A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nem ertem ezt a kurva nagy oroszimádatot. Mi az oka ennek?
Az, hogy most nekik van igazuk Ukrajnaban is es Sziriaban is es a sok emberke aki nem tanult tortenelmet azt hiszi, hogy akkor mindig, minden korulmenyek kozott az oroszoknak van igazuk. Pedig nem. Csak a vagyak/erzelmek azok amiket az emberek 99%-a nem tud elkuloniteni a realitastol. Illetve a bukott baloldal tolja a ruszofob propagandat, igy az emberek tulnyomo reszenek szemeben az oroszok jofiuk lesznek, mert arra nem is tudnak gondolni, hogy lehet mas allaspont is a ruszofob es ruszofil kozott, mondjuk egy normalis, "gyanakvo de nem provokalo" allaspont is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 773
113
Feltettem egy kérdést teljesen offense nélkül,az alapján,amit itt egy páran irkáltak,mivel hogy gépjármüves dologokban nincsen tapasztalatom.Mivel hogy én ezért járok ide,nem is nagyon irkálok,inkább probálom/probáltam tudást magamba szívni.Ha ezért kinevettetem magam,hát bocs.De úgy tünik itt már kérdezni sem lehet,mert a retardáltak neki ugranak az embernek....

De lehet persze csak szerintem kicsit buta a kérdés.Nem nagy hókuszpókusz ez a katonai teherautó dolog,simán párhuzamot lehet vonni a civil teherautókkal.Nincs olyan ember aki azt mondaná,hogy egy 40 éves terepes civil teherautó jobb mint egy modern ugyan úgy terepes teherautó.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Az, hogy most nekik van igazuk Ukrajnaban is es Sziriaban is es a sok emberke aki nem tanult tortenelmet azt hiszi, hogy akkor mindig, minden korulmenyek kozott az oroszoknak van igazuk. Pedig nem. Csak a vagyak/erzelmek azok amiket az emberek 99%-a nem tud elkuloniteni a realitastol. Illetve a bukott baloldal tolja a ruszofob propagandat, igy az emberek tulnyomo reszenek szemeben az oroszok jofiuk lesznek, mert arra nem is tudnak gondolni, hogy lehet mas allaspont is a ruszofob es ruszofil kozott, mondjuk egy normalis, "gyanakvo de nem provokalo" allaspont is.
K
Te meg most szabadultál? Már hónapok óta nem láttunk itt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
Attol hogy az ural jobb terepjaro kepesswgekkel rendelkezik mint a raba egy dolog. sok mas szempont is van meg a kalapba. Arrol nem beszelve hogy attol hogy az ural jobb terepjarokepessegiu meg nem jelenti azt hogy a raba sz.r terepjro kepessegu lenne. A raba pl kozuton jobb./
De ezezek meg mindig csk ket sze!pont a kismillio osszehasonlithato tenezo kozul...
Azt meg hogy uralt kellene venni... Minek??? Annyi van belolle mimt egen a csillag...
Az hogy nem valtja ki a raba teljes mertekben tobb szempontbol is helyes...de ebbe nem megyek bele...
A raba kell szukseges volt. Az hogy az uralokat nem vagtak szet szinten helyes. Ahogy a krazok nem szetvagaasa is helyes donttes volt... Egyebkent a raba /man a nyugati eggyik legjobbja kategoriajaban az hogy nem a szttyeppre terveztek nem hatranya... A tatrak jobbak hegyi terepen a rabanal ami meg fel volt hozva ez igaz. De nekunk nincsenek olyan hegyeink hegyi terepeink ahol ez kijonne... Lehetne mondani hogy de azert is... De az hogy a hegyi terepen jol memjen azert kompromisszumot kell hozni aszfalton rosszabbul fut ingovanyon szinten...

