A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 018
113
- Az USA által eddig vásárolt UH-72 Lakoták NEM a Kiowa Warriorok váltó típusai. (nem is u.az a kategória. A Kiowa ARH helikopter volt - támadó-felderítő - az UH-72 pedig LUH - könnyű, álalános használatú) Most beszélgetnek arról hogy csinálnának egy AAS (armed Arial Scout) kategóriát amire neveznék az EC645-öst, de egyenlőre ennyi...
Én még nem láttam egyetlen EC-145-öst (illetve annak USA vagy Eu.i leszármazottait) ATG rakétával.

- Igen, a diszkólámpa tökéletesen hatástalan bármilyen korszerű MANPAD vagy AA rakéta ellen...(magyarázat ld.: lenti link)
- Az AIM-9X-cel kapcsolatban csak azt tudom mondani hogy olvasgasd ezt:
www.mediafire.com/file/nq6i1ja0ds9gqi4/Histoy+of+the+Electro-Optical+Guided+Missiles.pdf
illetve nézd meg újra ezt a videót különösen 0:17 környékén...
Rudi, minden tiszteletem melett, ezt írtam én is hogy teszteken csodálatosan működött az Aim 9X mindenféle scenarióban. Földháttérben, SAJÁT amcsi csalit szóró RF-4 est mindenféle szögből leszedett. Tudom. Tapsvihar. A Szuhojnál meg olvastam még mondom olyat is, hogy nem látta a rakéta a koromtól a gépet... Mindenféle agyament baromságot láttam leírva, pro és kontra... Egy biztos, Amraam kellett egy Szu-22 re, mert az Aim-9X a neki való lőtávon/harci szituban becsődölt. EZ az egy biztos.

Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...

Te voltál, vagy keverlek valakivel?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
- Az USA által eddig vásárolt UH-72 Lakoták NEM a Kiowa Warriorok váltó típusai. (nem is u.az a kategória. A Kiowa ARH helikopter volt - támadó-felderítő - az UH-72 pedig LUH - könnyű, álalános használatú) Most beszélgetnek arról hogy csinálnának egy AAS (armed Arial Scout) kategóriát amire neveznék az EC645-öst, de egyenlőre ennyi...
Én még nem láttam egyetlen EC-145-öst (illetve annak USA vagy Eu.i leszármazottait) ATG rakétával.

- Igen, a diszkólámpa tökéletesen hatástalan bármilyen korszerű MANPAD vagy AA rakéta ellen...(magyarázat ld.: lenti link)
- Az AIM-9X-cel kapcsolatban csak azt tudom mondani hogy olvasgasd ezt:
www.mediafire.com/file/nq6i1ja0ds9gqi4/Histoy+of+the+Electro-Optical+Guided+Missiles.pdf
illetve nézd meg újra ezt a videót különösen 0:17 környékén...

Az irányított 70millis rakétának van atgm változata, vagy ahhoz kicsi? Mert pl ilyennel lövöldöztek a svéd teszt alatt
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
Rudi, minden tiszteletem melett, ezt írtam én is hogy teszteken csodálatosan működött az Aim 9X mindenféle scenarióban. Földháttérben, SAJÁT amcsi csalit szóró RF-4 est mindenféle szögből leszedett. Tudom. Tapsvihar. A Szuhojnál meg olvastam még mondom olyat is, hogy nem látta a rakéta a koromtól a gépet... Mindenféle agyament baromságot láttam leírva, pro és kontra... Egy biztos, Amraam kellett egy Szu-22 re, mert az Aim-9X a neki való lőtávon/harci szituban becsődölt. EZ az egy biztos.

Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...

Te voltál, vagy keverlek valakivel?

