A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 833
113
Miert szerinted olyan hulyek leszunk hogy kimaradunk jogos jussunkbol... Komolyan azthiszed hogy 20-30 ev mulva ukrajna akar csak a mostani kepet fogja mutatni...

Meg a szakadar teruletek is gyarapodni fognak... Ahogy csuszik lefele a lejton egyre tobb lessz a jelentkezo az orszagra.

Es megoldodik a konfliktus oroszorszag is kap a nato orszagok is kapnak es marad egy onmagat eltartani kepes ukrajnacska...

/lathatod meg spanyolorszag is a szeteses hatarara kerult nem is olyan reg ahogy britannia is.../ pedig az csak belso erdek. Ukrajna meg kulso belso...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 535
46 519
113
Lehet eggyeseknek furan fog hamgzani de 10 ev mulva egy karpataljai csetepatera kesszen allna az orszag hadereje. Hosszu tav barmifele joslat tekintetebe. De en 18-20 ev mulva varom a karpatalja visszavetelere inditott akciot... Ez mar csak ilyen ido melos dolog... Ha nem is lenne belolle semmi is kesszen kellene ra allni... De ukrajnat nincs aki megmentse...az egyeduli riziko a dologba hogy a roman beeloz minket... De szerintem a roman turelmetlen ezert a siksagon megtorik a bicskalya szerencsenkre...
Miert szerinted olyan hulyek leszunk hogy kimaradunk jogos jussunkbol... Komolyan azthiszed hogy 20-30 ev mulva ukrajna akar csak a mostani kepet fogja mutatni...

Meg a szakadar teruletek is gyarapodni fognak... Ahogy csuszik lefele a lejton egyre tobb lessz a jelentkezo az orszagra.

Es megoldodik a konfliktus oroszorszag is kap a nato orszagok is kapnak es marad egy onmagat eltartani kepes ukrajnacska...

/lathatod meg spanyolorszag is a szeteses hatarara kerult nem is olyan reg ahogy britannia is.../ pedig az csak belso erdek. Ukrajna meg kulso belso...
Szerintem passzoljuk tovább a témát valamelyik BIZTPOL topicba.:oops:
Ha nem baj én oda már nem megyek veled! :p:D
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Jo akkor irom mashogy vegyunk megegy zaszloalj a7 et a harcihelik arabol. Vagy vegyunk annyi a4 est amivel kijon egy ujjabb zaszloalj hk es vegyunk melle teherautora szerelt onjarokat egy osztalyt plusz valammennyi 120 as aknavetot.

Szerintem meg azt a pénzt nyugodtan elkölthetnénk a gyalogosok személyi felszerelésére is. Az én véleményem még mindég az, hogy a jól kiképzett, felszerelt gyalogos katona a harcmező legértékesebb fegyvere. Ö az alap amire építkezni lehet.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 833
113
Ukrajna mar a megalakulasa pillanataba bukasra volt itelve abba a formaba amibe alakult. Idok kerdese volt az egesz. Nem veletlen... Majdnem jugo jatszma. Koszovo sorsa is egyertelmu pl. Egyertelmu hogy onallo allam lessz es jo darabig se albania se szerbia resze nem lessz majd egyszercsak albaniaval kozos orszagot fog alkotni...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 833
113
Szerintem meg azt a pénzt nyugodtan elkölthetnénk a gyalogosok személyi felszerelésére is. Az én véleményem még mindég az, hogy a jól kiképzett, felszerelt gyalogos katona a harcmező legértékesebb fegyvere. Ö az alap amire építkezni lehet.
Akarmire kolthetjuk jobb helyen lenne /csak pl nek irtam amit irtam./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 833
113
Jelenleg elkepzelhetetlen mert nyugaton nincs valsag... De lessz majd amikor gazdasagilag is megeri egy konfliktus... A mobilok es autok berendezei targyak sem fogjak a vegtelensegig porgetni a piacot...ahogy a nemletezo penz se tovabb.../
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 672
113
Én alapvetően az olyan hozzászólásokat nem értem, akik a jelenlegi szomszédaink ellen fegyverkeznek fejben.... :rolleyes:
Ki ellen szeretnél fegyverkezni ? Oroszország ellen? Kb le kéne tenni a lantot helyben. A NATO jelenleg egy védőernyőt ad mindenkinek, de az itteni országok leginkább egymás ellen és egymásra reagálva fegyverkeznek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 257
73 957
113
A HVA cél azért HVA cél, hogy védjed azokat...
A román veszélyen lovaglóknál vagy bármilyen barátságtalan ellenfelet nézve egy JSOW vagy más CM salvot megfog egy NASAMS, ha van elég rakéta, de még AAA-s CIWS is. Vagy a CAP-elő vadászgép AIM-9-cel is leszedi.

