A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hajozo

Member
2013. február 19.
18
52
13
Az a véleményem, hogy amennyiben lejár a Mi 17/24 -ek ideje, mivel a nyugati új technika méregdrága és szükség van az elöbbiek szállitókapacitására (terepjáró, szöcske a tehertérben) 5-6 új Mi17 vêtele az opció. Nincs hasonló képességű nyugati e- méretben, árban.
Melléjük 14 AH 1 Cobra, 14 EC 145- kisebb feladatokra.
A BH kiváló gép csak méregdràga és kizárólag akkor szabad ilyent venni , ha biztositják rá a legmodernebb önvédelmi érzékelők, berendezések átadását is. A felfegyverzett új könnyűhelikopter előnye a modern elektronika és mozgékonyság ,kis méret, kis célt mutat. Óriási hátránya a páncélozatlanságból adódó sebezhetőség. Ezt több konfliktusban kiderült. (Gazella, oldalán fekvő Kaiowa Irakban). Talánaz összes alteregója az AW 139M. Egy mini BH a 320 Km/h-s sebességével, kevlàrpáncéllal, modern elektronikával, ráintegrált Spike rakétával és elvisz 12 embert. Az ára kisebb, mint a BH. Hátránya a kisebb teheremelő képesség. (2 homokzsák).
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Illetve akkor egy értelmes poszthoz gyorsan 2 perc alatt a listájához pár gondolat:

Bahrein : Öböl menti olajos, Szaudi gyarmat, puskaporos hordó térség, egy főre jutóban hangyafasznyit jobban állnak.
Jordánia: Szíria és Izrael szomszédja, puskaporos hordó térség
Görögország: Törökország szomszédja, NATO-n belül is lövöldözték már le egymás gépeit, ott van nekik néhány lezáratlan ügy a szigetek körül, ja és nem mellesleg hitelből tolták a nagy fegyverkezést, meg is reccsent a dereka az országnak miatta. ÍGY inkább kösz nem fegyverkeznék, az ételt jobb szeretem a fegyvereknél, köszi!

S a végére hagynám Izraelt. MUHAHAHAHA, most komolyan, idevágta nekünk IZRAELT, példának, érted... Akik ingyen kapják a fegyvert kb. és nem mellesleg folyamatos élet-halál harcban vannak a világ legnagyobb puskaporos hordó térségének közepén, egy égő gyufával a kézben.

Kösz Blogen...

Magyarország: milliós kisebbségek határon túl, olyan országokban, ahol már létükben is fenyegetik őket, folyamatos háborúk ezekben az országokban, állandó nagyhatalmi fenyegetés, még az ún. szövetséges nagyhatalmak irányából is. Valamivel jobb a helyzetünk mint Bahreinnek, de rosszabb, mint Görögországnak, vagy Jordániának. Igazából csak Izrael lenne komoly haderő nélkül rosszabb helyzetben mint mi! Nagyon is jó példák voltak ezek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Magyarország: milliós kisebbségek határon túl, olyan országokban, ahol már létükben is fenyegetik őket, folyamatos háborúk ezekben az országokban, állandó nagyhatalmi fenyegetés, még az ún. szövetséges nagyhatalmak irányából is. Valamivel jobb a helyzetünk mint Bahreinnek, de rosszabb, mint Görögországnak, vagy Jordániának. Igazából csak Izrael lenne komoly haderő nélkül rosszabb helyzetben mint mi! Nagyon is jó példák voltak ezek.
Nem ezen a világon élsz. Amúgy a nagyhatalmi fenyegetést az hány harci helivel tudnánk negálni szerinted :D? Már meg sem kérdezem, hogy az oroszoktól, amcsiktól, vagy a kínaiaktól félsz-e, teljesen mindegy...
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Antigonosz és Terminator a mentőhelikre van ráállva, oda 135 lesz, "145 a HM kedvenc"
145ös a Bk117 továbbfejlesztése.Annak volt ppáncélvadász változata,de senki nem vett belőle,ha jol emlékszem.Gazelle meg a kis MD500as elvette a piacát.Felderitő/páncélvadásznak a kissebb gépek jobbak.Szerintem forditva jobb lenne,mentőnek a 145,seregnek a 635.Bár nemtudom,hogy a 635nek van e OH58Dhez mérhető kiépitett változata.Bell407est is ajánlotta a Boeing.Katoni,felderitő/páncélvadász kivitelben.Ha igény van rá,rotorárboc rendszerrel.Jó kérdés,melik lenne a jobb,ár/érték arányban.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 378
113
Körzetek, de bogozni kell melyik heli, pl Trondheimben milyen repül, aztán lehet méricskélni a Mapon a km-t.
basestruktur.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 378
113
Azért némi zavar arrafelé is van:

A norvég Luftambulánok megpróbálják becsapni az embereket
Az Egészség Nyugat úgy véli, hogy a Norvég Légiforgalmi Alapítvány megpróbálja becsapni az embereket abban, hogy pénzt adjon nekik. - A légi mentőket már teljes mértékben a közszféra finanszírozza. Rendkívül fontos, hogy ezt ne hozzák nyilvánosságra.

