A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Sztori.... tavaly valamikor lőtér tiszti G3.... szituációs lövészet, fordulok be a sarkon, mikor a mögöttem jövő megkopogtatja a vállam, és kezembe adja a tárat....ugye ujj szigorúan sátorvason kívül, de pont elértem az egyik tárkioldót, és adrenalintól észre sem vettem, hogy megnyomtam... szóval már csak azért se markolásznám így az AK-t...

Nem is tanítják így sehol. a Fotó alapján azt gondolom, az illető nem tudta még azt sem hogy kell fogni. Sajnos. Vagyis képzetlen. Próbálom hinni, hogy később képzettebb lesz.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Akinek rövid a karja nem éri el az alsó ágyat azért fogja a tárat.Nyilván a gripet sem fogja elérni a rövid karú ember.A megoldás a válltámasz állíthatósága lenne.

Értem de akkor milyen méretű az egykor rendszerben lévő AMD-65 válltámasza, ami nem állítható ? Mert én kicsi vagyok és bizony így is simán fogtam az első markolatot lövésnél. Nem a tárat.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Eles helyzetben a talalatok jo reszet nem a celzott egyesloves vagy rovid sorozat adja meg nyugaton se.
Átlaggyalogságnál a lefogtűz a legcélravezetőbb.Az elitnél van jelentősége a célzott lövészetnek.Falklandot szokták példának hozni,hogy az öntöltő FAL változat L1el a britt hivatásosok(annak is a jobbik része) legyürte az önműköd tűzmódra is képes FAL-lel harcoló sorkteles argentinokat.De azóta mégiscsak autmata tüzmódra képes karabélyra cserélték az egyéni fegyvert.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Na most akkor kezdem érteni mi épül Szombathelyen is a vörös bikában. Bár elég hihetetlen nekem hogy egy ekkora épületben ne lett volna hely mert az összevonáskor azon jajgattak a rendőrök hogy mihez kezdenek egy ekkora komplexummal pluszban. A hátsó részt árulják is a régi telephely meg a javító műhely mögött. Ahogy olvasom a volt igazgatóságok központi területén épülnek ezek. Azok pedig mind egy kaptafára épült épületek, egyformák tudtommal. Érdekes minden esetre mert a határvadászok elfértek ezeken a helyeken addig is amíg működött a határőrség, igaz a kétezres években csak századok voltak már hivatásos állománnyal, de ha egy igazgatóság elfért akkor ezekben az épületekben akkor most kicsit hihetetlen hogy nem fértek volna el ott. Viszont legalább körkörösen gondolkodnak a régi igazgatóságok maradékára épülve. Kivéve az egykori Budapestit mert azt nem olvastam de az úgyis csak a reptér miatt volt fontos egykor és kicsit más beállítottságú volt mint a többi vidéki.

Körmenden az egykori határőr ezred laktanyájából sem használják a teljes objektumot tudtommal, ami most rendőr szakgimnázium, vagy mi a fene a neve. Lehet vagy 200-300 rendőr hallgató. Miközben a laktanyában elhelyezhető 1000+ fő.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Egyébként bármilyen hihetetlen nekem az a tapaszatlatom,hogy éles lövészeten sokkal kevesebb a hiba.Valahogy mindenki jobban figyel arra,hogy mit csinál.Konkrétan én még éleslőszeres végrehajtásnál nem nagyon hallottam vétlen lövésről még a nagyon fiatal katonáknál sem ellenben vaklőszerrel azért van rá példa.

Természetes dolog. Éles a lőszer, van balesetveszély. Olyankor mindenki komolyabban hajt végre mindent, jobban figyelve. Emlékszem sima harcászatokon mennyit küzdöttünk a legénységgel, aztán szakasz éles lövészeteken mindet úgy csináltak egyből, ahogy tanulták. Hiba nem volt.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Remelem a valasztasok utan ujra itt lesz. Uzenem az babjatekosoknak odafent, hogy ez a hozzaallas mar Tancsicsnal sem jott be! :hadonaszos:

Nekem is hiányzik, tud róla bárki valamit is ? Nagyon jó volt hogy adott infókat és tájékozottabb lett az érdeklődő állampolgár.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Értem de akkor milyen méretű az egykor rendszerben lévő AMD-65 válltámasza, ami nem állítható ? Mert én kicsi vagyok és bizony így is simán fogtam az első markolatot lövésnél. Nem a tárat.

