Szóval visszatérve a topic alapötletére:
Az a baj, hogy amikor 2013 januárjában desertfox (bárhol legyél is, puszi!) létrehozta a topicot, még nem tudtunk róla, de a magyar haderő fejlesztése már okos kis kobakokban alaposan át volt gondolva. Hogy miből gondolom?
Valamikor már 2010-ben történt egy olyan beszerzés, ami gyakorlatilag az egész most folyó military shoppingot predesztinálta.
Akkor létrejött egy együttműködés a Rheinmetall és Magyarország között hogy Magyarország megveszi a Rheinmetall TMS rendszerét.
Ez akkor még gyakorlatilag az emberek 99.9%-ának nagyjából lehetett volna valami új HiFi hangrendszer is, de ez az együttműködés vezetett a Leo 2-esekhez, meg minden máshoz, amit 2026-ig (minimum) be fogunk még szerezni.
Ezen a rendszeren a Rheinmetall még faragott, bővített, fejlesztett. Lett is egy szimpi kis neve: TacNet, ami egy átfogó modern harctéri irányítás, ellenőrzési, stb (családnevén C4I) rendszert takar.
https://www.rheinmetall-defence.com...s/command_and_control_system_tacnet/index.php
Ez persze nem egy olyan dolog amit a magunkfajta militarybuzi egykönnyen feldolgoz, megért. Mert ez nem egy olyan megfogható dolog, mint egy KPV "malac", vagy egy leszállás közben hasra szálló JAS-39.
És hogy miket okozott mindez nekünk? OK, a 2015M gyakorlóhoz, és a CZ parittyákhoz még nem volt köze, de:
- Volt nékünk tavalyról egy H145M beszerzésünk/szerződés aláírásunk, amit megelőzött egy H-Force fejlesztési teszt. Ami több dologra is jó volt. Egyrészt egy jó kis vállveregetés, utolsó lökés a hazai döntéshozóknak, hogy nem felesleges hülyeségbe nyomtok bele dollármilliókat. Másrészt akár arra is, hogy a TacNet-et leteszteljék a H-Force-szal. És lőn ebből egy pressrelease: https://www.pressebox.com/pressrele...-of-ground-and-air-mobile-forces/boxid/915756
- Aztán becsapott a ménkű mivel a közepes H225-ök is H-Force rendszer kompatibilisek, és persze Mi ezeket is azzal rendeltük.
- Aztán borult a cukorka a fejünkre sorban: Jöttek a Leo 2 A7V+-ok, meg a PZ 2000-ek.
De nini ugyan a tankot alapvetően a KMW gyártotta de a lényeget, a fő fegyverzet mellett, az tűzvezető rendszert és a Consolokat a Rheinmetall szállítja az A7-ekbe:https://www.armyrecognition.com/sep...d_2_mbt_to_standard_2a7v_for_german_army.html
El ne felejtkezzünk a PZ-2000-ről sem! Az alap ötlet a KMW-é, de fogadni mernék, hogy ehhez is van némi köze a Rheinmetallnak (bocs, de mostanra elegem van a kiírásából, így rövidítem ). És tényleg! A löveget biztosan, és ezzel együtt, szerintem az elektronika egy részébe is belepiszkáltak. Bár a lőelemképző rendszer nem az övék, de: https://www.army-technology.com/projects/pzh2000/
Fire control and observation
The PzH 2000 can use an automatic mode of operation including the data radio link with an external command and control system. The autonomous fire control functions are controlled by an on-board MICMOS computer supplied by EADS (formerly DaimlerChrysler Aerospace). Using the automatic mode, target engagements can be carried out by a crew of two. Using the fire control data provided by the ballistics computer, the gun is automatically laid and relayed during the mission.
És még nincs vége!
- Az év elején felmerült egy olyan pletyka, hogy biztosan veszünk Puma IFV-ket. Ami magunk közt legyen mondva eléggé gyanúsan bejövősnek tűnik. De ha nem is ez, de szinte biztos vagyok benne, hogy LANCE torony lesz benne, ami szintén az RM hozta össze. Ez önmagában is moduláris, és modulként is szerelhető. És ez tette lehetővé az elképesztő eredményeket a cseh IFV próbán. Ha lesz is szerintem Puma beszerzés akkor is szinte biztos, hogy nem minden BTR lesz darab-darabra cserélve, de abban szinte biztos vagyok, hogy legyen az akár kerekes, akár láncos IFV, a RM tornya és C4I rendszere rajta/benne lesz.
- És ahogy korábban már írtam abban is biztos vagyok, hogy a TacNet talán legfontosabb része a felderítő járművek és a bejövő információk. Erre viszont van egy biztos tippem. Egy pár órával korábban már az egekig magasztaltam a Fennek platformot. Van is rá ok! Eddig is meg tudta oldani gyakorlatilag az összes harctéri támogató feladatot. Van belőle:
- felderítő változat, rece( ez is alapvetően KMW termék de kezdetektől RM BAA felderítő periszkópot építik bele, ami TacNet kompatibilis.)
- mélységi felderítő, pioneer vehicle
- parancsnoki, AD
- tüzérségi megfigyelő, FAO
- joint fire support team, JFST, ez a legújabb Fennek JFST 1A3+ hivatalos néven fut. 2 korszerűsített jármű alkotja a csapatot és ketten együtt biztosítanak az egységeknek tüzérségi és légvédelmi koordinációt. Újabb kapcsolódási pont. Ez JFST történetesen használni tudja az idehaza frissen beszerzett SAMOC adatait is, ezáltal előretolt légicsapás koordinátorként is működik. (ezen feladatokat külön-külön is el tudja látni, ha éppen nincsen mindkét funkcióra szükség.
- csapat légvédelem, SWP - azaz Stinger Weapon Plattform. Itt a légvédelmi rakétákra gondolt a Költő!
Gondolná valaki, hogy eddig összesen 600 db különféle Fennek lett leszállítva a Hollandoknak és a Német hadseregnek? A német hadsereg szinte minden szintjén előfordulnak a sokoldalúságuk miatt, akár konkrét alegységet építve rá. 12 tonnájával 4x4-es mivoltával eltörpül aegy Pánzélos Hadosztály mamutjai között, de pont ez az a méret, amivel igazán hatékony tud lenni! És hogy mennyire tud felderítő céljármű lenni? Elég sok olyan darab van rendszerben ahol egy saját minidrónt tud indítani, ami természetesen a rendszerbe integrált, és + információkat gyűjthet.
Lesznek még további pontok is, ha nem is közvetlenül TacNet-tel szoros összefüggésben, de ennyi egybeesés nem véletlen. És mutatja, hogy mennyire támaszkodik a Z2026 program a Bundeswher már jól bevállt rendszereiben....