A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
"Remélem én is, hogy ez tényleg annak a jele, hogy elindul végre valami..."
Nem elindult, hanem folytatódik: A SÜKET DUMA
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="terko">A GDP 0,1 %-a kb. 30 milliárd forint. Nem hiszem, hogy ez sok mindenre elég lenne.
A most beszerzett civil minyókból vhetnének belőle 50 darabot.

</blockquote>

Mi a kénkőnek, annyi minyónk akkor se volt, mikor ötször ekkora volt a Néphadsereg, akkor se volt annyira szükség.
ML</blockquote>

Nem mondtam, hogy vegyenek, csak azt, hogy vehetnek belőle ennyit az ár alapján. Mert 30 milliárd forint az mégiscsak szép pénz és ha beszerzésre fordítják akkor kb így (is) el lehet képzelni, vagy 30 Leo2A6/A7 formájában, esetleg 30-60 platóra szerelhető modern 155mm-es lövegként, vagy egy F35-ös (igen tudom, hogy egyet nem szereznek be, de szemléltetésnek megteszi), vagy másfél millió forintnyi felszerelés minden katonának a honvédségnél, vagy tíz Ka-52 / AH-64, stb.


Akkor repkedj sokat a civil tökéletesen elavult minyóval sokat az ukrán események türkében

dudi az "ukrán események tükrében" homályosítsál fel légyszives, hogy mire készültök. Ha mentek kárpátaljáért, akkor ok, kell oda a felszerelés. Ha Ukrajna megtámadja Magyarországo akkor kitartotok valameddig azzal ami van és az 5. cikkely alapján jön a segítség. Egyébként az ők hadseregük sem áll annyira faszán, mint ahogy sokan hitték / hittük, most azért kiderült egy s más. Hamardik lehetőségként ha az oroszok támadnak, akkor az RPG, APC, AKM, AAM, és a többi hárombetűs közül esetleg az ima fog segíteni.
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
160
161
43
Mivel a belügyi szervek vonatkozásában az életpálya-modell bevezetésre kerül, így gyanítom, hogy a Hjt. hatálya alá tartozók is számíthatnak valamire.... azaz érzésem, hogy 2015.01.01. lesz a bevezetés kezdő időpontja....
Az biztos, hogy a területi szerveknek június 16-ig van lehetőségük javaslatokat tenni.... (és ezt június elején mondják el... így teremtve komoly javaslatkidolgozási határidőket.....) Ja és úgy, hogy a konkrét életpálya-modell kidolgozva ott hever, csak a forrása hibádzik/hibádzott eddig......
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="joker"><blockquote rel="terko">A GDP 0,1 %-a kb. 30 milliárd forint. Nem hiszem, hogy ez sok mindenre elég lenne.
A most beszerzett civil minyókból vhetnének belőle 50 darabot.

</blockquote>

Mi a kénkőnek, annyi minyónk akkor se volt, mikor ötször ekkora volt a Néphadsereg, akkor se volt annyira szükség.
ML</blockquote>

A Néphadsereg majdnem 100 helikofferel lett Honvédség.</blockquote>

És abból mennyi is volt a Mi-8/17 tipus?? Mert mintha lett volna "néhány" Mi-2 és Mi-24 is.
ML
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
és akkor had másoljam be egyik kedvenc táblázatom
"
Év Milliárd forint A GDP %-ban Források
2008 319,7 1,20% [15][16]
2009 320,6 1,22% [17][18]
2010 308,2 1,14% [19][20]
2011 248,9 0,88% [21][22]
2012 233,7 0,82% [23][24]
2013 241,3 0,85% [25]
2014 241,5 0,79% [26]"

források linkjére ld wiki.

Az Orbán kormány, Hende aszisztálásával arányaiban messze a HMet vágta meg legjobban. 2009es 320milliárd ftról 2013/14re 241milliárd ftra. És ne feledjük el, hogy volt azon években infláció is 2008ban 280ért tankoltam most 410ért.

