A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 379
14 044
113
Van egy olyan kifejezés, hogy egy "hadsereg alapfegyvere" ez pedig az épp rendszeresített gépkarabély. Kivétel nélkül mindenki megkapja rá a kiképzést, katonaorvostól kezdve, térképészen át szerelőkig. Lényegében azzal kezdődik a karrierje az adott hadseregben: Hogy aztán kiosztják neki, vagy valami mást kap helyette (amire későbbb kiképzik) az már egy teljesen más történet.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
RPG-7 kézi páncélelhárító gránátvető

A Hű társunk az egyéni fegyver című sorozatból az RPG-7 -es gránátvető szerkezetét, működését és kezelési szabályait ismerhetjük meg.

 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Mackensen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 406
113
Van egy olyan kifejezés, hogy egy "hadsereg alapfegyvere" ez pedig az épp rendszeresített gépkarabély. Kivétel nélkül mindenki megkapja rá a kiképzést, katonaorvostól kezdve, térképészen át szerelőkig. Lényegében azzal kezdődik a karrierje az adott hadseregben: Hogy aztán kiosztják neki, vagy valami mást kap helyette (amire későbbb kiképzik) az már egy teljesen más történet.
Karabely mindenkinek van. Geppuskas voltam es nekem is volt. Ismertem egy sracot a konyhara volt beosztva neki is volt a fegyverszoban... Ha nem is nev es fegyverszam szerint. De mimdenkinek van.../legfeljebb azt veszi fel ami jut./ ha kell... Hiaba kap barmi mast azt csak melle kapja. De karabelya mindenkinek van attol fuggetlenul hogy fel e veszi vagy sem. /a felvetel a fegyverszobabol igazabol az opcio es nem a karabely meglete vagy nem lete./
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Mackensen

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A BMP-ben is a sofőrnek gépkarabélya volt, de az irányzónak csak pisztolya. Gondolom, minden harcjármű esetén más lehet a kezelők fegyverzeti felállása. Bár aki, a harcjárművet konkrétan kezeli, az a járműből harcol, nem hagyja el, csak ha harcképtelenné válik az eszköz. A lőszeres régen olyan beosztás volt, hogy ha harc közben, a lőszer 2/3-a elfogyott a rpk hátraküldte további lőszerért. Ma nem tudom létezik-e ilyen beosztás. Stanitéc ( egészségügyis ) kellene század szinten legalább, ha nem is rajonként. Zlj egészségügyis részleg már komolyabb lenne kicsit. A század pk gépében lenne a helye, mint régen. Ahogy a század híradó katonájának is. Mert arra is szükség van egy században, aki profi a harcjárművek rádióinak terén. Igaz, a vezetőknek is illik tudni gondolom a használaton kívűl, a bahangolást is.
A BMP-1-el felszerelt lövészrajoknál a BMP vezetőnek, a BMP irányzónak (leánykori néven toronylövész), a két géppuska irányzónak és az RPG-7 irányzónak pisztolya volt, a raj parancsnokoknak és a lövészeknek (1.-2.-3.-4. lövésznek) volt gépkarabélya. Hármas szervezésnél: a szakasz első kocsijában volt még a szakasz pk (pisztoly, gépkarabély), a szakasz második kocsijában volt még a szakasz mesterlövész (Dragunov + a készletébe tartozó rohamkés /!!!/), a szakasz harmadik kocsijában nem négy, hanem 5 lövész volt (gépkarabéllyal). Négyes szervezésnél (1999. 07. 01-től), ugyanez volt csak a negyedik raj is 5 lövész katonával rendelkezett gépkarabéllyal.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
A BMP-1-el felszerelt lövészrajoknál a BMP vezetőnek, a BMP irányzónak (leánykori néven toronylövész), a két géppuska irányzónak és az RPG-7 irányzónak pisztolya volt, a raj parancsnokoknak és a lövészeknek (1.-2.-3.-4. lövésznek) volt gépkarabélya. Hármas szervezésnél: a szakasz első kocsijában volt még a szakasz pk (pisztoly, gépkarabély), a szakasz második kocsijában volt még a szakasz mesterlövész (Dragunov + a készletébe tartozó rohamkés /!!!/), a szakasz harmadik kocsijában nem négy, hanem 5 lövész volt (gépkarabéllyal). Négyes szervezésnél (1999. 07. 01-től), ugyanez volt csak a negyedik raj is 5 lövész katonával rendelkezett gépkarabéllyal.
Legalábbis Tatán és Lentiben biztos.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 406
113
Attol hogy valaki nem veszi fel a karabelyat meg van mindenkinek. En geppuskas voltam volam. Felvettem a pkm et meg esetleg a pisztolyt. A karabelyt ilyenkor termeszetesen nem vetem fel. De attol meg volt karabelyom is. /es volt hogy csak azt vettem fel./ nincs olyan hogy a karabelyt uti ez vagy az. Olyan van hogy a karabely melle meg kerul valami. De ettol a karabely meg nem lessz leirva csak epp nem lessz felveve. /ez olyan mint a tartalekpenz. Attol hogy nem nyul a tartalekaihoz az ember meg van neki penze... A legutolso irodai kv fozo huszarnak is van karabelya ahogy a legbrutalabb harckocsi pk nak is... Az mas kerdes hogy adott esetben fel e veszik a fegyvert vagy sem... A karabelyos lovesz se rohangal allandoan karabellyal de attol meg ugye karabelya van neki... Egyesek surubben veszik fel eggyesek ritkabban de mindenkinek van.van mit felvenni./
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 124
124 664
113
Nem megsérteni akarok senkit, de aki 10+
Éve nem katonáskodik, illetve nem dogozott együtt külföldi kollégákkal nem látta az szervezeti felépítésüket eljárásaikat, annak a tapasztalatai és tudása erősen elvaultnsk mondható. (aki meg 30+ éves dolgokat sorol folyamat meg főleg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 993
80 759
113
Mi értelme van mindenkivel 1db RPG-t lövetni, ha elég mondjuk az állomány 30%-át kiképezni rá.
Szerintem hatékonyabb irányzót képezel, ha 3x annyit lőhet, mintha mindenki egyformán fos.
Ha mindenkinek kell mindenkihez érteni, akkor miért nem ért mindenki mondjuk a rádióhoz, neadjisten tudjon is légi vagy tüzérségi támogatást kérni rajta?
Miért gondolod, hogy egy PUMA szintű IFV toronylövész feladatához mindenkinek kell érteni? Mindenkivel lövetsz majd Strikert is? Nem lenne elég mondjuk 2-3 embernek?
Ha mind elesik, akkor már úgy is mindegy nem? Ugyan ez érvényes a jármű vezető feladatára is.
Mit nem tudsz beilleszteni a tűzrendszerbe? A Bren2 BR-t?
A választható fegyver beosztástól függ. Nem túl bonyolult ennek azért a logisztikája.

Azért kell mindenkinek mindenhez érteni mert a háborúban meg szoktak halni az elmberek és a főfegyver kezelők(géppuska páncéltörő eszköz az)elsőszámú célpontok de ha meghalnak azonnal át kell vennie a fegyverüket egy lövésznek.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nem megsérteni akarok senkit, de aki 10+
Éve nem katonáskodik, illetve nem dogozott együtt külföldi kollégákkal nem látta az szervezeti felépítésüket eljárásaikat, annak a tapasztalatai és tudása erősen elvaultnsk mondható. (aki meg 30+ éves dolgokat sorol folyamat meg főleg
Csak a BMP-re reagáltam:hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Attol hogy valaki nem veszi fel a karabelyat meg van mindenkinek. En geppuskas voltam volam. Felvettem a pkm et meg esetleg a pisztolyt. A karabelyt ilyenkor termeszetesen nem vetem fel. De attol meg volt karabelyom is. /es volt hogy csak azt vettem fel./ nincs olyan hogy a karabelyt uti ez vagy az. Olyan van hogy a karabely melle meg kerul valami. De ettol a karabely meg nem lessz leirva csak epp nem lessz felveve. /ez olyan mint a tartalekpenz. Attol hogy nem nyul a tartalekaihoz az ember meg van neki penze... A legutolso irodai kv fozo huszarnak is van karabelya ahogy a legbrutalabb harckocsi pk nak is... Az mas kerdes hogy adott esetben fel e veszik a fegyvert vagy sem... A karabelyos lovesz se rohangal allandoan karabellyal de attol meg ugye karabelya van neki... Egyesek surubben veszik fel eggyesek ritkabban de mindenkinek van.van mit felvenni./
Értem, és amikor a rpk kiosztja a tűzszakaszokat a géppuskásnak ad egyet az AKhoz is? De most komolyan kit érdekel az a fegyver, amelyiket nem vesznek fel? Ezért írtam, hogy mindenkit kiképeznek rá, de amikor kiszállsz a járműből, akkor már minek a géppuska mellé a karabély. Meg gondolom viszed hozzá a szabvány 3 plusz tárat is....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Azért kell mindenkinek mindenhez érteni mert a háborúban meg szoktak halni az elmberek és a főfegyver kezelők(géppuska páncéltörő eszköz az)elsőszámú célpontok de ha meghalnak azonnal át kell vennie a fegyverüket egy lövésznek.
Értem. És ezért lenne kiképezve rá a rajból 3 ember. Ha mind a 3 ember meghal, akkor nagy valószínüséggel a raj több mint 50%-a már nem él. De ne felejtsük, hogy a rajnak nem csak az RPG/CG04 lenne a páncéltörő képessége, mert a tornyon ott a Striker.... De ha több mint 50% a veszteség, akkor azt a rajt már erősen le kell váltani. A váltásban meg megint lennie kell minimum 3 embernek aki képzett RPG-s.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 124
124 664
113
Értem. És ezért lenne kiképezve rá a rajból 3 ember. Ha mind a 3 ember meghal, akkor nagy valószínüséggel a raj több mint 50%-a már nem él. De ne felejtsük, hogy a rajnak nem csak az RPG/CG04 lenne a páncéltörő képessége, mert a tornyon ott a Striker.... De ha több mint 50% a veszteség, akkor azt a rajt már erősen le kell váltani. A váltásban meg megint lennie kell minimum 3 embernek aki képzett RPG-s.
Milyen striker? Amúgy a CG4 nem elsődlegesen páncéltörésre van.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 124
124 664
113
Na most lépjünk rá a fékre egyébként. Alap követelmény egy lövészkatonától, hogy a raj összes fegyverét alapszinten ismerje, és használatukat elsajátítsa, alap követelmény, hogy az egyéni elsősegélycsomaggal és az egészségügyi kiképzéssel tudjon életet menteni és stabilizálni a sérültet a medevac-ig, vagy a magasabb szintű orvosi segítség megérkezéséig. Nem tudom miről beszéltek egyáltalán, de ez a világ ÖSSZES!!!! hadseregében alapkövetelmény.