Szlovák uh-1??
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 457
10 556
113
Ez sem lenne rossz nekem nagyon tetszik és még a flotta is profitálhat belőle (Celebra és LMzek) :);)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek
T

Törölt tag 1586

Guest
Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...
Jól emlékszel. Mondjuk nem a "példaértékű" kifejezést használtam, de szállító helikopter kategóriában egy mindennel felszerelt UH-1Y Venom helikoptert jó döntésnek tartok. Igen, az ára 50 millió USD körül van (fegyverekkel, sisak kijelzővel, kiképzéssel, logisztikai támogatással együtt !!)
Az én véleményem szerint egy Mo. méretű ország két fajta feladatra használhatja a heliket háborúban:
- a szállító helik dolga hogy a katonákat és a felszerelést éjjel-nappal nagy biztonsággal eljuttassa a hátországból a frontra. Szigorúan nem tartozik a feladataik közé a tankvadászat!
- ez a harckocsi vadász helikopterek dolga akiknek képesnek kell lenniük éjjel-nappal nagy távolságból (~8 km) azonosítani az ellenséges harckocsikat és ATGM-kel támadni azokat. Ebben a kategóriában az Kiowa az alap és az AH-64D Longbow Apache a király kategória.

Szerintem a "légi roham" meg "repülő tank" kifejezéseket (meg azokat a tevékenységeket amiket ezek takarnak) a világnak ezen a táján el kell felejteni. Egyszerűen nincs hozzájuk elég erőforrás.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Ez a homokzsákolás miért akkora vesszőparipája egyeseknek? Nagyságrendekker olcsóbban lehet vinni PTSZ-M-el az anyagot. Olyan vízügyessel még nem beszéltem, aki dicsérte volna a helikopteres megoldást.

Viheted egyszerre 3 géppel, és akkor ugyanúgy csak 1 forduló :) Amúgy pöröghetsz itt habzó szájjal, ha kikopik a Mi család, és nyugati vonal lesz helyette, biztos lehetsz benne, hogy nem szakasz nagyságú kapacitás lesz

Ügyesen személyeskedsz.Ezt a habzó szájazásos fordulatot a Magyar narancsból tanultad? :)
4-5-6 szakaszt hogy vinnél ki 10 UH-60-al, nagyokos?
Örölnél neki, ha rajonként kellene szarakodni, mi? :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Sorry, nem ők, a Csehek.
https://htka.hu/2017/10/24/tucatnyi-uh-1y-helikoptert-vasarolnanak-csehek/
A 12 db kerülne alig 575 millióba. S akkor ez még nem UH-60, pláne nem felfegyverzett AH-60. Számolgassatok csak...
Hát nem olcsók a korszerűen felszerelt gépek.De az UH-1Y aligha a Mi17 kategóriája.Az UH60 az UH1Y kategoriája.Az AH60 a Mihu kategoriája.Csak szerintem jobb nála.Homokzsákpakolásnál(mert nálunk ez is szempont) és csataheliként is.Mint ahogy még a régebbi AH64D is felülmulja a Mi28NM változatát is.A Mi171A2 és a S92 már nem olyan egyértelmű.Az AH60nal közös logisztikai háttér teszi kézenfekvővé az S92tőt.Különben a Mi17 kategria a H101,AC313,némi megszoritással a H225,vagy a Bell525 és az AW189 is.Utobbiakon nincs rámpa,viszont nagyobbak az oldalajtók.Rohamdesszant feladatra jobban megfelelnek,függesztve meg emelnek annyit,mint a Mi.De figyelemre méltó az AW149 katonai változata is,az UH1Y kategóriájában.Szóval van választék,ki mit akar-és tud megfizetni.Hosszútávú költsékhatékonysági vizsgálaton nem vagyok biztos benne,hogy az orosz gépek felújitása a legtutibb megoldás.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Ez a homokzsákolás miért akkora vesszőparipája egyeseknek? Nagyságrendekker olcsóbban lehet vinni PTSZ-M-el az anyagot. Olyan vízügyessel még nem beszéltem, aki dicsérte volna a helikopteres megoldást.



Ügyesen személyeskedsz.Ezt a habzó szájazásos fordulatot a Magyar narancsból tanultad? :)
4-5-6 szakaszt hogy vinnél ki 10 UH-60-al, nagyokos?
Örölnél neki, ha rajonként kellene szarakodni, mi? :)
Pedig ha szakad a gat azt emberelet veszelyeztetese nelkul csak levegobol tomheto be viszonylag gyorsan hatasosan. Ugyan ez igaz az atazott toltesek megerositesere is.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and tonyo

