A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
444! cikkje alatti kommentek is megérnek egy misét... Nem vagyok regisztrálva, de felbaszták az agyamat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 718
113
shornet24

Időhöz van kötve az őrvezető,tizedes,szakaszvezető de az őrmester nem.Van minimális kivárási idő de maximális nincs szóval attól,hogy régóta katona vagy nem leszel őrmester.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 280
113
shornet24

Időhöz van kötve az őrvezető,tizedes,szakaszvezető de az őrmester nem.Van minimális kivárási idő de maximális nincs szóval attól,hogy régóta katona vagy nem leszel őrmester.
Gondolom ha elvégez egy tiszthelyettesi iskolát bármikor az lehet ha van hely az alakulatnál valahol. De mi van azzal mondjuk aki tegyük fel sorosan őrmesterként szerelt? Ő ugye elvileg ezt a fokozatot kapja vissza nem? Legalábbis régebben így volt. Mondjuk szvsz sok értelme ezeknek a sorállományú rendfokozatoknak nem volt. Soron kívül csak a csókosok mentek előre szvsz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 718
113
antigonosz

Jelenleg csak szakaszvezetőből lehet őrmester de ha változik a HJT akkor tizedesből is(persze őrmesteri iskola után).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 280
113
Tehát ha valaki oda felszerel, és őrvezetőként lehúz 2 évet mondjuk és úgy gondolja hogy elvégez egy tiszthelyettesi sulit mondjuk levelezőn 1 év alatt munka mellet, az ha sikeres vizsgát tesz nem lehet őrmester míg végig nem megy a ranglétrán?
Én mikor soros voltam honvédként szereltem nem is akartam más lenni. Aztán rá 1-2 évre jelentkeztem a honvéd hadkiegen Szombathelyen. Ott azt mondták "bruttó 44000 szerződéses őrvezető tata". Az már akkoriban is kevés volt még nettóban is.
Hazafelé megálltam a határőr igazgatóságnál hirtelen ötlettől vezérelve. Ott meg azt mondták hivatásos őrmester nettó 70000ft és lakóhelyhez közeli munkavégzés. Ezt választottam, elküldtek Sopronba egy 4hónapos alapképzésre,aztán 3 év után iskoláztak csak be Körmendre határrendész tiszthelyettesnek, hogy legyen papírom mert akinek érettségije volt az mehetett feljebb zászlósnak ha megvolt a suli. Mondjuk érdekes de most is sok volt kollegám rendőr úgy hogy nem volt meg ez a tiszthelyettesi sulija mivel szerződéses volt a határőrségnél. Sokáig úgy volt hogy őket nem veszik át de aztán gondolom belefértek a létszámba.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
antigonosz?

Ezek szerint, akkor Körmendre jártál a "Határőrlaktanyába"(errefelé ez a neve)? Tavaly tavasszal volt szerencsém koptatni azokat a padokat. :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 280
113
Igen, akkor már csak nagy része iskola volt és még határőröket képeztek. A dolog érdekessége volt itthon hogy az öregem meg ott volt 78-ban sorkatonaként határőr.:)
Volt olyan társam ott aki korábban tűzszerész volt a honvédségnél több évig és a magasabb szorzó miatt a suli elvégzése után fél évvel mehetett füvre és nyugdíjba kb 34 évesen.:)
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Az Air Power Blogon van egy írás a Tavaszi Áttörésről, és az egyik kép alatt egy érdekes gondolat:

http://legiero.blog.hu/2014/05/18/tavaszi_attores

"Nehezen lehetne (költség)hatékonyabb területvédelmi fegyverrendszert találni a könnyű terepjáró járműre szerelt rakétarendszernél. Ha a használt rakéta harci része a páncéltörésen kívül másra is alkalmas, a célfelderítés/irányítási mód többcsatornás, mindenidős, és a rakéta hatótávolsága is megfelelő, akkor a tűztámogatási feladatrendszer jelentős része megoldható vele. Ahogy egy rakétás cég embere nemrégiben fogalmazott nekem egy ország PSZH-beszerzése kapcsán: nem célpontokat kell venni, hanem olyan eszközöket, amivel kis beruházás révén maximális hatást lehet elérni a legnagyobb flexibilitás mellett. "

Szerintem érdekes és van benne ráció.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 712
113
nalson

"Ahogy egy rakétás cég embere nemrégiben fogalmazott nekem egy ország PSZH-beszerzése kapcsán: nem célpontokat kell venni, hanem olyan eszközöket, amivel kis beruházás révén maximális hatást lehet elérni a legnagyobb flexibilitás mellett."

A rakétás cég embere "enyhén" elfogult és szerintem butaságokat beszél.
A PSZH személyszállításra való. Rakétával nem tudsz embereket szállítani, maximum ha rájuk kötözöd őket :)

A könnyű terepjáróra szerelt ATGM meg addig jó területvédő fegyver amíg nem kezd el lőni a tüzérség, vagy nem támadnak meg a gyalogosok, stb...
Az ATGM az egy célfegyver. Páncélos/bunker elhárításra való. Mást nem tud. Nem hiszem, hogy önmagában az ATGM-s gyalogság képes megvédeni bármilyen területet. A városban van a legjobb esélyük, de oda meg jó az RPG-7-is. (vagy más hasonló)
Nyílt terepen a túlélési esélye egy ATGM+terepjáró kombinációnak erősen közelít a 0-hoz. Előbb lövik ki, minthogy bármit célra vezetne.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Annyiban igaza van, hogy egy ilyen kombináció nagyon gyorsan tudja változtatni a helyét, elrejthető és olcsó. De a kritikák is jogosak, sőt. Késő van, nem gondoltam végig.
 
D

danielblack

Guest
Nehéz falat. Mindenesetre egy MODERN harckocsi lenne az egyik legfontosabb. Az végülis egy "kilőhetetlen" páncéltörős és géppuskás katona egyvelege.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 712
113
danielblack

Az ország adottságait figyelembe véve szerintem is egy modern MBT lenne a haderőnk alapköve.
A probléma a pénz. Nagyon drága egy modern MBT.
Ezért is hoztam föl témának azt, hogy mi lenne ha 1 járműcsaláddal próbálnánk megoldani az APC/IFV/MBT és a kiegészítő szerepköröket.
Erre a CV90 család és a K21 különböző verziói is alkalmasak lennének. Meg így kijönne egy olyan darabszám amit már itthon is érdemes lenne gyártani.
 
2013. december 7.
934
4
18
A HK pontos hatótávolsága nagyon csekély és egész fegyverrendszer értelmes mennyiségben történő fenntartása (mert 50 db túl kevés) irtózatósan drága. A NLOS rakéták kb 15...25 km pontos hatótávolsággal bírnak pl Spyke.
 
2013. december 7.
934
4
18
A tuti megoldás egy páncèlos gumikerekes jármű, szenzorcsomagos emelhető árboccal (mast mounted sensor system) nagy hatótávolságú nagy tömegű ATGM-ekkel pl Spyke,Vihr
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Drónok? Az Ikrannal és a Boraval mi a helyzet? Régen nem hallottam róluk semmit. Ezek is elmentek a süllyesztőbe?