A tehergepkocsi tervezesenel is epp ugy vannak kompromisszumok mint barmi masnal nem lehet mimden terepen nagyon jo vagy ha megis pont a tgk szerepet nem kepes betolteni... Nekunk foldut kozut az elsodleges ott fusson jol gazdasagosan majd ha le kell menni ezekrol jol menjen ingovanyos atazott talajon es csak utolso szempont ogy hegyi vagy sivatagi terepen hogy teljesit vagy a -40 be.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Hagyjátok már a hülyeséget a rábának teljesen jó terepjáró képessége van, csak más vezetési stílust igényel mint egy ural.
Az milyen vezetési stílus? Mert szemelyautonal van a szaguldozos, a se lát se hall nagypapa, a női, stb, de egy platós teherautóval terepen milyen stílusok vannak?
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Túrót kompromisszum. Az MAN ezt gyártotta és mivel a Rába is MAN holdudvar ezért ilyen lett. Ráadásul nyugati NATO - EU mashina. Nem a Magyar Honvedsegnek tervezték. Hanem arra hogy a világ közepén csucsulo Németországból a jó utakon elorehordja a cuccot. Aztán a magyar sárba ne menjen inkább bele. Apropó Németországban is vannak hegyek. De úgy látszik mi csak olyan aszfaltbetyar haderő vagyunk. :)
Attol hogy az ural jobb terepjaro kepesswgekkel rendelkezik mint a raba egy dolog. sok mas szempont is van meg a kalapba. Arrol nem beszelve hogy attol hogy az ural jobb terepjarokepessegiu meg nem jelenti azt hogy a raba sz.r terepjro kepessegu lenne. A raba pl kozuton jobb./
De ezezek meg mindig csk ket sze!pont a kismillio osszehasonlithato tenezo kozul...
Azt meg hogy uralt kellene venni... Minek??? Annyi van belolle mimt egen a csillag...
Az hogy nem valtja ki a raba teljes mertekben tobb szempontbol is helyes...de ebbe nem megyek bele...
A raba kell szukseges volt. Az hogy az uralokat nem vagtak szet szinten helyes. Ahogy a krazok nem szetvagaasa is helyes donttes volt... Egyebkent a raba /man a nyugati eggyik legjobbja kategoriajaban az hogy nem a szttyeppre terveztek nem hatranya... A tatrak jobbak hegyi terepen a rabanal ami meg fel volt hozva ez igaz. De nekunk nincsenek olyan hegyeink hegyi terepeink ahol ez kijonne... Lehetne mondani hogy de azert is... De az hogy a hegyi terepen jol memjen azert kompromisszumot kell hozni aszfalton rosszabbul fut ingovanyon szinten...

A tehergepkocsi tervezesenel is epp ugy vannak kompromisszumok mint barmi masnal nem lehet mimden terepen nagyon jo vagy ha megis pont a tgk szerepet nem kepes betolteni... Nekunk foldut kozut az elsodleges ott fusson jol gazdasagosan majd ha le kell menni ezekrol jol menjen ingovanyos atazott talajon es csak utolso szempont ogy hegyi vagy sivatagi terepen hogy teljesit vagy a -40 be.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Üdv újra itt!

Van hír lengyelhonból hogy mit akarunk ott venni? :D
Szia,

Sajnos nem talalok semmi hirt arrol, hogy hogy' all a PGZ Budapesti irodanyitasa, eredetileg aprilisra volt tervezve, most meg semmi hir rola. Mondjuk ez meg nem jelenti, hogy ne lenne belole valami, hisz egyelore ugy tunik, hogy Mo nem a latvanyos dolgokkal kezdi a haderoreformot (tank, tuzerseg,...), szoval nem csodalkozok, hogy egyelore nincs semmi konkretum. Igazabol en is elobb a szukseges de nem latvanyos dolgokkal kezdenem (buszok, illetmeny, egyenruha, karabelyok,...) majd a legierovel, mivel az napjainkban a legfontosabb es azon kell a legkevesebbet dolgozni Mo-n (3-4 szallitogep, 4-6 darab subszonikus gep,...), majd a szarazfoldi erok es vegul a flotilla. Persze figyelve arra, hogy a leglatvanyosabb dolgokat (meg egy Gripen szazad, tankok, tuzerseg) az utolso pillanatra hagyjam.

Kozben Lo-ban a PGZ a hajogyarat fejleszti, epp a Sved Haditengereszetnek gyartanak valamit, illetve a Lengyel Haditengereszettol is kaptak megbizast tobb hajo felujitasara. Ez azert erdekes, mert a haditengereszet hagyomanyosan a mostohagyerek az 5 haderonem kozul Lo-ban, mert ugye mindenre ott sincs penz.
http://zbiam.pl/pgz-stocznia-wojenna-szuka-150-pracownikow-i-liczy-na-nowe-kontrakty/
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Mondjuk az elég gyászos hogy egy 1 milliós 50 éves technika rendeltetésszerű szerű használat mellett jobb mint a 100+ milliós nyugati tudósok által kifejlesztett 10-20 éves mintagep.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Az milyen vezetési stílus? Mert szemelyautonal van a szaguldozos, a se lát se hall nagypapa, a női, stb, de egy platós teherautóval terepen milyen stílusok vannak?
Én csak azt tudom, hogy általában az a sofőr szidja a rábát aki előtte csak uralt használt sokáig és nem tud az elektronikával együtt dolgozni, valamint meg nem szokja. Utána nem szokott gondja lenni vele. Láttam már elakadt rábát és uralt is eleget.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
V4 együttműködés hangoztatás + Cz licenc + L39NG bemutatáskor is ott voltunk = új Alba, esetleg Alca vétel. 99%
Modjuk van száz mâs dolog, amit előbb kellene venni, mint repülőt...
Alca nekem eleg eldontottnek tunik es helyes lepes is. Tudom, hogy a szarazfoldiek most mergesek lesznek, de en is elobb a legierot tennem rendbe, mivel az a legfontosabb napjainkban es azt lehet a leggyorsabban rendbetenni. Es jobb egy jo es 2 gyenge haderonem mint 3 toldozott-foldozott. Es az is nonszensz volt, hogy egy tizmillios orszagnak Kanadaba kellett jarnia a roman Jak es a magyar Gripen kozotti kepzeshez. Vettek 4 Zlin-t, ehhez jon mondjuk 6 ALCA (4-en folytatni a Zlin utani kepzest, 2 meg keszenletet adni olyan lassabb berepulok elfogasara ahol a Gripen mar atesne). Meg az egyetemen mar ujra is inditottak a kepzest. Szoval ALCA nagyon fixnek tunik nekem. Csak arra kell vigyazni, nehogy tobb mint 6 darabot vegyenek mert akkor attol felek, hogy szubszonikusokkal akarjak megoldani a szuperszonikusok feladatat is egy kovetkezo Gripen szazad helyett. De ha jol csinaljak akkor akar a valoban kicsi orszagok (Szlovenia, Horvatorszag,...) johet majd Mo-ra kepzodni Kanada helyett es meg olcsobban is jovunk majd ki hiszen Kanada sem ingyen tanit.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Alca nekem eleg eldontottnek tunik es helyes lepes is. Tudom, hogy a szarazfoldiek most mergesek lesznek, de en is elobb a legierot tennem rendbe, mivel az a legfontosabb napjainkban es azt lehet a leggyorsabban rendbetenni. Es jobb egy jo es 2 gyenge haderonem mint 3 toldozott-foldozott. Es az is nonszensz volt, hogy egy tizmillios orszagnak Kanadaba kellett jarnia a roman Jak es a magyar Gripen kozotti kepzeshez. Vettek 4 Zlin-t, ehhez jon mondjuk 6 ALCA (4-en folytatni a Zlin utani kepzest, 2 meg keszenletet adni olyan lassabb berepulok elfogasara ahol a Gripen mar atesne). Meg az egyetemen mar ujra is inditottak a kepzest. Szoval ALCA nagyon fixnek tunik nekem. Csak arra kell vigyazni, nehogy tobb mint 6 darabot vegyenek mert akkor attol felek, hogy szubszonikusokkal akarjak megoldani a szuperszonikusok feladatat is egy kovetkezo Gripen szazad helyett. De ha jol csinaljak akkor akar a valoban kicsi orszagok (Szlovenia, Horvatorszag,...) johet majd Mo-ra kepzodni Kanada helyett es meg olcsobban is jovunk majd ki hiszen Kanada sem ingyen tanit.
Még Szekeres elvtárs :) idejébben egy századnyi Alcat akartak beszerezni a Gripenek mellé. Pont a költséghatékonyság miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Még Szekeres elvtárs :) idejébben egy századnyi Alcat akartak beszerezni a Gripenek mellé. Pont a költséghatékonyság miatt.
ALCA kell, de nyilvan nem a Gripenek helyett, hanem mellett. Kepzesre, illetve Gripennek tul lassu hatarsertok ellen. Plusz ugye geopol miatt.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A majdnem egyenes szárnyával én is azt gondoltam, hogy ebben kicsit jobb az L-159, mint a deltaszárnyú. De úgy tűnik hogy nem.
Sokat számít a felületi terhelés is szerintem amiben a delta jobb, meg a fly-by-wire gondolom kiküszöböli a külömbségeket. Amúgy ha jól tudom mindkettő alkalmas egyenes útszakaszról üzemelni, tehát ez is oka lehet az amúgy hasonló átesési sebességnek.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and Pal