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 018
113
Jól emlékszel. Mondjuk nem a "példaértékű" kifejezést használtam, de szállító helikopter kategóriában egy mindennel felszerelt UH-1Y Venom helikoptert jó döntésnek tartok. Igen, az ára 50 millió USD körül van (fegyverekkel, sisak kijelzővel, kiképzéssel, logisztikai támogatással együtt !!)
Az én véleményem szerint egy Mo. méretű ország két fajta feladatra használhatja a heliket háborúban:
- a szállító helik dolga hogy a katonákat és a felszerelést éjjel-nappal nagy biztonsággal eljuttassa a hátországból a frontra. Szigorúan nem tartozik a feladataik közé a tankvadászat!
- ez a harckocsi vadász helikopterek dolga akiknek képesnek kell lenniük éjjel-nappal nagy távolságból (~8 km) azonosítani az ellenséges harckocsikat és ATGM-kel támadni azokat. Ebben a kategóriában az Kiowa az alap és az AH-64D Longbow Apache a király kategória.

Szerintem a "légi roham" meg "repülő tank" kifejezéseket (meg azokat a tevékenységeket amiket ezek takarnak) a világnak ezen a táján el kell felejteni. Egyszerűen nincs hozzájuk elég erőforrás.
Köszönöm, akkor jól emlékeztem.
Miért lenne jobb csapatok mozgatására az UH-1 ilyen áron, mint bármilyen minyó, amiben van korszerű nvg? Engem akármivel megspékelve nagyon nem nyűgöz le szállító heli kategóriában sem 50+ milláért egy UH-1 sem...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Egyebkent en dron parti vagyok. Ne! Tartom foloslegesnek a harci vagy felfegyverzett heliket mert igen hasznosak. De kevesbe penzes orszagolnak kevesbe penzes varhato ellenfel ellen az ucavk gazdasagosabbak jobb ar ertekaranyuak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jól emlékszel. Mondjuk nem a "példaértékű" kifejezést használtam, de szállító helikopter kategóriában egy mindennel felszerelt UH-1Y Venom helikoptert jó döntésnek tartok. Igen, az ára 50 millió USD körül van (fegyverekkel, sisak kijelzővel, kiképzéssel, logisztikai támogatással együtt !!)
Az én véleményem szerint egy Mo. méretű ország két fajta feladatra használhatja a heliket háborúban:
- a szállító helik dolga hogy a katonákat és a felszerelést éjjel-nappal nagy biztonsággal eljuttassa a hátországból a frontra. Szigorúan nem tartozik a feladataik közé a tankvadászat!
- ez a harckocsi vadász helikopterek dolga akiknek képesnek kell lenniük éjjel-nappal nagy távolságból (~8 km) azonosítani az ellenséges harckocsikat és ATGM-kel támadni azokat. Ebben a kategóriában az Kiowa az alap és az AH-64D Longbow Apache a király kategória.

Szerintem a "légi roham" meg "repülő tank" kifejezéseket (meg azokat a tevékenységeket amiket ezek takarnak) a világnak ezen a táján el kell felejteni. Egyszerűen nincs hozzájuk elég erőforrás.
Kiowa és az Apache eredetileg eggyütműkdésre szánt páros.Csak közben a dronokra testálták a felderitő/célmegjelölő feladatot.És a légimozgékony műveletek szakasz-század szinten is kivitelezhetőek.És adott esetben nagyon is fontos képesség lehet.Pl Fierefox akciok Rhodesiában
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nah, közben ezt majd elfelejtettem. Szóval AH-60 vesd össze ezzel a régebbi Muhuval.
https://thaimilitaryandasianregion.wordpress.com/2015/10/28/mi-24-super-hind/
Dél afrikai modernizálás.Lehet,hogy jobb mint az orosz Mi35M szintje.De eggyik sem szünteti meg a Mihu konstruciós gondjait.Nagy,nehéz,és bár gyors,de rossz a mozgékonysága.A páncélzat ellenére rossz a sérülésállósága.Méretéhez képest kicsi a hasznos terhe,és a harci hatósugara.Problémás a földközeli repppülés a rossz lefele való kilátás miatt.Régi tipus,még nem a karbantartásbarát tervezés csodája.Az oroszok maguk is le akarták váltani egy Mi28ra alapozott új rohamdesszant tipusra,de a Szu összeomlása betett a tervnek.Az AH60 egyszerüen egy generációval korszerübb konstrukció,és a nyugati elektronika/fegyverzet jobb.Pl a Hellfiere/Spike rakétákaat lehet datalinken kapott céladatokra inditani,az AT6/9 tipusokat az inditónak kell célravezetni.De ha megfizeted,szerintem a dél afrikaiak,vagy a zsidók simán megoldják,hogy az AH60 fel tudja használni az orosz rakétákat is.Amik is csak büszkeségböl tagadnák meg,ha megtagadnák egyáltalán.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Miért lenne jobb csapatok mozgatására az UH-1 ilyen áron, mint bármilyen minyó, amiben van korszerű nvg?
Szerintem lassan bele kéne nyugodni hogy Mo. - legalábbis amíg NATO tagok vagyunk - NEM fogunk új Orosz haditechnikát venni.
Innentől kezdve lehet azt mondani hogy a Mi-171 u.azt tudja amit egy Ny.i helikopter....nekünk akkor sem opció.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 018
113
Szerintem lassan bele kéne nyugodni hogy Mo. - legalábbis amíg NATO tagok vagyunk - NEM fogunk új Orosz haditechnikát venni.
Innentől kezdve lehet azt mondani hogy a Mi-171 u.azt tudja amit egy Ny.i helikopter....nekünk akkor sem opció.
Akkor én erre két megoldást látok! Le kell ülni tárgyalni aNATO tag heligyártókkal, és elmondani nekik, hogy adjanak olyan képességet annyiért ami versenyképes, vagy venni akármit, és NATO kompatibilissé tetetni bárkivel! Itt nem pár százaléknyi árkülönbségről beszélünk, az azért remélem megvan? Olyan dupla/tripla ár ha képesség, kategória van összehasonlítva!

