A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 373
19 753
113
Ha viszont mégis a nyelvészkedésbe akarunk belemenni, akkor a "páncélvadász"-t akkor használnám, ha a fegyver és/vagy jármű kizárólag páncélos erők leküzdésére lett létrehozva, és csak annak okoz hatékonyan kárt.

Valójában igazad van. Amiről itt beszélgettek néhányan, az vadászpáncélos.
Páncélvadász, egy páncéltörő ágyú, elavult harckocsi alvázra szerelve, tető nélküli páncélozott felépítményben.
Rohamlöveg, a gyalogság harcát támogató tüzérségi fegyver, amit páncélelhárításra is használható.
Vadászpáncélos, kifejezetten ellenséges páncélos erők leküzdésére konstruálták, de támogathat ez is gyalogságot is. Teljesen zárt felépítményben az ágyú, homlokpáncélzata a harckocsikéval egyenlő.
Miért is készült ?
Mert gyártása egyszerűbb és gyorsabb, a harckocsiknál. Háborús kényszer szülte fegyver volt ez is. A Jaguár, a háborús német vadászpáncélosok folytatása volt, de nem terjedt el, mert a harckocsi hatékonyabb.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 307
84 076
113
Szerintem meg semmikor. Az szinte biztos, hogy nem Leo 3-nak fogják hívni.
Nemrégiben írtak alá a németek a franciákkal egy Eurofighter jellegű megállapodást, hogy közösen fejlesztnék a következő generációs MBT-t.
A Leclerc gyártása már régen leállt. A Leo esetében pedig viszonylag ritka a vadi új tank legyártása. Inkább a korábbi verziók korszerűvé tétele tartja talpon a gyártósort. Most a k-európai haderőreformok dobhatnak még az ügyön, de ezzel csak nagyjából tőkét biztosítnak a fejlesztés megkezdéséhez.
Azt gondolom, hogy a többi nagy MBT fejlesztő ország is ugorni fog az ügyre, mert nem egyedül kell kiköhögni a több milliárd eurós fejlesztési, és bevezetési költségeket.

A neve mind1 a fontos az,hogy következő generációs nyugati harckocsi.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 851
72 653
113
Egy lövész Szombathelyen, a 80-as években, 1000 lőszert is ellőhetett élesből, másfél év alatt. Én, úgy saccolom, már írtam itt, kb., 1500 lőszert lőhettem el, rpk beosztásban. Folymatos volt a lőkiképzés, lövészet, harcászat, gyakorlatok, hegyikiképzés, stb. Nem volt üresjárat ott, szinte semmire nem volt idő. Lőszer dögivel volt, mindeből. Egyik lövészeten, az 5. szd. pk. Kokas hdgy.., nem volt elégedett az irányzókkal. Engedélyt kért du, a lövészet folytatására. Urbán Lajos volt akkor ott a dandár pk. Úgy emlékezem, ő adott engedélyt, hogy hozzanak még egy Ural teherautó PG-15 V gránátot, hogy a szdpk., folytathassa az irányzók lövetését, egészen estig.
En 10 evvel kesobb 5 esetleg 7 loszert lottem el ott meg par vakloszert, talan 15-t?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Szóval visszatérve a topic alapötletére:
Az a baj, hogy amikor 2013 januárjában desertfox (bárhol legyél is, puszi!) létrehozta a topicot, még nem tudtunk róla, de a magyar haderő fejlesztése már okos kis kobakokban alaposan át volt gondolva. Hogy miből gondolom?
Valamikor már 2010-ben történt egy olyan beszerzés, ami gyakorlatilag az egész most folyó military shoppingot predesztinálta.
Akkor létrejött egy együttműködés a Rheinmetall és Magyarország között hogy Magyarország megveszi a Rheinmetall TMS rendszerét.
Ez akkor még gyakorlatilag az emberek 99.9%-ának nagyjából lehetett volna valami új HiFi hangrendszer is, de ez az együttműködés vezetett a Leo 2-esekhez, meg minden máshoz, amit 2026-ig (minimum) be fogunk még szerezni.
Ezen a rendszeren a Rheinmetall még faragott, bővített, fejlesztett. Lett is egy szimpi kis neve: TacNet, ami egy átfogó modern harctéri irányítás, ellenőrzési, stb (családnevén C4I) rendszert takar. https://www.rheinmetall-defence.com...s/command_and_control_system_tacnet/index.php
Ez persze nem egy olyan dolog amit a magunkfajta militarybuzi egykönnyen feldolgoz, megért. Mert ez nem egy olyan megfogható dolog, mint egy KPV "malac", vagy egy leszállás közben hasra szálló JAS-39.
És hogy miket okozott mindez nekünk? OK, a 2015M gyakorlóhoz, és a CZ parittyákhoz még nem volt köze, de:
  1. Volt nékünk tavalyról egy H145M beszerzésünk/szerződés aláírásunk, amit megelőzött egy H-Force fejlesztési teszt. Ami több dologra is jó volt. Egyrészt egy jó kis vállveregetés, utolsó lökés a hazai döntéshozóknak, hogy nem felesleges hülyeségbe nyomtok bele dollármilliókat. Másrészt akár arra is, hogy a TacNet-et leteszteljék a H-Force-szal. És lőn ebből egy pressrelease: https://www.pressebox.com/pressrele...-of-ground-and-air-mobile-forces/boxid/915756
  2. Aztán becsapott a ménkű mivel a közepes H225-ök is H-Force rendszer kompatibilisek, és persze Mi ezeket is azzal rendeltük.
  3. Aztán borult a cukorka a fejünkre sorban: Jöttek a Leo 2 A7V+-ok, meg a PZ 2000-ek.
    De nini ugyan a tankot alapvetően a KMW gyártotta de a lényeget, a fő fegyverzet mellett, az tűzvezető rendszert és a Consolokat a Rheinmetall szállítja az A7-ekbe:https://www.armyrecognition.com/sep...d_2_mbt_to_standard_2a7v_for_german_army.html
    El ne felejtkezzünk a PZ-2000-ről sem! Az alap ötlet a KMW-é, de fogadni mernék, hogy ehhez is van némi köze a Rheinmetallnak (bocs, de mostanra elegem van a kiírásából, így rövidítem ;)). És tényleg! A löveget biztosan, és ezzel együtt, szerintem az elektronika egy részébe is belepiszkáltak. Bár a lőelemképző rendszer nem az övék, de: https://www.army-technology.com/projects/pzh2000/

    Fire control and observation

    The PzH 2000 can use an automatic mode of operation including the data radio link with an external command and control system. The autonomous fire control functions are controlled by an on-board MICMOS computer supplied by EADS (formerly DaimlerChrysler Aerospace). Using the automatic mode, target engagements can be carried out by a crew of two. Using the fire control data provided by the ballistics computer, the gun is automatically laid and relayed during the mission.