Úgy tudom,hogy az AMD válltámasza ugyan olyan hosszú mint a fa tusa.A behajtható válltámasz azért hosszabb,hogy begelyezett tárral is gond nélkül ki-be lehessen hajtani.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
ezért dobtam be lejjebb a képet a Bocskai lövészetéről...

Sajnos amióta a határra kell járni hatványozottan emberhiány van így nem a képzett ember hanem a mind1 milyen ember csak legyen lett a fő szempont.Egy tiszt talóan azt találta mondani,hogy a Honvédség versenyez a hülyékért és sajnos igaua van.Amíg ilyen állapotok vannak a határon és ennyire kevés az illetmény addig ez nem is fog változni.
No meg persze a tartalékosok favorizálása de ez a saját véleményem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Egyébként bármilyen hihetetlen nekem az a tapaszatlatom,hogy éles lövészeten sokkal kevesebb a hiba.Valahogy mindenki jobban figyel arra,hogy mit csinál.Konkrétan én még éleslőszeres végrehajtásnál nem nagyon hallottam vétlen lövésről még a nagyon fiatal katonáknál sem ellenben vaklőszerrel azért van rá példa.

Gondolom a zabszem...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Az ak tarat nem leht kiszedni attol hogy a tarat foglya valaki. Ha csak nem forditva fogja azt.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Átlaggyalogságnál a lefogtűz a legcélravezetőbb.Az elitnél van jelentősége a célzott lövészetnek.Falklandot szokták példának hozni,hogy az öntöltő FAL változat L1el a britt hivatásosok(annak is a jobbik része) legyürte az önműköd tűzmódra is képes FAL-lel harcoló sorkteles argentinokat.De azóta mégiscsak autmata tüzmódra képes karabélyra cserélték az egyéni fegyvert.

Nanemá--- akikkel beszéltem mesélték hogy örült, aki "fel tudott szabadítani egy sorozatlövésre is képes argi FAL-t.....
utána pedi piszok gyorsan el is felejtették a nem kell sorozatlövés verziót... ld L 85

25da27e9bd2362b308813ecae5978d82.jpg


az hogy mit sikerült összehozniuk, már más kérdés:(
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Sajnos amióta a határra kell járni hatványozottan emberhiány van így nem a képzett ember hanem a mind1 milyen ember csak legyen lett a fő szempont.Egy tiszt talóan azt találta mondani,hogy a Honvédség versenyez a hülyékért és sajnos igaua van.Amíg ilyen állapotok vannak a határon és ennyire kevés az illetmény addig ez nem is fog változni.
No meg persze a tartalékosok favorizálása de ez a saját véleményem.

ismerős dolog....

Mikor a vasutas riportkönyvem megjelent a Kortársban, már az első mondata vihart kavart: „Az 1970-es évekre a vasútnál csak a hülyék és a megszállottak maradtak meg”.

A standbeli vasutasokat ez sem bántotta, ők legfeljebb megkérdezték egymástól, hogy te melyik vagy? – de néhány nagyobb és még nagyobb főnök, akik egész az első mondatig elolvasták a könyvet, felháborodtak, és már-már feljelentéseket fogalmaztak. A vádak között szerepelt a Vasút tekintélyének lejáratása – bár szerintem ezt a vasúti vezetés nem bízta idegenre, gondos gazda módjára megtette maga, de még olyan pont is akadt, hogy az egyik főiskolában, mely a Vasútnak is nevel szakembereket, fellázadtak a diákok. Állítólag azt mondták volna, hogy ha a fele igaz annak, amit én leírtam, akkor nincs értelme, hogy a Vasúthoz kössék a sorsukat. Meg kell vallanom, hogy minden vádpont közül ez az egy fájt igazán. Mert ha egy igazgató vagy egy főtanácsos nem ért meg valamit, istenem, a hivatásával jár, de ha egy még romlatlan fiatalember is rosszindulatot érez ki ebből a könyvből, akkor már baj van.

A sors úgy hozta, hogy még abban az évben lejutottam a szóban forgó főiskolára, megkérdezhettem a hallgatókat. Persze kiderült, hogy a csizma egész máshol szorít: nincsenek megfelelő szemléltetőeszközeik, például a gépészeknek villanymozdony-modelljük, talán kétszer sem kerültek fel a vezérállásba, mozdonyvezető mellé, nem tudják, mi a páros vonat, mi a páratlan, és így tovább.

(Moldova György)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nanemá--- akikkel beszéltem mesélték hogy örült, aki "fel tudott szabadítani egy sorozatlövésre is képes argi FAL-t.....
utána pedi piszok gyorsan el is felejtették a nem kell sorozatlövés verziót... ld L 85

25da27e9bd2362b308813ecae5978d82.jpg


az hogy mit sikerült összehozniuk, már más kérdés:(
Erre utaltam én is az utolsó mondatban.Anno a Haditechnikában is volt vita,hogy a rendszerváltás utáni nagy felbuzdulásban,miféle új egyéni fegyvere legyen az új Honvédségnek.Eggyik irányzat a 7,62Galilt favorizálta,mert az ipar knnyen tudná gyártani(még sláger a FÉG,létezik a Danuvia,stb),és NATO puskalőszerre átkondicinált PKMmel azonos lőszerrel mükdhetne.Valamint a legfőbb oknak az akkor már terjedő páncélmellényt hozták fel,amihez a köztes lőszer hamarost kevés lesz.A lefogótüz,a nagy tüzsűrűség igényének kielégitését gp hatáskörbe utlták.Mások meg simán rámutattak,hogy izrael,ami,angol meg a dél afrikai haderők is elhagyták az öntltő/nműkdő puska irányvonalát a harci tapasztalat hatására.Viszontválasz erre az volt,hogy a mai fegyvertechnika már képes kezelhetőbb nműkdő puskát csinálni.AMP amortizátorral akarta ellátni a 7,62Galilt(szerintem hülyeség,löttem AMPvel,a céltáblát alig találtam el vele,pedig MHSZ megyei lovészbajnokságon nyertem).Manapság viszont eggyértelmű,hogy az erősebb egyéni fegyverlőszer iránti igény jóslata bejött.De lehet vakarózni,hogy is kéne ezt megoldani
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az kb. olyan szar lehet így ránézésre, mint a magyar AMD.... Édes Istenem, előre álló első markolat... Ergonómia=0
Az AMD replikámon az elülső pisztolymarkolatot (aki gyűlöl magyarul beszélni, annak gripet) ehhez hasonlóra cseréltem le, annyi különbséggel, hogy azon nincs felirat. Azzal már fasza. Ja, minálunk a rövidebb karú csajoknak azt mondták, hogy bár nem szabályos, de ha nem érik el az előagymarkolatot, akkor fogják a tárat.
574224.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Erre utaltam én is az utolsó mondatban.Anno a Haditechnikában is volt vita,hogy a rendszerváltás utáni nagy felbuzdulásban,miféle új egyéni fegyvere legyen az új Honvédségnek.Eggyik irányzat a 7,62Galilt favorizálta,mert az ipar knnyen tudná gyártani(még sláger a FÉG,létezik a Danuvia,stb),és NATO puskalőszerre átkondicinált PKMmel azonos lőszerrel mükdhetne.Valamint a legfőbb oknak az akkor már terjedő páncélmellényt hozták fel,amihez a köztes lőszer hamarost kevés lesz.A lefogótüz,a nagy tüzsűrűség igényének kielégitését gp hatáskörbe utlták.Mások meg simán rámutattak,hogy izrael,ami,angol meg a dél afrikai haderők is elhagyták az öntltő/nműkdő puska irányvonalát a harci tapasztalat hatására.Viszontválasz erre az volt,hogy a mai fegyvertechnika már képes kezelhetőbb nműkdő puskát csinálni.AMP amortizátorral akarta ellátni a 7,62Galilt(szerintem hülyeség,löttem AMPvel,a céltáblát alig találtam el vele,pedig MHSZ megyei lovészbajnokságon nyertem).Manapság viszont eggyértelmű,hogy az erősebb egyéni fegyverlőszer iránti igény jóslata bejött.De lehet vakarózni,hogy is kéne ezt megoldani

Érdekes módon ott merül fel az igény nagy erejű lőszerre ahol 5,56-ost használnak.
Ezen kívül nem tudom elfogadni azt,hogy azért lehetne a karabélyokat puskalőszerrel szerelni mert a mai technika képes uralható fegyvert eredményezni nagyobb kaliberben is mert azzal nem számolnak,hogy azt a nehezebb lőszert vinni is kell.Mekkora tömegű lenne egy 30 lőszeres .308-as tár?

Nem véletlen mondta azt haláláig Kalasnyikov,hogy hiba a 43M lőszert lecserélni!!!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
Egyébként ha hiszitek, ha nem a VSZ karabélyok tekintetében végig a NATO előtt járt a hidegháború alatt.A csupasz AK jobb fegyver mint a csupasz M16 az automata puskákat(FN FAL,G3)meg egy lapon sem lehet emlegetni az AK-val!