Vannak versenyképes nyugati termékek a piacon, aminyó kategóriás helikopter/harckocsi/légvédelmi rakéta pont nem az...

Soha nem tudtam belenyugodni, ha le akartak húzni pénzzel, ezaz én bajom lehet :(...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor én erre két megoldást látok! Le kell ülni tárgyalni aNATO tag heligyártókkal, és elmondani nekik, hogy adjanak olyan képességet annyiért ami versenyképes, vagy venni akármit, és NATO kompatibilissé tetetni bárkivel! Itt nem pár százaléknyi árkülönbségről beszélünk, az azért remélem megvan? Olyan dupla/tripla ár ha képesség, kategória van összehasonlítva!

Vannak versenyképes nyugati termékek a piacon, aminyó kategóriás helikopter/harckocsi/légvédelmi rakéta pont nem az...

Soha nem tudtam belenyugodni, ha le akartak húzni pénzzel, ezaz én bajom lehet :(...
Van erre módszer.Úgy hivják,hogy nemzetközi tender.Magyarul versenytárgyalásnak is szokták hivni.Csak ppártunk és államunk nem szereti,mert úgy kevessebbet lehet lopni.És azok az orosz rendszerek,amik egy szinten vannak a nyugatiakkal,ugyanolyan drágák is általában.Orosz kaszni,nyugati hajtómű/elektronika összeppárositása sem új ötlet.Dél afrikai és zsidó cégek ebben a szekciban a királyok.Pl Algéria a Mi17eit a dél afrikai céggel korszerüsitette
algerian-mi-171sh.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Egyebkent en dron parti vagyok. Ne! Tartom foloslegesnek a harci vagy felfegyverzett heliket mert igen hasznosak. De kevesbe penzes orszagolnak kevesbe penzes varhato ellenfel ellen az ucavk gazdasagosabbak jobb ar ertekaranyuak.
Erre szoktam mondani, hogy Hollandiának van dedikált harci helije és szuperszonik 4+ gen vadásza. Harkocsizó fegyvernemre meg nem telik tekik, németekkel van közösen. Két igen gazdag állam. Ez alapján azt hinni, hogy dedikált korszerű harci helire, vadászgépre és másra itthon telik a naivitás csúcsa.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Van erre módszer.Úgy hivják,hogy nemzetközi tender.Magyarul versenytárgyalásnak is szokták hivni.
Tudtommal Mo. nyáron egy dedikáltan oroszellenes hadgyakorlatnak lesz a házigazdája.
Annak azért lenne némi bukéja ha ezek után Orosz fegyvergyártó cégeket hívnál meg egy Mo.i versenytárgyalásra. Ha elég fanyar a humorod esetleg a hadgyakorlattal egy időben....;)