A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
De én nem erről beszéltem.
Persze, ideális esetben: a BRDM felderítetlenül lapul valahol, míg ő kapja a felderítési adatokat, akkor ki tud lőni 1 talán 2 tankot, aztán uzsgyi. Az első indítás jó eséllyel felfedi a pozíciót. Én inkább lennék egy brutál terep quaddal (az is elbír egy ATGM indítót), mint egy csődtömeg BRDM-el
De gondolj a jövőre, egy valamire való harckocsi csoport nem fog mozogni gyalogság IFV ÉS pl. felderítő drónfelhő nélkül. Na így vadásszál te a papírtestű szekereddel. A jövőt már láthatod, az Apacsok drónokkal együtt mozoghatnak, ez lesz a jövőben az olyan top MBT-kel is mint a Leopard. Brutálisan fejlődő szenzortechnika, hálózatos MI, együtt az egyre fejlettebb mini drónokkal. Na ez lesz a kihívás! Ha a másik oldalon nincsenek pariban ezekkel, akkor semmi esély sem lesz. Nyilván a környezet - város, hegyvidék, erdők - tompíthatja ezeket az előnyöket. De a hálózatban dolgozó drónok sok mindent megváltoztatnak majd.

Nyilván sok mindenen változtatnak a drónok, de azért nem ott tartunk, hogy minden bokor felett lebeg egy. Az, hogy mit tudnak a drónok, még nagyon nem derült ki. Egyenlőre azt tudjuk, hogy olyan környezetben, ahol a legkomolyabb légvédelmet a Dushka jelenti, ott tudnak működni. Nem hiszem, hogy az ATGM járműveknek lejárt volna az ideje. Abban, hogy a BRDM egy hulladék, abban egyet értek veled.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ki is koptak.Azt azért ne hívjuk páncélvadásznak,hogy egy terepjárón ATGM(még úgy se,hogy elfogadjuk páncélvadásznak az ATGM-es járművet).
A német Jaguárnak volt rakétás és ágyús változata is.Páncélelháritás egy tág fogalom.Gyalogos egy K100 kézigránáttal is végezhet páncélelháritást,és a Jagdpantert is beosztották páncélelháritó reteszállásba anno.A páncél elháritás és a páncél vadászat inkább taktikai harcmód különbbség,egy adott jármű mindkettőre alkalmas lehet.Támadólagossan használva vadászol a páncélosokra,ha meg azok támadnak elháritod.Mivel az elöbbi jobban hangzik,ezért szeretik az ilyen járgányokat páncélvadásznak nevezni.Ha meg a nagyközönségnek éppen gy lehet jobban eladni,páncélelháritknak nevezik őket.Nem kell ezt túldimenzionálni.De egy 8km hatótávú Hellfierekel felpakolt Humveet simán lehet támadlagossan felhasználni,főleg ha még célkereső/megjelölő drónokkal is megtámogatjuk
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 713
76 740
113
2019/S 058-135354

Adásvételi szerződés „Aimpoint CompM3 vöröspontos irányzék+3X MAG nagyító toldat beszerzése” tárgyban

A szerződés(ek) végleges összértéke: 225 663 000,00 HUF

A nyertes gazdasági szereplő neve és címe:
Milipol Zrt.
Moha utca 1.
1121 Budapest
Magyarország
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
2019/S 058-135354

Adásvételi szerződés „Aimpoint CompM3 vöröspontos irányzék+3X MAG nagyító toldat beszerzése” tárgyban

A szerződés(ek) végleges összértéke: 225 663 000,00 HUF

A nyertes gazdasági szereplő neve és címe:
Milipol Zrt.
Moha utca 1.
1121 Budapest
Magyarország
Valaki ismeri ezt? Milyen? Jóféle? Vannak vele esetleg tapasztalatok?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ellenben , amit nagyon támogatnék Fennek-re telepített SPIKE-LR és már ki is lehetne váltani a BRDM2-eseket itthon, sőt mivel a Fennek multiplatform ezért elég sok minden letudnánk tudni vele , ha pl a Franciák Mistralt integrálnának rá vagy az amik stingert(ami egyébként már létezik) , VV, C&C, JFS, Felderítő , TACP , sok legyet üthetnénk egy csapásra a Fennek-kel szerintem
Bár rányomtam a likera, de sajnos csak egyszer fogadja el.;)
Ez a Fennek dolog elképesztően elkerülhetetlen. Erről majd összedobok egy hosszabb "agyvihart", de egyenlőre ennyi is elég.
Ahogy a fentebbi videobevágásba is említik, itt nem csak eszközöket, de rendszert/filozófiát is veszünk. Akkor pedig az egészet kukázhatjuk, ha nem ez egészet vesszük át.
Az egész csomag talán egyik legfontosabb része lenne a Fennek JFS, ill. felderítő változata. Mert míg, hogy láncos vagy kerekes APC/IFV-t veszünk, az felfogás és ország specifikus dolog, de hogy a rendszer elemeit ellássuk felderítési és tűzvezetési információkkal, az mindennek az alapja. Ráadásul a Fennek platform olyannyira sokoldalú, hogy azonos platformon gyakorlatilag minden csapattámogatást meg lehet oldani. Ezzel gyakorlatilag a logisztikai igényt is drasztikusan csökkented.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 600
79 806
113
Ez a Leo már közel se az a Leo ami 30 éve volt!! Se külsőre, se képességre. Ezek - velem ellentétben - tudnak fiatalodni!! :)

