A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 641
77 599
113
A testpáncélok terjedése és az esetenként a 300 métert jóval meghaladó céltávolság miatt (pl Afganisztán), na meg a manapság szintén egyre terjedő, gépkarabélyokra pakolt optikák korában szerintem már lenne értelme cserélni.



Pedig az M16/M4 közvetlen gázelvételes rendszere elég problémás. A cseréje lemaradásának vagy anyagi, vagy presztízsokból nem történt meg, de más hátránya nem lenne.



Ebben nagy vonalakban egyetértek. De még azért van-lehet mit reszelni. Mint a belső égésű motorral hajtott autóknál is, pedig azok is kb. 50-60 éve elérték azt a szintet, ahonnan igazán nagyot lépni már nem lehet.



A lövedék esése igen nagy, a lövedék gyorsan veszít az energiájából (még az 5.56-osnál is gyorsabban) a távolsággal és a sebzése/stophatása sem igazán jó, mivel a normál emberi testen jóformán csak átszalad, kevés energiát ad le (bár azért lehet olyan lövedéket ebben a kaliberben is csinálni, aminek jóval nagyobb a stophatása, mint az elterjedt M43 lőszer acélmagvas lövedékének).



Lásd feljebb. De szerintem ezeket te pontosan tudod. :)



Volt teszt, a Joint Service Wound Ballistics – Integrated Product Team csinálta 2006-ban. Sajna maga az anyag nem nyilvános. De ezek, amikben hivatkoznak erre is, nyilvánosak:

https://ndiastorage.blob.core.usgovcloudapi.net/ndia/2008/Intl/Roberts.pdf

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a512331.pdf

https://ndiastorage.blob.core.usgovcloudapi.net/ndia/2017/armament/Zhou19394.pdf

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a519801.pdf

Ezek butaságok.A modern mellényeket páncéltörő puskalőszer ellen méretezik szóval semmilyen karabélylőszer nem üti át őket.Nincs ilyen,hogy általánosan megnövekedett lőtávok.Csak Afganisztánra jellemző ez,szinte sehol máshol a világon.Szóval azért ne rendszeresítsünk modern lőszert mert tőlünk 4000km-re nem olyan jó...?Ezen kívül sokkal jobb ballisztikai tulajdonságai vannak az 5,56-os lőszernek mint a 43M-nek ami nem is csoda hisz van köztül 50-60 év.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Mégis ki mire számított? A NATO egy hajszállal sem jobb mint anno a VSZ. Ha valaki ki akarna lépni, vagy nem a főnök elvei szerint gondolkodik tuti megütné a bokáját.
Őszintén? Én arra számítottam hogy jobb/szabadabb szervezet a NATO mint a VSZ.

Lehet hogy tévedtem, ez majd a gyakorlatban fog kiderülni természetesen, de hogy nem sikerült komolyan az érdekeinket érvényesíteni a mostani tárgyaláson, azért az az én értelmezésem szerint sajnos vitán felül áll.
Lehet hogy elmentek a vezetőink a falig, de akkor az is kevés, ha ennyire nincs mozgástér, akkor ez tényleg közelebb van a VSZ-hez, mint eddig gondoltam.
Én bizakodó voltam, mivel hittem benne hogy mi ebben a térségben ügyesen el tudunk evickélni még sokáig a nélkül hogy "lengyeleset vagy románosat" kéne játszunk, de úgy néz ki itt a vége :(.
Az utolsó mentsvárként a közös EU haderőt gondoltam, és örültem neki mikor ezt felvetették a Német-Francia tengelyből kiindulva, pláne mikor Orbánék ezt üdvözölték, de ahogy látom más irányba vesz most az utunk :(.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Nem tisztem, hogy Orbánt védjem, mert nem érdemli meg, de ebben az ügyben tényleg elment a falig. NATO tagként ez az ára a védelemnek, lehetővé kell tennünk a szövetség haderejének nagy részét adó amerikaiak akadálytalan mozgását. Legalább azt elértük, hogy a preambulumban rögzítve lett a magyar szuverenitás. A többi Kelet-Európai Nato tag pl. lengyelek, baltiak az első szóra aláírták az egyezményt, az újsághírek szerint azokban meg sem lett említve a fogadó állam szuverenitása. Egyébként semmi nem változik a korábbi állapotokhoz képest, eddig sem volt joghatóságunk az itt tartózkodó amerikai katonák fölött, elég csak a néhány éve Győr mellett amerikai katonák által halálra gázolt terhes nő ügyére gondolni, ahol szintén nem mi bíráltuk el az ügyet.
Azért azt remélem érzed te is, hogy hiába húztuk másfél évig, gyakorlatilag MINDEN fontos kérdésben a végén az amerikai akarat érvényesült!
Nincs ezen mit szépíteni, SEMMIT ami érdemleges nem értünk el a végén, megbüntetheted őket ez után ha gyorshajtáson kapod őket, vastaps!
Jönnek mennek, hoznak visznek amit és ahogy akarnak. Pont ez lett volna a lényeg, hogy ez a jövőben NE így legyen, legyen ellenőrzési, felügyeleti jogkörünk. Valahol erről IS szól egy ország szuverenitása, legalább is szólnia kellene egy normális világban!
Értem én hogy szövetségesek, és jöjjenek, de csak úgy hogy legalább a magyar kormány(parlament 2/3 többsége itt is szimpibb lenne nekem) eseti ügyenként mondjon rá egy igent/nemet, és ellenőrizhessük hogy mit hoznak és visznek magukkal.
Ez azt gondolom SEMMI extra elvárás nem lett volna a részünkről feléjük, ezzel ellentétben ezekből a fenti lényeges szándékainkból SEMMI, azaz ZÉRÓ, azaz NULLA valósult meg...
Nincs ezen mit szépíteni, na...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 641
77 599
113
Na most jól összekavarodtam azzal,hogy kinek mit írok...
Sose kommentelj reggel a buszon...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 705
113
Testvéri segítségnyújtás azért nem lenne talán.
Csak egy kis "demokrácia export"!

De hát ahol demokrácia deficit van, oda kell egy kis import demokrácia... :rolleyes:

-Megint nem tudjuk milyen háttéralkuk köttettek. Én is úgy gondolom elmentek a falig.
Hogy tetszik, vagy nem az más kérdés. Várom a hivatalos kommunikációt. És a félévet (EP választások után), amikor kiderül, hogy mit szerzünk be.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Testvéri segítségnyújtás azért nem lenne talán.

Hát nem tankkal jönnének, csak mondjuk lebénítják pár hónapra a gazdaságod, hogy gondold át. Körbe vagyunk véve ez tény. Talán ausztria féle fél/álsemlegesség lehetne a maximum amit kihozhatunk azt is úgy, hogy jól megizzasztanak, és cserébe valami nagyon komolyat kérnek. Ja és ha mondjuk ukrajna véletlenül megint orosz lenne, akkor ígyis-úgyis bejönnek hozzánk. Nekünk a legjobb ukrajna olyan irányú szétesése lenne jó, hogy egy stabil amerikabarát rész kijevtől nyugatra, Kárpátalja független Magyarország felügyelete alatt, a keleti rész meg előb-utóbb orosz lesz, mert vagy kormányra juttatnak oroszbarát elnököt vagy kiválnak hosszú távon, nekünk az a rész mindegy, inkább fontos a volt Galliciai terület sorsa, mert így nem lennének közvetlen ütközőpont, lenne egy terület köztünk és Oroszország között amit használnának az amcsik.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Érdekesen gondoltátok hogy egy hazánk méretű kis ország bármiben ellent tud állni egy usa meretű országnak. Nem is értem hogyan gondoltátok a semlegességet ugy hogy nato tagok vagyunk. Es ennek a natonak oszlopos tagja az usa. Lenyegében nélküle nem is működne az. Bejött a papírforma.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Érdekesen gondoltátok hogy egy hazánk méretű kis ország bármiben ellent tud állni egy usa meretű országnak. Nem is értem hogyan gondoltátok a semlegességet ugy hogy nato tagok vagyunk. Es ennek a natonak oszlopos tagja az usa. Lenyegében nélküle nem is működne az. Bejött a papírforma.

De én azt nem értem, hogy miért olyan hatalmas elvárás az pl. az én igazságérzetem szerint, hogy ÚGY legyünk szövetségesek, hogy jó partnerségi viszony alapján mielőtt jönnének, megkérdeznek hogy adott esetben jöhetnek e, megmutatják hogy mit hoztak, és mit vinnének??!

Ez lenne egy valódi szövetség alapja, a kölcsönös egymás iránti tisztelet.

Ez így minden csak nem egy valós szövetség, ez így valami nagyon más.

Használnak minket, nem védenek, én így látom, akinek ez tetszik az vágjon hozzá jó pofát, nekem még nem megy, ígérem megpróbálom ezt is elfogadni, idő kell hozzá...
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
De én azt nem értem, hogy miért olyan hatalmas elvárás az pl. az én igazságérzetem szerint, hogy ÚGY legyünk szövetségesek, hogy jó partnerségi viszony alapján mielőtt jönnének, megkérdeznek hogy adott esetben jöhetnek e, megmutatják hogy mit hoztak, és mit vinnének??!

Ez lenne egy valódi szövetség alapja, a kölcsönös egymás iránti tisztelet.

Ez így minden csak nem egy valós szövetség, ez így valami nagyon más.

Használnak minket, nem védenek, én így látom, akinek ez tetszik az vágjon hozzá jó pofát, nekem még nem megy, ígérem megpróbálom ezt is elfogadni, idő kell hozzá...
egyetértek, de nem is kell azt képzelni hogy ez szövetség.
Mikor Szovjetunió széthullott , nem volt sok választásunk a másik oldalra kellett állni vagy úgy járunk mint a jugok.
Nálunk kevesebb érték volt , de jobb volt a békesség.
Ez inkább védelmi pénz szedés és "Védelmi szövetség". kb mint a amikor "védik" a boltodat , maguktól :D :D nehogy bajod essen
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
egyetértek, de nem is kell azt képzelni hogy ez szövetség.
Mikor Szovjetunió széthullott , nem volt sok választásunk a másik oldalra kellett állni vagy úgy járunk mint a jugok.
Nálunk kevesebb érték volt , de jobb volt a békesség.
Ez inkább védelmi pénz szedés és "Védelmi szövetség". kb mint a amikor "védik" a boltodat , maguktól :D :D nehogy bajod essen
Nem erről kéne szóljon már ez az egész, amiről jelenleg szól.

Talán egy közös EU haderő lehetne a jó, vagy legalább is a jobb irányba való irány. Illúzióim nincsenek, egymagunkban tudom én is hogy reálisan hol a helyünk, és mik a lehetőségeink.

Talán fel lehet váltani a mostani USA domináns NATO-t egy EU haderőre. Talán.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Talán fel lehet váltani a mostani USA domináns NATO-t egy EU haderőre. Talán.

És ezt hagyná az USA? Nem hinném.
Idővel gyengülni fognak, és a figyelmüket egyre inkább Ázsiára kell hogy koncentrálják, ami nekünk jó. Remélem még az előtt megtörténik, hogy megcsinálná a tüzet itt valaki a KKE-i régióban. Ez és az kell hozzá, hogy a Német-Francia tengely végre kihúzza a fejét a földből, a britek meg végre lekoccoljanak az EU-ból.
Szerintem így összejöhet.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Mikor Szovjetunió széthullott , nem volt sok választásunk a másik oldalra kellett állni vagy úgy járunk mint a jugok.

Trianon óta gyakorlatilag nem vagyunk sok nemzetiségű ország, mint egykor Jugoszlávia. Így nem is járhattunk volna úgy. Nem volt más választásunk, ez igaz. USA dominancia elsősorban annak köszönhető, hogy ők az egyetlen szueprhatalom, katonailag is. Európa szeretne kicsit önállósodni, de katonai erő nélkül nem fog menni. A NATO-nak alternatívája jelenleg nincs. Európai hadsereg ? Maximum, egy USA nélküli katonai szövetség Európán belül. Realitása ennek sincs igazán, mert még egy migránskérdésben sem tud közös nevezőre jutni az Unio. Nemhogy egy közös haderő megannyi részletkérdésében. Pláne nem annak alkalmazásában. Na még csak akkor adnánk fel a függetlenségünk még megmaradt részét is, ha az megvalósulna. Lehet abban nem is lenne magyar harcoló katona. Mondjuk csak egészségügyisek, víztisztítók, stb. Nem is érdemes rá gondolni.Hülyeség.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Idővel gyengülni fognak, és a figyelmüket egyre inkább Ázsiára kell hogy koncentrálják, ami nekünk jó. Remélem még az előtt megtörténik, hogy megcsinálná a tüzet itt valaki a KKE-i régióban. Ez és az kell hozzá, hogy a Német-Francia tengely végre kihúzza a fejét a földből, a britek meg végre lekoccoljanak az EU-ból.
Szerintem így összejöhet.

Az ukránokat mégjobban ráhajtják az oroszokra, hogy lefoglalják, míg ő kínával alkudozik. Az oroszok meg nem akarnak teljes háborút. Maximum úgy lehetne elképzelni, mint a fehéroroszoknál pedzegették, hogy népszavazás és egyesülés. De ukrajnában ez már nem opció.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Trianon óta gyakorlatilag nem vagyunk sok nemzetiségű ország, mint egykor Jugoszlávia. Így nem is járhattunk volna úgy. Nem volt más választásunk, ez igaz. USA dominancia elsősorban annak köszönhető, hogy ők az egyetlen szueprhatalom, katonailag is. Európa szeretne kicsit önállósodni, de katonai erő nélkül nem fog menni. A NATO-nak alternatívája jelenleg nincs. Európai hadsereg ? Maximum, egy USA nélküli katonai szövetség Európán belül. Realitása ennek sincs igazán, mert még egy migránskérdésben sem tud közös nevezőre jutni az Unio. Nemhogy egy közös haderő megannyi részletkérdésében. Pláne nem annak alkalmazásában. Na még csak akkor adnánk fel a függetlenségünk még megmaradt részét is, ha az megvalósulna. Lehet abban nem is lenne magyar harcoló katona. Mondjuk csak egészségügyisek, víztisztítók, stb. Nem is érdemes rá gondolni.Hülyeség.
Szerintem az a hülyeség, hogy beengedünk ide magunkhoz egy olyan nagy szereplőt, aki jóval inkább érdekelt abban hogy az EU kinullázza magát adott esetben, mint az EU vezető országai. Ezen kéne elgondolkozni sokaknak, hogy ha itt lesz valami, akkor a Merci/Audi/BMW cég vezetői lennének inkább szomorúak, vagy a Ford/GM vonal? Nyilván ez egy hülye és kisarkított példa, de a lényeg remélem átjön azért, mit szeretnék mondani ezzel...

Az EU jelenlegi vezetése egy kalap szar, ebben egyet értünk, a lehetőség viszont ott van hogy elzavarja őket az EU szavazópolgárok többsége a francba, ezzel kéne végre élni!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 846
5 053
113
Idővel gyengülni fognak, és a figyelmüket egyre inkább Ázsiára kell hogy koncentrálják, ami nekünk jó. Remélem még az előtt megtörténik, hogy megcsinálná a tüzet itt valaki a KKE-i régióban. Ez és az kell hozzá, hogy a Német-Francia tengely végre kihúzza a fejét a földből, a britek meg végre lekoccoljanak az EU-ból.
Szerintem így összejöhet.


Igen ez reális lehet, a belső problémák okozhatnak még nekik gondokat, akkor viszont hatalmi vákum lehet (időlegesen) Európában amikor is nem tudjuk, hogy ki mit lép, lehetőségek ugye történelmi sérelmekre, határtologatásokra. Ezért kell, hogy ne letolt gatyával álljunk itt KKE-ben mert sok mindent hzhat a közeljövő is! Ugye 85 körül aki azt mondja, hogy hamarosan konyec SZU, VSZ azt kiröhögik, vagy zárt osztályra viszik kb. Nagyon rövid idő alatt a fejére állhat a világ. Itt nekünk a szomszédainkkal nagyon észnél kell lennünk simán lehet egy hasonló szitu mint az I. Vh. után, amikor mindenki akkorát harapott belőlünk amekkorát csak tudott. Ugye de jól is jött volna akkor egy hadsereg..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 542
45 081
113
Idővel gyengülni fognak, és a figyelmüket egyre inkább Ázsiára kell hogy koncentrálják, ami nekünk jó. Remélem még az előtt megtörténik, hogy megcsinálná a tüzet itt valaki a KKE-i régióban. Ez és az kell hozzá, hogy a Német-Francia tengely végre kihúzza a fejét a földből, a britek meg végre lekoccoljanak az EU-ból.
Szerintem így összejöhet.


Igen ez reális lehet, a belső problémák okozhatnak még nekik gondokat, akkor viszont hatalmi vákum lehet (időlegesen) Európában amikor is nem tudjuk, hogy ki mit lép, lehetőségek ugye történelmi sérelmekre, határtologatásokra. Ezért kell, hogy ne letolt gatyával álljunk itt KKE-ben mert sok mindent hzhat a közeljövő is! Ugye 85 körül aki azt mondja, hogy hamarosan konyec SZU, VSZ azt kiröhögik, vagy zárt osztályra viszik kb. Nagyon rövid idő alatt a fejére állhat a világ. Itt nekünk a szomszédainkkal nagyon észnél kell lennünk simán lehet egy hasonló szitu mint az I. Vh. után, amikor mindenki akkorát harapott belőlünk amekkorát csak tudott. Ugye de jól is jött volna akkor egy hadsereg..
Ez így van. SAJÁT hadsereg lenne jó, a Zrínyi 2026 egyébként a lehetőségeinkhez mérten szerintem korrekt irányba mozdult el.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
De én azt nem értem, hogy miért olyan hatalmas elvárás az pl. az én igazságérzetem szerint, hogy ÚGY legyünk szövetségesek, hogy jó partnerségi viszony alapján mielőtt jönnének, megkérdeznek hogy adott esetben jöhetnek e, megmutatják hogy mit hoztak, és mit vinnének??!

Ez lenne egy valódi szövetség alapja, a kölcsönös egymás iránti tisztelet.

Ez így minden csak nem egy valós szövetség, ez így valami nagyon más.

Használnak minket, nem védenek, én így látom, akinek ez tetszik az vágjon hozzá jó pofát, nekem még nem megy, ígérem megpróbálom ezt is elfogadni, idő kell hozzá...
Megkérdezték, hogy jöhetnek e? És erre azt válaszoltuk hogy igen. Bár hozzáteszem még semmit nem tudunk. Mert semmilyen részletet nem hoztak nyilvánosságra. Arra meg nem kell felülni amit a 444 ír. Az is hazugság amit kérdez. Legyünk kicsit türelmesek. Plusz ki tudja a kormány mit kért cserébe. Még ezt sem tudjuk.
Illetve az usa jelenlét hogyan működik más országokban. A lengyeleknél, olaszoknál, németeknél vagy a japánoknál? Az ottlétük figyelembe veszi a helyi szabályokat, törvényeket vagy azok fölött állnak. Bár kétlem, hogy bármi jelentőséget tulajdonítanának holmi legyőzött országok törvényeinek. De ez sem biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos