A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 708
113
Én sem látok túl sok rációt ebben a széttelepítésben.
A legolcsóbb az lenne, ha a központi államigazgatási szerveket (minisztérium, kormány, stb...) egyetlen egy nagy korszerű épületben helyeznék el.
Megyei szinten jelenleg is vannak kormányhivatalok és dekók. Szerintem hülyeség ez a széttelepítés.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
<blockquote rel="ambasa">Most tényleg azon ötleteltek, hogy az egész kormányzati rendszer széttelepítése mögött az van ,hogy egy esetleges háború esetén ez miért lenne jó és ez egy nagy "titkos terv" része? Én nem gondolom, hogy Orbán Viktor, annyira buta, hogy ha a legcsekélyebb mértékben is egy esetleges háborútól tartana, akkor a minisztériumok költöztetésén gondolkodna a hadsereg erősítése, és a honvédelmi költségvetés emelése helyett. Ennek meg szép szavakon kívül semmi nyomát nem látom. (Tudom majd 2016 után, jön a kánaán)

TG

Egyetértek, túl sokat láttok bele. Két oka van a széttelepítésnek: haver-mutyi és Viktorunk nagyzolása. Írjátok, hogy munkát ad az építőiparnak. Vasút, útépítés-javítás, kórházfelújítás nem adna? Annak még értelme is lenne.

</blockquote>

Az én kristálygömböm azt mondja, hogy kör alakban, egy csillagkaput formálva fogják elrendezni a minisztériumokat és mikor vala eljövé a negyedik Orbán-kormány, kapu nyílatik az Androméda-galaxisba szakadt hazánkfiaihoz, akiket i.e. 2,5 milliárd évvel ezelőtt csatoltak el az ősmagyar bolygóról.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Lenne egy kérdésem csakhogy visszatérjünk kicsit a minisztériumok költöztetésének témájáról a haderőfejelsztés felé, szerintetek mi lenne alkalmas a honvédség személyi lőfegyverének (esetleg egy géppuskát/golyószórót is hozzácsaphattok a választottatokhoz) ár/érték-modernitás-hatékonyság-modulárisság-karbantartási igény stb. szerint ?
 
D

danielblack

Guest
Lenne egy kérdésem csakhogy visszatérjünk kicsit a minisztériumok költöztetésének témájáról a haderőfejelsztés felé, szerintetek mi lenne alkalmas a honvédség személyi lőfegyverének (esetleg egy géppuskát/golyószórót is hozzácsaphattok a választottatokhoz) ár/érték-modernitás-hatékonyság-modulárisság-karbantartási igény stb. szerint ?

Én a Heckler & Koch háza táján néznék szét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
G36 széria? :D
Igen nem lenne rossz választás, viszont a németeken kívül más felhasználót nemnagyon tudok, ennek mi lehet az oka?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Amúgy ha lehet írjunk egykis indoklást, hogy az adott fegyvert miért tartjuk alkalmasnak, had okuljak kicsit :D
Meg talán így lesz egy kis konstruktív vita is a topikban.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Lehet hogy drága, gazdaságtalan és értelmetlen ötlet, de kézifegyverekben, lőszerekben - legalább - meg kéne maradni a hazai termékek előtt. Én inkább ebbe ölném a pénzt, vagy egy normális licenszbe, nem a minisztériumokba. Tudom, hogy sokkal drágább mint ha kintről vásárolnánk egy darabszámot, de az nem minket gazdagít, sem pénztárcailag, sem a technikai és humán hátteret illetően.
A szervezeti izémizéből szvsz, nem lesz semmi, mert pl. a minisztériumi alkalmazottak, főmuftik, több ezer ember, nem hinném, hogy elköltöznének a melóhellyel egyetemben. Továbbá egy rakás fontos háttérintézmény is a fővárosban van, ezen struktúra megbontása ésszerűtlen és hovatovább kivitelezhetetlen is. Ez csak terelés, gumicsont.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 278
68 273
113
AK 103/104
Eléggé megszokott a forma jól kézre áll már 60 év után itthon az AK
Ha a 60 éves apámnak odaadnám minden további kiképzés nélkül tudná használni. Emellet jó és occó. Legalábbis a többi típushoz képest. Elég új változat, karbantartásról meg hát mit mondjak? Mellé meg elférne még az MG42 és a Zastava M76 elvileg azonos a lőszer , persze a kor színvonalára hozva mindkettő.
Pisztoly? Hát nem tudom egyszer beszélgettünk itt a TT-lőszer és a 9mm para? összehasonlításról de nem sokat. Ha jobb a 7,62 akkor TT, :) ha nem akkor "Sivatagi Sas 0.50"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 717
113
krisss

A spanyolok és lettek is G36 variánst rendszeresítettek de a világon boldog-boldogtalan használja(pl a Secret Service is).

Ha kizárólag az anyagiakat nézzük akkor az ARX-160 lenne a legolcsóbb megoldás mert van neki 7,62x39-es lőszert tüzelő változata ami ráadásul AK tárakkal működik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 717
113
Az AK széria felett már eljárt az idő,még hatékony fegyver de már közel sem tekinthető modernnek.!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Hát ha már maradnánk a megszokottnál, meg a 43M lőszernél és AK táraknál, én az AK-12-re szavaznék, fel lehet rá mindent pakolni mint a karácsonyfára, az irányzóvonal hosszabb lett és ezáltal pontosabb mint a régi AK-k, a válltámasz egyenes és így a visszarúgás nem viszi annyira felfelé a fegyvert, 3 féle csőhosszban adják továbbá van golyószóró változata, a régi AK-tárak belemennek így azzal is lehetne spórolni a belseje lényegében ugyanaz mint a réginek ezáltal az átképzés költsége és bonyolultsága minimális, az AK-s igénytelenség jórészt megmaradt, a felhúzókart a fegyver jobb és bal felére egyaránt át lehet tenni, a válltámasz és a pofadék állítható magasságú, a válltámasz behajtható. Bár ez a fegyver még eléggé kérdőjeles darab mivel az orosz hadsereg az első tesztkör után visszadobta egy listával a problémákról és a kért átalakításokról.

Meg így a lőszerrel való szöszölés nélkül mehetne a tartalékosoknak a 63D.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 708
113
Én az A-91M-re szavazok.

Van belőle 5.56 NATO
400px-A91.jpg


És 7.62X39 43M is.
400px-A-91.jpg


Indoklás:
Ez egy teljesen kétkezes hátsótáras fegyver, amely a két számunkra szükséges kaliberben elérhető. A fegyver rendelkezik egy integrált gránátvetővel. E mellet állítólag elég megbízható konstrukció. Tudtommal csak a Specnaz használja.
(Gondolom politikai okok miatt nem rendszeresítik az orosz hadseregnél, ugyanis a KBP Tula gyártja, ezt a céget meg nem annyira szeretik.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Ja a 3 lövéses burst mód lemaradt :D
Az AK-103-hoz képest jóval nagyobb előrelépés lenne.
Hibának felrótták neki, hogy a tokozás nem műanyag hanem acél, bár szerintem ez nem olyan egetverő probléma.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 717
113
krisss

A műanyag toknak csak egy hátránya van a fémmel szemben méghozzá a sérülésállóság <b>viszont</b> ma már nem arra kell készülni,hogy a katonák fegyverrel verjék agyon egymást mint a II.vh-ban így nincs is szükség az extrém igénybevételeknek való ellenállásnak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
krisss

A műanyag toknak csak egy hátránya van a fémmel szemben méghozzá a sérülésállóság <b>viszont</b> ma már nem arra kell készülni,hogy a katonák fegyverrel verjék agyon egymást mint a II.vh-ban így nincs is szükség az extrém igénybevételeknek való ellenállásnak.

Ahogy nézem így hirtelen, sem a HK 416, sem a HK G36, sem a SCAR-L (ezek közül nem tudom, melyik biztosan műanyag tokos, de mindhárom élvonalbeli korszerűnek mondható karabély) nem igazán könnyebb kb. azonos csőhosszal, mint akár az AK-103. Mindegyik 3,5 kiló körül van. Akkor mi az előnye a műanyag toknak?
Szerintem az egyetlen talán jelentősebb hátrány az AK-knál a long stroke rendszer.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
"Szerintem az egyetlen talán jelentősebb hátrány az AK-knál a long stroke rendszer." Már persze az AK-12-re gondolok itt, aminél már elvileg megoldották a tokfedél megfelelő rögzítését, ami a korábbi generációk esetében komoly probléma volt.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Meggyőződésem, hogy az 5.56 NATO-t el kell felejteni, a meglévő 7.62-ben vagy 7.62 NATO-ban kell gondolkodni. Az elmúlt két évtized ténylegesen a 5,56-os kaliber évtizede volt, de ma már, az olyan harmadik világbeli hadseregeket mint a magyar leszámítva általánosan elterjednek a megfelelő védelmet nyújtó mellények az összes környező közép és kelet-európai országba, így egy olyan kaliber mellett kell maradni, aminek a tulajdonságai megfelelnek az új kihívásoknak is. És ez a régi kaliber, ami egészen jól ki lett találva. Ezenkívül a régi kaliber is NATO kaliber, hiszen két 7,62-es NATO kaliber van azóta, hogy a szovjetet is felvették a NATO rendszerbe a keleti tagállamok csatlakozása után, szal a régi kaliber is NATO kompatibilis.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 556
79 717
113
blogen

A 7,62x51-es lőszer már bebizonyította,hogy tökéletesen alkalmatlan karabélylőszernek(puskalőszernek is de ebbe ne menjünk bele)!

wolfram

A legfontosabb előny nem a kisebb tömeg(bár dekákat is meg lehet érezni főleg hosszútávon)hanem a műanyag olcsósága és könnyű gyárthatósága fémmel szemben+nem korrodál mint a fémek és úgy általában sokkal igénytelenebb.