A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
A szakik megmagyarázták a hülyeséget,mert igy marad minden a régiben.Meg mert meg kell magyarázni,mert a főnök azt akarja.

Nagyon felpörgette magát mindenki ezen a helikopter felújításon itt. Már kíváncsian várjuk mi jön meg. Illetve mit fognak elmondani a nyilvánosságnak, az egészről. Olyasmit hogy éjjellátó képesség, meg miféle fegyverzete lesz, gondolom nem lehet elrejteni. Amennyiben nem lesz ilyesmi, akkor azt sem. Még sokáig téma lesz ez a projekt, ebben biztos vagyok.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 076
124 346
113
Nagyon felpörgette magát mindenki ezen a helikopter felújításon itt. Már kíváncsian várjuk mi jön meg. Illetve mit fognak elmondani a nyilvánosságnak, az egészről. Olyasmit hogy éjjellátó képesség, meg miféle fegyverzete lesz, gondolom nem lehet elrejteni. Amennyiben nem lesz ilyesmi, akkor azt sem. Még sokáig téma lesz ez a projekt, ebben biztos vagyok.
Mondjuk a minyók sem igazán úgy jöttek vissza ahogy kimentek felszereltségben.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nagyon felpörgette magát mindenki ezen a helikopter felújításon itt. Már kíváncsian várjuk mi jön meg. Illetve mit fognak elmondani a nyilvánosságnak, az egészről. Olyasmit hogy éjjellátó képesség, meg miféle fegyverzete lesz, gondolom nem lehet elrejteni. Amennyiben nem lesz ilyesmi, akkor azt sem. Még sokáig téma lesz ez a projekt, ebben biztos vagyok.
A rávezető-felderitő rendszer ugyan az.Ez látható a képen.Inentöl kezdve a maximális fegyverzeti fejlődés az,hogy Strum helyet Ataka rakétát kaphat,mert arra alkalmassá tehető a régi rendszer.De a nappali optikai rendszer azt is bekorlátozza,nameg enbargós.Nemtudom,hogy mennyi lehet az S5/8 rakéták szavidelye,de gyanitom,hogy ha még van eggyáltalán,még az MN időkböl maradt.Az NGVs képesség csak utvonalrepülésre elég,harctevékenységre nem-igy értékelhetettlen.Különben ez csak a müszerfalmegvilágitás módositását igényli,kivűlről nem látni.Hasznos módositás lehet egy GPS beépitése,de az önmagában nem jelentős,de az sem látszik kivülről.Valószinűsithető a rádió cseréje,mert valószinű,hogy a régiek már szétrohadtak,és rég nincsennek gyártásban.Harcászati linkrendszert tartalmazó NATO kompatibilis hirközlőrendszert hiú ábránd beleképzelni egy orosz nagyjavitásba alighanem.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A rávezető-felderitő rendszer ugyan az.Ez látható a képen.Inentöl kezdve a maximális fegyverzeti fejlődés az,hogy Strum helyet Ataka rakétát kaphat,mert arra alkalmassá tehető a régi rendszer.De a nappali optikai rendszer azt is bekorlátozza,nameg enbargós.Nemtudom,hogy mennyi lehet az S5/8 rakéták szavidelye,de gyanitom,hogy ha még van eggyáltalán,még az MN időkböl maradt.Az NGVs képesség csak utvonalrepülésre elég,harctevékenységre nem-igy értékelhetettlen.Különben ez csak a müszerfalmegvilágitás módositását igényli,kivűlről nem látni.Hasznos módositás lehet egy GPS beépitése,de az önmagában nem jelentős,de az sem látszik kivülről.Valószinűsithető a rádió cseréje,mert valószinű,hogy a régiek már szétrohadtak,és rég nincsennek gyártásban.Harcászati linkrendszert tartalmazó NATO kompatibilis hirközlőrendszert hiú ábránd beleképzelni egy orosz nagyjavitásba alighanem.


Nem tudom miért álmodoztok még most is az orosz relációban. Mi-35, T-90, stb. Szerintem már a NATO csatlakozás óta tudható dolog volt, hogy ez az irányultság ki fog előbb-utóbb kopni, mert ki kell kopnia. Jó szövetségesként egyszerűen nem tehetünk máshogy. Látszik ez a Mi helik feltámasztásán is. Akár pénzkidobás volt, akár nem, akár tetszik nekünk itt, akár nem, akkor is ez már az orosz reláció végjátéka. Eljött az idő. Meg kell fizetni ennek a szövetségnek is az árát, mint régebben a VSZ védőernyőjét. Írhatunk itt 100 oldalakat, de ennek a váltásnak vagyunk a tanui.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem tudom miért álmodoztok még most is az orosz relációban. Mi-35, T-90, stb. Szerintem már a NATO csatlakozás óta tudható dolog volt, hogy ez az irányultság ki fog előbb-utóbb kopni, mert ki kell kopnia. Jó szövetségesként egyszerűen nem tehetünk máshogy. Látszik ez a Mi helik feltámasztásán is. Akár pénzkidobás volt, akár nem, akár tetszik nekünk itt, akár nem, akkor is ez már az orosz reláció végjátéka. Eljött az idő. Meg kell fizetni ennek a szövetségnek is az árát, mint régebben a VSZ védőernyőjét. Írhatunk itt 100 oldalakat, de ennek a váltásnak vagyunk a tanui.
AH60 a favoritom.Sem Mi35,sen 28,de még 171es vásárlását sem támogatom
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
AH60 a favoritom.Sem Mi35,sen 28,de még 171es vásárlását sem támogatom

