A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
Mit kell átlátni? Már nem füstjelekkel megy a kommunikáció meg futárokkal, zászlókkal. Ha csoportosul a brigád 50m sugarú körben, akkor csak egy jó célpont lesz az egész raj. A jármű amúgy is egy mágnes, minden épkézláb ellenséges katona arra pályázik hogy elpusztítsa. A faxom se maradna benn.

Úgy látom eldöntötted,hogy a világ összes hadserege hülye...Ezzel nem nagyon tudok mit kezdeni sajnos.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 023
18 667
113
Úgy látom eldöntötted,hogy a világ összes hadserege hülye...Ezzel nem nagyon tudok mit kezdeni sajnos.

Az rpk helyettes miért marad a gépben, mi ott a feladata ? Hiszen van vezető, irányzó, akik a gépet kezelik. Ki irányítja a harcjárművek tüzét harcban ma? Nem a század pk ? Nem ő szabja meg a lőirányokat a szakaszoknak, harcjárműveknek ? Össze, vissza, nyílván nem lövöldözik egy század, magától. ( Régen a szd pk adta ki a parnacsot rádión, a harcjárművek vezetőinek, irányzóinak, a BMP-1 időkben, 90 előtt. Rádiótilalom esetén zászlójelzésekkel mentek a parancsok. )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
Az rpk helyettes miért marad a gépben, mi ott a feladata ? Hiszen van vezető, irányzó, akik a gépet kezelik. Ki irányítja a harcjárművek tüzét harcban ma? Nem a század pk ? Nem ő szabja meg a lőirányokat a szakaszoknak, harcjárműveknek ? Össze, vissza, nyílván nem lövöldözik egy század, magától. ( Régen a szd pk adta ki a parnacsot rádión, a harcjárművek vezetőinek, irányzóinak, a BMP-1 időkben, 90 előtt. Rádiótilalom esetén zászlójelzésekkel mentek a parancsok. )

A 3. ember a gépparancsnok.Úgy müködnek mint a harckocsiknál.A parancsnok dolga a kommunikáció,célfeldeítés,stb.Az irányzó munkája volt ez régen csak az nagyon nem volt hatékony(nem véletlen került +1 fő már a BMP-2-be is).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Esetleg egy DMR-nek lenne értelme egy karabély helyett a kiszállóknál? Vagy beraknak egyet a lövészpáncélosba és, ha a feladat igényeli használják?
Én ezt mindenképpen támogatnám, sőt már 3+6-os felállásnál is, amennyiben összejön a 2 PKM. Egy BREN 2 BR-t (bár még sosem használtam, de nem csak én) egy optikával sokkal hatékonyabbnak éreznék, mint egy sima karabélyt, de egy Dragunov is jó lehetne erre a célra. A szakasztörzsbe meg menjen egy tényleg precíziós (nem sorozat képes) jószág egy kimondottan erre képzett emberrel.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
3+6:

A gépben marad az irányzó(neki amúgy könnyű-géppuskát adnék.A mikor a raj nem géppel hajt végre feladatot ő lenne az egyik tűzcsoportban a "géppuskása"),a vezető aki karabélyos(ő lenne a sagédirányzója a gépben maradt "géppuskásnak") és a rajparancsnok helyettes aki szintén karabélyos.Kiszállna a rajparancsnok(karabély), 1 könnyű-géppuskás,egy fő valamilyen kézi páncéltörő eszközzel(lenne karabélya is), és még 3 lövész gépkarabéllyal(ebből lenne egy fő segédirányzója a kiszállt "géppuskásnak").

3+8:

A gépben marad a rajparancsnok helyettes az irányzó és a vezető(mindhárman karabéllyal).Kiszállna a rajparancsnok(karabéllyal),1 fő valamilyen kézi páncéltörő eszközzel(lenne karabélya).2 könnyű géppuskás,4 lövész karabéllyal(2 fő lenne segédirányzó).

Mondjuk a könnyű-géppuskához nem nagyon kell segédirányzó mert egy ember is ki tudja szolgálni szóval a segédirányzónál inkább csak a tartalék lőszer egy része enne szóval nem hagyományos segédirányzó lenne.

Nálam ez így alakulna:

3+6 PUMA járművel fullos Lancer toronnyal (csak hogy konkrét legyek! :rolleyes:):
marad:
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), rpk helyettes (karabély)
kiszáll:
RPK (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély)
Ennél a felállásnál mindegy, hogy rendelkezésre áll-e a harcjármű, vagy sem, a páncéltörő képesség mindkét esetben megvan, csak más szinten

3+8 BOXER járművel fullos Lancer toronnyal
marad:
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, P-09 v. scorpion evo 3 ), rpk helyettes (karabély)
kiszáll:
Rrpk (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély), lövész (karabély csőalattival), lövész-lőszeres (karabély)

Szakaszparancsnoki jármű 3+6 :
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), szpk (karabély/BREN2BR), rádiós (karabély)
kiszáll:
LMG1, LMG1 segéd (szpk helyettes,karabély), szanitéc (karabély), mesterlövész (ízlés szerint)

Század parancsoki jármű, 4 fő:
vagy marad mindenki, vagy kiszáll
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), századpk (karabély/BREN2BR), rádiós (karabély)

És hogy bonyolítsam ;):
A Patria-nak van olyan verziója is, hogy távirányított tornyos. Ebben az esetben:

2+10
marad:
vezető (karabély), rpk helyetes (karabély csőalattival)
kiszáll:
RPK (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély), lövész (karabély csőalattival), lövész-lőszeres (karabély), AT irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ) AT segéd (karabély)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
Nálam ez így alakulna:

3+6 PUMA járművel fullos Lancer toronnyal (csak hogy konkrét legyek! :rolleyes:):
marad:
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), rpk helyettes (karabély)
kiszáll:
RPK (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély)
Ennél a felállásnál mindegy, hogy rendelkezésre áll-e a harcjármű, vagy sem, a páncéltörő képesség mindkét esetben megvan, csak más szinten

3+8 BOXER járművel fullos Lancer toronnyal
marad:
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, P-09 v. scorpion evo 3 ), rpk helyettes (karabély)
kiszáll:
Rrpk (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély), lövész (karabély csőalattival), lövész-lőszeres (karabély)

Szakaszparancsnoki jármű 3+6 :
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), szpk (karabély/BREN2BR), rádiós (karabély)
kiszáll:
LMG1, LMG1 segéd (szpk helyettes,karabély), szanitéc (karabély), mesterlövész (ízlés szerint)

Század parancsoki jármű, 4 fő:
vagy marad mindenki, vagy kiszáll
vezető (rpg/CG kiszolgáló, karabély), irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ), századpk (karabély/BREN2BR), rádiós (karabély)

És hogy bonyolítsam ;):
A Patria-nak van olyan verziója is, hogy távirányított tornyos. Ebben az esetben:

2+10
marad:
vezető (karabély), rpk helyetes (karabély csőalattival)
kiszáll:
RPK (karabély/bren2br), LMG1, LMG1 segéd (karabély), LMG2, LMG2 segéd (karabély), szanitéc (karabély), lövész (karabély csőalattival), lövész-lőszeres (karabély), AT irányzó (rpg/CG, pisztoly v. scorpion evo 3 ) AT segéd (karabély)