Helikopter a Norsk Luftambulanse-ból
Mindkét vállalat és magánszemély megkapta az alapítványtól egy levelet, amelyben pénzt keresett ügyükért, de az alapítványt

FOTÓ: LARS-ERIK VOLLEBÆK / NORSK LUFTAMBULANSE

Niklas Aune Johnsen
@niklasaune
Megjelent október 29. 2014-ben. 04:14
A cikk több éves.

Megosztás a Facebook-on Megosztás a Twitteren Megosztás e-mailben
A vállalatok és a háztartások szerte az országban kaptak kolduló levelet a norvég Luftambulans Alapítványtól. Az alapítvány most kritikussá válik, hogy megpróbálja becsapni az emberek és a vállalkozások pénzét. Pénz, amit már a nyilvánosságtól kapnak. Bente Aae kommunikációs igazgatója szerint Helse Vest válaszol a kapott levélre.

- Elsődlegesen reagálunk arra, ahogyan a levélben kommunikálnak. Korábban tudjuk, hogy sokan úgy vélik, hogy a norvég légi nagykövet tagja kell ahhoz, hogy levegőszállító segítséget kapjon. Nem így van - mondja Aae az NRK-nak.

- Nem tartalmaz jelentős információkat
A norvég Luftambulans Alapítvány olyan tagszervezet, amely baleset vagy akut betegségben szenvedő embereket segít. Kritikájuk az alapvető információk megfogalmazásán és hiányosságain alapul.

"Először is, nincs mód arra, hogy a lőszereket ténylegesen a lakosság finanszírozza. Fontos, hogy ilyen módon küldjön számlát, mondta Helse Vest kommunikációs igazgatója.

Álljon a tartalomhoz
Erik Normann főtitkár a Norvég Luftambulánok Alapítványa arról szól, amit az emberekhez küldött levél ír.

Erik Normann főtitkár a norvég Luftabulans Alapítványtól
Erik Normann főtitkár a Norvég Luftambulánok Alapítványa arról szól, amit az emberekhez küldött levél ír. "Legalábbis ezt írjuk a levélben" - mondja Erik Normann főtitkár.

FOTÓ: NORWEGIAN LUFTAMBULANSE
Levél norvég légi mentő
A norvég légi mentőszolgálat azt állítja, hogy a levél két alsó sorában világos, hogy a lakosság teljes mértékben finanszíroz.

FÉNYKÉPE: FAXIMIZÁLT
"Azért állunk, amit a levélben írtunk, nevezetesen, hogy a Norsk Luftambulanse által működtetett légitámadást az államgal kötik össze. Arról is egyetértünk, hogy amit a pénzből gyűjtünk, a norvégiai légitámadási szolgáltatás kutatása és fejlesztése a jobbá tétel érdekében.

Az NRK látta a levelet, és a levélben senki sem találja, hogy ha balesetnek van kitéve, vagy sürgős segítségre van szüksége, akkor levegőszállító segítséget kap, és ezt az állam finanszírozza.

Normann szerint a levélben egyértelmű, hogy teljes mértékben a kormány finanszírozza őket.

Olvassa el: 166 000 helikoptert nem kap 45 perc alatt
Olvasson még: Hogyan fogják megmenteni az életeket a jövőben?
Kis nyomtatás
- A nagyon konkrét levélben a második oldal alján írták, hogy a szolgáltatást az egészségügyi vállalatok nemzeti légvédelmi szolgálata nevében végzik. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatás finanszírozásra került. A misszióban van, mondja Erik Normann.

A levélben szereplő sorok, mint Normann utal, a következőket mondják:

"A norvég Luftambulans Alapítvány Norvégia legnagyobb ideális tagszervezete, több mint 700 000 támogató taggal. A teljes tulajdonú leányvállalat, a Norsk Luftambulanse AS orvosi helikoptereket működtet a Norvég Egészségügyi Ügynökség nemzeti légszállítói szolgálata ANS nevében. "

Ha megkérdezi, hogy ez a legtöbb ember számára könnyen érthető, Normann a következőket válaszolja:

"Legalábbis ez az, amit általában a leveleinkben írunk. És ezt teljesen megértjük.

https://www.nrk.no/nordland/mener-norsk-luftambulanse-forsoker-a-lure-folk-1.12014048
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nem ezen a világon élsz. Amúgy a nagyhatalmi fenyegetést az hány harci helivel tudnánk negálni szerinted :D? Már meg sem kérdezem, hogy az oroszoktól, amcsiktól, vagy a kínaiaktól félsz-e, teljesen mindegy...