Sajnos nem.A konstrukció maradt a régi a fejleszthethetősége végén.Nem véletlen van a Leopard 2 Leclerc keresztezés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 600
79 806
113
A német Jaguárnak volt rakétás és ágyús változata is.Páncélelháritás egy tág fogalom.Gyalogos egy K100 kézigránáttal is végezhet páncélelháritást,és a Jagdpantert is beosztották páncélelháritó reteszállásba anno.A páncél elháritás és a páncél vadászat inkább taktikai harcmód különbbség,egy adott jármű mindkettőre alkalmas lehet.Támadólagossan használva vadászol a páncélosokra,ha meg azok támadnak elháritod.Mivel az elöbbi jobban hangzik,ezért szeretik az ilyen járgányokat páncélvadásznak nevezni.Ha meg a nagyközönségnek éppen gy lehet jobban eladni,páncélelháritknak nevezik őket.Nem kell ezt túldimenzionálni.De egy 8km hatótávú Hellfierekel felpakolt Humveet simán lehet támadlagossan felhasználni,főleg ha még célkereső/megjelölő drónokkal is megtámogatjuk


A Hellfire helikopterről tud 8km-et földről az 5km megállítja de lehet,hogy a 4km is.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 902
113
Ez a Leo már közel se az a Leo ami 30 éve volt!! Se külsőre, se képességre. Ezek - velem ellentétben - tudnak fiatalodni!! :)

Ki mire saccol, mikorra lesz kész a Leo 3 már gyerekhibákkal kijavítva? 15-20 év múlva? Meg nyilván egy Magyarország méretű ország utolsókként kapna csak a nagy megrendelők után.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 902
113
https://www.armyweb.cz/clanek/jak-dal-s-ceskym-tankovym-vojskem

Egy elemzés ami lehetséges cseh tank beszerzésről szól. Elemzik hogy Leo-n kívül nagyjából egyik se felelne meg nekik és hogy talán a magyar út lenne a legjobb. :)
Érdekes hogy létezik OMBT-Leo2 leasing program is. 1.5 millió euró/tank/év - de még csak nem is a legmodernebb tankokért :eek:

Ki lehet itt a célközönség azt nem tudom.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A vicces, hogy az általad linkelt wiki cikk teszi helyre a dolgot!
"A rakétarendszer jelenleg a 9P157–2 Hrizantyema–SZ páncélelhárító járműről, a Mi–28 csatahelikopterről és a közeljövőben a Ka–52 csatahelikopterről indítható."
Ha magát a szót elemzed, abszolút Dudinak van igaza. Én nem mennék tankra VADÁSZNI egy BRDM-el!!!! Basszus, még egy CO2-s puska is veszélyes rá:hadonaszos:
A páncélvadász olyan eszköz - az én meglátásom szerint - ami képes szemtől szemben harckocsit megsemmisíteni. Egy Jagdpanther-rel lehetett vadászni Panther-re!
Kéretik nem összekeverni a dedikált jagdpanzer-eket mindenféle Stug és egyéb rohamlövegekkel!
Nyilván műszaki okai voltak a létrejöttének, a potens ágyúk hordozására nem állt rendelkezésre alkalmas jármű (hajtáslánc!), így lemondtak a toronyról (és főleg a súlyáról).
Ez ma nincs így.
Szerintem az általatok emlegetett összes jármű páncélelhárító eszköz, önállóan nem tud (nem tanácsos) tevékenykednie.
Ezek nagyon hasznosak lehetnek, pl. volt anno egy videó az ukrán topikban, egy mezőn nyomultak előre a szakadárok talán BTR-ek támogatásával, amikor egy úttöltés mögül előkerült egy T-64/72. Volt nagy menekülés. Ha akkor ott van a hátuk mögött egy ilyen holmi, az lett volna a páncélelhárítás.
Az igazi páncélvadász egyértelműen a helikopter, A-10 kategória lett.
Most komoly, hogy szemantikai vitába mentek bele? Szerintem meg egyszerűen használd az AT rövidítést. Szerintem teljesen lényegtelen, hogy állványról, vállról, páncélozott vagy sima terepjáróról, IFV-ről, APC-ről, tankról, vagy helikopterről indítod el azt a nyomorult Spike rakétát. A végeredmény ugyanaz.
Az meg, hogy mikor mivel vadászol páncélos erőre, elsősorban helyzet, kedv, bátorság, és időjárás kérdése (na jó az utolsó marhaság, de legalább rímel :p).
Városi harc közben szerintem bármelyik páncélosban ülőnek elkerekedik a szeme, ha jobbról bekocog egy lokálpatrióta a vállán egy RPG-7-tel. Még ha tudja, hogy nem üti át, akkor is! Ez egy ilyen buli. Ha a fos borul, nem mindegy, hogy honnan/miből jön?
Ha viszont mégis a nyelvészkedésbe akarunk belemenni, akkor a "páncélvadász"-t akkor használnám, ha a fegyver és/vagy jármű kizárólag páncélos erők leküzdésére lett létrehozva, és csak annak okoz hatékonyan kárt.
Pl.: Egy kumulatív fejjel ellátott RPG-7-essel hiába veszed célba a rohamozó élőerőt, még az is elképzelhető, hogy fel sem robban, ha az egyik szerencsétlen hasán megy keresztül. De ha fel is robban, akkor sem mondhatjuk, hogy hatékonyan költötted el az adófizetők pénzét. Ellenben ha repeszgránáttal próbálkozol...
 
  • Tetszik
Reactions: Autodidaktakatona

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Nyilván sok mindenen változtatnak a drónok, de azért nem ott tartunk, hogy minden bokor felett lebeg egy. Az, hogy mit tudnak a drónok, még nagyon nem derült ki. Egyenlőre azt tudjuk, hogy olyan környezetben, ahol a legkomolyabb légvédelmet a Dushka jelenti, ott tudnak működni. Nem hiszem, hogy az ATGM járműveknek lejárt volna az ideje. Abban, hogy a BRDM egy hulladék, abban egyet értek veled.

Nyilván, nem is úgy gondoltam. Csak a jövőt próbálom felvillantani. Az AH-64E sem lesz a legelterjedtebb kacat. De ma egy 150e Ft-os drón olyanokat tud, hogy 10-20 évvel ezelőtt becsulizott volna tőle egy harctéri vezető, atom stabil HD kép, repülési profilok, 5km hatótáv, elfér az oldaltáskádban és alig felfedezhető. És ezerrel fejlesztik ezek hálózatos, összekötött repülését (nézd meg a kínai fényjátékokat több mint ezer drónnal, pl.
)
Én szó szerint kis drón felhőt képzelek el egy harccsoport körül, 10 km-es körben repülnek, és együtt mozognak a csoporttal. Lehet rajtuk infra, hd kamera, lövés érzékelő, ha valamit találnak azonnal megvan a pozíció is, több is odarepül, 3D képet lehet képezni, de a sok szenzor adatát összefésülve brutál felbontás is elérhető. Ez a (közel)jövő, és ezt dobja fel az MI fejlesztés.