Egyrészt egy nagy igérgetés a 2016tól majd 0.1%al emelünk évente. Másrészt ha 4éven keresztűl emelnek akkor elérik azt ahonnan megvágták. Populizmus, demagógia rulez.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Más a titán és más a titán ötvözet, az eredeti hozzászólásban nem titán-ötvözetről, hanem titánról volt szó. A titán-ötvözetnek - mint minden ötvözetnek - valóban sokkal jobbak a fizikai tulajdonságai, mint az eredeti anyagnak, hiszen éppen ez az ötvözés célja. A fegyvergyártásban azonban két probléma is felmerül a titán-ötvözettel kapcsolatban: bármilyen fémmel ötvözzük a titánt (kivéve az alumíniumot), a legfőbb előnyét, a könnyű súlyt (ill. annak nagy részét) veszítjük el. A másik probléma: itt aztán tényleg jelentkezik a költség-faktor, hiszen egy ötvözet az eljárás plusz költségei miatt jóval drágább mint az alapanyagok ára.
Üdv ML

Tiszta titánt leginkább csak ott használnak, ahol követelmény az erősen oxidáló környezetekkel szembeni jó ellenállás, viszont a palládiummal, vagy ruténiummal történő ötvözés költségét már nem akarják bevállalni. A leggyakrabban használt és legkönnyebben elérhető titánötvözet a 6-4-es (Ti-6Al-4V). Ez egy alfa-béta ötvözet, elég jó mechanikai tulajdonságokkal. A tiszta titánnak rosszabbak a mechanikai tulajdonságai, mint pl. a szakítószilárdság és a rugalmas nyúlás, de attól még nagyon nem rideg, sőt, kifejezetten jól hajlítható és szívós:
http://cartech.ides.com/ImageDisplay.aspx?E=267&IMGURL=%2fCarpenterImages%2fL-TitaniumAlloys%2f02-TA02-CPTiGrade4%2f08_TA02_CharpyVNotch.gif&IMGTITLE=Charpy+V-Notch+Impact+Toughness+vs.+Temperature

http://cartech.ides.com/ImageDisplay.aspx?E=266&IMGURL=%2fCarpenterImages%2fL-TitaniumAlloys%2f01-TA01-CPTiGrade2%2f06_TA01_RoomTemperature.gif&IMGTITLE=Room+Temperature+Mechanical+Properties

A titánötvözetek sűrűsége változó, de úgy 4.4-5.6 g/cm3-ig terjed (általában 5 alatt marad amúgy, az 5.6-os sűrűségű egy egészen brutális ötvözet, 2100 MPa-os elérhető szakítószilárdsággal, ami vetekszik a maraging acélokon kívül bármelyik acéléval), szóval nem jelentős az ötvözés miatti tömegnövekedés.

Igen, drágábbak a titánötvözetek, mint a tiszta titán, némelyik akár a többszörösébe is kerül, de az említett 6-4-es nem vészesen kerül többe (abból sokat gyártanak, emiatt lehet viszonylag olcsó).


Ráadásul van egy olyanunk is, hogy időjárás.
Mégiscsak kellemesebb télen-nyáron műanyagot fogni, mint fémet.

Persze, ezért is favorizálom pl. a műanyag tokos pisztolyokat a fémekkel szemben, de egy karabélynál a hátsó markolat elvileg műanyagból van és előre is lehet tenni a jó esetben meglévő Picatinny sínre függőleges markolatot (én azt szeretem), vagy műanyag borítást, mint pl. itt: https://www.lwrci.com/images/Product/large/4.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 708
113
Szerintem az acél/titán/alumínium/műanyag kérdésben az a döntő, hogy mi a célod a tervezésnél.
Ha egy olcsó, alig 100,000 forintba kerülő fegyvert akarsz, mint az AK-103/4 akkor egyértelmű az acél.
Ha könnyű de olcsó kell akkor az alumínium a nyerő.
Ha könnyű kell és lehet drága szóba jöhetnek a műanyagok.
Ha a pénz nem számít és nincs más megoldás akkor jöhet akár a Titán is.
Szerintem ez mind csak tervezés kérdése.

UI: Emlékeim szerint az AK-103 alig 0.2 kg-al nehezebb, mint a hasonló csőhosszú, műanyag tokos G36-os.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 361
11 317
113
<blockquote rel="borisz"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="joker"><blockquote rel="terko">A GDP 0,1 %-a kb. 30 milliárd forint. Nem hiszem, hogy ez sok mindenre elég lenne.
A most beszerzett civil minyókból vhetnének belőle 50 darabot.

</blockquote>

Mi a kénkőnek, annyi minyónk akkor se volt, mikor ötször ekkora volt a Néphadsereg, akkor se volt annyira szükség.
ML</blockquote>

A Néphadsereg majdnem 100 helikofferel lett Honvédség.</blockquote>

És abból mennyi is volt a Mi-8/17 tipus?? Mert mintha lett volna "néhány" Mi-2 és Mi-24 is.
ML</blockquote>

A fele.
Időközben persze voltak veszteségek.
Én csak minyót írtam, a 7 db 17-es erre jött ráadásként.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Legyünk kicsit pozitívak! Végre ki merte mondani, hogy nyakig ér a szar!
Hofival élve: "Tudod mi a jelszó nyárra? Ne mozogj, mert hullámzik!"
Eddig az optimizmusom. Most már megint kezdődnek a ködbe vesző dátumok emlegetései a majdan rendelkezésre álló pénzek, stb.
Már megint semmi konkrétum (mert ne is haragudjon senki, de hogy majd 2016tól +0,1% az nem konkrétum).
Nem mondja azt, hogy a mostani pénz az fix és ennél csak több lesz. Nem beszél (még nagy vonalakban sem a beszerzési prioritásokról. Nem beszél arról, hogy tenderrel, vagy államközi szerződéssel képzelik e el a beszerzéseket. Amit a legjobban hiányolok, hogy nem neveznek meg semmilyen szóba jöhető technikát, mert minden titkos ebben az átkozott országban! Mármint az adó fizetők előtt titkos, mert az ellenfeleink azért mindennel tisztában vannak!
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
http://htka.hu/2014/06/10/nem-halaszthato-haditechnikai-eszkozok-csereje/
Csak nem felébredtek végre???
Ha lesznek fejlesztések, azért remélem nem csak a minisztérium A8-ait cserélik le újabbakra!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Szerintem az acél/titán/alumínium/műanyag kérdésben az a döntő, hogy mi a célod a tervezésnél.
Ha egy olcsó, alig 100,000 forintba kerülő fegyvert akarsz, mint az AK-103/4 akkor egyértelmű az acél.
Ha könnyű de olcsó kell akkor az alumínium a nyerő.
Ha könnyű kell és lehet drága szóba jöhetnek a műanyagok.
Ha a pénz nem számít és nincs más megoldás akkor jöhet akár a Titán is.
Szerintem ez mind csak tervezés kérdése.

Jól összefoglaltad. :)

UI: Emlékeim szerint az AK-103 alig 0.2 kg-al nehezebb, mint a hasonló csőhosszú, műanyag tokos G36-os.

Én is erre utaltam korábban, hogy nagyon kevés tömeget spórol meg a műanyag tok, de most jobban utánanéztem és lehet, hogy némiképp revideálom magam... Attól függ, vajon a G36-nál üres, avagy teli tárral értik a tömeget?
http://www.hk-usa.com/military_products/g36_specs.asp
http://www.izhmash.ru/eng/product/ak103.shtml
http://www.izhmash.ru/eng/product/ak101.shtml

Mert, ha telivel, az már úgy fél kiló mínusz az AK-101-hez képest (inkább ahhoz hasonlítom, a lőszerazonosság miatt).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 717
113
Arra gondoltam a minyó kapcsán,hogy úgy potyognak az égről mintha dézsából öntenék őket pedig csak szakadárok lőnek rájuk
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Arra gondoltam a minyó kapcsán,hogy úgy potyognak az égről mintha dézsából öntenék őket pedig csak szakadárok lőnek rájuk

