A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
???Még a vadászpilótáknak is van karabélya.Mindenkinek kell karabélyának lennie a Honvédségben.
Én úgy pontosítanék, hogy mindenkinek kell karabélyra KIKÉPZÉST KAPNIA. A feladat gyakran nem indokolja, sőt néha kontraindikálja. Pl. Az amerikai légierőnél is tudtommal mp5 -öket rendszeresítettek ilyen célra!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Én úgy pontosítanék, hogy mindenkinek kell karabélyra KIKÉPZÉST KAPNIA. A feladat gyakran nem indokolja, sőt néha kontraindikálja. Pl. Az amerikai légierőnél is tudtommal mp5 -öket rendszeresítettek ilyen célra!
A fegyverszoban mindenkimek van karabelya aki aktiv es adott helyorsgbe huzamosabb ideig tartozkodik....
A gepjarmu kezszemnel mindnek van karabelya a jarmube olyan szokott lenni hogy a toronyfegyvert nem az iranyzo veszi fel valami miatt de a karabelyat akkor is fel kell vennie...

Olyan van hogy valakimek van nevre pisztolya es ak ja is /pl hk vezeto./ de olyan hogy csak pisztolya legyen en nem tudok. Meg a fotiszteknenk is van valami pisztoly mellett. /tabornokoknak pl van pisztoly karabely es geppisztoly meg amit csak akar ugye./egyebkent en a pisztolyt egy tok folosleges dolognak tartom csak a gond van vele plusz suly a semmiert inkabb +1 tar vagy egy kis heveder./ van aki viszomt bele van b.zulva.../
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
Akkor a raj szintű alegységek fejlesztéséről:
Én alegységi szinten a diverzifikációt erősíteném. Nem tudom, hogy jelenleg hogyan van, de tanfolyam szintre emelném a katonák specializálását. Minden lövész katona alapvetően karabélyra kap kiképzést. Ezen túl pedig plusz juttatásért minimum 3 speciális vagy támogató feladatot el kellene sajátítania. Úgymint : jármű vezető, jármű irányzó, rpk, lmg irányzó, at irányzó, szanitéc, mesterlövész. A tanfolyam elvégzéséért jelvény és fizetéskiegészítés jár. Egyrészt könnyíti a beugró rajparancsnok munkáját azzal, hogy a katona jelzéseiből azonnal látszik, hogyha egy esetleges veszteség vagy harci helyzet miatt átszervezést igényel a raj, akkor kit milyen feladatra használhat. A fizetéskiegészítéssel pedig a katonákkal ösztönzöd, hogy minél sokrétűbb ismeretekkel rendelkezzenek.
A szanitécok és a rajpk képzés lenne a leghosszabb és a legtöbb lexikális és gyakorlati tudást igénylő, értelem szerűen. Az rpk képzés feltétele minimum 3 másik jelvény megléte.
A szanitéc rendszer kialakítása segítene abban, hogy a sebesült vagy sérült katonák minél hamarabb egészségügyi tudással rendelkező szakember lássa. Ez különösen fontos olyan traumás sérüléseknél, mint a lőtt vagy roncsolt sebesülések. A sokktalanítás mihamarabbi megkezdése ilyen esetekben a legfontosabb. Drasztikusan növelhető a túlélési esély, ha nem a több száz (vagy több mint 1000) méterre lévő zászlóalj segélyhelyen kezdik azt meg.
Másrészt segítene a közérdekű civil szférán is, mert egy esetleges pályaelhagyó szanitéc rövidebb átképzéssel mentőápoló, műtőssegéd. A képzés kidolgozásában és levezénylésében a Honvédkorház ideális hely.
Másrészt a kegyetlen része a dolognak, hogy egy komolyabb veszteség esetén a triázs (a sérültek osztályozása) elvégzése optimalizálja, a logisztikát is. Értsd úgy, hogy ha van 2 sérülted a rajban akkor a szanitéc dönti el, hogy kit vigyenek hátra mihamarabb, és ki az akinek a sérülése - stabilizálás után - engedi a halasztást, vagy súlyossága miatt feleslegessé teszi azt!
Egy biztos. Szerintem egy modern hadseregben még a szakasz szintű eü katona is kevés. Mert ha ő sérül meg akkor 40-50 ember marad ki a rendszerből. Ha raj szinten áll rendelkezésre szanitéc, akkor 1-2 kieső szanitéccel is megoldható a szakasz ellátása. A szanitéc katona emellett persze a harcban is részt vesz a saját karabélyával.
Ebben a moduláris rendszerben R1-es katona személye változtatható, ugyanakkor harci helyzetben nem hinném, hogy olyan nagyon kellene irigyelni. Mert ugye neki akkor is el kell hagynia a fedezéket, amikor a többieknek nem.
Alapvetően ha egy katona a feladatát tudja, akkor miért ne dönthetné el, hogy milyen fegyvert használjon.
Hogy egy RPG-s pisztolyt vagy smg-t hord másodlagos (oldal) fegyverként, miben befolyásolja az alegységet? Azonos lőszerrel működnek, és ebben a helyzetben elsősorban önvédelmi fegyverek.
Az általam felvázolt raj szerkezetben továbbá az sem mindegy, hogy én az RPG/CG-04-et a jármű személyzetre osztottam, ahol az sem mindegy, hogy mennyi hely áll rendelkezésre. Már csak ezért sem (a súly tényezőn túl) jó ötlet egy karabélyt (még ha rövidebb csövű is, Bren-nek van olyanja) melléjük adni.
Ugyan ez a helyzet az rpk fegyverével kapcsolatban is. Maga döntheti el, hogy hagyományos karabélyt, vagy nagyobb pontosságú eszközt szeretne magával vinni. A raj szempontjából mindegy, hogy egy hagyományos AK-63D/Bren 2 karabélyt visz magával a maga 30 lőszeres tárával, vagy egy Bren 2 BR-t, a maga 25-ös tárával.
Azt viszont nem értem, hogy Ő nem küzdhet le "nagy fontosságú célokat". Nem is ez a feladata. Ez egy opció, amit a mostani technikai háttér lehetővé tesz. A korábban rendszeresített fegyverek között ilyen nem volt. A SZVD esetében más a helyzet, mivel ott a 10-es tár lényegesen kevesebb lövést eredményezne, amit fedezőtűzként nehéz lenne értelmezni. Pl. nem tudom, hogy egy tűzpárban történő mozgást hogyan lehetne előadni egy SZVD-vel. A Bren 2 BR viszont szerintem alkalmas lenne erre.