Egy szóval nem mondtam, hogy nem kell ATGM, hiszen ott vannak pl. a Pumán is, de hasznosak nagy mozgékonyságú járműveken is. De fontos a növekvő lőtáv.
Ezért tetszik nekem a GLSDB rendszer https://www.army-technology.com/projects/small-diameter-bomb-glsdb/
És ezért is kéne MLRS, ha jól tudom ezek normál SDB-k, rakétára szerelve. Ideális választás lenne, egy készletből lehetne ellátni a Gripeneket és a precíziós rakétásokat is. Hatótávon belül az ideális "légi"támogatás, a JTAC nem vadászt irányít, hanem rakéta "hozza" a PGM-et.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Soká,még pénzt sem adtak rá.
Szerintem meg semmikor. Az szinte biztos, hogy nem Leo 3-nak fogják hívni.
Nemrégiben írtak alá a németek a franciákkal egy Eurofighter jellegű megállapodást, hogy közösen fejlesztnék a következő generációs MBT-t.
A Leclerc gyártása már régen leállt. A Leo esetében pedig viszonylag ritka a vadi új tank legyártása. Inkább a korábbi verziók korszerűvé tétele tartja talpon a gyártósort. Most a k-európai haderőreformok dobhatnak még az ügyön, de ezzel csak nagyjából tőkét biztosítnak a fejlesztés megkezdéséhez.
Azt gondolom, hogy a többi nagy MBT fejlesztő ország is ugorni fog az ügyre, mert nem egyedül kell kiköhögni a több milliárd eurós fejlesztési, és bevezetési költségeket.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Most komoly, hogy szemantikai vitába mentek bele? Szerintem meg egyszerűen használd az AT rövidítést.
Hahh, akkor miért akadtok ki, amikor a sajtó mindent tanknak hív, aminek van ágyúja meg páncélja!? Csak játék a szavakkal? MBT, IFV, APC, MRAP, mindegyik megy, lő és páncélozott, hívjál mindent harckocsinak és kész! De pl. egy Pumára mondjam hogy AT, csak mert van rajta ATGM??

Az meg, hogy mikor mivel vadászol páncélos erőre, elsősorban helyzet, ... kérdése
Dehát erről szól a fáma, helyzetfüggő, egy támadó harckocsi egységet nem lehet kísérni/fedezni egy BRDM-re szerelt Spike indítóval, egy bokorban megbúvó lövész egy Barrett jellegű fegyverrel 1 km-ről letörli a "páncélvadász" egységedet!! Ezért írta Dudi, hogy az MBT-k széleit a Pumák fedezik.
Teljesen más, ha pl. téged támadnak, mert akkor még a gyalogos ATGM is halálos. 1973-ban a Sínain a támadó IDF harckocsizók csak azt látták, hogy az egyiptomiak valami bőröndöket kinyitnak, majd akkora veszteségeket szenvedtek el, mint még soha. De beásott, gyalogsággal együtt védekező páncélosokat nem könnyű lerohanni "bőröndös" Maljutkával, meg RPG-vel.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Most komoly, hogy szemantikai vitába mentek bele? Szerintem meg egyszerűen használd az AT rövidítést. Szerintem teljesen lényegtelen, hogy állványról, vállról, páncélozott vagy sima terepjáróról, IFV-ről, APC-ről, tankról, vagy helikopterről indítod el azt a nyomorult Spike rakétát. A végeredmény ugyanaz.
Az meg, hogy mikor mivel vadászol páncélos erőre, elsősorban helyzet, kedv, bátorság, és időjárás kérdése (na jó az utolsó marhaság, de legalább rímel :p).
Városi harc közben szerintem bármelyik páncélosban ülőnek elkerekedik a szeme, ha jobbról bekocog egy lokálpatrióta a vállán egy RPG-7-tel. Még ha tudja, hogy nem üti át, akkor is! Ez egy ilyen buli. Ha a fos borul, nem mindegy, hogy honnan/miből jön?
Ha viszont mégis a nyelvészkedésbe akarunk belemenni, akkor a "páncélvadász"-t akkor használnám, ha a fegyver és/vagy jármű kizárólag páncélos erők leküzdésére lett létrehozva, és csak annak okoz hatékonyan kárt.
Pl.: Egy kumulatív fejjel ellátott RPG-7-essel hiába veszed célba a rohamozó élőerőt, még az is elképzelhető, hogy fel sem robban, ha az egyik szerencsétlen hasán megy keresztül. De ha fel is robban, akkor sem mondhatjuk, hogy hatékonyan költötted el az adófizetők pénzét. Ellenben ha repeszgránáttal próbálkozol...


Még a szemantikához annyit, hogy végülis a neve Raketenjagdpanzer Jaguar. Amiért felvetettem, mint gondolat, hogy kis ráfordítással kukából kibányászott áron beszerezve egy potens gépet lehetne támogató szerepkörbe beállítani. Ránézésre még elbír némi vasat, egy automata géppuskatornyot, hogy a bokorba is legyen értelme benéznie. Fegyverzetben pedig ahogy több lépcsőben fejlődött, még mindig lehet benne lehetőség egy új atgm-mel. És szerintem ha már ilyennel lövöldöik az ember és kiszúrják és odagéppuskáznak, inkább ül mondjuk 250 + mm rha mögött, mint egy quadon. Többeknek válaszoltam, de elcsesztem és csak a te szövegedet adta be. Ja és még annyit, hogy a harctéri komrendszerbe ugyanúgy beköthetővé lehetne tenni.