A szakadárok összetétele, képzettsége, katonai múltja eléggé homályos. Aztán meg mindegy, hogy ki lö, a lényg, hogy mivel lő és hogy talál-e. Aminyónak ha szar a megbízhatósága (nem tudom,h ogy az-e) akkor megértem az ellenérzéseket, de ha nem, akkor nem tudom mi a gond. Meg kell fogalmazni, hogy mik az elvárások és meg kell nézni, hogy teljesíti-e. Az nem elvárás, hogy "legyen valami új modell".
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 717
113
Az ezer éves minyók semmilyen modern elvárásnak nem felelnek meg márpedig mi nem újat bérlünk.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Azért párat tudok, amit teljesít:
- repül (nem modern tech, de eléggé alap elvárás szerintem)
- 2 hajtóműves, így relatív biztonságos
- van raktere mint minden szállítóhelinek, ez hogy elég-e, kicsi-e, nagy-e azt a helyzet hozza meg a tervezett kapacitás-elvárások


Aztán, hogy ennél mire van többre szükségetek azt ti tudjátok vagy a feletteseitek, és hogy ezt teljesíti-e vagy sem ez a szállítóheli azt eldönti valaki okos (vagy valaki hülye de korrupt).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 278
68 273
113
Arra gondoltam a minyó kapcsán,hogy úgy potyognak az égről mintha dézsából öntenék őket pedig csak szakadárok lőnek rájuk

Szerintem meg jó az Igla amivel lőnek rá. Arrafelé biztos nem hallottak róla hogy az a fegyver már elavult és xar errefelé. A mi híres hírhedt modern Unimogos Mistraljaink meg talán ha elindulnak. :)
Szvsz sok függ a pilótától is, és úgy olvastam errefelé hogy nem volt felszerelve sok gépre az infracsapdaszóró. Szerintem mást ugyanúgy leszednének vele mint pl Irakban vagy hol hullottak az amcsi helikopterek.
uni-nke.hu/downloads/bsz/bszemle2006/1/08_Vass_Sandor.pdf
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 555
79 717
113
A G36 tömegénél vegyétek figyelembe,hogy van rajta egy red dot és egy optika ami van
vagy 30-40deka ami hiányzik
az AK-ról.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Túl könnyű fgyvernél a visszarúgás nagyobb lesz és a célratartás nehézkesebb. Nem tudom mekkora értelme van eröletni ezt a könnyebb fegyver dolgot egy ponton túl.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 278
68 273
113
A G36 tömegénél vegyétek figyelembe,hogy van rajta egy red dot és egy optika ami van
vagy 30-40deka ami hiányzik
az AK-ról.
Ha a "másodosztályú" orosz katona elbírja az AK-t , egy nato katonának is el kellene. 60 éve elbírja/elbírta sok millió ember.
"Jó a súlya. A súly megbízhatóság jele. Ha nem működik, ütni is lehet vele." (Penge Borisz a pisztolyról)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Viszont, a csőhosszban két legközelebb álló (az AK-102-é 4 milliméterrel rövidebb), vagyis az AK-102 és a G36K között már csak 160 gramm különbség van...


A G36 tömegénél vegyétek figyelembe,hogy van rajta egy red dot és egy optika ami van
vagy 30-40deka ami hiányzik
az AK-ról.

Jogos! Áááá... Na jó, tényleg relatíve sokat vehet el a tömegből a műanyag.


Túl könnyű fgyvernél a visszarúgás nagyobb lesz és a célratartás nehézkesebb. Nem tudom mekkora értelme van eröletni ezt a könnyebb fegyver dolgot egy ponton túl.

Viszont ez is igaz. Hát, akkor ki kell mérni kellően nagy mintával, vagyis jó sok emberkével, hogy egy adott lőszertípusnál mekkora az a minimális fegyvertömeg, ami még nem hátrányos.