A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Befértünk volna időre is, nem csak helyileg, ha normális a harcászati felszerelésünk. Azonban minden lógott rajtunk, semmit nem tudtunk igazából fixen rögzíteni. Az elátkozott műbőr tártáskát még úgy ahogy, de a többit ... A vv ruha volt a legrosszabb be és kiszállásnál, ami a nyakunkon volt hátul. Mindenbe elakadt, a gázálarctáskára pakolt vv papucs is. Áhh, jobb ha a maiak ezt nem is tudják meg. A dandár raktára már meg volt pakolva új vv cuccal, de nem osztották ki. Másképp volt annak a hordása már, mint a réginek.
A gyalásó meg szétverte a családfát!
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and honved

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Én PSZH toronylövész kiképzést kaptam 1994ben Nagykanizsán a Kanizsa Határvadász században. Volt nekem is AKm pedig nekem nem kellett elhagyni a járművet. Nem is tudom, hogy pattantam volna ki, 180cm magas vagyok! :D Igaz én legalább nem estem ki az ajtón amikor ki kellett adni a 14.5est az ajtón.(32kg ha jól emlékszem) Élmény volt az tuti! :D
Az abasári 80. gépesített lövészdandár 1991-ben adott át PSZH-kat a BM Határőrségnek, hogy mennyit már nem emlékszem. Illetve sorkatonákat áthelyezéssel és ideiglenesen tiszteket vezényléssel, kiképezni a leendő kezelőket a harcjárművekhez (harcjármű-vezetők, toronylövészek). Mikor az egyik gépesített lövész szdpk visszajött, ha jól emlékszem pont Nagykanizsáról Ő mondta, hogy a határvadászoknál minden kezelőnek AK-47-es (Már nem emlékszem erre sem pontosan, vagy AK-63D gépkarabélya van.) gépkarabélya van. A honvédségnél pisztolyuk volt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 899
35 406
113
Az abasári 80. gépesített lövészdandár 1991-ben adott át PSZH-kat a BM Határőrségnek, hogy mennyit már nem emlékszem. Illetve sorkatonákat áthelyezéssel és ideiglenesen tiszteket vezényléssel, kiképezni a leendő kezelőket a harcjárművekhez (harcjármű-vezetők, toronylövészek). Mikor az egyik gépesített lövész szdpk visszajött, ha jól emlékszem pont Nagykanizsáról Ő mondta, hogy a határvadászoknál minden kezelőnek AK-47-es (Már nem emlékszem erre sem pontosan, vagy AK-63D gépkarabélya van.) gépkarabélya van. A honvédségnél pisztolyuk volt.
Ak 47 lessz a hatarorsegnel az volt a rendszeresitett alapfegyver.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Jól emlékszik!Nem egybe vették ki a fegyvert a toronyból hanem külön a csövet kintről és külön a tokot(leánykori néven malac)bentről.Ebből következik,hogy amit kiadott az ajtón(malac)az "csak"32 kiló volt.
Oh kösz, valamiért azt hittem egy állványos KPV-t vittek a járgány belsejében.
Így jár az aki tejfakasztó másnapján próbál okos lenni. :D
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Igaza van @dudi nak. A cső plusz 23kg. Kiképzésen(első 3 hónap) AK-47esem volt, aztán, amikor átkerültünk századra akkor vettük fel azAK-63Dt. Amúgy mindenkinek volt AK-ja. Aki az ellátó században maradt(bakterok, szakácsok, sofőrök, hiradósok, raktárosok) azoknak mind AK-47 maradt.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Igaza van @dudi nak. A cső plusz 23kg. Kiképzésen(első 3 hónap) AK-47esem volt, aztán, amikor átkerültünk századra akkor vettük fel azAK-63Dt. Amúgy mindenkinek volt AK-ja. Aki az ellátó században maradt(bakterok, szakácsok, sofőrök, hiradósok, raktárosok) azoknak mind AK-47 maradt.
A malac és a cső 55,5 kg volt a D-944 KPVT géppuskájának.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 993
80 752
113
A malac és a cső 55,5 kg volt a D-944 KPVT géppuskájának.
Én is annyit írtam, nem?

Ez a MN és az MH csodája kéremszépen!Kb minden fegyverről forog minimum 2 adat.Olvastam én hivatalos helyről 55,5kg-t és 55,2 kg-t is,de még egyszer mondom kb a P9RC-t leszámítva minden fegyverre két adat van és a két adatt közözz minimális a különbség.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ez a MN és az MH csodája kéremszépen!Kb minden fegyverről forog minimum 2 adat.Olvastam én hivatalos helyről 55,5kg-t és 55,2 kg-t is,de még egyszer mondom kb a P9RC-t leszámítva minden fegyverre két adat van és a két adatt közözz minimális a különbség.
Csak érdekességképpen a magyar ipar a Dunuvia Gépgyárban ruszki dokumentáció alapján 500db körüli KPVT géppuskát gyártott, a többit román importból szereztük be. Gondolom nagyon megbánták, mert a román ipari kultúra "kicsit" gyengébb volt a magyarnál, ezért a román gyártású KPVT géppuskákat beszerelés előtt, a Danuviában szétszerelték, lesorjázták, újraillesztették, összerakták és belőtték. Az elkészült 3000db körüli (1322 MN, 15db Rendőrség, kb:1400db NDK, kb:150db Irak) PSZH-ból így csak 500db-ban volt magyar gyártmányú KPVT géppuska. A KPVT géppuskát egy gyengébb fizikumú ember fel sem tudta húzni, egy átlagos fizikumúnak is nagyon be kellett gyakorolni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 993
80 752
113
Csak érdekességképpen a magyar ipar a Dunuvia Gépgyárban ruszki dokumentáció alapján 500db körüli KPVT géppuskát gyártott, a többit román importból szereztük be. Gondolom nagyon megbánták, mert a román ipari kultúra "kicsit" gyengébb volt a magyarnál, ezért a román gyártású KPVT géppuskákat beszerelés előtt, a Danuviában szétszerelték, lesorjázták, újraillesztették, összerakták és belőtték. Az elkészült 3000db körüli (1322 MN, 15db Rendőrség, kb:1400db NDK, kb:150db Irak) PSZH-ból így csak 500db-ban volt magyar gyártmányú KPVT géppuska. A KPVT géppuskát egy gyengébb fizikumú ember fel sem tudta húzni, egy átlagos fizikumúnak is nagyon be kellett gyakorolni.

Igen!A 14,5 az már nem emberi erőre való kaliber.De tudjuk,hogy a Szovjetunióban a legnagyobb érték az ember és ennek megfelelően le sem szarták,hogy mit meg kell szenvedni a csőretöltéssel.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 415
8 754
113
Ezt meg sem hallottam!Éleslövészetről elhozni üres hüvelyt bőncselekmény!!!Márpedig anélkül nem lesz üres hüvelyed,hogy csőre ne töltenél előtte.Biztos vagyok benne,hogy erre rosszul emlékszel.;):eek::D:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Amúgy mi a fenének számít ez bűncselekménynek? :eek:
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Ezt meg sem hallottam!Éleslövészetről elhozni üres hüvelyt bőncselekmény!!!Márpedig anélkül nem lesz üres hüvelyed,hogy csőre ne töltenél előtte.Biztos vagyok benne,hogy erre rosszul emlékszel.;):eek::D:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Van hozzá valami spéci kallantyú egyébként? A hüvely peremét kellett beakasztani és azzal berántani. Le bontottam vele pár téglafalat a Kiskanizsai lőtéren hatásbemutatóként a pénzügyőröknek! :D
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ezt meg sem hallottam!Éleslövészetről elhozni üres hüvelyt bőncselekmény!!!Márpedig anélkül nem lesz üres hüvelyed,hogy csőre ne töltenél előtte.Biztos vagyok benne,hogy erre rosszul emlékszel.;):eek::D:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Ez így volt! Egy üres hüvellyel kellett felhúzni! Akkor még nem voltak ilyen komoly szabályok! A tisztek és tiszthelyettesek pisztolya és gépkarabélya összetartáskor (minősített időszakban) a páncélszekrényében volt mindenkinek, a sorállománynak meg az ágymagasítókon lógott az egyéni fegyvere, az alegység ügyeletesnél volt egy faládában a lőszer, fegyver balesetre a saját alakulatomnál nem emlékszem! A telephelyen a kiképző besorolású harcjárművekben egy javadalmazás lőszer volt, a harckocsikban szintén, csak ott még kocsinként egy láda (50db) kézigránát is málházva volt. Nem nagyon tűnt el egy darab lőszer se.