A HIMARS meg úgy jön át, mint kés a vajon és a fenteik közül egyik sem tud semmit csinálni.
Ezt az alapvető dolgot sem értette meg blogen, csak a fegyver darabárat nézte.

Ezért van az, hogy alapvető kérdés az, hogy X pénzből hány darab olyan erősen célszerszámot akarsz, ami csak egy dologra jó és hány olyat, amit több mindenre is.

Ezek után remélem leesik többeknek, hogy kezdetben és most sem miért nem rajongtam annyira a 24-es feltámasztásáért. Azért, mert +1 db Gripen és több AG és esetleg új AAM is többet jelent több feladatot fedne le és magasabb szintű és rugalmasabb képességet.

Alapvető problémának tartom, hogy a "glass cannon" Gripeneket jelenleg semmi nem védi. Ha végre kiderül, hogy milyen SAM beszerzés lenne, az igen sokmindent tisztázna. Ezért vártam egy Gripen + honvédelem írás frissítésével, de mivel mai napig nincs hír anélkül kezdtem el írni.

Ez a "glass cannon" egy ujabb gunynev a Gripenre a gepagyurobbanas ota?
 
M

molnibalage

Guest
Ez a "glass cannon" egy ujabb gunynev a Gripenre a gepagyurobbanas ota?
Ez az angol fémuris nem katonai terminológia a hatalmas tűzerejű, de sérülékeny fegyverrendszerekre. Ilyenek a repülőgépek főleg, ha földön vannak. Iszonyatos tűzerejük lehet, de egyetlen "kósza" rakéta lekaphatja az égről őket. Meg a földön humoros megközelítéssel élve egy kalapáccsal harcképtelenné lehet tenni őket.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 470
113
Én alapvetően az olyan hozzászólásokat nem értem, akik a jelenlegi szomszédaink ellen fegyverkeznek fejben.... :rolleyes:

Közben meg a hadvezetés fegyverkezik ellenük a gyakorlatban :)
A Zrínyi 2026 nem arról szól hogy akkor most elköltünk 3500 milliárdot és megtámadjuk valamelyik szomszédot, hanem hogy az ország legyen olyan erős hogy senkinek ne érje meg megtámadni. 10-11 milliárd euróért vesznek akkora elrettentő erőt ami garantálja a békét az elkövetkezendő évtizedekben.
Azt ne várd hogy a miniszter bejelenti a tv-ben hogy akkor most vettünk tankot XY ellen, azt egyik ország se kommunikálja így.


Szerinted akkor a fegyverkezés ki ellen folyik?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A HVA cél azért HVA cél, hogy védjed azokat...
A román veszélyen lovaglóknál vagy bármilyen barátságtalan ellenfelet nézve egy JSOW vagy más CM salvot megfog egy NASAMS, ha van elég rakéta, de még AAA-s CIWS is. Vagy a CAP-elő vadászgép AIM-9-cel is leszedi.

A HIMARS meg úgy jön át, mint kés a vajon és a fenteik közül egyik sem tud semmit csinálni.
Ezt az alapvető dolgot sem értette meg blogen, csak a fegyver darabárat nézte.

Ezért van az, hogy alapvető kérdés az, hogy X pénzből hány darab olyan erősen célszerszámot akarsz, ami csak egy dologra jó és hány olyat, amit több mindenre is.

Ezek után remélem leesik többeknek, hogy kezdetben és most sem miért nem rajongtam annyira a 24-es feltámasztásáért. Azért, mert +1 db Gripen és több AG és esetleg új AAM is többet jelent több feladatot fedne le és magasabb szintű és rugalmasabb képességet.

Alapvető problémának tartom, hogy a "glass cannon" Gripeneket jelenleg semmi nem védi. Ha végre kiderül, hogy milyen SAM beszerzés lenne, az igen sokmindent tisztázna. Ezért vártam egy Gripen + honvédelem írás frissítésével, de mivel mai napig nincs hír anélkül kezdtem el írni.
NASAMS ESSM Block II rakéta megfelelő lokátortámogatással?Nyilván a Sentinel kevés ehez,de amúgy is kell hosszútávú felderitőlokátor a rendszer támogatására.Block II elvileg a Bramos jellegű 3M sebességre képes ASMek ellen is hatékony lesz.És a Sky Ceptor Stunner rakétája sem nagyobb.
 
M

molnibalage

Guest
NASAMS ESSM Block II rakéta megfelelő lokátortámogatással?Nyilván a Sentinel kevés ehez,de amúgy is kell hosszútávú felderitőlokátor a rendszer támogatására.Block II elvileg a Bramos jellegű 3M sebességre képes ASMek ellen is hatékony lesz.És a Sky Ceptor Stunner rakétája sem nagyobb.
Nem tudom, mert sehol nem propagáltak ABM képességet a NASAM-nak semmivel.
Az ASM elleni tevékenység egészen más, mint ABM ellen még akkor is, ha nagyobb paraméterrel érkezik a cél.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 218
3 572
113
Szerintem is azonnal be kell vonulni Kárpátaljára, ha Ukrajna megborul. Nem csak a magyarság védelme miatt, hanem mert fontos vízbázis is. A Fekete- és Fehér-Tisza forrásvidéke (Máramarosi-havasok), melyek a Tiszában egyesülnek. Inkább nálunk legyen mint náluk ha később a globális felmelegedés miatt megugrik az ivóvíz árfolyama.
Erdély dettó! A Körösök, a Maros (Gyergyói-havasok) és Szamos (Radnai-havasok) miatt amik szintén a Tiszát táplálják...(sajnos jelenleg erre nincs realitás). Ezek az országok nagyon ki tudnának szúrni Kelet-Magyarországgal ha egyszer úgy döntenek, hogy duzzasztó gátakat és víztározókat építenek rajtuk (szerencsére erre egy vasuk sincs most)...sajnos tudomásul kell vennünk, hogy mi a Kárpát-medence legalján vagyunk.
Nyugat-Magyarország egyik legfontosabb vízbázisa a Duna (forrása Fekete-erdő, Németország). Már anno (Csehszlovákia) a Bősi-nagymarosi vízlépcső építése is kiverte a biztosítékot. Vizének 83%-át elterelték Szlovák területre. Mai napig jogosulatlanul használják. Hiába kötelezte a feleket Hága, hogy államközi szerződésekkel oldják meg a problémát. Nos itt csak imádkozhatunk...vagy vegyük fel a listára a Felvidéket is?;) Sajnos erre sincs most realitás.
Azonban egyszer mindennek eljön az ideje, s a tékozló gyermekek visszatérnek anyjuk kebelére...:D Addig is gyúrjunk rá még egy kicsit a seregre:cool:
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 530
77 335
113
Szerintem is azonnal be kell vonulni Kárpátaljára, ha Ukrajna megborul. Nem csak a magyarság védelme miatt, hanem mert fontos vízbázis is. A Fekete- és Fehér-Tisza forrásvidéke (Máramarosi-havasok), melyek a Tiszában egyesülnek. Inkább nálunk legyen mint náluk ha később a globális felmelegedés miatt megugrik az ivóvíz árfolyama.
Erdély dettó! A Körösök, a Maros (Gyergyói-havasok) és Szamos (Radnai-havasok) miatt amik szintén a Tiszát táplálják...(sajnos jelenleg erre nincs realitás). Ezek az országok nagyon ki tudnának szúrni Kelet-Magyarországgal ha egyszer úgy döntenek, hogy duzzasztó gátakat és víztározókat építenek rajtuk (szerencsére erre egy vasuk sincs most)...sajnos tudomásul kell vennünk, hogy mi a Kárpát-medence legalján vagyunk.
Nyugat-Magyarország egyik legfontosabb vízbázisa a Duna (forrása Fekete-erdő, Németország). Már anno (Csehszlovákia) a Bősi-nagymarosi vízlépcső építése is kiverte a biztosítékot. Vizének 83%-át elterelték Szlovák területre. Mai napig jogosulatlanul használják. Hiába kötelezte a feleket Hága, hogy államközi szerződésekkel oldják meg a problémát. Nos itt csak imádkozhatunk...vagy vegyük fel a listára a Felvidéket is?;) Sajnos erre sincs most realitás.
Azonban egyszer mindennek eljön az ideje, s a tékozló gyermekek visszatérnek anyjuk kebelére...:D Addig is gyúrjunk rá még egy kicsit a seregre:cool:

Azt ugye tudod,hogy a Dunás okfejtésed hülyeség miután a Dunát nem lehet elzárni?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 712
6 519
113
Szerintem is azonnal be kell vonulni Kárpátaljára, ha Ukrajna megborul. Nem csak a magyarság védelme miatt, hanem mert fontos vízbázis is. A Fekete- és Fehér-Tisza forrásvidéke (Máramarosi-havasok), melyek a Tiszában egyesülnek. Inkább nálunk legyen mint náluk ha később a globális felmelegedés miatt megugrik az ivóvíz árfolyama.
Erdély dettó! A Körösök, a Maros (Gyergyói-havasok) és Szamos (Radnai-havasok) miatt amik szintén a Tiszát táplálják...(sajnos jelenleg erre nincs realitás). Ezek az országok nagyon ki tudnának szúrni Kelet-Magyarországgal ha egyszer úgy döntenek, hogy duzzasztó gátakat és víztározókat építenek rajtuk (szerencsére erre egy vasuk sincs most)...sajnos tudomásul kell vennünk, hogy mi a Kárpát-medence legalján vagyunk.
Nyugat-Magyarország egyik legfontosabb vízbázisa a Duna (forrása Fekete-erdő, Németország). Már anno (Csehszlovákia) a Bősi-nagymarosi vízlépcső építése is kiverte a biztosítékot. Vizének 83%-át elterelték Szlovák területre. Mai napig jogosulatlanul használják. Hiába kötelezte a feleket Hága, hogy államközi szerződésekkel oldják meg a problémát. Nos itt csak imádkozhatunk...vagy vegyük fel a listára a Felvidéket is?;) Sajnos erre sincs most realitás.
Azonban egyszer mindennek eljön az ideje, s a tékozló gyermekek visszatérnek anyjuk kebelére...:D Addig is gyúrjunk rá még egy kicsit a seregre:cool:
Azt ugye tudod,hogy a Dunás okfejtésed hülyeség miután a Dunát nem lehet elzárni?
nem csak az ... aztán mi a tökömmel vonulunk be Kárpátaljára? Munkácson egy teljes ukrán dandár vár minek , és nem olyanok mint amit mi állítanánk ki ... hanem egy ilyen
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 672
113
nem csak az ... aztán mi a tökömmel vonulunk be Kárpátaljára? Munkácson egy teljes ukrán dandár vár minek , és nem olyanok mint amit mi állítanánk ki ... hanem egy ilyen
Jó amúgy, hogy a jövőbe látsz, ki a tök tudja mi lesz ott meg mi nem 10 év múlva. Meg arról se nagyon tudsz semmit lényegében, hogy mi milyen dandárt állítunk fel szóval az összehasonlítás eleve hülyeség. De azért a bevonulás is elég fantáziatéma. Arról nem is beszélve, hogy ez a dandár náluk sincs feltöltve illetve egy jó része váltásban Donnbasban dekkol.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 712
6 519
113
Jó amúgy, hogy a jövőbe látsz, ki a tök tudja mi lesz ott meg mi nem 10 év múlva. Meg arról se nagyon tudsz semmit lényegében, hogy mi milyen dandárt állítunk fel szóval az összehasonlítás eleve hülyeség. De azért a bevonulás is elég fantáziatéma. Arról nem is beszélve, hogy ez a dandár náluk sincs feltöltve illetve egy jó része váltásban Donnbasban dekkol.
igen ez tény hogy nem látok jövőbe , de én mondjuk ezt a "bevonulás" dolgot mondjuk a következő 5 évre tettem , lehet hibásan de most olyan feszült a helyzet, ami az ukrán dandárt illeti , oké hogy nincs feltöltve és tényleg nem tudom hogy elvileg milyen dandárt állítunk ki "nehéz dandár" címen 26-ra de szerintem ez a bevonulás akkor is teljes őrültség
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár