idézek:
Az új miniszter legnehezebb feladata lenne megértetni a miniszterelnökkel, hogy amíg az aktív komponenst nem raktuk rendbe, addig vesztésre ítélt erőlködés a tartalékos rendszer fejlesztése. A megzsarolható rétegek(biztonsági őrök, korkedvezményes nyugdíjasok, manapság köztisztviselők) elfogynak, a kitűzött 20 ezer fő teljesíthetetlen, ha azt nem a rendbe hozott aktív komponens termeli. Nehéz, mert
Ha Orbán tartalékost mond, akkor lesz tartalékos bármi áron
A 2010-es árvízi védekezés kapcsán a miniszterelnök elképedt: „Nincs tartalékos állománya a haderőnek, sőt semmilyen nyilvántartás arról, hogy háború estén a hadköteles korban lévő férfiak hol vannak, hogyan érhetők el, hogyan lehet őket vészhelyzet esetén mozgósítani. Ezeket a gondokat meg fogjuk oldani a következő 2-3 hónapban.” Azóta 7 év telt el, semmit nem oldottak meg, viszont sikerült vakvágányra vinni a haderőfejlesztést. Hende Csabának az lett volna az adekvát válasza, hogy elnézést miniszterelnök úr, az árvízvédelem nem az én dolgom, hanem Bakondié, nekem az lenne a dolgom, hogy speciális erőket biztosítsak a védekezéshez: helikoptereket, lánctalpas úszó harcjárműveket, búvárokat, stb. Az nem járja, hogy főtisztek, vadászpilóták rakják a homokzsákokat. Egyébként is, ha a 25 ezres haderőben lenne 12500 fős szerződéses állomány, lenne kit a gátra küldeni, de nincs, mert eleve 7 ezer szerződéses az állománytábla szerinti létszám, fele hiányzik, ezért nem tudunk elég embert küldeni a gátakra.
Nem, Hende nem mert ellentmondani, vért izzadva próbált eleget tenni főnöke kívánságának szó szerint. A legzsarolhatóbbaknak azok a katonák bizonyultak, akik korkedvezményes nyugdíjazásukat követően a katonai objektumok őrzését végző biztonsági szolgálatoknál dolgoztak. A Fidesz két-három legyet is ütött egy csapásra. Megszüntette a szocialistákhoz köthető In-Cal Security részvételét az objektumok őrzésében, az összes őrző-védőt a HM EI Zrt. fennhatósága alá rendelte lehetővé téve, hogy ezentúl a Zrt. 6B-s ceruzával töltse ki az őrzéssel kapcsolatos számlákat, másrészt az összes átvett őrző-védővel (mintegy 2000 fő) önkéntes védelmi tartalékos szerződést kötött a HM, Hende büszkén jelenthette főnökének, hogy van 2000 tartalékosunk. Az önkéntes védelmi tartalékos, mint fogalom hungarikum, ilyen a világon sehol sincs. A tartalékost azért tartalékolják, hogy az aktív komponenst béke állományról háborús állományra töltse fel egyrészt, másrészt készen álljon a háborús veszteségek pótlására. A laktanyákat őrzők akkor is a laktanyákat őrzik, amikor mindenki elvonult a háborúba, vagy az árvízi védekezésre.
.....
A következő csoportot előbb megtámadhatóvá, zsarolhatóvá kellett tenni. A rendszerváltás óta a haderőnek és az egyénnek közös érdeke volt a konfliktusmentes létszámcsökkentés. Ezt szolgálta a korkedvezményes nyugállományba helyezés rendszere: 25 év szolgálat után a hivatásos katona nyugállományba helyezhető volt. Nyugdíja alig volt kevesebb mint a fizetése, a nyugdíja mellett még munkát is vállalhatott. Mindkét fél jól járt, a HM-nek nem az utcára kellett tennie a létszámcsökkentésben érintett katonát, a katona családjának az egzisztenciája nem került veszélybe, sőt az új kereseti lehetőséggel még javult is. Ezt a konszenzust rúgták fel Orbánék, amikor a szerzett jogot utólag elvéve ezen katonák nyugdíját 2012 január elsejével szolgálati járadékká alakították, SZJA kötelessé tették, ami gyakorlatilag azt jelentette, hogy két havi nyugdíjuktól fosztották meg az érintetteket a 16%-os adóval. Ezt követte a zsarolás, nem vonjuk le a 16%-ot, ha szerződsz velünk önkéntes műveleti tartalékosnak. Ezzel egy időben egyetemeken, kisegítő iskolákban, stb. katonai képzésben még nem részesült tartalékosokat is kezdtek toborozni. A HM utoljára 2016 elején szolgáltatott adatokat a tartalékosokról. Ekkor 1590 védelmi tartalékosa és 3780 műveleti tartalékosa volt a haderőnek a megcélzott 8000 helyett. Ebből 3100 műveleti tartalékos volt a 15%-os SZJA-val motivált. A műveleti tartalékosokból 3265 fő volt 45 év feletti, ezeknek több mint 90%-a volt „Ő” egészségügyi minősítésű, vagyis háború esetén beosztásba nem helyezhető. Döbbenetes a tartalékosok rendfokozati struktúrája: köztük van többek között egy tábornok, 31 ezredes, 418 alezredes, 292 őrnagy és 557 százados. Ezt a rendfokozati túltengést úgy oldotta fel a HM, hogy közölte a delikvenssel, hogy a továbbiakban ha elmégy egy kollégád temetésére, nyugodtan hordhatod az egyenruhádat főhadnagyi rendfokozattal, de ha bevonulsz hozzánk ÖMT szolgálatra, akkor tartalékos szakaszvezető vagy és punktum. Ez megint a világon egyedülálló, minden más haderőben a rendfokozat az szent és sérthetetlen.
Az is a világon egyedülálló, hogy a tartalékos szerződésben 3 évente 180 nap, gyakorlatilag évi kéthavi békeidőben letöltendő szolgálatot írtak elő a műveleti tartalékosnak. Svájcban, ahol a legkomolyabban veszik a tartalékos képzését, hiszen a 225 ezer fős haderő 94%-a tartalékos, évi 17 nap kiképzésre kötelezik a tartalékosokat. Nálunk a „3 évente 180 nap” előírás arról árulkodik, hogy a tartalékosokat nem egy minősített esetre kívánják felkészíteni, hanem a tartalékos rendszerrel az aktív komponens kezelhetetlen békehiányát (7-8 ezer fő) próbálják enyhíteni. A tartalékosoknak ez az évi két hónap nem kiképzés, hanem szolgálat elképesztő körülmények között. Az egész tatai dandár elmegy gyakorlatra, behívnak az üres laktanyába 50 műveleti tartalékost a fentebb bemutatott rendfokozati struktúrával emeletes ágyas körletekbe. A NATO-ban egy tisztnek saját szoba jár. Komoly küzdelem folyik az alsó ágyakért. Konyha szolgálatra is osztanak be tiszteket, pucolhatnak krumplit. A csapat egy részét elviszik a Gyulafirátóti gyakorlótérre, ahol amerikai katonák táborának kapu szolgálatát adják, járőröznek a tábor körül tisztek, főtisztek. A dunai árvízi védekezésben volt hadbíró ezredes adja tovább a homokzsákot volt orvos ezredesnek. Az év eleji dermesztő hidegben a kiskőrösi szállásról ponyvás Uralon zötyögnek tartalékos tisztek, főtisztek több mint egy óráig a határra, majd másznak fel a büntetés végrehajtási cégek által összetákolt magasfigyelőkbe, amelyek semmiféle védelmet nem nyújtanak a szél és a hideg ellen, majd a 12 órás szolgálat után fagyoskodhatnak tovább vissza a szálláshelyig vezető úton.
magánvélemény: a vezérezredes ehhez is asszisztált.