Nyilván annyival, mint Bahrein az iránit, mégha az csak egy regionális hatalom! :D

Vagy nekünk nincs okunk védekezni adott esetben egy olcsó és hatékony eszközzel, ami fél Afrikának magától érthetődő módon van?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerinted és sokan mások szerint jobb a KW TD nek mint a Mi-24, szerintem és sokan mások szerint meg nem. A véleményed elfogadom, de ne tényként közöld. Mellesleg megjegyzem, a KW-t ÉN nem a Mi-24 el állítottam szembe, hanem az EC-145 vonallal. Az USA egyiket cseréli a másikkal. Az előbbit az utóbbival. A spike tesztek zajlanak, Lengyel Spike felé és EC-145 felé kacsingatásról lehet hallani. Rakd össze.

Sanszos hogy semmire sem jó diszkólámpa? Semmire sem jó infracsapdáról is hallottam.
Szíriában hogy mi szivatta meg az Aim-9X-et én nem tudom, de olvastam minden félét, azt is amit TE most írtál, azt is hogy simán beszopta az infracsapdát, meg azt is hogy olyan erősen füstölt a szuhoj hajtóműve, hogy az takarta ki/illetve az infracsapda saját füstje. Minden szart olvastam.
Egy tény, a videón az látszik, hogy menekül egy kohószökevény, szórja az infracsapdát, az Aim-9x ami meg "szarik az infracsapdákra" simán mellé megy.
Ha akarok hiszek neked, ha akarok nem.

Szóval amit leírtál, egy vélemény, nem pontosítás.

- Az USA által eddig vásárolt UH-72 Lakoták NEM a Kiowa Warriorok váltó típusai. (nem is u.az a kategória. A Kiowa ARH helikopter volt - támadó-felderítő - az UH-72 pedig LUH - könnyű, álalános használatú) Most beszélgetnek arról hogy csinálnának egy AAS (armed Arial Scout) kategóriát amire neveznék az EC645-öst, de egyenlőre ennyi...
Én még nem láttam egyetlen EC-145-öst (illetve annak USA vagy Eu.i leszármazottait) ATG rakétával.

- Igen, a diszkólámpa tökéletesen hatástalan bármilyen korszerű MANPAD vagy AA rakéta ellen...(magyarázat ld.: lenti link)
- Az AIM-9X-cel kapcsolatban csak azt tudom mondani hogy olvasgasd ezt:
www.mediafire.com/file/nq6i1ja0ds9gqi4/Histoy+of+the+Electro-Optical+Guided+Missiles.pdf
illetve nézd meg újra ezt a videót különösen 0:17 környékén...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
- Az USA által eddig vásárolt UH-72 Lakoták NEM a Kiowa Warriorok váltó típusai. (nem is u.az a kategória. A Kiowa ARH helikopter volt - támadó-felderítő - az UH-72 pedig LUH - könnyű, álalános használatú) Most beszélgetnek arról hogy csinálnának egy AAS (armed Arial Scout) kategóriát amire neveznék az EC645-öst, de egyenlőre ennyi...
Én még nem láttam egyetlen EC-145-öst (illetve annak USA vagy Eu.i leszármazottait) ATG rakétával.

- Igen, a diszkólámpa tökéletesen hatástalan bármilyen korszerű MANPAD vagy AA rakéta ellen...(magyarázat ld.: lenti link)
- Az AIM-9X-cel kapcsolatban csak azt tudom mondani hogy olvasgasd ezt:
www.mediafire.com/file/nq6i1ja0ds9gqi4/Histoy+of+the+Electro-Optical+Guided+Missiles.pdf
illetve nézd meg újra ezt a videót különösen 0:17 környékén...
Rudi, minden tiszteletem melett, ezt írtam én is hogy teszteken csodálatosan működött az Aim 9X mindenféle scenarióban. Földháttérben, SAJÁT amcsi csalit szóró RF-4 est mindenféle szögből leszedett. Tudom. Tapsvihar. A Szuhojnál meg olvastam még mondom olyat is, hogy nem látta a rakéta a koromtól a gépet... Mindenféle agyament baromságot láttam leírva, pro és kontra... Egy biztos, Amraam kellett egy Szu-22 re, mert az Aim-9X a neki való lőtávon/harci szituban becsődölt. EZ az egy biztos.

Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...

Te voltál, vagy keverlek valakivel?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 540
113
- Az USA által eddig vásárolt UH-72 Lakoták NEM a Kiowa Warriorok váltó típusai. (nem is u.az a kategória. A Kiowa ARH helikopter volt - támadó-felderítő - az UH-72 pedig LUH - könnyű, álalános használatú) Most beszélgetnek arról hogy csinálnának egy AAS (armed Arial Scout) kategóriát amire neveznék az EC645-öst, de egyenlőre ennyi...
Én még nem láttam egyetlen EC-145-öst (illetve annak USA vagy Eu.i leszármazottait) ATG rakétával.

- Igen, a diszkólámpa tökéletesen hatástalan bármilyen korszerű MANPAD vagy AA rakéta ellen...(magyarázat ld.: lenti link)
- Az AIM-9X-cel kapcsolatban csak azt tudom mondani hogy olvasgasd ezt:
www.mediafire.com/file/nq6i1ja0ds9gqi4/Histoy+of+the+Electro-Optical+Guided+Missiles.pdf
illetve nézd meg újra ezt a videót különösen 0:17 környékén...

Az irányított 70millis rakétának van atgm változata, vagy ahhoz kicsi? Mert pl ilyennel lövöldöztek a svéd teszt alatt
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 540
113
Rudi, minden tiszteletem melett, ezt írtam én is hogy teszteken csodálatosan működött az Aim 9X mindenféle scenarióban. Földháttérben, SAJÁT amcsi csalit szóró RF-4 est mindenféle szögből leszedett. Tudom. Tapsvihar. A Szuhojnál meg olvastam még mondom olyat is, hogy nem látta a rakéta a koromtól a gépet... Mindenféle agyament baromságot láttam leírva, pro és kontra... Egy biztos, Amraam kellett egy Szu-22 re, mert az Aim-9X a neki való lőtávon/harci szituban becsődölt. EZ az egy biztos.

Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...

Te voltál, vagy keverlek valakivel?

Szlovák uh-1??
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 484
10 814
113
Ez sem lenne rossz nekem nagyon tetszik és még a flotta is profitálhat belőle (Celebra és LMzek) :);)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek
T

Törölt tag 1586

Guest
Egy gyors kérdés, mert már nem emlékszem rá 100% ban, ugye TE voltál az aki ha már harci helizünk itt egész nap, akkor a szlovák UH-1 es beszerzést tartottad példaértékűnek, követendőnek, minden földi jóval felszerelve, 50 milla feletti darabárért, ugye? Csak azért kérdezem, mert pl. az a heli sem egy tankvadász, igazából ha jól tudom kb. a gunpod/hydra szintjén max megáll a tűzerő, kevesebb embert visz mint egy minyó lényegesen, de legalább 50 milla. Egyszerűen nem tudom hová tenni az ilyen álmokat. Ezek nekünk nem férnek bele...
Jól emlékszel. Mondjuk nem a "példaértékű" kifejezést használtam, de szállító helikopter kategóriában egy mindennel felszerelt UH-1Y Venom helikoptert jó döntésnek tartok. Igen, az ára 50 millió USD körül van (fegyverekkel, sisak kijelzővel, kiképzéssel, logisztikai támogatással együtt !!)
Az én véleményem szerint egy Mo. méretű ország két fajta feladatra használhatja a heliket háborúban:
- a szállító helik dolga hogy a katonákat és a felszerelést éjjel-nappal nagy biztonsággal eljuttassa a hátországból a frontra. Szigorúan nem tartozik a feladataik közé a tankvadászat!
- ez a harckocsi vadász helikopterek dolga akiknek képesnek kell lenniük éjjel-nappal nagy távolságból (~8 km) azonosítani az ellenséges harckocsikat és ATGM-kel támadni azokat. Ebben a kategóriában az Kiowa az alap és az AH-64D Longbow Apache a király kategória.

Szerintem a "légi roham" meg "repülő tank" kifejezéseket (meg azokat a tevékenységeket amiket ezek takarnak) a világnak ezen a táján el kell felejteni. Egyszerűen nincs hozzájuk elég erőforrás.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 340
113
Ez a homokzsákolás miért akkora vesszőparipája egyeseknek? Nagyságrendekker olcsóbban lehet vinni PTSZ-M-el az anyagot. Olyan vízügyessel még nem beszéltem, aki dicsérte volna a helikopteres megoldást.

Viheted egyszerre 3 géppel, és akkor ugyanúgy csak 1 forduló :) Amúgy pöröghetsz itt habzó szájjal, ha kikopik a Mi család, és nyugati vonal lesz helyette, biztos lehetsz benne, hogy nem szakasz nagyságú kapacitás lesz

Ügyesen személyeskedsz.Ezt a habzó szájazásos fordulatot a Magyar narancsból tanultad? :)
4-5-6 szakaszt hogy vinnél ki 10 UH-60-al, nagyokos?
Örölnél neki, ha rajonként kellene szarakodni, mi? :)