    És még nincs vége!
  4. Az év elején felmerült egy olyan pletyka, hogy biztosan veszünk Puma IFV-ket. Ami magunk közt legyen mondva eléggé gyanúsan bejövősnek tűnik. De ha nem is ez, de szinte biztos vagyok benne, hogy LANCE torony lesz benne, ami szintén az RM hozta össze. Ez önmagában is moduláris, és modulként is szerelhető. És ez tette lehetővé az elképesztő eredményeket a cseh IFV próbán. Ha lesz is szerintem Puma beszerzés akkor is szinte biztos, hogy nem minden BTR lesz darab-darabra cserélve, de abban szinte biztos vagyok, hogy legyen az akár kerekes, akár láncos IFV, a RM tornya és C4I rendszere rajta/benne lesz.
  5. És ahogy korábban már írtam abban is biztos vagyok, hogy a TacNet talán legfontosabb része a felderítő járművek és a bejövő információk. Erre viszont van egy biztos tippem. Egy pár órával korábban már az egekig magasztaltam a Fennek platformot. Van is rá ok! Eddig is meg tudta oldani gyakorlatilag az összes harctéri támogató feladatot. Van belőle:
    • felderítő változat, rece( ez is alapvetően KMW termék de kezdetektől RM BAA felderítő periszkópot építik bele, ami TacNet kompatibilis.)
    • mélységi felderítő, pioneer vehicle
    • parancsnoki, AD
    • tüzérségi megfigyelő, FAO
    • joint fire support team, JFST, ez a legújabb Fennek JFST 1A3+ hivatalos néven fut. 2 korszerűsített jármű alkotja a csapatot és ketten együtt biztosítanak az egységeknek tüzérségi és légvédelmi koordinációt. Újabb kapcsolódási pont. Ez JFST történetesen használni tudja az idehaza frissen beszerzett SAMOC adatait is, ezáltal előretolt légicsapás koordinátorként is működik. (ezen feladatokat külön-külön is el tudja látni, ha éppen nincsen mindkét funkcióra szükség.
    • csapat légvédelem, SWP - azaz Stinger Weapon Plattform. Itt a légvédelmi rakétákra gondolt a Költő!

      Gondolná valaki, hogy eddig összesen 600 db különféle Fennek lett leszállítva a Hollandoknak és a Német hadseregnek? A német hadsereg szinte minden szintjén előfordulnak a sokoldalúságuk miatt, akár konkrét alegységet építve rá. 12 tonnájával 4x4-es mivoltával eltörpül aegy Pánzélos Hadosztály mamutjai között, de pont ez az a méret, amivel igazán hatékony tud lenni! És hogy mennyire tud felderítő céljármű lenni? Elég sok olyan darab van rendszerben ahol egy saját minidrónt tud indítani, ami természetesen a rendszerbe integrált, és + információkat gyűjthet.

    Lesznek még további pontok is, ha nem is közvetlenül TacNet-tel szoros összefüggésben, de ennyi egybeesés nem véletlen. És mutatja, hogy mennyire támaszkodik a Z2026 program a Bundeswher már jól bevállt rendszereiben....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Amiért felvetettem, mint gondolat, hogy kis ráfordítással kukából kibányászott áron beszerezve egy potens gépet lehetne támogató szerepkörbe beállítani. Ránézésre még elbír némi vasat, egy automata géppuskatornyot, hogy a bokorba is legyen értelme benéznie. Fegyverzetben pedig ahogy több lépcsőben fejlődött, még mindig lehet benne lehetőség egy új atgm-mel. És szerintem ha már ilyennel lövöldöik az ember és kiszúrják és odagéppuskáznak, inkább ül mondjuk 250 + mm rha mögött, mint egy quadon. Többeknek válaszoltam, de elcsesztem és csak a te szövegedet adta be. Ja és még annyit, hogy a harctéri komrendszerbe ugyanúgy beköthetővé lehetne tenni.
Értem! De akkor már ezen az alapon a BTR-80-ból lehetne korszerű APC-t a 80A-ból meg kerekes IFV-t újítani:
Kellene nekik némi kompozít vas. Egy új elektronika,tűzvezető rendszer. Egy új, erősebb motor, és a futóművön is dolgozhatnánk. A gumikat tartósabbra kellene cserélni. Imitt-amott pár modern ATGM is meghálálná, ha felkerülne.
Ha mindezt megoldottuk, akkor pár kiló festék, meg egy ügyes kezü festő, és finoman hunyorogva eltekintünk az oldalsó deszant nyílásokra, akkor egészen elfogadható lenne!
Hja hogy ez majdnem annyi lenne, mint egy új modern APC/IFV? Ezek nem a Missouri csatahajó, amit 15-20 évente reaktiválnak! Ezeket el kell engedni, nem romantikázni! De ritka moslékul nézne ki, amikor a vadiúj digitális rendszerbe illesztett nehéz dandár szélén ott feszítenek ezek a szarok. :D
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Háborús kényszer szülte fegyver volt ez is. A Jaguár, a háborús német vadászpáncélosok folytatása volt, de nem terjedt el, mert a harckocsi hatékonyabb.
Hát akkor meg is válaszoltad, hogy miért nem kellene nekünk ezt most (így a Z2026 program kellős közepén) kikukázni.... ;)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Hát akkor meg is válaszoltad, hogy miért nem kellene nekünk ezt most (így a Z2026 program kellős közepén) kikukázni.... ;)
Screen-Shot-2018-05-12-at-10.28.58-AM.png
Avenger_image.jpg

images
Jaguárt nem kell kikukázni.DE ezt,vagy valami hasonlót,tornyot lehet integrálni a rendszeresitett IFV/APC alvázra.Vagy akár felújitott BTR alvázra is.Az alkalmazott rakéták tipusát is lehet változtatni.Ami NATO kompatibilis és ráfér,az integrálható hozzá
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Screen-Shot-2018-05-12-at-10.28.58-AM.png
Avenger_image.jpg

images
Jaguárt nem kell kikukázni.DE ezt,vagy valami hasonlót,tornyot lehet integrálni a rendszeresitett IFV/APC alvázra.Vagy akár felújitott BTR alvázra is.Az alkalmazott rakéták tipusát is lehet változtatni.Ami NATO kompatibilis és ráfér,az integrálható hozzá
Nem rossz ez, és még lehet, hogy integrálni is lehetne a német C4I rendszerbe! Csakhogy felesleges, mert a Lance torony rendszer már tartalmazza a Spike ATMG bármelyik verzióját, természetesen a 30mm-es RM gépágyú és a 7,62-es párhuzamosított géppuska mellett. Ez pedig minden Pumán és Boxeren már ott is van. Ha mégsem ezek lesznek a befutók (erről még később írok, hogy miért nem biztos), akkor a Lance integrálását a RM gyakorlatilag bármilyen modern IFV-re integrálni tudja. Ez pedig azt jelenti, hogy szakasz szinten jelen lesznek a gépesített lövész dandárjainkban. A csapat légvédelmet pedig már század szinten meg lehet oldani a Fennek SWP formájában. https://www.kmweg.com/home/wheeled-vehicles/fennek/fennek-swp/product-information.html
De ha nem lenne elég a Lance tornyokba integrált raj szintű gépesített AT képesség a Spike-ok formájában, akkor a Fennek MRAT tud további ilyeneket hordozni. És az ott-segít-ahol-tud mentalitásban ki tud bárhol segíteni.
Ha pedig már különben is a dandár rendelkezésére álló platformokkal meg tudod oldani ezen képességeket, akkor a minimalizálni tudod a logisztikai igényt.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
"Egy nagyon fontos dokumentumot írtunk alá, hiszen ez foglalja keretbe és emeli új szintre a már eddig is nagy múltra visszatekintő együttműködésünket." Jörg Vollmer altábornagy, parancsnok Német Szárazföldi Erők
Úgy néz ki ők sem felejtenek...;)
Az új doktrína talán azt jelenti ha esetleg újra megindul az orosz gőzhenger nyugat felé akkor esetleg a németekkel együttműködve védjük majd újra a Kárpátok vonulatait...bár a románokban most sem bíznék jobban mint anno...
Erre egyszer már ráqrtunk, aztán 45 évig a szívóág rossz végén voltunk!:hadonaszos:
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Valójában igazad van. Amiről itt beszélgettek néhányan, az vadászpáncélos.
Páncélvadász, egy páncéltörő ágyú, elavult harckocsi alvázra szerelve, tető nélküli páncélozott felépítményben.
Rohamlöveg, a gyalogság harcát támogató tüzérségi fegyver, amit páncélelhárításra is használható.
Vadászpáncélos, kifejezetten ellenséges páncélos erők leküzdésére konstruálták, de támogathat ez is gyalogságot is. Teljesen zárt felépítményben az ágyú, homlokpáncélzata a harckocsikéval egyenlő.
Miért is készült ?
Mert gyártása egyszerűbb és gyorsabb, a harckocsiknál. Háborús kényszer szülte fegyver volt ez is. A Jaguár, a háborús német vadászpáncélosok folytatása volt, de nem terjedt el, mert a harckocsi hatékonyabb.
Szerintem vegyünk még néhány zászlóaljnyi Leopárd-2A7+ hk-t, a harckocsi azért elég jó páncéltörő fegyver, persze megfelelő lőszerrel;)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 258
13 781
113
Szerintem vegyünk még néhány zászlóaljnyi Leopárd-2A7+ hk-t, a harckocsi azért elég jó páncéltörő fegyver, persze megfelelő lőszerrel;)

Lehet tudni hogy németek miért ódzkodnak a "depleted uranium"-tól?
Valahol olvastam hogy a 130-as ágyú az új Leo-ban is azért fog kelleni hogy átlője az újabb orosz gépeket is.
Nem lenne egyszerűbb 8-ast fejleszteni urániummal ami továbbra is potens lenne az orosz technika ellen?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 307
84 076
113
Lehet tudni hogy németek miért ódzkodnak a "depleted uranium"-tól?
Valahol olvastam hogy a 130-as ágyú az új Leo-ban is azért fog kelleni hogy átlője az újabb orosz gépeket is.
Nem lenne egyszerűbb 8-ast fejleszteni urániummal ami továbbra is potens lenne az orosz technika ellen?

Mert nekik nincs feleslegesen több tonna belőle a szeméttelepen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 373
19 753
113
Szóval visszatérve a topic alapötletére:
Az a baj, hogy amikor 2013 januárjában desertfox (bárhol legyél is, puszi!) létrehozta a topicot, még nem tudtunk róla, de a magyar haderő fejlesztése már okos kis kobakokban alaposan át volt gondolva. Hogy miből gondolom?
Valamikor már 2010-ben történt egy olyan beszerzés, ami gyakorlatilag az egész most folyó military shoppingot predesztinálta.
Akkor létrejött egy együttműködés a Rheinmetall és Magyarország között hogy Magyarország megveszi a Rheinmetall TMS rendszerét.
Ez akkor még gyakorlatilag az emberek 99.9%-ának nagyjából lehetett volna valami új HiFi hangrendszer is, de ez az együttműködés vezetett a Leo 2-esekhez, meg minden máshoz, amit 2026-ig (minimum) be fogunk még szerezni.
Ezen a rendszeren a Rheinmetall még faragott, bővített, fejlesztett. Lett is egy szimpi kis neve: TacNet, ami egy átfogó modern harctéri irányítás, ellenőrzési, stb (családnevén C4I) rendszert takar. https://www.rheinmetall-defence.com...s/command_and_control_system_tacnet/index.php
Ez persze nem egy olyan dolog amit a magunkfajta militarybuzi egykönnyen feldolgoz, megért. Mert ez nem egy olyan megfogható dolog, mint egy KPV "malac", vagy egy leszállás közben hasra szálló JAS-39.
És hogy miket okozott mindez nekünk? OK, a 2015M gyakorlóhoz, és a CZ parittyákhoz még nem volt köze, de:
  1. Volt nékünk tavalyról egy H145M beszerzésünk/szerződés aláírásunk, amit megelőzött egy H-Force fejlesztési teszt. Ami több dologra is jó volt. Egyrészt egy jó kis vállveregetés, utolsó lökés a hazai döntéshozóknak, hogy nem felesleges hülyeségbe nyomtok bele dollármilliókat. Másrészt akár arra is, hogy a TacNet-et leteszteljék a H-Force-szal. És lőn ebből egy pressrelease: https://www.pressebox.com/pressrele...-of-ground-and-air-mobile-forces/boxid/915756
  2. Aztán becsapott a ménkű mivel a közepes H225-ök is H-Force rendszer kompatibilisek, és persze Mi ezeket is azzal rendeltük.
  3. Aztán borult a cukorka a fejünkre sorban: Jöttek a Leo 2 A7V+-ok, meg a PZ 2000-ek.
    De nini ugyan a tankot alapvetően a KMW gyártotta de a lényeget, a fő fegyverzet mellett, az tűzvezető rendszert és a Consolokat a Rheinmetall szállítja az A7-ekbe:https://www.armyrecognition.com/sep...d_2_mbt_to_standard_2a7v_for_german_army.html
    El ne felejtkezzünk a PZ-2000-ről sem! Az alap ötlet a KMW-é, de fogadni mernék, hogy ehhez is van némi köze a Rheinmetallnak (bocs, de mostanra elegem van a kiírásából, így rövidítem ;)). És tényleg! A löveget biztosan, és ezzel együtt, szerintem az elektronika egy részébe is belepiszkáltak. Bár a lőelemképző rendszer nem az övék, de: https://www.army-technology.com/projects/pzh2000/

    Fire control and observation

    The PzH 2000 can use an automatic mode of operation including the data radio link with an external command and control system. The autonomous fire control functions are controlled by an on-board MICMOS computer supplied by EADS (formerly DaimlerChrysler Aerospace). Using the automatic mode, target engagements can be carried out by a crew of two. Using the fire control data provided by the ballistics computer, the gun is automatically laid and relayed during the mission.


    És még nincs vége!
  4. Az év elején felmerült egy olyan pletyka, hogy biztosan veszünk Puma IFV-ket. Ami magunk közt legyen mondva eléggé gyanúsan bejövősnek tűnik. De ha nem is ez, de szinte biztos vagyok benne, hogy LANCE torony lesz benne, ami szintén az RM hozta össze. Ez önmagában is moduláris, és modulként is szerelhető. És ez tette lehetővé az elképesztő eredményeket a cseh IFV próbán. Ha lesz is szerintem Puma beszerzés akkor is szinte biztos, hogy nem minden BTR lesz darab-darabra cserélve, de abban szinte biztos vagyok, hogy legyen az akár kerekes, akár láncos IFV, a RM tornya és C4I rendszere rajta/benne lesz.
  5. És ahogy korábban már írtam abban is biztos vagyok, hogy a TacNet talán legfontosabb része a felderítő járművek és a bejövő információk. Erre viszont van egy biztos tippem. Egy pár órával korábban már az egekig magasztaltam a Fennek platformot. Van is rá ok! Eddig is meg tudta oldani gyakorlatilag az összes harctéri támogató feladatot. Van belőle:
    • felderítő változat, rece( ez is alapvetően KMW termék de kezdetektől RM BAA felderítő periszkópot építik bele, ami TacNet kompatibilis.)
    • mélységi felderítő, pioneer vehicle
    • parancsnoki, AD
    • tüzérségi megfigyelő, FAO
    • joint fire support team, JFST, ez a legújabb Fennek JFST 1A3+ hivatalos néven fut. 2 korszerűsített jármű alkotja a csapatot és ketten együtt biztosítanak az egységeknek tüzérségi és légvédelmi koordinációt. Újabb kapcsolódási pont. Ez JFST történetesen használni tudja az idehaza frissen beszerzett SAMOC adatait is, ezáltal előretolt légicsapás koordinátorként is működik. (ezen feladatokat külön-külön is el tudja látni, ha éppen nincsen mindkét funkcióra szükség.
    • csapat légvédelem, SWP - azaz Stinger Weapon Plattform. Itt a légvédelmi rakétákra gondolt a Költő!

      Gondolná valaki, hogy eddig összesen 600 db különféle Fennek lett leszállítva a Hollandoknak és a Német hadseregnek? A német hadsereg szinte minden szintjén előfordulnak a sokoldalúságuk miatt, akár konkrét alegységet építve rá. 12 tonnájával 4x4-es mivoltával eltörpül aegy Pánzélos Hadosztály mamutjai között, de pont ez az a méret, amivel igazán hatékony tud lenni! És hogy mennyire tud felderítő céljármű lenni? Elég sok olyan darab van rendszerben ahol egy saját minidrónt tud indítani, ami természetesen a rendszerbe integrált, és + információkat gyűjthet.

    Lesznek még további pontok is, ha nem is közvetlenül TacNet-tel szoros összefüggésben, de ennyi egybeesés nem véletlen. És mutatja, hogy mennyire támaszkodik a Z2026 program a Bundeswher már jól bevállt rendszereiben....


ÁÁÁÁÁ....csak felújítottunk egy 1944-es szerződést. Már akkor megállapodtunk a németekkel, hogy a Honvédség német szervezésre és nehézfegyverzetre áll át. :) Régui közös buli ez. :) Utalt is rá a német tábornok, hogy régi dolog a két haderő együttműködése. Tuti a világháborús fegyvertárs jtutott eszébe. :)
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 638
5 491
113
ÁÁÁÁÁ....csak felújítottunk egy 1944-es szerződést. Már akkor megállapodtunk a németekkel, hogy a Honvédség német szervezésre és nehézfegyverzetre áll át. :) Régui közös buli ez. :) Utalt is rá a német tábornok, hogy régi dolog a két haderő együttműködése. Tuti a világháborús fegyvertárs jtutott eszébe. :)

Csak, ha továbbra is elhanyagolják a bundeswehr-t a politikusaik, akkor mi leszünk most az erősebbek 2030-ra, holott náluk van a gyártás meg fejlesztés. :p
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 582
4 660
113
Nyilván, nem is úgy gondoltam. Csak a jövőt próbálom felvillantani. Az AH-64E sem lesz a legelterjedtebb kacat. De ma egy 150e Ft-os drón olyanokat tud, hogy 10-20 évvel ezelőtt becsulizott volna tőle egy harctéri vezető, atom stabil HD kép, repülési profilok, 5km hatótáv, elfér az oldaltáskádban és alig felfedezhető. És ezerrel fejlesztik ezek hálózatos, összekötött repülését (nézd meg a kínai fényjátékokat több mint ezer drónnal, pl.
)
Én szó szerint kis drón felhőt képzelek el egy harccsoport körül, 10 km-es körben repülnek, és együtt mozognak a csoporttal. Lehet rajtuk infra, hd kamera, lövés érzékelő, ha valamit találnak azonnal megvan a pozíció is, több is odarepül, 3D képet lehet képezni, de a sok szenzor adatát összefésülve brutál felbontás is elérhető. Ez a (közel)jövő, és ezt dobja fel az MI fejlesztés.

Egy szóval nem mondtam, hogy nem kell ATGM, hiszen ott vannak pl. a Pumán is, de hasznosak nagy mozgékonyságú járműveken is. De fontos a növekvő lőtáv.
Ezért tetszik nekem a GLSDB rendszer https://www.army-technology.com/projects/small-diameter-bomb-glsdb/
És ezért is kéne MLRS, ha jól tudom ezek normál SDB-k, rakétára szerelve. Ideális választás lenne, egy készletből lehetne ellátni a Gripeneket és a precíziós rakétásokat is. Hatótávon belül az ideális "légi"támogatás, a JTAC nem vadászt irányít, hanem rakéta "hozza" a PGM-et.

Nem rossz elképzelés! Viszont rengeteg nyitott kérdés van még. Olyan környezetben, ahol tudatosan dolgozik a drónfelhőnk ellen valami, ott milyen hatékonysággal lehet megvalósítani? Mennyire emeli meg a kis drónunk árát az, hogy zavarás védetté próbáljuk tenni? Mennyi ideig tud repülni, meddig tart újratölteni, mennyire sérülésálló? A drónok és az irányító MI közötti kapcsolat zavarható, esetleg megszüntethető, átvehető?