A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Miért is?Nincs ma se hasonló 81milis aknavetőlöveg.Orosz,finn,kinai változatok 120milisek.Az eredeti vizhűtéses Vasziljokot már rég nem gyártják.A tüzvezető elektronika elavult,de maga a fegyver nem.Inkább egy zárt toronyba épitett változatott kellene kialakitani.

Talán mi vagyunk az egyetlenek,kik nem gyártanak aknavetőgránátot már Európában
Spanyol expalnak van.
Megmondom miért elavult épp azért, mert a jelenleg gyártott 60 mm-es aknavetők lőtávja és rombolóereje is meghaladja a 30 évvel ezelőtt gyártott 81 mm-esekét. Fejlődött a fémmelgmunkálás, mások a tűréshatárok, új hajtóanyagokat fejlesztettek. hatékonyabb hűtést stb.stb. stb. Az az aknavető akkor lenne releváns, ha használtuk volna ebben a 30 évben és a tapasztalatok alapján lehetne újítani rajta. Jelenleg kb annyira releváns mintha soha nem is létezett volna, a magyar hadiipar szempontjából.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Lehet hogy nincs rá igény? Amúgy van ilyen: http://www.army-guide.com/eng/product5986.html
De van a ruszkiknak is egy önjáró 81mm-es, hasonló mint a Vasziljok, a VDV-nél rendszeresítik.
90es évek elején pont nem volt rá igény,mindenki leszerelt,békét kötött.Aki meg nem,vagy embargó alatt volt,vagy nem volt pénze.Az orosz eredetije afgánban különben jol bevált,pedig nehezzebb és bonyorultabb volt.Ez az új angilus is jelzi,hogy van rá igény.Bár ránézésre az is elég bonyorultnak látszik.Orosz fegyver meg a nyugati piacon mostanában aligha fog játszani
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Spanyol expalnak van.
Megmondom miért elavult épp azért, mert a jelenleg gyártott 60 mm-es aknavetők lőtávja és rombolóereje is meghaladja a 30 évvel ezelőtt gyártott 81 mm-esekét. Fejlődött a fémmelgmunkálás, mások a tűréshatárok, új hajtóanyagokat fejlesztettek. hatékonyabb hűtést stb.stb. stb. Az az aknavető akkor lenne releváns, ha használtuk volna ebben a 30 évben és a tapasztalatok alapján lehetne újítani rajta. Jelenleg kb annyira releváns mintha soha nem is létezett volna, a magyar hadiipar szempontjából.
Igen,ha folyamatossan lett volna fejlesztve,ma alighanem könnyebb,és még kiforrottabb lenne.De a lőtávnvekedést elsősorban nem maguknak az aknavetőknek a fejlődése,hanem a lőszerek fejlődése hozta.Maga a fegyver még egy kisebb korszerűsitéssel hozná a kivánt szintet,a lőszereket már komolyabb upgradét igényelnének.Valójában a ma létező 120milis aknavetőlövegek sem épen friss fejlesztések.Maga a löveg az összes orosz/kinai tipusban ugyan az,ami még a 80as években jelent meg BMD alvázon.A korszerűbb változatoknak hosszabb a csöve.A nyugati tipusok is megvannak 20+ éve.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Itt a bussiness szerintem elsősorban a gránátok gyártásában lesz. 3 dandárnak hány aknavetőre van szüksége? 50-60-70? Ezeket szerintem szimplán megvesszük a HDS-től. A hozzávaló - és az egész Európának való - gránátokat meg gyártják majd, mint gép.
Lőni is kéne vele pár ezret évente hogy megérje gyártani.:) Aknavető pontosan mennyi kéne az passz, de lehet hogy odafent se tudják. Szerintem kb dandáronként 30 db +-5 ,plusz gyakorolni,kiállítani, raktározni, szóval kb 200 db 81mm. Ami nudli mennyiség mert egy normális kis környékbeli seregnek egy háborúra vagy legalább 1000 db kéne szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Óvatosan azzal a 4X4 alappal…
A hosszú csőhátrasiklás nem tünteti el a visszarugást, csak legfeljebb időben elnyújtva adja át az alváznak.
Van már ilyen rendszer a piacon egy rakat. Pl. az Izraeli Spear. Érdemes megnézni a lenti videót hogy lövéskor egy nem is kicsi 4x4-est majdnem belepaszírozza a homokba.
Nem jósolok nagy jövőt az alváznak és a felfüggesztésnek pár ilyen lőgyakorlat után…

Szerintem ennél értelmesebb az Alakran ahol magát az aknavetőt a földre talpalják le. Ott is minden automata - csak a malacot kell sűrűn potyogtatni a csőbe -, van (lehet) csőhűtés, de a legfontosabb hogy a visszarugás nem az alvázat terheli
Szerintem eléggé speciális lehet mind az alváz, mind a felfüggesztés. Nem hiszem, hogy ne bírná.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem először meg kellene kérdezni ijasz-t hogy milyen minőséget képviselnek az aknavetőik, és a gránátjaik.
De azt ugye nem gondoljátok komolyan, hogy csak a hazai igények kielégítésére telepítene ide a HDS egy gyárat?!
Azonban ha tényleg gyártanak 155-öshöz is gránátot (bár a honlapjukon ennek nincs nyoma), akkor megoldható a PZH2000-esek, és az esetlegesen később érkező EVA-k ellátása is alaplőszerrel.
Nézd majd akkor "fikazuk" a termékeiket ha mi hadiparunk is el fog odáig jutni ahol jelenleg most ők tartanak.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem eléggé speciális lehet mind az alváz, mind a felfüggesztés. Nem hiszem, hogy ne bírná.
Az a gondom vele hogy az a plusz erősítés jelentősen megdobhatja annak az alváznak az árrát. Én inkább maradnék a Rudi féle irányvonalnál :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nézd majd akkor "fikazuk" a termékeiket ha mi hadiparunk is el fog odáig jutni ahol jelenleg most ők tartanak.
Mér' én fikáztam? Azt sem tudtam, hogy a világon van ez a cég. Ezért írtam, hogy egy hozzáértő véleményére kíváncsi lennék.
Mindazonáltal a CZ-ről sem tudta túl sok ember szerintem itt, hogy van nekik ilyen BREN 2 nevű "szarjuk", 'oszt tesztelésen meg baromi jól szerepelt. :)
Én a legkisebb előítélettel sem vagyok számomra ismeretlen területeken munkálkodó gyártók, típusok iránt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hdt védelmi ipari kft
Haditechnikai védelmi ipari kft
Gondolom én;)
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 957
123 568
113
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
Nemzetközi gyakorlatokon a csereüzletekben keményvalutának számít a kanálgép. Az amcsik nagyon szeretik.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Hirtenberger Defence Technology (HDT)
Ez a HDS (Hirtenberger Defence Systems) Új-Zélandi leányvállalatának a neve.
Különben meg lehet, hogy tényleg Haditechnika Kft., és kanálgépet, meg csajkát fogunk gyártani! :D
(Erről jut eszembe! Odáig jutottunk, hogy a magyar kanálgép jött velem szembe a múltkor egy német military webshopban. És az volt a kemény, hogy a többi ott lévőhöz képest a non plus ultra volt, verve több ország "original" eszközeit. :))
Én ma is a jó öreg kanálgép kanalával kanalaztam a sóletkonzervet.:)