Nem pont neked írtam, csak a téma kapcsán azoknak, akik már látják az Armatát magyar felségjellel. Szerintem előbb lesz egy M-60-ason ék alak, mint egy ruszki haditechnikai eszközön.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Mondjuk a 171 ár/érték arányban nagyon jó gép, de egyetértek.
Ha mint szállitóhelit nézzem ez az ár/érték arány még csak-csak igaz.De nekünk pont erre a felfegyverezhető szállitóhelire nincs is igazábol szökségünk.Egy rugalmassan alkalmazható rohamdesszant gépre van szükségünk,aminek nagy a teheremelő képessége.Ami képes harctéri mentési és szállitási feladatokat is megoldani.Hát erre pont nem a Mi171 az ideális jelölt.És mivel nem duskálunk a pénzben,jó lenne,ha egy tipussal megtudnánk oldani a csataheli feladatokat is.Akárhogyanis csűröm-csavarom,az AH60 jön ki nekem.A 171es mellé kellene egy csataheli tipus is.Miböl?Plusz logisztik.Teheremelő képessége nagyobb,mint a Milé.Eggyetlen "előnye" a Milnek a nagyobb belső raktér.Pont az,amit ugysem tudunk kihasználni.Minden más tekintetben a Battlehawk magassan vari a modernizált Minyot.És nem kell mellé külön csataheli.Ha az NH90 egy kiforrot,bevált gép lenne,és volna csataképes változata,lehet,hogy arra szavaznák.Megvannak a nagy oldalajtajai a rohamdesszanthoz,és lenne rámpája egy fegyverhordozó ATV belteres szállitásához.De nem egy kiforrott gép,és még csak tervben sincs csata változat.Marad az AH60.A fegyverhordozó járgányt meg akasszuk a hasa alá,igy legalább gyorsabban földre rakható,a beltérben meg elfér egy raj rohamlövész
Nem pont neked írtam, csak a téma kapcsán azoknak, akik már látják az Armatát magyar felségjellel. Szerintem előbb lesz egy M-60-ason ék alak, mint egy ruszki haditechnikai eszközön.
Megint eretnek leszek,de szerintem egy M60T elég is lenne nekünk.Nem a hk-kat tartom ügydöntőnek honvédelmi szempontbol.Számunkra elég,ha csak a célnak megfelelnek
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
Megint eretnek leszek,de szerintem egy M60T elég is lenne nekünk.Nem a hk-kat tartom ügydöntőnek honvédelmi szempontbol.Számunkra elég,ha csak a célnak megfelelnek

Feltehetően mindenféle esetleges fejlesztés ellenére sem lesz több páncélos alakulatunk, mint max. 1-2 zlj. Így azon az állásponton vagyok, minőséget kell beszerezni és új gyártásút. Ugyanez érvényes IFV, önjáró tarack, kategóriákra is, szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Feltehetően mindenféle esetleges fejlesztés ellenére sem lesz több páncélos alakulatunk, mint max. 1-2 zlj. Így azon az állásponton vagyok, minőséget kell beszerezni és új gyártásút. Ugyanez érvényes IFV, önjáró tarack, kategóriákra is, szerintem.
A tüzérség,ifv/apc,müszaki és hirközlő rendszereknél is eggyetértek.De a hk pont az,amiböl elég nekünk az M60T szintje is.Vagy egy kinai exporttank.A méregdrága szupercsodák árát inkább költsük a hirhálóra és a tüzérségre(minden válfaját,csöve-rakéta-páncéltörő-légvédelmi,beleértve,gyüjtőfogalomként használva,a felderitő-tüzvezető eszközökkel eggyüt értve)
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Feltehetően mindenféle esetleges fejlesztés ellenére sem lesz több páncélos alakulatunk, mint max. 1-2 zlj. Így azon az állásponton vagyok, minőséget kell beszerezni és új gyártásút. Ugyanez érvényes IFV, önjáró tarack, kategóriákra is, szerintem.

Néhány hónapja itt azt rebesgették, hogy a nehézdandár két hk és két gl zászlóaljból fog felállni, ami optimális szerintem. Úgy gondolom, hogy ez alapján a tervekben nem szerepel harmadik hk zlj, hanem a közepes dandár négy gl zászlóaljból fog állni. Ezt lehet a legkönnyebb összehozni. Nehézdandár Tatán, a közepes meg a Debrecen-Hódmező, mert itt léteznek ennek a keretei, pontosabban a közepesnél inkább csak eszközbeszerzés kell!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
Néhány hónapja itt azt rebesgették, hogy a nehézdandár két hk és két gl zászlóaljból fog felállni, ami optimális szerintem. Úgy gondolom, hogy ez alapján a tervekben nem szerepel harmadik hk zlj, hanem a közepes dandár négy gl zászlóaljból fog állni. Ezt lehet a legkönnyebb összehozni. Nehézdandár Tatán, a közepes meg a Debrecen-Hódmező, mert itt léteznek ennek a keretei, pontosabban a közepesnél inkább csak eszközbeszerzés kell!

Nem látunk bele a kártyákba, több dolog is közrejátszhat, miből hol lesz. Logikus lenne, ha Hódmező különálló alakulat lenne. Nem tudjuk azt sem a területvédelmi tartalékos rendszer hova fejlődik, kilyen irányt vesz. Megmarad csak kézifegyveres, másodvonalas gyalogságnak. Netán kepnak BTR, vagy egyéb APC kategórisá használt eszközöket, esetleg aknavetőket, stb. Lesz netán tartalékos harckocsizó, tüzér, stb kötelék is ? Az elején tart az a dolog is, semmit nem tudunk, pláne nem a terveket. Ami meg érthető némileg.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
A jelenlegi fegyverzetmenyiségből fel lehetne állítani egy tartalékos közepes dandár. Egy hk zlj, négy gl zlj (mondjuk Szolnok, Cegléd, vagy Kecskemét központi depóval, oda futnának be a mozgósítottak). Mindenképp fel kellene állítani egy tartalékos tüzérdandárt négy D20-as osztállyal. De olyan sok eszköz ezen kívül nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 895
80 517
113
A jelenlegi fegyverzetmenyiségből fel lehetne állítani egy tartalékos közepes dandár. Egy hk zlj, négy gl zlj (mondjuk Szolnok, Cegléd, vagy Kecskemét központi depóval, oda futnának be a mozgósítottak). Mindenképp fel kellene állítani egy tartalékos tüzérdandárt négy D20-as osztállyal. De olyan sok eszköz ezen kívül nincs.


Szolnokon hová raknád a technikát?
 
  • Tetszik
Reactions: therob

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
A jelenlegi fegyverzetmenyiségből fel lehetne állítani egy tartalékos közepes dandár. Egy hk zlj, négy gl zlj (mondjuk Szolnok, Cegléd, vagy Kecskemét központi depóval, oda futnának be a mozgósítottak). Mindenképp fel kellene állítani egy tartalékos tüzérdandárt négy D20-as osztállyal. De olyan sok eszköz ezen kívül nincs.

Tartalékosok nehézfegyverzettel történő ellátására én is a meglévő régebbi technikát képzelem el. Biztos hogy fel lehetne állítani több osztály D-20 tarackos alakulatot. BTR a másik ami bőven van, elvileg 500 körüli db számmal. Nem tudom persze ebből mennyi lehet mozgás és harcképes, de gondolom azért néhány tartalékos századot el lehetne látni vele azután, ha az aktív alakulatok új eszközöket kapnak majd. Harckocsink az nincs több ,mint egy zászlóalj mennyiség, kb, szerintem. Ott nem hinném hogy lehetne tartalékos alakulatot felállítani. Legfeljebb akkor, ha az új eszközből annyit szerzünk be, hogy tartalékosokat is ki tudunk rá képezni. Viszont nagyon drága szárazföldi fegyver a tank, nem hinném hogy többet veszünk, mint amennyi aktív kötelék létezni fog belőlük.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nekemez a NATO szabványos kategorizálás tök értelmezhetetlen.Szoval kiállitok öreg Type62 kinai könnyűtankokbol es M113 pszh.kbol egy dandárt,az nehéz lesz,mert láncos.Egy másik dd-t szervezek agyonpáncélozott Boxerekböl,egyik zl.t ellátom 120as toronnyal,vagy Centauro 2ekkel,az meg közepes,mert kerekes?Naneeemá
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Szolnokon hová raknád a technikát?

Valami állami földre a vasút mellé felhúznák egy nagy raktárat és oda. Hol van olyan elhagyott laktanya az ország közepén, ami jól megközelíthető autópályán, hogy a mozgósított tartalékosok órák alatt beérjenek! Cegléden van egy, az meg is felelne, de ott is raktáratak kell építeni a tartalékos járműállománynak, meg ott lehetne a tartalékos dandár állandó kerete is és a kiképzőbázis is. Végül is Cegléd jobb mint Szolnok!