Mi az a lőszeres?A rajparancsnoknál nem lehet DMR fegyver mert nem a harc az elsődleges feladata hanem a raj vezetése.
Olyan,hogy szanitéc nincs,Eü katonára gondolsz de az nem rajonként van hanem a zászlóalj Eü részlegén.Mi van akkor ha van távirányított tornyú Patria?A rajparancsnok nem tud egyszerre rajt vezetni meg lőni a távirányított toronnyal.Géppisztolyt ne akarj senkinek adni a rajból.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Mi az a lőszeres?A rajparancsnoknál nem lehet DMR fegyver mert nem a harc az elsődleges feladata hanem a raj vezetése.
Olyan,hogy szanitéc nincs,Eü katonára gondolsz de az nem rajonként van hanem a zászlóalj Eü részlegén.Mi van akkor ha van távirányított tornyú Patria?A rajparancsnok nem tud egyszerre rajt vezetni meg lőni a távirányított toronnyal.Géppisztolyt ne akarj senkinek adni a rajból.
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányairól van itten szó nem?
Lőszeres=R1-es, magyarul ott segít ahol kell.
A BREN2BR nem kimondottan mesterlövész fegyver, inkább egy nagyobb pontosságú karabélynak felel meg a 25-ös tárával. A rajparancsnoknak a feladata, hogy a saját tűzkörletét megszervezze, neki kell legjobban átlátni a helyzetet. A fontosabb célpontokat így egyedül is leküzdheti, akár a raj teljes arcvonalában.
Nem! Szanitécra gondolok, amerikai mintára.
Ez egy külön fejezet a kis fejecskémben, majd egyszer kifejtem.... :rolleyes:
Lényeg, hogy az EÜ logisztikai rendszert is át kell szervezni szerintem ahhoz, hogy modernizáld a mostani rendszert.
Nem tudom, hogy te mennyire ismered az ilyen távirányításos tornyú APC-t, de nem hinném (aztán persze biztosan nem nekem lesz igazam), hogy a jármű vezetője kezelné a jármű rádióját. Akkor marad az irányzó.
De ha a PK kiszáll, akkor szerintem hasznosabb, ha a helyettese marad... de én még sosem ültem ilyen távirányított tornyú járműben....
A pisztoly/géppisztoly választható alternatívák. A katona dönti el, hogy ő mit favorizál mivel érzi magát biztonságban. De én egy RPG-7 mellé erősnek érzek egy karabélyt is (súlyban sok!).
Emlékeim szerint az én időmben az RPG7 mellé másodlagosnak sima pisztoly volt rendszeresítve.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
251
63
Mi az a lőszeres?A rajparancsnoknál nem lehet DMR fegyver mert nem a harc az elsődleges feladata hanem a raj vezetése.
Olyan,hogy szanitéc nincs,Eü katonára gondolsz de az nem rajonként van hanem a zászlóalj Eü részlegén.Mi van akkor ha van távirányított tornyú Patria?A rajparancsnok nem tud egyszerre rajt vezetni meg lőni a távirányított toronnyal.Géppisztolyt ne akarj senkinek adni a rajból.
A sofőrnek vagy az irányzónak egy Scorpion Evo 3 is előrelépés lenne a jelenlegi helyzethez képest. Inkább legyen nála az, mint egy pisztoly.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 053
113
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányairól van itten szó nem?
Lőszeres=R1-es, magyarul ott segít ahol kell.
A BREN2BR nem kimondottan mesterlövész fegyver, inkább egy nagyobb pontosságú karabélynak felel meg a 25-ös tárával. A rajparancsnoknak a feladata, hogy a saját tűzkörletét megszervezze, neki kell legjobban átlátni a helyzetet. A fontosabb célpontokat így egyedül is leküzdheti, akár a raj teljes arcvonalában.
Nem! Szanitécra gondolok, amerikai mintára.
Ez egy külön fejezet a kis fejecskémben, majd egyszer kifejtem.... :rolleyes:
Lényeg, hogy az EÜ logisztikai rendszert is át kell szervezni szerintem ahhoz, hogy modernizáld a mostani rendszert.
Nem tudom, hogy te mennyire ismered az ilyen távirányításos tornyú APC-t, de nem hinném (aztán persze biztosan nem nekem lesz igazam), hogy a jármű vezetője kezelné a jármű rádióját. Akkor marad az irányzó.
De ha a PK kiszáll, akkor szerintem hasznosabb, ha a helyettese marad... de én még sosem ültem ilyen távirányított tornyú járműben....
A pisztoly/géppisztoly választható alternatívák. A katona dönti el, hogy ő mit favorizál mivel érzi magát biztonságban. De én egy RPG-7 mellé erősnek érzek egy karabélyt is (súlyban sok!).
Emlékeim szerint az én időmben az RPG7 mellé másodlagosnak sima pisztoly volt rendszeresítve.


Nincs ilyen,hogy a katona dönti el mivelérzi jobban magát.Ennél nagyobb butaságot nehéz mondani.
Nem, a rajparancsnok nem küzdhet le nagyfontosságú célokat mert amíg azzal van elfoglalva nem tudja irányítani a rajt.Ha meg nagyon szét akar nézni akkor ott van a távcsöve ami 10000× hatékonyabb mint bármilyen fegyvertávcső.

Nincs ilyen,hogy R1-es katona/lőszeres/mindenes.Ezt nem csinálhatja mindig ugyan az.Folyamatosan váltani kell pl azt,hogy ki megy lőszerért mert ha mindig ugyan az megy agyon fog lőni a saját rajod amiért kivételezel valakivel.

Minden modern APC és IFV 3 fős kezelőszemélyzettel van tervezve:vezető,irányzó és parancsnok.A vezető vezet az irányzó lő a parancsnok meg csinál minden más.De a raj pk nem lehet a jármű paramcsnoka mert neki ki kell szállnia a deszanttal.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 023
18 667
113
Milyen pisztoly?Gépkarabélya van mind a kettőnek.

A BMP-ben is a sofőrnek gépkarabélya volt, de az irányzónak csak pisztolya. Gondolom, minden harcjármű esetén más lehet a kezelők fegyverzeti felállása. Bár aki, a harcjárművet konkrétan kezeli, az a járműből harcol, nem hagyja el, csak ha harcképtelenné válik az eszköz. A lőszeres régen olyan beosztás volt, hogy ha harc közben, a lőszer 2/3-a elfogyott a rpk hátraküldte további lőszerért. Ma nem tudom létezik-e ilyen beosztás. Stanitéc ( egészségügyis ) kellene század szinten legalább, ha nem is rajonként. Zlj egészségügyis részleg már komolyabb lenne kicsit. A század pk gépében lenne a helye, mint régen. Ahogy a század híradó katonájának is. Mert arra is szükség van egy században, aki profi a harcjárművek rádióinak terén. Igaz, a vezetőknek is illik tudni gondolom a használaton kívűl, a bahangolást is.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
439
1 138
93
Nos találtam egy érdekességet az új helikopter szimulátoros cikkben a Magyar Honvéd-ben.
"Mivel rendelkezik biztonságos adathálózati kapcsolattal, így nem csupán a francia légierő hasonló eszközeivel köthető össze, de akár a későbbi beszerzendő újabb szolnoki berendezésekkel is. Sőt, elképzelhető talán az is, hogy a leendő szimulátorukon a tatai karckocsizók olyan virtuális bevetést hajtsanak végre, melyet a szolnoki Mi-24-esek vagy a HForce-rendszerrel felszerelt H145M-ek támogatnak valós időben-persze csak a virtuális térben."
Harckocsi szimulátor.:rolleyes::cool:
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and alfa74

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Nincs ilyen,hogy a katona dönti el mivelérzi jobban magát.Ennél nagyobb butaságot nehéz mondani.
Nem, a rajparancsnok nem küzdhet le nagyfontosságú célokat mert amíg azzal van elfoglalva nem tudja irányítani a rajt.Ha meg nagyon szét akar nézni akkor ott van a távcsöve ami 10000× hatékonyabb mint bármilyen fegyvertávcső.

Nincs ilyen,hogy R1-es katona/lőszeres/mindenes.Ezt nem csinálhatja mindig ugyan az.Folyamatosan váltani kell pl azt,hogy ki megy lőszerért mert ha mindig ugyan az megy agyon fog lőni a saját rajod amiért kivételezel valakivel.

Minden modern APC és IFV 3 fős kezelőszemélyzettel van tervezve:vezető,irányzó és parancsnok.A vezető vezet az irányzó lő a parancsnok meg csinál minden más.De a raj pk nem lehet a jármű paramcsnoka mert neki ki kell szállnia a deszanttal.
Akkor a raj szintű alegységek fejlesztéséről:
Én alegységi szinten a diverzifikációt erősíteném. Nem tudom, hogy jelenleg hogyan van, de tanfolyam szintre emelném a katonák specializálását. Minden lövész katona alapvetően karabélyra kap kiképzést. Ezen túl pedig plusz juttatásért minimum 3 speciális vagy támogató feladatot el kellene sajátítania. Úgymint : jármű vezető, jármű irányzó, rpk, lmg irányzó, at irányzó, szanitéc, mesterlövész. A tanfolyam elvégzéséért jelvény és fizetéskiegészítés jár. Egyrészt könnyíti a beugró rajparancsnok munkáját azzal, hogy a katona jelzéseiből azonnal látszik, hogyha egy esetleges veszteség vagy harci helyzet miatt átszervezést igényel a raj, akkor kit milyen feladatra használhat. A fizetéskiegészítéssel pedig a katonákkal ösztönzöd, hogy minél sokrétűbb ismeretekkel rendelkezzenek.
A szanitécok és a rajpk képzés lenne a leghosszabb és a legtöbb lexikális és gyakorlati tudást igénylő, értelem szerűen. Az rpk képzés feltétele minimum 3 másik jelvény megléte.
A szanitéc rendszer kialakítása segítene abban, hogy a sebesült vagy sérült katonák minél hamarabb egészségügyi tudással rendelkező szakember lássa. Ez különösen fontos olyan traumás sérüléseknél, mint a lőtt vagy roncsolt sebesülések. A sokktalanítás mihamarabbi megkezdése ilyen esetekben a legfontosabb. Drasztikusan növelhető a túlélési esély, ha nem a több száz (vagy több mint 1000) méterre lévő zászlóalj segélyhelyen kezdik azt meg.
Másrészt segítene a közérdekű civil szférán is, mert egy esetleges pályaelhagyó szanitéc rövidebb átképzéssel mentőápoló, műtőssegéd. A képzés kidolgozásában és levezénylésében a Honvédkorház ideális hely.
Másrészt a kegyetlen része a dolognak, hogy egy komolyabb veszteség esetén a triázs (a sérültek osztályozása) elvégzése optimalizálja, a logisztikát is. Értsd úgy, hogy ha van 2 sérülted a rajban akkor a szanitéc dönti el, hogy kit vigyenek hátra mihamarabb, és ki az akinek a sérülése - stabilizálás után - engedi a halasztást, vagy súlyossága miatt feleslegessé teszi azt!
Egy biztos. Szerintem egy modern hadseregben még a szakasz szintű eü katona is kevés. Mert ha ő sérül meg akkor 40-50 ember marad ki a rendszerből. Ha raj szinten áll rendelkezésre szanitéc, akkor 1-2 kieső szanitéccel is megoldható a szakasz ellátása. A szanitéc katona emellett persze a harcban is részt vesz a saját karabélyával.
Ebben a moduláris rendszerben R1-es katona személye változtatható, ugyanakkor harci helyzetben nem hinném, hogy olyan nagyon kellene irigyelni. Mert ugye neki akkor is el kell hagynia a fedezéket, amikor a többieknek nem.
Alapvetően ha egy katona a feladatát tudja, akkor miért ne dönthetné el, hogy milyen fegyvert használjon.
Hogy egy RPG-s pisztolyt vagy smg-t hord másodlagos (oldal) fegyverként, miben befolyásolja az alegységet? Azonos lőszerrel működnek, és ebben a helyzetben elsősorban önvédelmi fegyverek.
Az általam felvázolt raj szerkezetben továbbá az sem mindegy, hogy én az RPG/CG-04-et a jármű személyzetre osztottam, ahol az sem mindegy, hogy mennyi hely áll rendelkezésre. Már csak ezért sem (a súly tényezőn túl) jó ötlet egy karabélyt (még ha rövidebb csövű is, Bren-nek van olyanja) melléjük adni.
Ugyan ez a helyzet az rpk fegyverével kapcsolatban is. Maga döntheti el, hogy hagyományos karabélyt, vagy nagyobb pontosságú eszközt szeretne magával vinni. A raj szempontjából mindegy, hogy egy hagyományos AK-63D/Bren 2 karabélyt visz magával a maga 30 lőszeres tárával, vagy egy Bren 2 BR-t, a maga 25-ös tárával.
Azt viszont nem értem, hogy Ő nem küzdhet le "nagy fontosságú célokat". Nem is ez a feladata. Ez egy opció, amit a mostani technikai háttér lehetővé tesz. A korábban rendszeresített fegyverek között ilyen nem volt. A SZVD esetében más a helyzet, mivel ott a 10-es tár lényegesen kevesebb lövést eredményezne, amit fedezőtűzként nehéz lenne értelmezni. Pl. nem tudom, hogy egy tűzpárban történő mozgást hogyan lehetne előadni egy SZVD-vel. A Bren 2 BR viszont szerintem alkalmas lenne erre.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 134
113
Nos találtam egy érdekességet az új helikopter szimulátoros cikkben a Magyar Honvéd-ben.
"Mivel rendelkezik biztonságos adathálózati kapcsolattal, így nem csupán a francia légierő hasonló eszközeivel köthető össze, de akár a későbbi beszerzendő újabb szolnoki berendezésekkel is. Sőt, elképzelhető talán az is, hogy a leendő szimulátorukon a tatai karckocsizók olyan virtuális bevetést hajtsanak végre, melyet a szolnoki Mi-24-esek vagy a HForce-rendszerrel felszerelt H145M-ek támogatnak valós időben-persze csak a virtuális térben."
Harckocsi szimulátor.:rolleyes::cool:
Tudtommal az A7-es csomag része a szimulátor is. Gondolom még az A4 is luxus a kiképzés bizonyos szintje alatt. Hja meg olcsóbb a bit lőszer, meg az üzemanyag is! ;)