Mindenkinek kell értenie a raj minden fegyveréhez.Nincs olyan,hogy valaki nem tudja készség szinten kezelni a géppuskát vagy at RPG-t.Van ilyen hogy CLS ami a combat life saver rövidítése.Kb nem mehetsz úgy misszióba hogy nem végzed el hozzá a tanfolyamot úgyhogy az ország harcoló állományának nagy része cls katona is.

Úgy befolyásolja,hogy a hatásos lőtávja fel mint a gépkarabélynak a tűzereje meg töredéke.Még rendesen be sem tudod illeszteni a raj tűzrendszerébe mert nem tudsz neki csak fele akkora vagy kisebb tűzszektort kijelölni mint a gépkarabélyos katonának.
Nem tudom jobban leírni de DMR fegyvert adni a rajparancsnoknak nettó baromság.
Azt is engedd el,hogy a katona dönti el,hogy milyen fegyvert visz magával mert ez is blődség.Hogy gondolod ezt?Honnan lesz neki választható fegyvere?Ez nem úgy működik,hogy van egy kupac fegyver és aki kapja marja alapon vesz mindenki magának.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Mindenkinek kell értenie a raj minden fegyveréhez.Nincs olyan,hogy valaki nem tudja készség szinten kezelni a géppuskát vagy at RPG-t.Van ilyen hogy CLS ami a combat life saver rövidítése.Kb nem mehetsz úgy misszióba hogy nem végzed el hozzá a tanfolyamot úgyhogy az ország harcoló állományának nagy része cls katona is.

Úgy befolyásolja,hogy a hatásos lőtávja fel mint a gépkarabélynak a tűzereje meg töredéke.Még rendesen be sem tudod illeszteni a raj tűzrendszerébe mert nem tudsz neki csak fele akkora vagy kisebb tűzszektort kijelölni mint a gépkarabélyos katonának.
Nem tudom jobban leírni de DMR fegyvert adni a rajparancsnoknak nettó baromság.
Azt is engedd el,hogy a katona dönti el,hogy milyen fegyvert visz magával mert ez is blődség.Hogy gondolod ezt?Honnan lesz neki választható fegyvere?Ez nem úgy működik,hogy van egy kupac fegyver és aki kapja marja alapon vesz mindenki magának.

A hadsereg 75% a mesterlovesz lenne :D /valamiert az ujjak heppje mert az biztonsagos es vagany :D majd megkapjak a szakalapot... Es rajonnek.../hogy se nem biztonsagos se nem vagany egesz nap fekudni es zacskoba sz.rni :D/ egyebkent abba igaza van hogy ha a rajok letszama nolni fog a jovobe nem artana tavcsoves puska minden rajba. Az eggyik karabelyos helyett... /persze nem +1 fonel mert nem maradna karabelyos./ cls /harcteri sebesult ellato./ szinte mindenkinek meg van... En momdjuk a rajok hirados katonait vennem ki es valami profi hirado eszkozzel latnam el az egyeneket. A raj pkt/pkh t meg valami komolyabbal... Ma mar semmi szukseg a hatiradiora csak invesztalni kell bele /ami egyebkent eppen folyamatban van ha minden igaz./max annyit tennek hogy a jarmube lhetne egy nagyteljesitmenyu tartalek "hati" radio ha tenyleg nagyok a tavolsagok vagy a terep oly annyira gebasz es valami oknal fogva el kell tavolodni a jarmutol legyen lehetoseg minden raj szamara.../ geppuskabol csak eggyet hagynak a rajba /toronyfegyvert is ide szamolva kettot./ a jobb deszantnal. Mig a balnal golyoszorot rendszeresotenek.../lehetoleg nem szeteso hevederest de opcioval ra ha van ilyen/en nem vagyok oda a szetesoert/inkabb aljon 10 esekbol a heveder mimt az nszvt nel is van./de a 25 pkm eval sincs semmi gond ha az ember ki van kepezve es gondolkozni se rest.../egy gpu s meg gondolkozzon./ geppisztoly szerintem tovabbra is eleg ha rendeszeknel van meg bizonyos beosztasokba./ max zaszloaljankent betaroltatnak egy ket tucatot ami ha a feladat ugy kivanja kiosztasra kerulne adott allomanynak /pl varosi harc./de igazabol oda is a karabely boven jo./
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Mindenkinek kell értenie a raj minden fegyveréhez.Nincs olyan,hogy valaki nem tudja készség szinten kezelni a géppuskát vagy at RPG-t.Van ilyen hogy CLS ami a combat life saver rövidítése.Kb nem mehetsz úgy misszióba hogy nem végzed el hozzá a tanfolyamot úgyhogy az ország harcoló állományának nagy része cls katona is.

Úgy befolyásolja,hogy a hatásos lőtávja fel mint a gépkarabélynak a tűzereje meg töredéke.Még rendesen be sem tudod illeszteni a raj tűzrendszerébe mert nem tudsz neki csak fele akkora vagy kisebb tűzszektort kijelölni mint a gépkarabélyos katonának.
Nem tudom jobban leírni de DMR fegyvert adni a rajparancsnoknak nettó baromság.
Azt is engedd el,hogy a katona dönti el,hogy milyen fegyvert visz magával mert ez is blődség.Hogy gondolod ezt?Honnan lesz neki választható fegyvere?Ez nem úgy működik,hogy van egy kupac fegyver és aki kapja marja alapon vesz mindenki magának.
Mi értelme van mindenkivel 1db RPG-t lövetni, ha elég mondjuk az állomány 30%-át kiképezni rá.
Szerintem hatékonyabb irányzót képezel, ha 3x annyit lőhet, mintha mindenki egyformán fos.
Ha mindenkinek kell mindenkihez érteni, akkor miért nem ért mindenki mondjuk a rádióhoz, neadjisten tudjon is légi vagy tüzérségi támogatást kérni rajta?
Miért gondolod, hogy egy PUMA szintű IFV toronylövész feladatához mindenkinek kell érteni? Mindenkivel lövetsz majd Strikert is? Nem lenne elég mondjuk 2-3 embernek?
Ha mind elesik, akkor már úgy is mindegy nem? Ugyan ez érvényes a jármű vezető feladatára is.
Mit nem tudsz beilleszteni a tűzrendszerbe? A Bren2 BR-t?
A választható fegyver beosztástól függ. Nem túl bonyolult ennek azért a logisztikája.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Mi értelme van mindenkivel 1db RPG-t lövetni, ha elég mondjuk az állomány 30%-át kiképezni rá.
Szerintem hatékonyabb irányzót képezel, ha 3x annyit lőhet, mintha mindenki egyformán fos.
Ha mindenkinek kell mindenkihez érteni, akkor miért nem ért mindenki mondjuk a rádióhoz, neadjisten tudjon is légi vagy tüzérségi támogatást kérni rajta?
Miért gondolod, hogy egy PUMA szintű IFV toronylövész feladatához mindenkinek kell érteni? Mindenkivel lövetsz majd Strikert is? Nem lenne elég mondjuk 2-3 embernek?
Ha mind elesik, akkor már úgy is mindegy nem? Ugyan ez érvényes a jármű vezető feladatára is.
Mit nem tudsz beilleszteni a tűzrendszerbe? A Bren2 BR-t?
A választható fegyver beosztástól függ. Nem túl bonyolult ennek azért a logisztikája.
En szakalapon 16 vagy 18 /mar nemtudom/ granatot imditottam es csak utanna jott a kissebb mennyiseg /de akkor mar ki voltam kepezve a fegyverre./ utanna tenyleg ritkan lo az ember akkor is keveset... De ott mar nem is az a cel hogy jobb legyen hamem hogy szinten tartson./ geppuskas voltam. /karabelyosok mimdha tobbet lotek volna kesobb is... Bar annak lehet mas oka is.../a dedikalt rpg sek meg szinten ritkan lonek egy vebe talan 2x 3x de akkor nagyon sokat./ feherlik a placc a sok szivacsos mittudom en milyen folyto korongtol.../jajj de regen volt pedig olyan szep neveik vannak./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Tenyleg mi a neve az rpg "tagulasi kamrajanak"? Nincs kedvem eloturni a fuzeteket... /annak olyan jo kis orosz neve van./ szepencsengo /aszthiszem szemelynev/ es kamra
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 038
113
Van egy olyan kifejezés, hogy egy "hadsereg alapfegyvere" ez pedig az épp rendszeresített gépkarabély. Kivétel nélkül mindenki megkapja rá a kiképzést, katonaorvostól kezdve, térképészen át szerelőkig. Lényegében azzal kezdődik a karrierje az adott hadseregben: Hogy aztán kiosztják neki, vagy valami mást kap helyette (amire későbbb kiképzik) az már egy teljesen más történet.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 502
113
RPG-7 kézi páncélelhárító gránátvető

A Hű társunk az egyéni fegyver című sorozatból az RPG-7 -es gránátvető szerkezetét, működését és kezelési szabályait ismerhetjük meg.

 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Mackensen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Van egy olyan kifejezés, hogy egy "hadsereg alapfegyvere" ez pedig az épp rendszeresített gépkarabély. Kivétel nélkül mindenki megkapja rá a kiképzést, katonaorvostól kezdve, térképészen át szerelőkig. Lényegében azzal kezdődik a karrierje az adott hadseregben: Hogy aztán kiosztják neki, vagy valami mást kap helyette (amire későbbb kiképzik) az már egy teljesen más történet.
Karabely mindenkinek van. Geppuskas voltam es nekem is volt. Ismertem egy sracot a konyhara volt beosztva neki is volt a fegyverszoban... Ha nem is nev es fegyverszam szerint. De mimdenkinek van.../legfeljebb azt veszi fel ami jut./ ha kell... Hiaba kap barmi mast azt csak melle kapja. De karabelya mindenkinek van attol fuggetlenul hogy fel e veszi vagy sem. /a felvetel a fegyverszobabol igazabol az opcio es nem a karabely meglete vagy nem lete./
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Mackensen

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A BMP-ben is a sofőrnek gépkarabélya volt, de az irányzónak csak pisztolya. Gondolom, minden harcjármű esetén más lehet a kezelők fegyverzeti felállása. Bár aki, a harcjárművet konkrétan kezeli, az a járműből harcol, nem hagyja el, csak ha harcképtelenné válik az eszköz. A lőszeres régen olyan beosztás volt, hogy ha harc közben, a lőszer 2/3-a elfogyott a rpk hátraküldte további lőszerért. Ma nem tudom létezik-e ilyen beosztás. Stanitéc ( egészségügyis ) kellene század szinten legalább, ha nem is rajonként. Zlj egészségügyis részleg már komolyabb lenne kicsit. A század pk gépében lenne a helye, mint régen. Ahogy a század híradó katonájának is. Mert arra is szükség van egy században, aki profi a harcjárművek rádióinak terén. Igaz, a vezetőknek is illik tudni gondolom a használaton kívűl, a bahangolást is.
A BMP-1-el felszerelt lövészrajoknál a BMP vezetőnek, a BMP irányzónak (leánykori néven toronylövész), a két géppuska irányzónak és az RPG-7 irányzónak pisztolya volt, a raj parancsnokoknak és a lövészeknek (1.-2.-3.-4. lövésznek) volt gépkarabélya. Hármas szervezésnél: a szakasz első kocsijában volt még a szakasz pk (pisztoly, gépkarabély), a szakasz második kocsijában volt még a szakasz mesterlövész (Dragunov + a készletébe tartozó rohamkés /!!!/), a szakasz harmadik kocsijában nem négy, hanem 5 lövész volt (gépkarabéllyal). Négyes szervezésnél (1999. 07. 01-től), ugyanez volt csak a negyedik raj is 5 lövész katonával rendelkezett gépkarabéllyal.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A BMP-1-el felszerelt lövészrajoknál a BMP vezetőnek, a BMP irányzónak (leánykori néven toronylövész), a két géppuska irányzónak és az RPG-7 irányzónak pisztolya volt, a raj parancsnokoknak és a lövészeknek (1.-2.-3.-4. lövésznek) volt gépkarabélya. Hármas szervezésnél: a szakasz első kocsijában volt még a szakasz pk (pisztoly, gépkarabély), a szakasz második kocsijában volt még a szakasz mesterlövész (Dragunov + a készletébe tartozó rohamkés /!!!/), a szakasz harmadik kocsijában nem négy, hanem 5 lövész volt (gépkarabéllyal). Négyes szervezésnél (1999. 07. 01-től), ugyanez volt csak a negyedik raj is 5 lövész katonával rendelkezett gépkarabéllyal.
Legalábbis Tatán és Lentiben biztos.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 677
34 859
113
Attol hogy valaki nem veszi fel a karabelyat meg van mindenkinek. En geppuskas voltam volam. Felvettem a pkm et meg esetleg a pisztolyt. A karabelyt ilyenkor termeszetesen nem vetem fel. De attol meg volt karabelyom is. /es volt hogy csak azt vettem fel./ nincs olyan hogy a karabelyt uti ez vagy az. Olyan van hogy a karabely melle meg kerul valami. De ettol a karabely meg nem lessz leirva csak epp nem lessz felveve. /ez olyan mint a tartalekpenz. Attol hogy nem nyul a tartalekaihoz az ember meg van neki penze... A legutolso irodai kv fozo huszarnak is van karabelya ahogy a legbrutalabb harckocsi pk nak is... Az mas kerdes hogy adott esetben fel e veszik a fegyvert vagy sem... A karabelyos lovesz se rohangal allandoan karabellyal de attol meg ugye karabelya van neki... Egyesek surubben veszik fel eggyesek ritkabban de mindenkinek van.van mit felvenni./
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 706
122 308
113
Nem megsérteni akarok senkit, de aki 10+
Éve nem katonáskodik, illetve nem dogozott együtt külföldi kollégákkal nem látta az szervezeti felépítésüket eljárásaikat, annak a tapasztalatai és tudása erősen elvaultnsk mondható. (aki meg 30+ éves dolgokat sorol folyamat meg főleg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
Mi értelme van mindenkivel 1db RPG-t lövetni, ha elég mondjuk az állomány 30%-át kiképezni rá.
Szerintem hatékonyabb irányzót képezel, ha 3x annyit lőhet, mintha mindenki egyformán fos.
Ha mindenkinek kell mindenkihez érteni, akkor miért nem ért mindenki mondjuk a rádióhoz, neadjisten tudjon is légi vagy tüzérségi támogatást kérni rajta?
Miért gondolod, hogy egy PUMA szintű IFV toronylövész feladatához mindenkinek kell érteni? Mindenkivel lövetsz majd Strikert is? Nem lenne elég mondjuk 2-3 embernek?
Ha mind elesik, akkor már úgy is mindegy nem? Ugyan ez érvényes a jármű vezető feladatára is.
Mit nem tudsz beilleszteni a tűzrendszerbe? A Bren2 BR-t?
A választható fegyver beosztástól függ. Nem túl bonyolult ennek azért a logisztikája.

Azért kell mindenkinek mindenhez érteni mert a háborúban meg szoktak halni az elmberek és a főfegyver kezelők(géppuska páncéltörő eszköz az)elsőszámú célpontok de ha meghalnak azonnal át kell vennie a fegyverüket egy lövésznek.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nem megsérteni akarok senkit, de aki 10+
Éve nem katonáskodik, illetve nem dogozott együtt külföldi kollégákkal nem látta az szervezeti felépítésüket eljárásaikat, annak a tapasztalatai és tudása erősen elvaultnsk mondható. (aki meg 30+ éves dolgokat sorol folyamat meg főleg
Csak a BMP-re reagáltam:hadonaszos: