A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 334
11 258
113
Még azt lenne jó tudni hogy akkor most egy századot akarnak-e hosszútávon vagy kettőt. Nem tudom 2 század F-35-öt bírnánk-e fizetni(közben meg a 2. század egy ekkora országra teljesen jogos igény).
Két század kellene, csak nem olyan eget verően szükséges.
Igazából egy csomó dolog, szervezeti egység az egyetlen század, ill. a "légierő" miatt amúgy is megvan.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 876
113
Szerintem az F35 harcértékben annyival felette áll a szóbajöhető többi új gépnek,hogy azok reménytelenül alulmaradnak.Beszerzési ár tekintetében is az LM gépe tűnik a legjobbnak.Üzemeltetési költségröl meg egyszerűen nincs hiteles infó.Ez ügyben csak a fejemet tudom vakarni.
Szerintem kéne vennünk 1század F35öst,és azt kiegésziteni 1-2század jóval olcsóbb,olcsóbban üzemeltethető,de kellően magas harcértékű géppel.Új gyártású ilen gép csak kettő van.A kinai JF17,ami viszont aligha kompatibilis az F35tel.Másik a dél koreai F/A50.Használt gépeknél sem túl rózsás a helyzet.Gripen C/D és a Kfir block60 a leginkább szóbajöhető tipusok.Gondos összehasonlitó vizsgálattal kéne megállapitani,melyik is érné meg jobban az árát.
Uzembiztossag teren vajon melyik jobb?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
Birom az ilyen "szerintem" es utana jon egy sweeping statement mondatokat, persze minden indoklas nelkul.
remélem nem nekem írtad mert direkt linkeltem utána forrást
Erdekesseg: a linken egy masik cikkbol kiderult egy meglepo adat a readyness kapcsan (meg mindig nincs 80%, amit meg Mattis parancsba adott), ugyanis a LM gepeke a leggazosabb: F-16, F-22, F35 - egyedul a Super Hornet, egy Boeing tipus fogja elerni belathato ideon belul.
ez a belátható időn belül ez 2025 , volt erről is egy ami cikk , ha hazaérek megkeresem majd azt is
Na én ilyet nem találtam. Bár nem is töltöttem túl sok időt vele. Köszi. Tényleg nagyon kíváncsi lennék a Gripen értékeire is, mert a gyári adatok sem biztos, hogy mérvadóak...o_O
én inkább arra lennék kíváncsi hogy a gyári adatok mennyire térnek el a valós értéktől , ha olvastad a cikket amit ugye beraktam akkor ott is kivehető hogy az amik akarnak egy bizonyos dolgot de a valóságban nagyon más sül ki belőle , átnéztem az általad linkelt adatokat is és kicsit meglepődtem , én úgy tudtam hogy 1 óra grif idő olyan 7000-8000 USD között van
Srácok ha úgy vesszük tökre megértem aki azt mondja hogy jó a Grif mert ha a legrosszabb gyári adatokat is nézzük a repült óra költségét illetően a Grif olcsóbb, ez tény , az viszont kérdés hogy 25-ben a Grif ára olcsóbb lenne , az amik olyan 80-120 misi közé rakják majd az akkori F35 árat , ha ugyanennyi pénzért kapnánk a grifeket is akkor batári nagy hülyeség lenne svéd vasat venni
Vajon a C/D és az E gripen külön típusnak számít? A logisztikai lánc ugyan az, de mennyi közös alkatrész maradt?
annyi a hasonlóság hogy mindegyik Jas39 , változott a sárkányszerkezet ,más a hajtómű , más futómű és az elektronika is , én az E-t nem hasonlítanám annyira a C/D-khez
100x leirtuk ezt, elejetol a vegeig teves az egesz, raadasul se fule, se farka az egesznek. Nem is reagalok mar erre a katyvaszra, ne haragudj, teljesen felesleges, csak mondod a magadet es semmi nem marad meg masebol.
pedig az első bekezdése nem hülyeség , egy F35 kb azt csinálna légiharcban a grifel amit akar
Uzembiztossag teren vajon melyik jobb?
az F35
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 195
113
Az uj vezeto mindig uj emberekkel /sajatokkal./ teszi tele amit csak teli lehet tenni :) /akivel jobban eggyut tud dolgozni akit alkalmasabbnak talal az o celjai elereseben... /P.Gy. a logz t nagyon jol vezette nemtudom hogy az utod kepes lessz e a nyomdokaiba lepni... Gajoval meg elfogult vagyok mert a zaszloalj vezenylo zaszlosom volt. /egyebkent siman meg fog birkozni a feladattal mondjuk kicit meglepetes szamomra en masra tettem volna a voksomat dd vezenylo zaszlosi beora. /nem azert mert alkalmasabbnak tartottam volna hanem egyeb okok miatt.../
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 985
12 781
113
F-16 hadrendben van Nyugaton legalább 40 éve, F-35 is velünk lesz ennyi ideig.

C/D esetén gondolom egy húsz év múlva már kéne gondolkodni hogy hogyan tovább.

Most egy fájdalommal vehetnének egy század(na jó +3-4-et szlovének, horvátok miatt :) ) F-35-öt és békesség nagyon hosszú időre.
Amerikaiak szája is be lenne fogva mert hát a fenti cikkben felsoroltak(THAAD, Aegis, MEADS, Patriot stb. ) nem nekünk lettek kitalálva, mást meg nagyon nem tudok elképzelni ami kielégítené őket.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
Egymástól veszik át a faszságokat...
érdekes cikk , popcorn mellé aztán had szóljon :D:D:p
Akkor tőled is azt kérem, hogy képzeld el a svédek arcát, amikor a Gripen továbbüzemeltetés/új vásárlás tárgyalásán felveted pókerarccal, hogy:
- Well, lenne itt egy versenytárs....
A teremben megfagy a levegő. A svédek összeszedik a prezentációs anyagaikat, leállítják a laptopot, udvariasan elköszönnek. Majd amikor bezárul utánnuk az ajtó, hirtelen a folyosóról eszeveszett, csillapíthatatlan, ugató röhögés hangja veri fel az előbbi fagyos csendet.
Másnap pedig jön egy udvarias e-mail, amiben a Kfir 20M dolláros árára való tekintettel, pontosan 20M dollárral magasabb árat adnak a gépekre, az 1 nappal korábbihoz képest....:rolleyes::p:D
ez nem lenne vicces :D:hadonaszos:
Két század kellene, csak nem olyan eget verően szükséges.
Igazából egy csomó dolog, szervezeti egység az egyetlen század, ill. a "légierő" miatt amúgy is megvan.
Itt érv lehet hogy a szlovén légteret is védeni kell meg a horvátot is fogjuk is védeni meg nem is.
nem kell itt érvelni , 2 század kell , ennek nem lenne szabad kérdésnek lennie , anno is 2 századot akartak , csak hát jött egy boríték ugye és változtak a dolgok
F-16 hadrendben van Nyugaton legalább 40 éve, F-35 is velünk lesz ennyi ideig.

C/D esetén gondolom egy húsz év múlva már kéne gondolkodni hogy hogyan tovább.

Most egy fájdalommal vehetnének egy század(na jó +3-4-et szlovének, horvátok miatt :) ) F-35-öt és békesség nagyon hosszú időre.
Amerikaiak szája is be lenne fogva mert hát a fenti cikkben felsoroltak(THAAD, Aegis, MEADS, Patriot stb. ) nem nekünk lettek kitalálva, mást meg nagyon nem tudok elképzelni ami kielégítené őket.
azért ha bedobnánk egy olyan "kérelmet" hogy F35 , Stinger , NASAMS 2/Patriot meg csomó csomó rakétát szeretnénk venni tőlük lehet egy időre hatalmas nagy barátok lennénk.
Ezek után ha a maradék vsz szart európaival cseréljük le ide se bagóznának :D
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 201
36 924
113
Jövőre elnökválasztás lesz megint az USA ban. Semmi garancia nincs arra nézve, hogy a Trumpot újraválasztják, a Kongresszusban már a demokraták vannak többségben velük meg az Orbánék nagyon nem voltak jóban. Amennyiben F35 öt vennének az amcsik zsarolni tudnának minket a géppel, letilthatnák a szoftverfrissítéseket vagy teljesen blokkolhatnák a gépet.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 195
113
Jövőre elnökválasztás lesz megint az USA ban. Semmi garancia nincs arra nézve, hogy a Trumpot újraválasztják, a Kongresszusban már a demokraták vannak többségben velük meg az Orbánék nagyon nem voltak jóban. Amennyiben F35 öt vennének az amcsik zsarolni tudnának minket a géppel, letilthatnák a szoftverfrissítéseket vagy teljesen blokkolhatnák a gépet.
Olasz gepeket kell venni.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 876
113
remélem nem nekem írtad mert direkt linkeltem utána forrást

ez a belátható időn belül ez 2025 , volt erről is egy ami cikk , ha hazaérek megkeresem majd azt is

én inkább arra lennék kíváncsi hogy a gyári adatok mennyire térnek el a valós értéktől , ha olvastad a cikket amit ugye beraktam akkor ott is kivehető hogy az amik akarnak egy bizonyos dolgot de a valóságban nagyon más sül ki belőle , átnéztem az általad linkelt adatokat is és kicsit meglepődtem , én úgy tudtam hogy 1 óra grif idő olyan 7000-8000 USD között van
Srácok ha úgy vesszük tökre megértem aki azt mondja hogy jó a Grif mert ha a legrosszabb gyári adatokat is nézzük a repült óra költségét illetően a Grif olcsóbb, ez tény , az viszont kérdés hogy 25-ben a Grif ára olcsóbb lenne , az amik olyan 80-120 misi közé rakják majd az akkori F35 árat , ha ugyanennyi pénzért kapnánk a grifeket is akkor batári nagy hülyeség lenne svéd vasat venni

annyi a hasonlóság hogy mindegyik Jas39 , változott a sárkányszerkezet ,más a hajtómű , más futómű és az elektronika is , én az E-t nem hasonlítanám annyira a C/D-khez

pedig az első bekezdése nem hülyeség , egy F35 kb azt csinálna légiharcban a grifel amit akar

az F35
Ez biztos? Joval osszetettebb, tobb elektronikat es programot tartalmazo gepnek tunik nekem. Azt nem mondom hogy nem tud repulni 1-2 orat, de mennyit kell turkalni ahhoz az agyaban hogy repulhessen pontamikor kell? Meg feszitett uzemmenetben is akar napi tobbszor? 30 ev mulva is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 195
113
Ez biztos? Joval osszetettebb, tobb elektronikat es programot tartalmazo gepnek tunik nekem. Azt nem mondom hogy nem tud repulni 1-2 orat, de mennyit kell turkalni ahhoz az agyaban hogy repulhessen pontamikor kell? Meg feszitett uzemmenetben is akar napi tobbszor? 30 ev mulva is.
Nem nagyon ertek hozza de szerintem a szupercirkalas miatt a hajtomu sokkal strapabirobb kell legyen./legalabbis bekeben./ Az elektronikahoz hidraulikahoz vegkepp nem ertek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
én inkább arra lennék kíváncsi hogy a gyári adatok mennyire térnek el a valós értéktől , ha olvastad a cikket amit ugye beraktam akkor ott is kivehető hogy az amik akarnak egy bizonyos dolgot de a valóságban nagyon más sül ki belőle , átnéztem az általad linkelt adatokat is és kicsit meglepődtem , én úgy tudtam hogy 1 óra grif idő olyan 7000-8000 USD között van
Hogy 3. forrás is legyen íme a dél-afriakaiak álláspontja: forrás
Náluk 6300-7800 dollár/óra körül van ez az érték. A 2012-es adatok simán lehetnek helyesek amennyiben a svédekre vetítik, az inflációval korrigálva. Elképzelhető, hogy export esetén más az árszabása a nagyjavításoknak, időszakos átvizsgálásokat. Mondjuk én sem vállalnám el annyiért a dél-afrikaiaknak (akik 12 gépet letároltak, mert nem volt pénzük karbantartani.), mint a svéd saját gépeik esetén...;)
Ezért is szerencsés, hogy mi ebben a konstrukcióban vettük a gépeket.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Jövőre elnökválasztás lesz megint az USA ban. Semmi garancia nincs arra nézve, hogy a Trumpot újraválasztják, a Kongresszusban már a demokraták vannak többségben velük meg az Orbánék nagyon nem voltak jóban. Amennyiben F35 öt vennének az amcsik zsarolni tudnának minket a géppel, letilthatnák a szoftverfrissítéseket vagy teljesen blokkolhatnák a gépet.
A KMW és Airbus beszerzések kudarca nem azt jelenti, hogy az amerikai gyártó hagyná, hogy rontsák a bizniszét! A török eset meg nem mérvadó, mi sajnos nem veszünk Sz400-at...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 195
113
Nem kell az olaszokat lenezni... Nem olyan balfekek azok... Ha azok lettek volna az elso vh ba nem lett volna annyi hosunk. A masodik vhba a harci moral azert volt joval lejjebb nalluk mert mar a 2. Vh elott 5-6 eve folyamatos haboruba eltek /afrikaba.../ haditechnikailag meg pont afrikara keszultek... A gorog kudarcuk se nevezhetoteljes kudarcnak csak egyszeruen nem volt ido es ember hadianyag /afrikaba mar alt a bal lekototte az eroiket.../ ugyan ugy ahogy anglia ellen hadakoztak afrikaba... Ez van az a +5-6 ev haboru eleg volt ahhoz hogy kimeruljenek... Nem keszultek egy ujjabb vilaghaborura.../bocsanat 16-17 ev folyamatos haboru afrikaba a vh elott./
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 195
113
Ha ugy vesszuk az olaszok a torok haboruk ota folyamatosan hadban altak.../egy egy ev kihagyassal.../igen sok veszteseguk volt.../