A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 717
113
Fel tud annyira melegedni,hogy süssön ha hozzáérsz de itt szerintem meg sem közelíti a 100 fokot vagy 80-at a hőmérséklete.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Fel tud annyira melegedni,hogy süssön ha hozzáérsz de itt szerintem meg sem közelíti a 100 fokot vagy 80-at a hőmérséklete.

Végül is, a G36-nál bevált a műanyag, szóval tényleg nem kaphat túl nagy hőt. Mindenesetre én nem érzem létfontosságúnak a műanyag tokot, mert ugyan vannak ezek szerint előnyei, de azok szerintem nem túl jelentősek a szóba jöhető fémötvözetekkel szemben.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ja, csak egy ilyen köztes kaliber már nagyon közel áll a 7,62-höz, szal végül ott vagyunk, hogy mi is volt a probléma a 7,62-vel? Persze tudom, semmi se tökéletes, de elvben az a szempont, hogy mi a kevésbé tökéletlen a jelen kihívásaihoz igazítva.

Az attól függ, hogy melyik 7.62-esre gondolsz. A 7.62x51-gyel az, hogy nehéz maga a lőszer, emiatt keveset vihet magával a katona és komoly hátrarúgást produkál tüzeléskor, ami miatt célzott sorozatot nem lehet az ilyen lőszert használó karabéllyal lőni. A 7.62x39-cel meg leginkább az, hogy nagyobb távolságokon nagyon leromlik a ballisztikája.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="joker">

A titánnál nem csak az ára a probléma, hanem az is, hogy nagyon rideg (üveghez hasonlóan), és dinamikus erőhatásra könnyen reped, ezért nemigen hiszem, hogy lőfegyverek gyártására alkalmas alapanyag lenne.


Ez a teljesen téves legenda, hogy a titán rideg, nem tudom, honnan jön, pedig már több helyen is olvastam... Elég csak megnézni a titánötvözetek nyúlási, rugalmas nyúlási és törési szívóssági értékeit, hogy látni lehessen, egy nagyon rugalmas és és szívós anyagról van szó. (Persze, a 350-450fokon órákig "érlelt" béta ötvözetek, amik tele vannak omega-fázisú részecskékkel, valóban törékenyek és emellett nagyon kemények is lehetnek, de ez speciális eset.) Amúgy, személyes tapasztalat is, nekem van 6-4-es titán eszközöm és egyáltalán nem törékeny. :)
</blockquote>

Más a titán és más a titán ötvözet, az eredeti hozzászólásban nem titán-ötvözetről, hanem titánról volt szó. A titán-ötvözetnek - mint minden ötvözetnek - valóban sokkal jobbak a fizikai tulajdonságai, mint az eredeti anyagnak, hiszen éppen ez az ötvözés célja. A fegyvergyártásban azonban két probléma is felmerül a titán-ötvözettel kapcsolatban: bármilyen fémmel ötvözzük a titánt (kivéve az alumíniumot), a legfőbb előnyét, a könnyű súlyt (ill. annak nagy részét) veszítjük el. A másik probléma: itt aztán tényleg jelentkezik a költség-faktor, hiszen egy ötvözet az eljárás plusz költségei miatt jóval drágább mint az alapanyagok ára.
Üdv ML
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Bocsi, itt valamit rendesen elbaltáztam, a feni szöveget nem wolfram, hanem "emel mondta".
Üdv ML
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
160
161
43
Azért folyamatosan kezdik tudatosítani a széles közvéleményben, hogy vannak dolgok amikre költeni kell....
http://www.hirado.hu/2014/06/10/hende-nem-halaszthato-a-haditechnikai-eszkozok-csereje/?source=hirkereso
Egyébként a jelenlegi helyzetet ki kell használni, hogy a haderőre történő (sajnos extra) költést megmagyarázza a kormányzat...
A sajnos meg azért, mert erre alapból többet kellene.....
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 050
18 747
113
A rendszerváltás óta van lemaradásunk, ez mára katasztrofális méreteket öltött Honvédségi szinten.
Sajnos keddről szerdára, nem fog menni a dolog, de legalább kezdjük már el valahol....
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Igen meg kimaradt hogy más az aluminium meg más az alu ötvōzet ugyanis pont titánnal és szilíciummal szokták ötvözni, a nagyobb igénybe vételnek kitett úgymond hétköznapi aluminiumot ami alatt azt értem hogy földi ember számára is elérhetõ de nem a legolcsobb!
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"http://www.hirado.hu/2014/06/10/hende-nem-halaszthato-a-haditechnikai-eszkozok-csereje/?source=hirkereso"</i>
Remélem én is, hogy ez tényleg annak a jele, hogy elindul végre valami...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Hát a GDP 0,1 %-a nem sok mindenre lesz elég. Erre az évre, ki van lőve a keret a Gripen képességbővítésével. De az is lehet, hogy a jövő évi is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 278
68 273
113
Nyugi,nem lesz itt semmi sem. A jelenlegi keret mint tudjuk semmire sem elég. 10 éve nem kaptak fizetésemelést sem. Évi + pár milliárd 2016 -tól ugyan már... Akkor már most le kéne tenderezni pár dolgot hogy 2 év múlva leszállítsák. De még elképzelés sincs hogy mit akarnak.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 563
15 471
113
A NATO egy dologba nem szól bele. A fizetésbe. De Hendének annyiban igaza van, hogy kilóg a gatyából a ......günk. ami leginkább fáj, az a parlamenti honvédelmi lobbi szinte teljes hiánya.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 717
113
Akkor repkedj sokat a civil tökéletesen elavult minyóval sokat az ukrán események türkében
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="terko">A GDP 0,1 %-a kb. 30 milliárd forint. Nem hiszem, hogy ez sok mindenre elég lenne.
A most beszerzett civil minyókból vhetnének belőle 50 darabot.

</blockquote>

Mi a kénkőnek, annyi minyónk akkor se volt, mikor ötször ekkora volt a Néphadsereg, akkor se volt annyira szükség.
ML
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 361
11 317
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="terko">A GDP 0,1 %-a kb. 30 milliárd forint. Nem hiszem, hogy ez sok mindenre elég lenne.
A most beszerzett civil minyókból vhetnének belőle 50 darabot.

</blockquote>

Mi a kénkőnek, annyi minyónk akkor se volt, mikor ötször ekkora volt a Néphadsereg, akkor se volt annyira szükség.
ML</blockquote>

A Néphadsereg majdnem 100 helikofferel lett Honvédség.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 361
11 317
113
<i>"http://www.hirado.hu/2014/06/10/hende-nem-halaszthato-a-haditechnikai-eszkozok-csereje/?source=hirkereso"</i>
Remélem én is, hogy ez tényleg annak a jele, hogy elindul végre valami...

Hagy idézzek egy klasszikusat:
"Lóf*sz lesz itt, nem acél."