a H-145 ön is. Pénz kérdése minden, a hellfire meg az azt műdtető szenzorok, vagy akár a Spike, bármi amit be tudunk szerezni, nem olcsóbb a KW-hoz sem mint a H-145 höz.
Hát ez nem így működik hogy azt raksz rá amit akarsz.Fegyver integráció nem így működik.Megoldható jó sok pénzért és sok tesz után.Még mindig félre értesz én nem azt mondom hogy Kiowa legyen hanem olyat vegyünk ami már tudja azokat a dolgokat amire szükség lehet valamikor.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
No, akkor viszont te figyelj ide: Nincs annyi pénzünk hogy dedikált csatahelikoptert vegyünk. Ez nem a mi szégyenünk, a legtöbb ország pont úgy van vele mint mi.
Mihu jobban csatahelikopter mint a Blackhawk felfegyverezve, s ami az igazán döntő, hogy nekünk abból van, azt tudjuk felújíttatni az esetleges akármilyen AH-60 vonal helyett gombokért. Ami kategóriánk jelenleg van Mi-8/17 vonallal azt nyugatról csak csillagászati árú Chinookkal tudnánk kiváltani, nem pálya. A mihu vonalat leginkább valódi csatahelikopterrel, apacs/tiger/cobra vagy legalább valóban felfegyverzett AH-60 vonallal. MIND horror árú, a legolcsóbb is ezek közül sokszorosa a mihu felújításnak.

A kis pici Airbus helikopter vonal szerintem tökéletes választás nekünk a mihuk mellé.
Innentől akárki akármit hozhat ki, mondom szerintem vegyünk 1000 db Mi-26 ot szállítási célra, harcolni meg 4000 db AH-64 E-t. Kb. annyi a realiása ezeknek is, mint a fentieknek.

ZMNE már rég nincs, NKE van helyette.
A durva személyeskedésre nagyon intelligens válasz! :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 726
76 764
113
Szerintem is kicsit lazitos hangvételű volt, találgatásokba bocsajtkozva , ráadásul konkrét összeget se említett csak egy jó nagy keretet. Gondolom a norvégok is ugyanúgy mentésére hasznaljak mint mi, és gondolom ők sem három kilosak. A meleg nyáron tényező lehet igen, erre majd keresnek megoldást. Netán kiraknak pár dolgot hogy konnyitsenek.

Szorad Tamas irasaban az van, hogy nyaron ugy oldjak meg, hogy kevesebb uzemanyagot tankolnak. Es hogy ugy kell tervezni a beveteseket, hogy nem szallhatnak le pl a kecskemeti bazison tankolni. Miert nem? Ha a Belugyhoz fognak tartozni a gepek, akkor ez valtozni fog?
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Hát ez nem így működik hogy azt raksz rá amit akarsz.Fegyver integráció nem így működik.Megoldható jó sok pénzért és sok tesz után.Még mindig félre értesz én nem azt mondom hogy Kiowa legyen hanem olyat vegyünk ami már tudja azokat a dolgokat amire szükség lehet valamikor.
Utána kerestem és zajlik AT integrálás/SPIKE/de még csak teszt de ha sikeres akkor nincs gond vele.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek and zsolti

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 540
113
Szorad Tamas irasaban az van, hogy nyaron ugy oldjak meg, hogy kevesebb uzemanyagot tankolnak. Es hogy ugy kell tervezni a beveteseket, hogy nem szallhatnak le pl a kecskemeti bazison tankolni. Miert nem? Ha a Belugyhoz fognak tartozni a gepek, akkor ez valtozni fog?

Sok hülye szabályuk van, régebben volt olyan, hogy kis polgári reptéren leszállhattak volna, a tulaj adott is volna nekik kerót, de a mentős fejesek nem enfedték, hogy leszálljanak
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Köszönjük a kiváló és szemléletes példát.
TE is kapsz egy szemléletes példát: Eddignem volt semmi, de tényleg semmi korszerű műszerezettségű helikopter, amivel pl. be lehetett volna csalogatni a hazai fiatalokat a most újra elinduló helikopter képzésbe, most majd lesz. Ha már a BMW meg a csillogás.

Amúgy te honnan tudod, hogy ha beszerezzük az adott gépeket, akkor két kör után szétrohadnak az udvaron? Látnok vagy?
Én nem ismerem a konkrét állapotokut azoknak az eszközöknek, ahogy azt sem tudom hogy milyen tárgyalások folynak a háttérben, és kivel. Nyilván minden szar neked, bármi történik nálunk beszerzés, ha nem zsidó cuccot veszünk tőletek, akkor az csak szar lehet köbön. Ebben az a durva, hogy eddig azt hittem veled kapcsolatban hogy csak az oroszokra vagy nagyon ráállva, és azért megy a folyamatos fikázás, de most már tisztán látom, hogy csinálhatunk mi bármit, vehetünk nyugati eredetűt, nyugati országtól, de abba is belekötsz.
Ne légy felháborodva, hisz Sharid mindenhez jobban ért nálunk, sőt, mindenhez IS!! Ő is kiválasztott ... csak arra nem jött még rá, hogy nem itt kiválasztott ...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
No, akkor viszont te figyelj ide: Nincs annyi pénzünk hogy dedikált csatahelikoptert vegyünk.

Csak néhány kisebb vagy éppen egy lehelletnyit gazdagabb ország és a modern csatahelikoptereik. A mihusokat meg se említem, mert ott több tucat ország szerepel egy nagyon hosszú listán!

Magyarország GDP: 251 842 millió USD
csatahelikopterek: 12db Mi-24 különféle verziói
GDP szorzó: 1, csatahelikopter szorzó: 1

Bahrein: 64 656 millió USD
csatahelikopterek: 22db AH-1E/F
GDP szorzó: -0,25, csatahelikopter szorzó: +1,83

Jordánia: 82 631 millió USD
csatahelikopterek: 47db AH-1E/F
GDP szorzó: -0,32, csatahelikopter szorzó: +3,91

Görögország GDP: 288 778 millió USD
csatahelikopterek: 28db AH-64A+/DHA
GDP szorzó: +1,14, csatahelikopter szorzó: +2,33

Izrael GDP: 296 931 millió USD
csatahelikopterek: 48db AH-64A/D
GDP szorzó: +1,17, csatahelikopter szorzó: +4

A csatahelikopter egy közönséges és egy nálunk sokszor szegényebb ország számára is megengedhető eszköz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Csak néhány kisebb vagy éppen egy lehelletnyit gazdagabb ország és a modern csatahelikoptereik. A mihusokat meg se említem, mert ott több tucat ország szerepel egy nagyon hosszú listán!

Magyarország GDP: 251 842 millió USD
csatahelikopterek: 12db Mi-24 különféle verziói
GDP szorzó: 1, csatahelikopter szorzó: 1

Bahrein: 64 656 millió USD
csatahelikopterek: 22db AH-1E/F
GDP szorzó: -0,25, csatahelikopter szorzó: +1,83

Jordánia: 82 631 millió USD
csatahelikopterek: 47db AH-1E/F
GDP szorzó: -0,32, csatahelikopter szorzó: +3,91

Görögország GDP: 288 778 millió USD
csatahelikopterek: 28db AH-64A+/DHA
GDP szorzó: +1,14, csatahelikopter szorzó: +2,33

Izrael GDP: 296 931 millió USD
csatahelikopterek: 48db AH-64A/D
GDP szorzó: +1,17, csatahelikopter szorzó: +4

A csatahelikopter egy közönséges és egy nálunk sokszor szegényebb ország számára is megengedhető eszköz.
Nincs időm ettől jóval több ellenpéldát hozni, hogy kiknek nem fér bele akik viszont gazdagabbak jóval mint mi.
Hirtelen a Németek háza táján mondjuk szét lehet azért nézni, mennyiből hány ilyen helikopterük képes még repülni. Ezeket fent is kell ám tartani, nem csak megvenni!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Hát ez nem így működik hogy azt raksz rá amit akarsz.Fegyver integráció nem így működik.Megoldható jó sok pénzért és sok tesz után.Még mindig félre értesz én nem azt mondom hogy Kiowa legyen hanem olyat vegyünk ami már tudja azokat a dolgokat amire szükség lehet valamikor.
Amúgy mit látnál szívesen? Ezer éves kicsi - gyenge Kiowát Warrior felállásban? Vagy még régebbi Gazelle-t? Már komolyan érdekel, mert ha TE is azzal jössz hogy vegyünk dedikált csatahelit, lepetézek :D, arra ott vannak/lesznek a mihuk felújítva. Veszünk rájuk kerülő úton valami Atakát, egyebet az ide ebbe a térségbe pont elég.
Ahogy írtad, ráadásul valóban folynak a H-145 el is tesztek. Amire igény van, arra raknak AT fegyvert. Ha elbírja, megoldható az integráció igény és pénz esetén. Egyébként azt gondolom nincs nagy titok abban sem, hogy nyomulnak a V4 en belül a Spike-al az Izraeliek Lengyel vonalon.
Rakd össze...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Ne légy felháborodva, hisz Sharid mindenhez jobban ért nálunk, sőt, mindenhez IS!! Ő is kiválasztott ... csak arra nem jött még rá, hogy nem itt kiválasztott ...
Én jól szórakozom rajta, nekünk osztja az észt folyamatosan, de igazából a kutyát nem érdekli már, nem tudom minek erőlködik.