A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Nem megsérteni akarok senkit, de aki 10+
Éve nem katonáskodik, illetve nem dogozott együtt külföldi kollégákkal nem látta az szervezeti felépítésüket eljárásaikat, annak a tapasztalatai és tudása erősen elvaultnsk mondható. (aki meg 30+ éves dolgokat sorol folyamat meg főleg

Na ezért több hozzászólásomnál, vagy az elején, vagy a végén, kérdezni is szoktam, ha véleményt mondok. Mert én rég voltam katona, ez szent igaz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 686
113
Milyen távolsági célokat? 25-ös tárral, autómatán? Egy A Bren 2 BR nem távolsági célokra van kitalálva, viszont mondjuk a 350m-re lévő célt nem csak pásztázott lövésekkel tudja zavarni, hanem célzott lövésekkel is.
Erről jószágról beszélek.

Ne beszélj már faszságokat!350 méterre sima gépkarabéllyal lősz!A DMR fegyvereket ennél messzebbre használod!

Fejezd már be kérlek mert amit előadsz itt DMR meg eü témában az nagyon nagy butaság.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Milyen távolsági célokat? 25-ös tárral, automatán? Egy A Bren 2 BR nem távolsági célokra van kitalálva, viszont mondjuk a 350m-re lévő célt nem csak pásztázott lövésekkel tudja zavarni, hanem célzott lövésekkel is.
Erről jószágról beszélek.

Az rpk vezeti a rajt. Védelemben pld ő jelöli ki a tüzelési szektorokat, minden katona számára. Nem tudom ma is így van ? Támadásban is adhat parnacsot, pld a rajnak egy tűzösszpontosításra, ha felfedezi a vele szemben álló ellenséges erő fő tűzfegyverét és kezelőjét. ( géppuska, ATGM kezelők, stb. ) Figyel rá, hogy a raj, ha lehet tartsa a harcrendet. Stb. Nem tudom, ma is így van ? Krisss majd kiigazít. Az igazság az, hogy nekem védelemben ,még vázlatot is kellett készíteni gyakorlatokon, egy füzetbe, a raj védelmi állásáról, bejelölve minden katonát, a nála lévő, rendszeresített fegyverének a jelzésével. Jelölve a tüzelési szektorokat, főbb tájékozódási pontokat. Na ez már, elég hosszú történet, egy rpk feladatait tekintve, de ez is volt egykoron. Ma nem tudom.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Au amerikai rendszer teljesen más az paramedic rendszer és ott is államonként más!
Köszönöm, hogy nem vagyok hülye, de köszi nem végezném el inkább oktatom

OTE="pöcshuszár, post: 547056, member: 2476"][/QUOTE]
Tökéletesen tisztában vagyok a 3 fogalommal. Van mentőtiszt a közvetlen családban.
Amerikában más a mentőtiszti rendszer. Ott gázpedál terápiáról van szó. De elhiszed hogy 16-22 hét alatt fel lehet készíteni egy combat medicet? Linkeltem 2 példát is. Ha nem vagy hülye (erről a felvételin megbizonyosodnak) akkor el tudod végezni.
A fő probléma, hogy a magyar harctéri ellátás nem korszerű. A korszerű harctéri ellátásban mások a szintidők, és mások a harctértől való távolságok. Komoly műtéteket nem lehet zászlóalj szinten elvégezni. Ahhoz viszont hogy túlélje, a sebesült a hosszabb szállítást és esetleg újra katona legyen belőle, az első vonalban kell profibb ellátást kapnia. Ezért az első vonalban magasabban képzett EÜ katonának kell ellátnia.
Persze más szemlélet kell, és átszervezés, de szerintem ennek sokkal több értelme van, mint hogy most az rpk hurcolhat-e a kezében "DMR-t".[/QUOTE]
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 686
113
Az rpk vezeti a rajt. Védelemben pld ő jelöli ki a tüzelési szektorokat, minden katona számára. Nem tudom ma is így van ? Támadásban is adhat parnacsot, pld a rajnak egy tűzösszpontosításra, ha felfedezi a vele szemben álló ellenséges erő fő tűzfegyverét és kezelőjét. ( géppuska, ATGM kezelők, stb. ) Figyel rá, hogy a raj, ha lehet tartsa a harcrendet. Stb. Nem tudom, ma is így van ? Krisss majd kiigazít. Az igazság az, hogy nekem védelemben ,még vázlatot is kellett készíteni gyakorlatokon, egy füzetbe, a raj védelmi állásáról, bejelölve minden katonát, a nála lévő, rendszeresített fegyverének a jelzésével. Jelölve a tüzelési szektorokat, főbb tájékozódási pontokat. Na ez már, elég hosszú történet, egy rpk feladatait tekintve, de ez is volt egykoron. Ma nem tudom.

Igen ezek még ma is kötelességei a rajparancsnknak.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ne beszélj már faszságokat!350 méterre sima gépkarabéllyal lősz!A DMR fegyvereket ennél messzebbre használod!

Fejezd már be kérlek mert amit előadsz itt DMR meg eü témában az nagyon nagy butaság.
Akkor most én is kérdezek: AK-val 350m-re pontot lősz? A Bren 2 BR DMR fegyver?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Értem, és a zászlóalj harcálláspont hány méterre is van az arcvonaltól?
Ha az amerikaiak combat medicet alkalmaznak, akkor azt vajon miért teszik?
Azt értsd meg, hogy nem tudsz szakellátást nyújtani a golyózáporban. Az ellátás helyei:

- első ellátás: bajtársak a harctéren.
- sürgősségi szakellátás: felcser a harctér relatíve biztonságos pontján
- orvosi ellátás: a harcmező mögött közvetlenül az eü központban
- szakorvosi ellátás: orvosok mélységben a tábori kórházban
- rehabilitáció: szakellátók a hátországban
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 686
113
Akkor most én is kérdezek: AK-val 350m-re pontot lősz? A Bren 2 BR DMR fegyver?

Nem érted,hogy ez nem a rajparancsnok dolga?A lövészeknél a pontcélok leküzdése az az,hogy 350 méterre lévő mellalakot el tudsz találni.Erre képes az AK nem véletlen annyi a pásztázott lőtávja amennyi(ráadásul ha nem pásztzó lövést akarsz leadni állíthatsz irányzékot is).

A BREN 2 BR egy automata puska így igen nevezhetjük DMR fegyvernek.Sokkal közelebb áll a DMR kategóriához mint a gépkarabély kategóriához(mert ugye egyáltalán nem az) annak ellenére,hogy egyik sem igazán.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Akkor most én is kérdezek: AK-val 350m-re pontot lősz? A Bren 2 BR DMR fegyver?

Még AMD-65, akkoriban géppisztolynak nevezett gépkarabélyommal is lőttem, 300 m-es célra, egyes lövéssel. Tehát a hosszabb csövű AK-val a 350 m reális távolság, pontcélként. Igaz, elég távoli cél, már "hibahatáron", de még leküzdhető.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 545
79 686
113
Persze lőtéren! De azt "mondtuk" az rpk nem nézhet át egy optikán!

A faszt lőtéren!

Nem azt mondtam,hogy nem nézhet át optikán hanem azt,hogy nem adhatsz a kezébe BMR fegyvert.Ne keverjük már a kettőt!A BMR fegyveren minimum 6X nagyítású prec optika van a gépkatabélyokon meg 3,5 nagyítású optika vagy red dot aminek meg nincs nagyítása.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 930
123 441
113
"A ROLE rendszer a NATO-n belül kialakított egységes szabályozás az egészségügyi ellátó pontok kategorizálására. Eszerint ROLE-1-től – ROLE-4-ig terjedően különböztetünk meg szinteket, amelyek az egyre növekvő képesség (az elvégezhető beavatkozások típusa és szintje), valamint a kapacitás (ellátható sebesültek száma időegység alatt) mutatói határoznak meg. Így a ROLE-1 az a szint, amelyhez először van biztosítva orvos, vagy mentőtiszt a sebesült katona ellátásához. A legsürgetőbb életmentő orvosi beavatkozásokat itt végzik el, majd szükség esetén a sérültet továbbszállítják egy magasabb szintű ellátó hely felé. "

Az Egészségügyi Központ katonái a ROLE-1-ben zajló egészségügyi ellátást az Országos Mentőszolgálat érvényben lévő protokolljaihoz igazodva, a kiürítő rajok feladatainak ellátását a mindenkor érvényben lévő TCCC (Tactical Combat Casulaty Care) ajánlásának megfelelően gyakorolják. Az ellátást zömében mentőtisztek, ápolók és sebesült szállító gépjárművezetők végzik, míg a komplexum üzemeltetéséért az Egészségügyi Központ logisztikai elemei felelnek.

Ez van nálunk is :)
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Szombathelyen, 87-88-ban, a szakaszparancsnoki gépekben volt az SZVD-s, ha még nem fakult meg az emlékezetem, de lehet én emlékszem rosszúl. Szakaszonként volt egy, az biztos. A pisztolyokban igazad van. Bár a géppuskásnak miért volt, rá nem jöttem volna, hisz a géppuska volt a fegyvere. Az RPG-7 kezelő esetében érthető talán, hisz így is nehéz cuccot viselt. Bár ha közel az ellen, hát egy gépkarabély hasznosabb, mint inkább egy kocsmai balhéban hasznos, de nagyon rövid hatásos lőtávolságú pisztoly.
Mert a lövészraj szervezetét a D-944-hez találták ki (Ott egy géppuskással és egy lövésszel kevesebb volt a raj.) és olyan jól sikerült harcjármű volt, hogy még AMD-vel is szar volt desszantolni. Az RPG-7-el és a géppuskával úgy tudtál desszantolni, ha kidobtad az oldalajtón és kiugrottál utána. Különben vagy felakadtál az ajtóban, vagy rád ugrott a raj következő tagja. Ha ezeknek is AMD gépkarabélyuk lett volna+tartalék lőszer a PKMSZ-hez, még most is a péniszhából kászálódnának ki. Akkor kitalálták, hogy ezeknek elég a pisztoly. Aztán így maradt, 1997-ig. Harcászatilag baromság volt!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Mert a lövészraj szervezetét a D-944-hez találták ki (Ott egy géppuskással és egy lövésszel kevesebb volt a raj.) és olyan jól sikerült harcjármű volt, hogy még AMD-vel is szar volt desszantolni. Az RPG-7-el és a géppuskával úgy tudtál desszantolni, ha kidobtad az oldalajtón és kiugrottál utána. Különben vagy felakadtál az ajtóban, vagy rád ugrott a raj következő tagja. Ha ezeknek is AMD gépkarabélyuk lett volna+tartalék lőszer a PKMSZ-hez, még most is a péniszhából kászálódnának ki. Akkor kitalálták, hogy ezeknek elég a pisztoly. Aztán így maradt, 1997-ig. Harcászatilag baromság volt!

BMP-1 volt akkor ott már, 1978-tól, ha jól tudom.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 738
113
Mert a lövészraj szervezetét a D-944-hez találták ki (Ott egy géppuskással és egy lövésszel kevesebb volt a raj.) és olyan jól sikerült harcjármű volt, hogy még AMD-vel is szar volt desszantolni. Az RPG-7-el és a géppuskával úgy tudtál desszantolni, ha kidobtad az oldalajtón és kiugrottál utána. Különben vagy felakadtál az ajtóban, vagy rád ugrott a raj következő tagja. Ha ezeknek is AMD gépkarabélyuk lett volna+tartalék lőszer a PKMSZ-hez, még most is a péniszhából kászálódnának ki. Akkor kitalálták, hogy ezeknek elég a pisztoly. Aztán így maradt, 1997-ig. Harcászatilag baromság volt!

Egyébként a BMP-ből is elég volt kimászni, még nekem is, pedig én még kicsi is vagyok. Hát még a géppuskásoknak, akik általában, az erősebb legényekből kerültek ki. 88 tavaszán egy miniszteri szemlén vér izzadás volt, amikor kifogtuk a harcjárműre, harcjárműről parancsok végrehajtását, normaidőre. Vgay 2 órán kerezstül stopperolt, egy élére vasalt gyakorlós, íróasztal főokos HM fhdgy, hogy 11 másodperc alatt megcsináljuk-e. A végére sikerült, a de akkor átkozódtam hogy oda vetett a sors, nem beszélve a mindenkin szétszakadt felszerelésről.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Miért csodálkozol? Állítólag katona vagy. Ilyenkor azért felmerül bennem a kérdés, hogy csak el szeretnéd hitetni? 3 évig voltam harcjármű irányzó és egy pisztoly járt csak. Az, hogy menetgyakorlatra vagy amikor a négyesre kimentünk adtak egy AK-t az egy dolog. Már elhagytam a rendszert,de direkt rákérdeztem nem változott a helyzet. Sofőr és irányzó 1-1 P9RC.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 713
17 033
113
Egyébként a BMP-ből is elég volt kimászni, még nekem is, pedig én még kicsi is vagyok. Hát még a géppuskásoknak, akik általában, az erősebb legényekből kerültek ki. 88 tavaszán egy miniszteri szemlén vér izzadás volt, amikor kifogtuk a harcjárműre, harcjárműről parancsok végrehajtását, normaidőre. Vgay 2 órán kerezstül stopperolt, egy élére vasalt gyakorlós, íróasztal főokos HM fhdgy, hogy 11 másodperc alatt megcsináljuk-e. A végére sikerült, a de akkor átkozódtam hogy oda vetett a sors, nem beszélve a mindenkin szétszakadt felszerelésről.
Kemény lehetett. Nekem a btr-80-rol sem a kényelmes beltér ugrik be.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 930
123 441
113
Miért csodálkozol? Állítólag katona vagy. Ilyenkor azért felmerül bennem a kérdés, hogy csak el szeretnéd hitetni? 3 évig voltam harcjármű irányzó és egy pisztoly járt csak. Az, hogy menetgyakorlatra vagy amikor a négyesre kimentünk adtak egy AK-t az egy dolog. Már elhagytam a rendszert,de direkt rákérdeztem nem változott a helyzet. Sofőr és irányzó 1-1 P9RC.
Tatán viszi az irányzó meg sofőr is pl.
Én is megkérdeztem gyorsan, sofőr csak pisztoly, irányzó karabély is, de tényleg csak gyaktéren :D Hódmezői kolléga.
De a stílusom miatt megkövetlek, elnézést